Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2010, 10:45:53
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit Cum sa ne rugam?

"Tu insa,cand te rogi,intra in camara ta si,inchizand usa,roaga-te Tatalui tau...
Cand va rugati,nu spuneti multe ca neamurile,ca ele cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultate.."
Marea mea dilema-intre atatea rugaciuni de dimineata,prinz,seara,de luni,marti,...pentru vii,morti,acatiste...unde este recomandat a le citi de forma regulata cum este mai bine sa ne rugam?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2010, 10:52:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca ar trebui sa pui aceasta intrebare duhovnicului, care iti va fixa canonul de rugaciune. mie mi-a zis ca rugaciunile se citesc in genunchi sau macar in picioare, de preferinta cu o lumanare aprinsa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2010, 11:06:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si mie mi se intampla ca rostind cateva cuvinte, care nu fac parte din canonul de dimineata si de seara, si ramanand doar la ele, sa-L simt mai intens pe Dumnezeu. Dar si aici poate fi o amagire. Sa crezi ca ai o cale mai scurta si mai sigura spre Dumnezeu. Cum imi explic simtirea mai intensa in putine cuvinte? Pai cred ca e vorba ca ele vin din inima, le simt ca imi apartin. Si asta cere Dumnezeu de la noi: sa simtim ca vorbim cu El, nu sa ne rugam mecanic.

Ce sfat as putea da in astfel de situatii? Ca in timp sa adaugam la putinele noastre cuvinte si o rugaciune din canon. Cu timpul, vom ajunge sa-L simtim pe Dumnezeu nu doar in putinele cuvinte ci in toate cuvintele din canon.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2010, 11:17:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa pui aceasta intrebare duhovnicului, care iti va fixa canonul de rugaciune. mie mi-a zis ca rugaciunile se citesc in genunchi sau macar in picioare, de preferinta cu o lumanare aprinsa.
Indicat să avem candela aprinsă tot timpul când suntem acasă, să avem locul nostru bine stabilit unde avem icoanele, candela, mirul, anufra, aghiasma , tămâia, cărțile de rugăciuni , etc. Creându-ne un astfel de colțișor al nostru, rugăciunea rostită sau citită devine o adevărată tămăduire pentru suflet, creându-se o adevărată legătură între noi și Dumnezeu. Acum , referitor la poziția trupului, ea este importantă, dar mult mai importantă este poziția sufletului și a minții în clipa rugăciunii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2010, 11:45:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

In rugaciune, esentialul consta in atentie si smerenie.

Din atentia mintii asupra fiecarui cuvant va veni si smerenia, asezarea si linistea.

Sa te opresti cu mintea asupra fiecarui cuvant, nu urmarind citirea rapida, datul paginii sau citirea a cat mai multe.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2010, 11:52:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
In rugaciune, esentialul consta in atentie si smerenie.

Din atentia mintii asupra fiecarui cuvant va veni si smerenia, asezarea si linistea.

Sa te opresti cu mintea asupra fiecarui cuvant, nu urmarind citirea rapida, datul paginii sau citirea a cat mai multe.
Asupra acestei "poziții"am insistat și eu . Mai bine te oprești când mintea se împrăștie, te aduni, te concentrezi și continui. Rugăciunea , fie ea citită sau rostită , de e făcută din automatism, sau că așa trebuie , e pierdere de timp, devine povară. În rugăciune musai să pui un strop de iubire și atunci totul curge normal și firesc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2010, 11:56:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Rugăciunea, fie ea citită sau rostită, de e făcută din automatism, sau că așa trebuie, e pierdere de timp, devine povară.
Inteleg ce vrei a spune, insa rugaciunea oricat de prost facuta, tot rugaciune ramane !

Atunci cand omul vrea sa se roage, Dumnezeu priveste spre acea vointa, iar nu spre neputintele ivite.

Se cade insa a ne ruga din ce in ce mai asezat, cu liniste si fara imprastiere, insa aceasta este si un rod al harului Duhului Sfant.
Pana sa'l dobandim pe acesta, rugaciunea va fi un chin si o fortare.
Multi nu'l dobandesc niciodata in chip simtit, din intelepciunea lui Dumnezeu, insa pentru perseverenta lor se mantuiesc si ei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2010, 12:03:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inteleg ce vrei a spune, insa rugaciunea oricat de prost facuta, tot rugaciune ramane !

Atunci cand omul vrea sa se roage, Dumnezeu priveste spre acea vointa, iar nu spre neputintele ivite.

Se cade insa a ne ruga din ce in ce mai asezat, cu liniste si fara imprastiere, insa aceasta este si un rod al harului Duhului Sfant.
Pana sa'l dobandim pe acesta, rugaciunea va fi un chin si o fortare.
Multi nu'l dobandesc niciodata in chip simtit, din intelepciunea lui Dumnezeu, insa pentru perseverenta lor se mantuiesc si ei.
Sunt întru totul deacord cu tine, dar mai puțin cu ultima ta idee , precum certitudinea mântuirii cuiva . Asta nu o știe nimeni, decât Bunul Dumnezeu , iar vrednicia în Mântuire nu o are nimeni ! Dumnezeu lucrează în fiecare, iar de răspunsul ce-l dăm fiecare în parte , la dragostea și milostivirea Lui, stă într un final șederea noastră în veșnicie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2010, 13:15:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt întru totul deacord cu tine, dar mai puțin cu ultima ta idee, precum certitudinea mântuirii cuiva.
Nu sustin ca omul ar putea avea certitudinea mantuirii.

Din ultima fraza trebuie sa se inteleaga cum ca sunt multi care fac tot ce pot si tot nu dobandesc pace sau asezare sufleteasca. Aceia sa nu deznadajduiasca, caci are Domnul grija de tot acela care il cauta neincetat si se nelinisteste de caderile sale, alergand neincetat spre El.

P.S. Parintele Teofil Paraianu se pronunta adesea cu certitudine asupra mantuirii lui.
Zicea ca asa il iubeste pe Dumnezeu si s'a straduit de mic sa nu il supere cu nimic, incat crede ca il va mantui si pe el Domnul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2010, 13:50:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu sustin ca omul ar putea avea certitudinea mantuirii.

Din ultima fraza trebuie sa se inteleaga cum ca sunt multi care fac tot ce pot si tot nu dobandesc pace sau asezare sufleteasca. Aceia sa nu deznadajduiasca, caci are Domnul grija de tot acela care il cauta neincetat si se nelinisteste de caderile sale, alergand neincetat spre El.

P.S. Parintele Teofil Paraianu se pronunta adesea cu certitudine asupra mantuirii lui.
Zicea ca asa il iubeste pe Dumnezeu si s'a straduit de mic sa nu il supere cu nimic, incat crede ca il va mantui si pe el Domnul.
Corect, dar asta înseamnă a susține că Dumnezeu este nedrept și judecățile Lui nu sunt bune. Pacea și liniștea sufletească o dobândim în măsura sincerității și umilinței noastre . Deci de nu o avem, problema e la noi, numai la noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 82 13.03.2013 01:45:47
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 16.11.2008 23:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 20:34:39