Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.07.2013, 10:59:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Meditatia transcedentala este practica pagana indiana adaptata la mentalitatea occidentala. A fost inventata de un guru indian stabilit in vest, care a vrut sa adapteze meditatia hindusa la gandirea occiddntala. De aceea aceasta practica pagana a primit chiar denumirea de stiinta, fiind descrisa ca o practica pentru scaparea de stres, etc.
La noi se stie ca a fost un scandal pe timpul comunistilor, multi intelectuali fiind atrasi de aceasta practica si avand apoi de suferit. De exemplu au fost Andrei Plesu, sotia lui Liiceanu (fosta), etc.
Practica era repetarea unei mantre (probabil si mandala) spusa de guru care il initia pe doritor. Era si greu sa observi ca e exact o practica din hinduism.
Daca in ortodoxie se cauta indumnezeirea omului, in hinduism si budism prin yoga si celelalte practici se realizeaza o relatie cu ingerii cazuti, ajungandu-se la avansati la minuni date de ingerii cazuti. Toate practicile oculte venite din orient in vest sunt de fapt aceleasi practici pagane, dar sub alte denumiri.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2013, 11:08:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
OK, mulțumesc, speram să ai o pagină din cartea lui Eliade la îndemână.
Atenție însă, în lumea misterelor de care Eliade era atât de îndrăgostit (ca orice ins sedus zdravăn), circulă multe scorneli care servesc drept "argumente", al căror scop este unul singur: să susțină un mort ca să stea drept, în picioare, iar dacă se poate chiar și țanțoș-foc.

Tare mi-ar plăcea să te ții o vreme de rugăciunea lui Iisus, în condițiile pe care le precizam și să stăm de vorbă după aceea. Nu te mira de capacitățile mele de a prevedea viitorul: opinia îți va fi considerabil modificată...:)
Toate cele bune!

P.S. Dragul meu, de ce dai atâta importanță argumentelor vechimii? Oare yoghinii cei dintru început, de pildă discipolii lui Patanjali, se lăudau cu vechimea sistemului yoga? Și totuși îl practicau, credeau în maestrul lor și în ceea ce făceau.
Similar, despre primii creștini, despre Apostoli și episcopii puși de ei prin cetăți, ce poți spune: că se bazau pe o credință și o practică din vechime? Biserica își trăia primii ei zori...

Dacă e să vorbim de argumentul rădăcinilor, al timpului imemorial, atunci sper să credem amândoi că Sursa, Izvorul este Dumnezeu. Și atunci, cel care se întemeiază pe Dumnezeu este cel mai în măsură să fie crezut și urmat. Și cine Altul este mai vrednic de crezare dacă nu Domnul? Iar noi, crezînd și trăind în El, cum n-an putea să fim vrednici de crezare, comparativ cu urmașii altor rădăcini, de data aceasta strict pământene.
Deci, dacă crezi că Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat și a trăit printre noi oamenii ca să recăpătăm viața veșnică și asemănarea cu Dumnezeu, avînd acum prin El refacerea chipului Lui în noi, ce mai poate fi yoga? Iar dacă nu crezi în Hristos, yoga e lucru mare, desigur...

În fine, te rog să dai atenție o clipă și faptului că Dumnezeu a recuperat pe om după un Plan al mântuirii, deplin prin Iisus Hristos, prin Jertfa Lui pe Cruce, urmată de Înălțare, lucrarea Bisericii și toate celelalte.
Înainte de Hristos au fost, desigur, și alte căutări ale oamenilor, au fost intuiții, presimțiri, preînchipuiri chiar. Așa sunt și cele scrise în VT, așa sunt și cele din religiile orientale, grecești, egiptene etc. Cu diferența că în VT se petrece o parte din Revelația supranaturală, prin prooroci și alți oameni aleși de Dumnezeu, prin care a grăit Duhul Sfânt, pe când în celelalte religii totul s-a rezumat la căutarea și intuiția omului natural.
Religiile orientale sunt, așadar, etape timpurii ale omenirii care, poate în virtutea chipului lui Dumnezeu care nu a putut fi distrus în om, plăsmuiau diverse fantezii, nu lipsite de oarecare înțelepciune și frumusețe, însă strict naturale, omenești, fără participarea lui Dumnezeu, fără Revelație supranaturală.

Deci ceea ce a studiat și sistematizat Eliade e istoria unor căutări omenești, iar nu conținutul Revelației divine, deplină prin Iisus Hristos. Și nici istoria mântuirii creștinilor nu a studiat el, ci tot felul de lucruri lumești, conjuncturale ei. De altfel, dacă răsfoim un tratat scris de Mircea Eliade, precum chiar Tratatul de Istorie a Religiilor, constatăm două lucruri semnificative pentru un creștin: Eliade acordă extrem de puține pagini creștinismului, respectiv consideră că creștinismul e o credință oarecare, închipuită, într-un mântuitor oarecare, așa cum întâlnim în mai toate religiile. Acestea fiind clare, în ceea ce-l privește pe Eliade, nu pot lua în serios opinia acestui om atunci când ne prezintă creștinismul sau orice alt lucru pe care îl compară cu unele conținuturi ale vieții creștine. Studiile lui sunt folositoare, însă, când vrem să înțelegem căutările istorice ale unor oameni din toate timpurile și din toate locurile, cărora nu li Se dezvăluise Dumnezeu.
Ca sa fi obiectiv,trebuie in primul rand sa fi impartial.Eliade se situeaza pe pozitia cautatorului si a cercetatorului nu a traitorului in cadrul unei religii.Crestinismul e o religie inca tanara ,iar Eliade a tratat-o ca un istoric nu ca un metafizician.Un credincios nu va putea fi niciodata obiectiv,de aceea credinciosul judeca cu inima de obicei iar cei mai buni cercetatori sunt scepticii.
Nu te poti ridica la Creator cu ratiunea insa doar ratiunea te duce la inima acolo unde se afla Creatorul......
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2013, 11:08:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De exemplu au fost Andrei Plesu, sotia lui Liiceanu (fosta), etc.
După mărturiile lui, Pleșu a participat la o conferință, pe care a găsit-o ridicolă, legată de meditația transcendentală. Nu a fost un practicant.
Însă a fost suficient ca să i se atârne o tinichea de coadă, de care nu poate scăpa, după cum se vede, nici în ziua de azi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.07.2013, 11:18:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
După mărturiile lui, Pleșu a participat la o conferință, pe care a găsit-o ridicolă, legată de meditația transcendentală. Nu a fost un practicant.
Însă a fost suficient ca să i se atârne o tinichea de coadă, de care nu poate scăpa, după cum se vede, nici în ziua de azi.
Stiu ce a spus Plesu, posibil sa fie adevarat. Oricum, a avut de suferit din cauza autoritatilor, iar expplicatia data atunci era ca doar a asistat la sedinte, nu era de acord cu aceasta practica.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.07.2013, 11:21:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu ce explicație a dat atunci. Eu l-am auzit destul de recent, explicând momentul.
Se amuza de imaginea pe care o avea, el, dar mai ales distinsul Mihail Șora, umblând în ciorăpei în sală.

Last edited by N.Priceputu; 16.07.2013 at 11:23:52.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.07.2013, 11:26:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Sa redirijam discutia pe tema topicului ce l-am deschis.
1.Cum va raportati la Budha?
2.Considerati ca efectele meditatiei orientale vin de la diavol?
3.Nu a fost calea orientala un drum deschis spre isihasm?
Atat deocamdata....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.07.2013, 11:37:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa redirijam discutia pe tema topicului ce l-am deschis.
1.Cum va raportati la Budha?
2.Considerati ca efectele meditatiei orientale vin de la diavol?
3.Nu a fost calea orientala un drum deschis spre isihasm?
Atat deocamdata....
Eu am raspuns mai sus exact la aceste intrebari: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=21
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.07.2013, 11:46:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa redirijam discutia pe tema topicului ce l-am deschis.
1.Cum va raportati la Budha?
E cu "b" mare și are un "h" în plus.

Citat:
2.Considerati ca efectele meditatiei orientale vin de la diavol?
Da.

Citat:
3.Nu a fost calea orientala un drum deschis spre isihasm?
Nici gând.

Citat:
Atat deocamdata....
Și atât e prea mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.07.2013, 12:00:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
E cu "b" mare și are un "h" în plus.

Da.

Nici gând.


Și atât e prea mult.
1.Forma corecta e ''Buddha'' imi cer scuze cu 2 ''d'' nu ''h''si era scris cu ''B''MARE .Nu ai raspuns la intrebare,daca vrei sa o faci.
2.De ce crezi asta?
3.Argumenteaza...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.07.2013, 12:08:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am raspuns mai sus exact la aceste intrebari: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=21
Am vazut postarea dar nu sunt de acord cu ce zici acolo,faci din toata traditita hindusa si bogatia budista o imagine a diavolului imaginat de inchizitorii ce ardeau vrajitoare.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde