Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2020, 19:24:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianM Vezi mesajul
Buna ziua,

Am 31 de ani, m-am intors recent la Dumnezeu, m-am spovedit si sunt luptat groaznic cu ganduri de necredinta si cugetari demonice, impingandu-ma sa ma indoiesc de toate lucrurile posibile. Sunt zile cand simt ca Hristos e viu si S-a rastignit pentru noi alteori e totul in bezna in inima mea. Simt ca un voal cerebral, parca nu pot fixa in creier adevarul. Apare si dispare. Sunt razboit puternic si sunt istovit si vlaguit zi de zi.

M-ar ajuta mult un cuvant sau un sfat care sa-mi dea un sentiment de ancorare, de ceva stabil, nu stiu.

Va multumesc anticipat.

P.S Mentionez ca dincolo de aceste stari, cand mai capat putina pace pentru cateva momente, exista un dor in inima mea, si simt ca vreau sa-L urmez pe El restul vietii mele. Nu stiu cum sa explic. E groaznic razboiul asta...


Ti-as da mai multe sfaturi dar... ar trebui sa vorbim.
Pot sa iti spun ca pacatele tale sunt multe si grele dupa ce zici mai sus.
Pot la fel sa iti zic ca esti intr-o cale de intoarce si ai mult sprijin de la Dumnezeu.

1. Fa o spovedire generala si fa un canon de pocainta dat de preot - o sa te ajute enorm.
2. Sa te rogi in fiecare zi
3. Spovedeste-te si impartaseste-te daca ai binecuvantare.
4. Ce simti este incurajare

Ai vreun ieromonah care sa te ajute?
O sa treaca, dar trebuie sa iti faci canonul de pocainta pentru pacate...

Numai bine
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2020, 23:21:06
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Referitor la Părintele Calistrat și alți învățători....

In ultimul timp el este cam cel mai mare "influencer", să zic așa din zona ortodoxă românească.Mai este bineînțeles "stand-uperul" Necula,el fiind mai pe zona tineret,și în zona academică apare și părintele Tofana,care mi-a fost profesor vreo 2 ani,un om pe stil mai nemțesc.Acuma normal că sunt mulți preoți cu capacitate de a schimba omul, atât prin predici,mod de viață,har etc.Avem deasemenea și pe pastorul Pustan,care activează în zona neoprotestanta.Printr-un singur click avem acces la cam orice literatura "ziditoare" de la filocalie la Coran sau Confesiunile lui Augustin.Cu putini bani ajungem oricând la Ierusalim ,Athos sau Piramide.Nu ne oprește nimeni sa credem în Iisus sau sa defilăm la parada lgtb.Practic trăim niște vremuri de libertate și acces,de abundență și pace.Atata că conducerea centralizată a lumii mai împrăștie care un virus mai declanșează sau permite cate o calamitate și imediat ne va microcipa.Dar noi suntem goi și slabi.Incapabili și mici de tot.Coplesiti și fricoși.Ne vindem și iar ne cumpărăm neputând ieși din acest cerc ce se tot strânge,in care amețiți cum suntem tot cerem inconștienti drogul care ne tine adormiți,fiindu-ne atât de frică de momentul când va veni Cineva sa ne trezească.
Suntem goi si slabi , dar noi avem posibilitatea de a intelege lucrurile care ni se intampla. Dar daca noi in loc sa ne uitam la Par Calistrat, ne uitam la te miri ce influenceri jalnici , sau mai bine zis ultrajalnici , nu avem cum sa ne schimbam cugetul in bine. M-am uitat la cativa influenceri youtube cu peste un milion de abonati(roman). La doi mai exact, unul extrem de vulgar, la doua trei vorbe o injuratura, si amarul lui el influenteaza tineretul. Nu merita sa le pomenesc numele aici. Vai de capul nostru pe mana cui au ajuns tinerii? Un altul superficial ,ultrasuperficial cu un zambet fals.
Se castiga mii de euro dar cu ce pret?
http://mobile.hotnews.ro/stire/23418817
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2020, 23:46:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
M-am uitat la cativa influenceri youtube cu peste un milion de abonati(roman). La doi mai exact, unul extrem de vulgar, la doua trei vorbe o injuratura, si amarul lui el influenteaza tineretul. Nu merita sa le pomenesc numele aici. Vai de capul nostru pe mana cui au ajuns tinerii? Un altul superficial ,ultrasuperficial cu un zambet fals.
Se castiga mii de euro dar cu ce pret?
http://mobile.hotnews.ro/stire/23418817
Influencerii foarte mari din youtube-ul românesc sunt tipi care cred că au fost sponsorizați să capteze generații și să le tragă după ei inclusiv la opțiunea de vot, s-ar putea ca divertismentul să fie o operațiune care depășește cu mult imaginația noastră, întodeauna sistemele totalitare au avut nevoie de bufoni și hăhăitori care să abată atenția.

De unde au niște puști bani de studiouri, piese, programe scumpe de editare și know how, cine i-a învățat să se marketeze de la filmări cu un telefon, la concerte și filme cu ei sold-out ?

Din vulgaritate, divertisment de prost gust, gesturi de infractor și extravaganțe, nici n-are ce să iasă decât masă de manevră .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.02.2020 at 23:48:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare