Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.05.2015, 14:01:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai di capul meu ce zgomot :)
E o chestie de gust. Stilul muzical este, intamplator, unul care îmi place foarte mult - rock simfonic.

Ori, față de tematica și versurile celor mai multe compoziții din acest gen, o tematică creștină este evident de preferat. Iar ca și calitate muzicală este cu 10 clase peste ce se cântă în majoritatea bisericilor neo-protestante din România.

Problema este că nu o putem (sau, cel puțin, eu nu pot) simți ca pe o muzică de cult.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2015, 14:23:10
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Problema este că nu o putem (sau, cel puțin, eu nu pot) simți ca pe o muzică de cult.
Pai nici nu este si probabil nici ca se doreste.Este un spectacol(manifestare
artistica) care are ca scop evitarea plictiselii.Si atunci, hai sa faca si ei ceva cu tematica crestina.Bineinteles, cu cat tambalul este mai mare, cu atat si galagia
este mai mare, evident senzatia de plictiseala disparand (pe moment).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2015, 14:40:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
E o chestie de gust. Stilul muzical este, intamplator, unul care îmi place foarte mult - rock simfonic.

Ori, față de tematica și versurile celor mai multe compoziții din acest gen, o tematică creștină este evident de preferat. Iar ca și calitate muzicală este cu 10 clase peste ce se cântă în majoritatea bisericilor neo-protestante din România.

Problema este că nu o putem (sau, cel puțin, eu nu pot) simți ca pe o muzică de cult.
Poate dimpotriva, nefiind tocmai muzica de cult, n-ar trebui sa polueze tema crestina.
Se creaza niste conexiuni nepotrivite intre ceea ce este lumesc si specific lumesc si sacru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2015, 15:06:38
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Si prin aceste spectacole tampesc oamenii si ii distrag de la adevaratul sens al crestinismului, atragandu-i spre pierzania lor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.05.2015, 15:26:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate dimpotriva, nefiind tocmai muzica de cult, n-ar trebui sa polueze tema crestina.
Se creaza niste conexiuni nepotrivite intre ceea ce este lumesc si specific lumesc si sacru.
Aici exagerezi. Ce vrei tu, să blamezi orice mariaj între o formă de expresie artistică și tematica creștină ?

Să nu mai scriem romane care au o tematică creștină ? Să nu mai pictăm tablouri cu tematică creștină ? Să nu producem filme cu tematică creștină ? Pentru că nici romanul, nici tabloul, nici filmul, în mod evident, nu sunt "de cult".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.05.2015, 15:29:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Si prin aceste spectacole tampesc oamenii si ii distrag de la adevaratul sens al crestinismului, atragandu-i spre pierzania lor.
Ai tu niste date statistice că neo-protestanții ar fi, în medie, mai tâmpiți decât catolicii sau ortodocșii ? Când o să înțelegem că demonizarea "adversarului" este cea mai proastă armă din repertoriul apologetic, atunci o să înceapă și convertirile/reconvertirile la bisericile tradiționale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.05.2015, 19:12:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Daca se cuvine sa le ascultam, desi, personal, mie nu imi plac.
"Se cuvine sa le ascultam", adica este moral licit sa le ascultam ? Da, desigur, nu am auzit de vreo interdictie in acest sens. Pe de alta parte, nu e nici o obligatie; deci, daca nu va place genul, nu vad de ce ati asculta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.05.2015, 22:54:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aici exagerezi. Ce vrei tu, să blamezi orice mariaj între o formă de expresie artistică și tematica creștină ?
Problema nu este valoarea lor artistica ci cea spirituala. De obicei din partea asta, astfel de mariaje nu prea sunt inspirate.

In cel mai fericit caz reusesc sa nu fie direct ofensatoare in rest..lasa de dorit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.05.2015, 10:20:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Stiu ca in Sfanta noastra Biserica instrumentele muzicale pentru cult sunt interzise, dar ce zice Biserica despre melodiile despre Iisus (gen neoprotestante, sau nu neaparat) cantate in instrumente si stil rock, pop sau muzica usoara? Pot fi acceptate de un ortodox?
Nu sunt de ascultat. Dar lasă că nici pricesnele asa zise ortodoxe nu sunt ceva după care să te omori !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2015, 10:25:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Si prin aceste spectacole tampesc oamenii si ii distrag de la adevaratul sens al crestinismului, atragandu-i spre pierzania lor.
Sper ca esti un troll.
Chiar si asa, nu-mi pare rau ca ti-am trimis cel mai frumos spectacol de muzica crestina din Romania.
Enjoy!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare