Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2012, 18:55:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu i-a lasat omului liberul arbitru,libertatea de a alege, pentru acele fapte ingrozitoare nu Dumnezeu este de vina pentru ele ci oamenii care au ales sa se piarda si sa cada in rau..


Dumnezeu este MARE si este aratata maretia Lui prin numeroasele minuni care le fac Sfintii,Maica Domnului si nu in ultimul rand marele Tata ceresc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2012, 23:35:39
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Buna!Vreau sa va cer parerea cu urmatorul lucru,caci am alunecat in prapastie de tot.O sa va spun pe scurt.Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.De ce ingaduie Dumnezeu asta cand este atat de mare??Unele lucruri rele in viata ni se intampla fara o explicatie,fara sa platim pentru anumite pacate,ci doar se intampla.Dar de ce.Pe mine asta ma distanteaza de Dumnezeu..sau mai vad oameni dornici sa ii slujeasca prea mult lui Dumnezeu si cad in extreme,sunt foarte obsedati de orice si practic dau in schizofrenie..dar de ce ingaduie Dumnezeu asta??
Of, nu generaliza:) Eu nu sunt pe interes și nu sunt nici schizofrenic și la fel sunt și mulți alții! Și Dumnezeu ne-a lăsat liberi, iar răsplata/pedeapsa vine la timpul ei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.03.2012, 23:38:51
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Buna!Vreau sa va cer parerea cu urmatorul lucru,caci am alunecat in prapastie de tot.O sa va spun pe scurt.Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.De ce ingaduie Dumnezeu asta cand este atat de mare??Unele lucruri rele in viata ni se intampla fara o explicatie,fara sa platim pentru anumite pacate,ci doar se intampla.Dar de ce.Pe mine asta ma distanteaza de Dumnezeu..sau mai vad oameni dornici sa ii slujeasca prea mult lui Dumnezeu si cad in extreme,sunt foarte obsedati de orice si practic dau in schizofrenie..dar de ce ingaduie Dumnezeu asta??
Și cel rău este întotdeauna învins de cel bun pentru că cel rău nu poate să-l înțeleagă pe cel bun și de aceea se va enerva, oftica, își va roade unghiile de ciudă pentru că nu poate să-l facă pe cel bun să fie rău:) Îl va considera pe cel bun puternic și se va teme de el pentru că pe acesta nu-l poate atinge cu răutățile lui Și în plus, dacă ești bun până la capăt, poți să-l faci și pe cel rău să fie bun. Trebuie răbdare multă
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.03.2012, 00:31:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Pe mine asta ma distanteaza de Dumnezeu..sau mai vad oameni dornici sa ii slujeasca prea mult lui Dumnezeu si cad in extreme,sunt foarte obsedati de orice si practic dau in schizofrenie..dar de ce ingaduie Dumnezeu asta??
Uite ca incepem sa intelegem si pentru ce sunt stirile de genul asta.
Si stim pe cine afecteaza: pe cei care pierd mai mult timp in fata televizorului decat folosesc din el la rugaciune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2012, 10:15:57
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
nu trebuie nici sa stam lipiti de stirile de la ora 5 !
nu avem nimic de castigat, numai ne incarcam de energii negative !

lucruri rele au fost de cand e lumea,insa in alte epoci nu erau asa mediatizate ca acum !!!
nu sta nimeni lipit de stirile de la ora 5.... dar cum o tragedie este discutata de dimineata pana seara pe toate posturile e de ajuns sa deschizi televizorul si afli tot in cateva minute ... e adevarat ca nu avem nimik de castigat ... ar trebui desfiintate televizoarele , ce mai ...

si nu este adevarat ca aceste lucruri au fost de cand lumea .... inainte nu detinea orice dement arma de foc, in primul rand nu erau atatea arme de foc si nici chiar atatia dementi ... unii oameni mai innebunesc si din cauza grijilor, stresului din viata de zi cu zi, lipsei banilor sau chiar banilor prea multi din cauza ca oamenii nu mai au incredere in puterea lui Dumnezeu, acu e la moda orice in afara de Dumnezeu ... inainte nu era grija zilei de maine asa cum este acum ... oamenii nu aveau atatea griji, aveau un post de munca, erau si mai muncitori, aveau ce si pentru ce munci ... acum nici nu ai pentru ce munci, nici macar sa vrei ... acuma e o lume nebuna rau de tot singurul care ne poate apara e doar Dumnezeu ... si doar la El putem sa ne punem speranta ca ne va apara si ca ne va feri de orice e rau
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2012, 18:12:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ba da..sunt de cand lumea dar nu erau mereu asa mediatizate + omul modern s-a cam dezobisnuit de asa ceva, cand aude ii fuge pamantul de sub picioare de frica, chiar si la cel credincios..pai daca mi se intampla si mie cand stau la coafor si in loc de o frizura noua, fashion, primesc un glonte??
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2012, 18:40:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
si pe mine m-au darmat cazurile cele 2, in care o mama a 7 copii, insarcinata din nou fiind si-a omorat pruncul de 6 luni si cel in care un tata si-a inecat baiatul de 15 ani si fetita de 3 ani, inecandu-se si el.

cel putin cand am auzit primul caz nu am mai fost buna 2 3 zile ... sincer, eu m-am gandit ca o fi plans copilul, o fi scos-o din sarite si l-o fi trantit de nervi ... adevarul e ca la oboseala si la nervi, in momente de nebunie si intunecare omul mai clacheaza psihic si mai poate face lucruri care pot fi fatale ... sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de asemena momente ... dar cica nu, copilul nu facuse nimik, femeia avand mai multe boli psihica, dupa cum s-a zis apoi, a auzit voci ca bebelusul ar trebui sacrificat ca jertfa in numele lui Dumnezeu ... mi-e mila de biata femeie, un suflet amarat si chinuit care si-a pierdut mintile ... imi pare foarte rau de ea ... si imi pare si mai rau pentru copiii care au ramas fara mama, aceasta fiind sigur bagata ori la inchisoare ori la spital ... este ingrozitor ca un copil sa creasca fara mama .... si nici eu nu inteleg de ce a fost ingaduit asa ceva ... dar cu siguranta stie Dumnezeu de ce si ce pot spune e ca trebuie sa ne resemnam ...

cel de-al doilea caz, altul care m-a dat peste cap ... este ingrozitor sa iti pierzi copilul, in orice fel ar fi ... si la varste asa de fragile ... sa fereasca Dumnezeu si Maica Domnului pe toti parintii de asemenea tragedii ... nici nu vreau sa imi imaginez ce a fost in sufletul Maicii Domnului cand si-a vazut copilul pe cruce dandu-si sufletul ... cata durere, cat chin ... mamele alea sunt terminate ... chiar mi-a fost ciuda pe nemernicul ala care a facut totul premeditat ... una e un om bolnav psihic si una e sa te razbuni pe un suflet care nu are nici o vina ...

nu ma chinui sa inteleg de ce s-au intamplat asemena grozavii, de ce a fost permis asa ceva, ma rog doar sa ne fereasca DUmneeu cat se poate de tragedii, de pierderi de copii, este cel mai dureros lucru posibil ... eu sunt foarte dependenta de copiii mei, ii iubesc enorm. si ma rog si eu sa le dea Dumnezeu multa sanatate si viata lunga si sa aiba grija de ei ... si oricare ar fi caile Lui sa le pot accepta, oricare ar fi acelea ...
Draga doamna, in ambele cazuri au fost implicati bolnavi psihici.
Nu are rost sa ne lamentam,un om normal nu va ajunge acolo!
Sa zicem"Doamne fereste!"

Obsesia pt copiii dvs nu cred ca le va face bine pe termen lung!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 14.03.2012 at 18:45:48.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.03.2012, 11:20:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
nu sta nimeni lipit de stirile de la ora 5.... dar cum o tragedie este discutata de dimineata pana seara pe toate posturile e de ajuns sa deschizi televizorul si afli tot in cateva minute ... e adevarat ca nu avem nimik de castigat ... ar trebui desfiintate televizoarele , ce mai ...

si nu este adevarat ca aceste lucruri au fost de cand lumea .... inainte nu detinea orice dement arma de foc, in primul rand nu erau atatea arme de foc si nici chiar atatia dementi ... unii oameni mai innebunesc si din cauza grijilor, stresului din viata de zi cu zi, lipsei banilor sau chiar banilor prea multi din cauza ca oamenii nu mai au incredere in puterea lui Dumnezeu, acu e la moda orice in afara de Dumnezeu ... inainte nu era grija zilei de maine asa cum este acum ... oamenii nu aveau atatea griji, aveau un post de munca, erau si mai muncitori, aveau ce si pentru ce munci ... acum nici nu ai pentru ce munci, nici macar sa vrei ... acuma e o lume nebuna rau de tot singurul care ne poate apara e doar Dumnezeu ... si doar la El putem sa ne punem speranta ca ne va apara si ca ne va feri de orice e rau
Nu cred ca oamenii normali...innebunesc,subit si rapid, din cauza lipsei banilor sau a altor lipsuri,asa cum ziceti dvs !!!
Ce ar insemna daca toti barbatii inselati de neveste s-ar duce in padure si s-ar atarna de o craca,scurtandu-si astfel durerea tradarii ???
Adevarul este ca nici psihologii nu au trasat foarte clar granita precisa a nebuniei !
Mai degraba, cred ca, sminteala psihica e mai mult in statu nascendi,aqdica in potentialitate,la persoanele care sunt predispuse spre aceasta afectiune mentala,ea declansandu-se intr-un complex de situatii agravante !!!
In orice societate, chiar si pe vremea regimului comunist (pe care se pare ca il regretati foarte mult !) au existat din cand in cand oameni nebuni care au comis crime din diverse motive si cu diverse mobiluri si modusuri operandi !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare