Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2008, 14:51:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga EMI, atunci cand te intalnesti cu duhovnicul, te intalnesti cu adevaratele sfaturi pentru fapte si ganduri bune. El este cu totul diferit fata de celelate persoane pe care le intalnim. El nu rosteste cuvinte la intamplare si nu te priveste ca fiind un mijloc prin care el sa-si satisfaca interesle. Asa ca trebuie sa ai incredere in el, daca vrei sa devii lumina.

Pe de alta parte trebuie sa stii ca nu-L poti intalni pe Dumnezeu asa cum ne intalnesti pe noi. Caci El nu e doar intr-un loc, ci peste tot. Iar ca sa ajungi sa fii vrednic de acesta intalnire cu El, trebuie sa fii capabil de asta. In caz contrar, te vei asemana celor trei Apostoli Petru, Iacob si Ioan, care au cazut cu fetele la pamant atunci cand Hristos a descoperit prin firea umana dumnezeirea Sa pe muntele Taborului. Ce este de facut? Sa ne orientam dupa intalnirile din Evanghelie, ca sa stim ce putem astepta noi in legatura cu intalnirile cu Hristos.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.05.2008, 19:06:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca Dumnezeu asculta pe oricine I se roaga cu credinta, cu conditia sa fie spovedit si sa doreasca sa fie ascultat. Si Sfantul Apostol Pavel a fost un pacatos, caci i-a prigonit pe crestini. Dumnezeu a oranduit asfel ca nu numai ca a venit la credinta crestina, dar si-a folosit inteligenta si iscusinta de orator pentru a o propavadui. In Noul Testament nu exista lucruri pe care sa nu le intelegem. Patru evanghelisti marturisesc despre viata, minunile, invataturile si patimile lui Iisus. Apoi sunt povestite faptele apostolilor. In cele din urma, Biblia face parte din tezaurul omenirii si orice intelectual ar trebui s-o citeasca fie si din curiozitate. Vechiul Testament ar trebui citit mai tarziu, dupa ce am inteles esenta. Curaj pe drumul mantuirii!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.05.2008, 21:43:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adevarul este Hristos. De aceea cautarea Adevarului, inseamna cautarea vietii. Minciuna este moartea, incremenirea intr-o lume impatimita, o lume fara rost. A te uni cu Hristos, este modul suprem de a le arata oamenilor ce este Adevarul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2008, 18:27:56
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

In cartea Genezei in cap. 1 Biblia spune ca "la inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul. Pentru aceasta creatie, de asemeni spune ca a folosit o anumita perioada de timp cuprinsa in sapte zile. Iar aceste zile au fost si ele la randul lor numerotate de la unu la sapte...

Intrebarea mea este : Cum se poate stie precis aceias ordine a zilelor si in zilele noastre ?

Apoi o alta intrebare ar fi: exista o cronologie perfecta in decursul evenimentelor relatate istoric vorbind ?

Intreb astfel pentru ca in cap. 2. vs 2-3, zice :

Geneza 2:2 *În ziua a șaptea Dumnezeu Și-a sfârșit lucrarea pe care o făcuse; și în ziua a șaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
3 *Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise și o făcuse

Din cate stiu eu, in crestinism se sarbatoresc DIFERITE ZILE, cum ar fi : duminica(in cea mai mare parte), sambata (pe la sectanti,sau neoprotestanti), vinerea la musulmani, care si ei cred in acelasi Dumnezeu...
Dar ceea ce ma mira este faptul ca Evreilor li s-a schimbat numele si au fost numiti ISRAEL. Dupaa numele lui Iacov numit mai tarziu Israel.
Si evreii, israelitii, ca natiune practica ca zi de odihna sabatul, adica sambata.

Si as vrea sa intreb DE CE ?
Dupa cate vad aceasta zi a saptea, este importanta !

Un alt lucru important. Cand incepe o zi si cand se incheie ?
In Geneza se foloseste expresia "...Astfell a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai" Si tot asa pana la a saptea.
In zilele noastre ziua incepe la 12 si se tremina la 12. Iar in Biblie incepe se seara si se incheie in seara urmatoare-i zile.
Curios e ca in Biblie ziua incepe cu o seara urmata de o dimineata iar zilele "noastre" incep de dimineata si se termina tot dimineata .
CURIOS .


In cap. 1. vs. 29. Dumnezeu spune :

Geneza 1:29 *Și Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânță și care este pe fața întregului pământ, și orice pom care are în el rod cu sămânță: aceasta să fie hrana voastră.

Intreb, de ce oamenii in ziua de azi mananca carne ?

Mergem mai departe.

In cap 2. v. 18 tot Biblia spune :"; am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el" Adica pt. Adam.
Va intreb, ce fel de ajutor i-a facut Dumnezeu omului ? Un ajutor potrivit ca sa il ajute sa iasa mai repede din gradina Edenului ? Daca nu, atunci CE FEL DE AJUTOR POTRIVIT i-a dat omului ?

Unde a fost asezata Gradina Edenului, Raiul?

In cap. 2. v.15. spune : Geneza 2:15 *Domnul Dumnezeu a luat pe om și l-a așezat în grădina Edenului, ca s-o lucreze și s-o păzească.

De cine s-o pazeasca, daca totul era DESAVARSIT ?

Si as mai avea intrebari dat le pastrez pentru urmatoarea postare.

Va multumesc tuturor acelora care ai binevoit sa imi scrieti. Sanatate !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2008, 11:47:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Intrebarea mea este : Cum se poate stie precis aceias ordine a zilelor si in zilele noastre ? Apoi o alta intrebare ar fi: exista o cronologie perfecta in decursul evenimentelor relatate istoric vorbind ? "

Se vorbeshte despre cele 7 zile care formeaza saptamana duhovniceasca, liturgica, sfanta daca vrei, saptamana model de urmat pentru credincios, se poate shtii ordinea zilelor citind, caci ziua invierii este ziua 8-a shi este Duminica astfel ca Duminica a inlocuit ziua 7-a care era ziua binecuvantarii shi a odihnei shi a cinstei shi era Sabatul, sambata tzinut cum ar veni, shi s-a unit Duminica cu inceputul vietzii veshnice shi cu ziua odihnei shi binecuvantarii devenind ziua 8-a a veshniciei caci se intra in odihna shi viatza veshnica. Sabatul era ziua Domnului dar Domnul a ales ziua ca Duminica shi nu sambata, caci duminica a inviat pe om din moarte caci cazuse omul de la saptamana model, saptamana sfanta pe care o randuise Dumnezeu pentru om, deci cazuse omul, shi prin Hristos a reinstaurat-o prin Ziua invierii, ziua a 8-a in sens al veshniciei shi ziua a 7-a in sens al odihnei, binecuvantarii shi cinstirii... astfel ca sambata devine una din cele trei zile ale mortzii lui Dumnezeu pentru pacatele noastre caci de vineri pana duminica foarte devreme a stat in moarte Hristos pentru pacatele noastre shi ale inaintashilor noshtrii cum a stat 3 ore rastignit fiind pe sf Cruce intre ceasurile 6 shi 9... Deci Hristos a reinstaurat saptamana model de sfintzenie shi lucrare shi odihna pentru om intru Dumnezeu, caci omul ieshit din Eden, ieshit din relatzie cu Dumnezeu, ieshit de sub Har, ieshit de sub proorocie, ieshit din viatza shi ascultare, ieshit din credintza shi credincioshie, ieshti din dragoste shi locuind in ura shi rautate shi invidie shi lacomie dar mai ales zavistie shi lene trufashe, el traia in timpul shi perioadele nesfarshite ale mortzii, in dezordinea temporalitatzii shi in razvratire shi minciuna shi hula shi lume....

Si as vrea sa intreb DE CE ?
Dupa cate vad aceasta zi a saptea, este importanta !
Israel este numit de Dumnezeu cel credincios nu cel ce crede ci cel ce este shi credincios, care asculta shi respecta randuielile shi poruncile desavarshindu-se in rabdare caci Israil este nume ceresc, nume ingeresc, shi arata ca miezul inimii este nadejdea in Dumnezeu prin rabdare ingereasca in ispite IsRaIl, deci Israil ne spune shi noua creshtinilor ortodocsi shi tuturor care asculta de Hristos shi incerca sa se lepede de trup shi de lume prin ascultarea legilor shi poruncilor date pentru vas dar shi prin inchinarea in Duh shi Adevar shi ascultarea de Har...
Poporul israelit doar cu numele a lasat pe Dumnezeu shi nu a continuat ascultarea de Dumnezeu prin Hristos, deci ei sunt tot asha Israelitzi cum sunt sectantzii pocaitzi sau creshtini... deci e o credintza cu numele, de forma, ca defapt ei asculta de lume fiind morminte lumeshti date cu var, vase ale batjocurii shi hulei, orbi, nori fara apa, nori fara furtuna, credincioshi plini de credintza moarta, adica laudaroshenia credintzei dar fara roade shi fapte din dragoste nefatzarnica intru Hristos...
Deci ziua 7 a odihnei este foarte imortanta caci de sambata seara pana luni dimineatza nu ai voie sa lucrezi, ci sa cinsteshti in ziua aceea, sa mergi sa fi cinstit in functzie de cum ai lucrat duhovniceshte 6 zile, sa ai o sarbatoare sfanta, un praznic duhovnicesc, o odihna a oricarui trup sau suflet ostenit, asha sa te odihneshti cum s-a odihnit Hristos in ziua sabatului, caci El in ziua Sabatului a rabdat moartea pentru noi, deci shi noi trebuie sa rabdam shi sa ajutam totzi necajitzii milostivindu-ne de ei in ziua Duminicii, iar 6 zile sa lucram dar duhovniceshte shi nu la caramizile shi zidirile cele ascunse ale lui faraon.

Un alt lucru important. Cand incepe o zi si cand se incheie ?

O zi incepe shi se incheie in rugaciune, in smerenie, in dragoste curata.... iar ca raportare fatza de astrele zile, este raportarea serii shi a diminetzii caci atunci se lucreaza induhovnicirea de taina a credinciosului....

Intreb, de ce oamenii in ziua de azi mananca carne ?
orice ii este dat omului spre a manca shi a se hrani pentru trup daca este luat cu multzumire shi cu infranare de la lacomie, pe cand iarba campului cu samantza shi rodul pomilor cu rod cu samantza este data omului drept hrana pentru a se integra omul in respectul creatziei shi a nu urma din lacomie pofta de a ucide shi a manca multe carnuri, ajungand in final in a se manca unul pe altul cum fac unele animale, deci a randuit Dumnezeu hrana omului pentru a-l feri pe om de canibalism shi pentru a avea macar atata inima ca semintzele sa le asheze in pamant ca shi altzii sa mai manance, in sperantza ca omul din mila pentru altul nu v-a distruge semintzele ci le va arunca pe pamant roditor shi astfel v-a pricepe taina pamantului roditor care este el insushi, el hranindu-se cu samantza Cuvantului Lui Dumnezeu dobandind rabdare caci iat cum spune CLD : "cu rabdare shi tacere se face agurida miere"...

Oamenii manaca multa carne punandu-shi nadejdea lor in lacomie shi nu in duhovnicie, deoarece au devenit nutritzionishti shi ei tzin regim zicand ca postesc shi pentru aia se umfla cu legume shi pita shi verdetzuri uitand ca postul este despartzirea definitiva de rau :
Sf. Vasile cel Mare:
"Adevaratul post este despartirea de rautate, infranarea limbii, retinerea de la manie, taierea poftelor, defaimarilor, minciunilor si juramintelor strambe."
Sf Ioan Hrisostom:
"Degeaba te lauzi ca nu mananci carne daca ocara nu o primeshti"(/rabzi/inghitzi/iertzi)

Gradina Raiului cred ca a fost Caananul, acolo cred ca a fost raiul, adica pamantul unde i-a condus Moise pe Evrei, iar Caananul cel nou este Romania noastra de azi caci se spune ca din pamantul de lut al Romaniei a fost plamadit primul om, adica Adam, shi pamantul romaniei a fost primul care a ieshit din ape de dupa potopul din vremea lui Noe shi Romania este prima tzara chemata la Stralucire deoarece in ea a propovaduit primul cehmat dintre Apostolii lui Hristos... asha imi pare dupa ce am citit de la CLD shi de pe ici pe colo ca sa ma lamuresc shi sa ma pun la punct.

Daca nu, atunci CE FEL DE AJUTOR POTRIVIT i-a dat omului ?
Ajutor potrivit in a trai cu Dumnezeu, in a asculta de Hristos, in a se desavarshi shi primi sfintzirea de la Dumnezeu....

De cine s-o pazeasca, daca totul era DESAVARSIT?
De ispita neascultarii shi lacomiei caci aveau porunca de ascultare a lui Dumnezeu, dar au preferat sa asculte de cel rau cu pretzul mortzii shi a necredintzei, sa-si intinda mana shi sa ia din pomul cunoshtiintzei fara a fi primit ingaduintza respectiva, deci calcand shi violand randuiala data pentru ei, pentru shtiintza, pentru a judeca spre osandire, deci in final mergand pe drumul minciunii inaltzarii de sine deci a mandriei shi nu pe cel al iubirii ascultarii shi smereniei....... lucru care le-a provocat moartea Duhovniceasca shi apoi iminenta apropiere de moartea trupesca shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice, ajungand la fel ca shi ingerii cei rai, ingerii cazutzi, veshnici in despartzire de Dumnezeu shi revolta shi lupta ramanand pururea potrivnizi Duhului Sfant... deshi prin Hristos a venit posibilitatea pocaintzei shi intoarcerii la Dumnezeu pentru orishicine... chiar shi pentru dracii cei mai rai, chiar pentru pacatoashii cei mai mari, chiar pentru orishicine caci nimeni nu este nici privilegiat dar nici oprit de la mantuire... nimeni.:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2008, 19:36:41
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit


"Se vorbeshte despre cele 7 zile care formeaza saptamana duhovniceasca, liturgica, sfanta daca vrei, saptamana model de urmat pentru credincios, se poate shtii ordinea zilelor citind, caci ziua invierii este ziua 8-a shi este Duminica astfel ca Duminica a inlocuit ziua 7-a care era ziua binecuvantarii shi a odihnei shi a cinstei shi era Sabatul, sambata tzinut cum ar veni, shi s-a unit Duminica cu inceputul vietzii veshnice shi cu ziua odihnei shi binecuvantarii devenind ziua 8-a a veshniciei caci se intra in odihna shi viatza veshnica. Sabatul era ziua Domnului dar Domnul a ales ziua ca Duminica shi nu sambata,... Deci ziua 7 a odihnei este foarte imortanta caci de sambata seara pana luni dimineatza nu ai voie sa lucrezi, ci sa cinsteshti in ziua aceea, sa mergi sa fi cinstit in functzie de cum ai lucrat duhovniceshte 6 zile, sa ai o sarbatoare sfanta, un praznic duhovnicesc, o odihna a oricarui trup sau suflet ostenit, asha sa te odihneshti cum s-a odihnit Hristos in ziua sabatului,..."

Cu parere de rau dar mai sus spuneti una si cu cateva randuri va contraziceti.
Va rog sa cititi cu atentie.
La inceput sustineti ca ziua a 7 a este sambata si ca Dumnezeu a inlocuit-o cu cea de-a 8 a,Duminica, iar in urmatorul paragraf, spuneti concluzionand cu "Deci", ca de fapt ziua a8a e ziua a7a.
Ce sa se inteleaga de aici ?

Nu mi-ati raspuns la intrebarea " cum sunt numerotate si numite cele sapte zile calendaristice ? Si aici ma intereseaza ORDINEA acestora.

Apoi ceea ce ati postat mai jos, va marturisesc ca E PRIMA OARA IN VIATA MEA CAND AUD ASA CEVA ! Ati putea sa va sustineti ideile cu niste argumente ? Asa m-ar ajuta sa inteleg si sa admit in concretizand ceea ce spuneti.

"Gradina Raiului cred ca a fost Caananul, acolo cred ca a fost raiul, adica pamantul unde i-a condus Moise pe Evrei, iar Caananul cel nou este Romania noastra de azi caci se spune ca din pamantul de lut al Romaniei a fost plamadit primul om, adica Adam, shi pamantul romaniei a fost primul care a ieshit din ape de dupa potopul din vremea lui Noe shi Romania este prima tzara chemata la Stralucire deoarece in ea a propovaduit primul cehmat dintre Apostolii lui Hristos... asha imi pare dupa ce am citit de la CLD shi de pe ici pe colo ca sa ma lamuresc shi sa ma pun la punct. "

La intrebarea : "De cine s-o pazeasca, daca totul era DESAVARSIT?", afirmati ca Eva si mai apoi Adam, au mancat "din pomul vietii vesnice". Ori in Gen. 2.v. 17 spune cu totul altceva : 16 *Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poți să mănânci după plăcere din orice pom din grădină;
17 *dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit.”

Si ce ziceti dvs. spune dupa ce ai mancasera deja : " Domnul Dumnezeu a zis :" Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand, binele si raul. Sa-l impiedicam dar acum ca nu cunva sa-si intinda mana,! sa ia din pomul vietii !, sa manance din el si sa traiasca vesnic."

Postarea dvs.
"...shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice..."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2008, 20:09:30
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

De asemenea doresc sa ma adresez MODERATORILR si SUPERMODERATORILOR cu rugamintea de a ma avertiza daca cunva divaghez de la intrebarea topic-ului.

De fapt, in intrebarea topic-ului as dori sa se ncluda intrebari si raspunsuri generale cu pricire la ADEVAR.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.05.2008, 10:10:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Cu parere de rau dar mai sus spuneti una si cu cateva randuri va contraziceti.
Va rog sa cititi cu atentie.
La inceput sustineti ca ziua a 7 a este sambata si ca Dumnezeu a inlocuit-o cu cea de-a 8 a,Duminica, iar in urmatorul paragraf, spuneti concluzionand cu "Deci", ca de fapt ziua a8a e ziua a7a.
Ce sa se inteleaga de aici ?

Nu mi-ati raspuns la intrebarea " cum sunt numerotate si numite cele sapte zile calendaristice ? Si aici ma intereseaza ORDINEA acestora.

Apoi ceea ce ati postat mai jos, va marturisesc ca E PRIMA OARA IN VIATA MEA CAND AUD ASA CEVA ! Ati putea sa va sustineti ideile cu niste argumente ? Asa m-ar ajuta sa inteleg si sa admit in concretizand ceea ce spuneti.



La intrebarea : "De cine s-o pazeasca, daca totul era DESAVARSIT?", afirmati ca Eva si mai apoi Adam, au mancat "din pomul vietii vesnice". Ori in Gen. 2.v. 17 spune cu totul altceva : 16 *Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poți să mănânci după plăcere din orice pom din grădină;
17 *dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit.”

Si ce ziceti dvs. spune dupa ce ai mancasera deja : " Domnul Dumnezeu a zis :" Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand, binele si raul. Sa-l impiedicam dar acum ca nu cunva sa-si intinda mana,! sa ia din pomul vietii !, sa manance din el si sa traiasca vesnic."

Postarea dvs.
"...shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice..."
Poi asha este, ziua 7-a devine ziua 8-a in final adica ziua vietzii veshnice deci nu m-am contrazis ci Ziua odihnei este inaltzata shi cinstita shi binecuvantata de Dumnezeu prin Invierea Fiului respectiv a omului shi a intregii creatzii cazute prin pacate shi patimi, daca la inceput era o numerotare ziua intai, ziua a doua, sfarshindu-se cu Sabatul, adica ziua 7-a, Hristos a ales ca Ziua invierii sa fie Ziua a 8-a adica Duminica dar devenind ziua a 7-a intrucat se pastreaza ciclicitatea shi modelul shi randuiala de la inceput astfel ca Duminica este ziua 7-a dar ca zi a invierii shi a vietzii veshnice este shi ziua intaia shi ziua a 8-a fiind astfel ziua Domnului, Cel ce este Inceputul shi Sfarshitul, Hristos-Dumnezeu... e vorba de zilele saptamanii ca model duhovnicesc nu atat doar ca shi calendar al saptamanii dar e D,L,M,M,J,V,S,D

Poi am dat argumente, in Caanan i-a adus Moise pe evrei deci e posibil sa fie pamantul fagaduintzei adica al vechiului Rai shi Eden, banuiesc, nu shtiu exact... dar cum evreii nu l-au primit pe Mantuitor, locul cel nou al noului Rai, Caananul cel Nou shi al Edenului shi al Ierusalimului Ceresc ce se va asheza pe pamant de la Dumnezeu este Roamnia de azi shi argumentele tzi le-am expus in parte, e voia lui Dumnezeu.

N-am afirmat ca au mancat din pomul vietzii veshnice ci erau ispitzitzi sa-shi intinda mana shi de aceea, ca sa nu cada definitiv, Dumnezeu i-a scos din rai ca sa nu ajunga ca ingerii cazutzi, sau mai rau, am zis doar ca incepand sa moara shi trupeshte, sa se degradeze ar fi intins mana sa mance shi din pomul vietzii.... nu numai din pomul cunoshtiintzei binelui shi raului despartzindu-se definitiv de Dumnezeu shi unindu-se cu rautatea shi judecarea shi osandirea shi lacomia, indraznind shi nerushinand in calcarea ascultarii lui Dumnezeu.... a Luminii shi intzelepciunii pentru invidie shi lacomie shi mandrie... Deci nu au mancat ci ar fi fost ispititzi sa-shi intinda mana.

poi e vorba de ispita de a-shi intinde mana shi de a manca... deci ispita de a manca, deci nu atzi citit corespunzator...

sper ca nu te-am suparat...:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.05.2008, 12:30:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu trebuie sa intrebam ce este adevarul, ci cine este adevarul. Pilat l-a intrebat pe Hristos: "Ce este adevarul?" si nu a primit nici un raspuns. Hristos nu a dorit sa raspunda la o intrebare gresita. Daca Pilat ar fi pus intrebarea dreapta: "Cine este adevarul?", cu siguranta ar fi primit raspuns. I-ar fi spus ce le-a zis si ucenicilor:"Eu sunt calea, adevarul si viata". Adevarul e ipostatic, nu impersonal. Adevarul este Dumnezeu, nu un lucru. Adevarul nu se poate afla in cele zidite, ci in Ziditor. Adevarul nu va fi descoperit de cele zidite, daca nu il descopera Ziditorul. Sfantul Nicolae Veimirovici
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2008, 12:56:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Iar daca e sa raspundem la intrebarea pusa:
"Unde sa gasesc ADEVARUL ?"
poi iata raspunsul in cantarea bisericeasca:
"Cu noi este Dumnezeu" :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 15:49:22
Unde gasesc aceste cantari? sophia Muzica Bisericeasca 3 07.02.2011 19:04:27
Unde pot sa gasesc....? mishul Intrebari utilizatori 5 30.11.2010 13:23:43
ajutati-ma sa gasesc adevarul! irina2009 Rugaciuni 17 05.09.2009 16:01:38
unde gasesc? iulyaan Generalitati 4 29.10.2008 09:16:03