Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 23.08.2010, 12:50:11
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Si toti cu domiciliu in strainatate ?
Tu esti crestin????
Daca da iti lipseste iubirea de aproape,tu de fapt iti urasti semenii.... se vede.
Si nu mai judeca in necunostinta de cauza ,ca nu stii ce face ,cum si din ce motive a ajuns un roman in strainatate.

Last edited by carmenserghi; 23.08.2010 at 13:09:51.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 23.08.2010, 16:00:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu o idealizeaza, ci o iubesc cu bune si cu rele. E o diferenta.
Exista si unii care idealizeaza tara din care au plecat, si unii care o iubesc cu bune si rele.
Eu sper ca ma numar printre ultimii. ;-) Dar la fel, iubesc tara in care stau, cu bune si rele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #303  
Vechi 23.08.2010, 21:45:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exista si unii care idealizeaza tara din care au plecat, si unii care o iubesc cu bune si rele.
Eu sper ca ma numar printre ultimii. ;-) Dar la fel, iubesc tara in care stau, cu bune si rele.
Sunt sigur că-ți iubești mult mai mult țara în care stai ! De ce ? Ea, ți-a dăruit o familie, un soț, un tată și doi copii minunați ! Aștept confirmare, dar sinceră . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #304  
Vechi 24.08.2010, 00:47:10
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Dupa cum spune Parintele Iusin Parvu: Este vremea muceniciei, iar Romania va da multi.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 24.08.2010, 03:53:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Dupa cum spune Parintele Iusin Parvu: Este vremea muceniciei, iar Romania va da multi.
Eu nu cred ca Ro va da vre-un mucenic. Mi-am facut si eu odata iluzii cind vedeam pe un Puric sau pe Danion Vasile, dar cind am vazut cit de chititi sunt dupa bani mi-am luat gindul de la a vedea vre-un mucenic nascindu-se din ei..si cu altii..., care mai de care vocal si dintos, este DIN PACATE la fel!
Reply With Quote
  #306  
Vechi 24.08.2010, 11:51:10
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu cred ca Ro va da vre-un mucenic. Mi-am facut si eu odata iluzii cind vedeam pe un Puric sau pe Danion Vasile, dar cind am vazut cit de chititi sunt dupa bani mi-am luat gindul de la a vedea vre-un mucenic nascindu-se din ei..si cu altii..., care mai de care vocal si dintos, este DIN PACATE la fel!
Draga credinciosule, nu deznadajduii, caci atunci cand parintele Iustin Parvu care este un sfant in viata, si mai avem foarte multi, el vorbeste despre poporul roman, nu despre preoti si monahi in special. Sunt foarte multi mireni credinciosi care sunt gata sa isi dea viata pentru tara si Hristos. Poate chiar tu ai sa fi un mucenic daca vom prinde acele vremuri desi nadajduiesc ca Domnul sa va milostivi si sa ne mai dea timp de pocainta. Nu toti preotii isi fac datoria cu toata dragostea, dar nu cautati sa vedeti numai raul, vedeti binele, si grija pe care ne-o poarta Dumnezeu in fiecare zi. Avem foarte multi parinti cu har,foarte foarte multi, avem si foarte multi sfinti. Iertati-ma.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 28.09.2017, 14:12:44
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca emigrezi, singurul motiv trebuie sa fie duhovnicesc, ori nu cred ca occidentul prezinta avantaje duhovnicesti fata de România, tara cu o spiritualitate mai sanatoasa.
Haida de! Ați auzit de oameni care nu au cu ce să-și hrănească pruncii aici și pleacă în Italia/Spania de nevoie, pentru că le este practic imposibil să o scoată la capăt în România? Lor ce le spuneți? Să rabde până se va îndura statul indolent de ei și le va crea locuri de muncă?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca emigrând omul îsi pierde identitatea într-o masura, fiindca locul si cultura natale fac parte din fiinta noastra intima. Un astfel de alienat nu îsi va mai putea înalta sufletul catre Dumnezeu în rugaciune curata si nu va avea pacea pe care o are cel ramas în tara.
Nu mai spuneți. Dar de preoții români și de alte naționalități trimiși în misiune în Cipru, America ș.a.m.d. ce părere aveți? Nici pe ei nu îi ascultă Dumnezeu?
Uitați un caz extrem de cunoscut: părintele Gheorghe Calciu. A plecat de nevoie și nu i-a fost ușor nici acolo (în state), inițial slujea ca preot benevol, fără să fie plătit, lucra în construcții pentru a-și susține familia. Și pe el l-a distrus spiritualitatea apuseană?



Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Si se mai adauga si imaginea de milogi ai occidentului creata poporului tau, prin faptul ca îti parasesti tara pentru alta considerata superioara.
Ce milogi, domnule, când mergi să muncești pentru un salariu identic sau de multe ori chiar mai mic decât al lor? Vorbim de români care pleacă pentru asta, nu ca să cerșească.
Drept milog ești privit aici, când te prinde anul încă în șomaj.


În altă ordine de idei, tot thread-ul ăsta mi se pare o exagerare. Nicăieri n-a zis Dumnezeu că ne-a făcut ca pe arbori, cu rădăcini de netrecut. Dacă tu te regăsești mai mult într-o altă cultură/mentalitate/populație (și da, e extrem de important că acolo unde te duci, poate, ești mai respectat decât acasă la tine), că sănătatea și educația nu sunt pe butuci, iar copiilor le poți oferi o perspectivă mai bună, de ce să nu pleci? Lăsați-mă cu patriotismul, te consideri erou că mori pe spatele unor ticăloși de guvernanți cărora nu le pasă de existența ta decât în măsura în care pot să te fure? Nu e viața ta demnă de o cauză mai bună, chiar și în sens jertfelnic?

Chiar așa, problemă de ordin moral: trădătorii de țară - care în opinia mea sunt tocmai politicienii, cei care o sabotează sistematic, o vâd și o jefuiesc - ce minunați de patrioți sunt? Dar nu, noi îl condamnăm pe un biet țăran dintr-un sat uitat de Românie, care merge în Italia să muncească în construcții pentru că-i flămânzesc copiii.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #308  
Vechi 28.09.2017, 14:16:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Dupa cum spune Parintele Iusin Parvu: Este vremea muceniciei, iar Romania va da multi.
iar mesaje fataliste?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #309  
Vechi 28.09.2017, 20:53:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

30. La locul unde ai fost făcut, în țara unde te-ai născut, te voi judeca;(Iezechiel 21,30b)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01