Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 10.10.2011, 15:32:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
De la cineva ca Scotianul ar putea invata o divizie intreaga de credinciosi, de orice confesiune. Acest frate al nostru este unul dintre prea putinii care mai intretin, pe forum si nu numai, spiritualitatea omenescului bun, al omenescului intors cu fata spre divin.
Ca de obicei, cum scrie cineva o prostie sari si tu sa il lauzi. Nu are importanta ce scrie, doar sa se potriveasca cu conceptiile tale si cu afinitatile tale.
Reply With Quote
  #862  
Vechi 10.10.2011, 15:33:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Domnilor ,aveti multe cu cunostinte teologice pe care le scrieti aici ,pe forum .
Poate ca sunteti preoti in religia dumneavoastra .
Nu am avut rabdare sa citesc ce scrieti,nici timp ,dar raman la vorba mea "Multa saracie ,din prea multa vorbarie"
Acum va legati si de Alexandru ,ca e prea patetic.
Aici e o mica deosebire.
Alexandru ,ortodox fiind , se va smeri si va iesi castigat in urma acestor observatii .
Celor care vor sa demonstreze ca protestantismul si catolicismul sunt in adevar le propun un test.
Inchipuiti-va ca sunteti la Judecata si ganditi ce raspuns veti da.
Eu personal ma vad alaturi de capre si ma ingrozesc.
Sa ne dea Dumnezeu timp de mantuire.
Reply With Quote
  #863  
Vechi 10.10.2011, 15:45:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca de obicei, cum scrie cineva o prostie sari si tu sa il lauzi. Nu are importanta ce scrie, doar sa se potriveasca cu conceptiile tale si cu afinitatile tale.
Spre deosebire de alte religii ,ortodoxia il intareste pe om.
Dai vointa , iei putere.
Ortodoxul seamana cu o casa cladita pe stanca ,nu se lasa miscat in nici o directie.Despre asta vorbeste si domnul Hristos in Sfintele Evanghelii.
Harul il cerceteaza pe cel care are smerenie si faptele credintei ,pe cel care participa la sfintele Taine ale ortodoxiei.
Reply With Quote
  #864  
Vechi 10.10.2011, 17:24:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
O terapeuta mult mai smerita decat prevede legea.cu siguranta ai vazut-o la tv,dar nu asociezi acum numele cu persoana.sau nu vrei.nu uita ca e o discutie serioasa,deci lasa mistoul!deschidem un topic cu mishtouri ,de vrei.deci lelia,nu lelea,da?
Intervin in discutie cam tarziu...nu pot sa judec acesta persoana pe care nu o cunosc dar pe care tu o sustii...poate este asa cum spui tu...dar din poza ei iti pot descoperi un singur mare minus - e vopsita si fardata mai mult decat i-ar placea lui Dumnezeu...girja mare ce sustii si pe cine sustii.
Reply With Quote
  #865  
Vechi 10.10.2011, 17:43:16
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cataline,este de ajuns sa apesi un punct nevralgic,printr-o sintagma cheie,si cine iti imaginai ca va reactiona,reactioneza.Se numest gandire sablon,adica fiecare are o reactie la un sistem fix de gandire pe care il practica.Daca ii pui in fata o situatie/expresie la care in mod obisnuit reactioneaza atunci va reactiona in 8 cazuri din 1o.Statistic vorbind.Nu fi suparat pe mine,joc bine rolul de ticalos protestant care hartuieste nemilos oita ortodoxa inocenta.Numai ca oita cu pricina,adica Alexandru,asa cum bine a remarcat domnul/doamna Anita,are prilejul,pentru a treia oara,sa rectioneze in cel mai pur mod filocalic.Vrei sa pariem pe reactie? :) Sa fie furie,dispret,dezamagire,dragoste falsa sau oare sa fie...imi este si teama sa spun cuvantul...smerenie?Stii cum procedau Parintii din Pateric cand ii sicana un ticalos ca mine?Uite ca domnul/doamna Anita a intuit esenta problemei,prima care face asta.Felicitari.La testul realitatii pica multi.

Zi inainte cu ecumenism,etc ca stii cat ma intereseaza?Deloc.Oricum,am inteles ca in timpurile cand trairea scade dramatic,adica rau de tot,si nu prea o poti ridica precum in trecut,din diverse motive,trebuie sa intretii cumva atentia dreptcredinciosilor,mai putin cu problemele lor esentiale.Ecumenism,cipuri,masoni,piramida lui Keops,sunt bune si antrenante subiecte si de tinut mintea prinsa-n teoria conspiratiei si ocupata cu altceva decat cu propriile patimi.Nu de alta da nu-i asa ca poti sa fii apologet si marturisitor fara sa ai nici in clin si nici in maneca cu cei din trecut,care chiar erau asa ceva?Din interior Cataline,de acolo vi-se trage voua.Daca ar straluci trairea ortodoxa-n lume precum lumina lumii ar veni toti la ea calare pe vagoane pt ca exemplul personal este mai convingator decat orice dogma.Nici asta nu prea s-a inteles de la Mantuitor.La dogmatica fariseii erau campioni mondiali si tot morminte varuite au crapat.Da Cataline,sunt Doctor Evil sub acoperire:) Happy? :)

PS:stai ca acum ti-am citit opera completa.Aoleu,nu mai pot nici sa-ti raspund?Pai mai prichindel cu crede si nu cerceta-n ghiozdan,toamna se numara bobocii..credinciosi :)Oau,chiar asa de rau am atins punctul slab? :) Cere tu :) sa ma baneze,eu mai ramin pentru ca stiu ca ma iubesti :) dar orice iubire navalnica este nabadaioasa:) Este bine Cataline cand dai drumu patimii nu?:) Ce ciudat,nici nu fusese vorba de tine dar ai reactionat.Hehe.Mama,ce i-as spune eu una protestantului asta arogant,sa vezi ce-i fac eu de traitor adevarat...vanity...is my fav sin Cataline..Mereu racneste prima cand este atinsa.Esti adevarat ma Cataline,cand reactionezi cu pasiune..Ia sa vaz,in continuare te abtii sau dai in clocot.PS:ai citit ,,Les fleurs du mal"?Intreb din curiozitate,nu este vorba de ecumensim :) Azi nu Cataline,nu plec.Daca insa ma rogi frumos...sau o petitie colectiva ar fi solutia.Yeah baby,aia sigur o sa mearga.Ce trebuie sa fac ca sa va ajut? :)

Am o idee:Domnul admin,va rog sa analizati tot acest topic.Daca cumva am incalcat regulile,in orice mod,va rog sa ma banati.Catalin va fi fericit,cine sa-l mai contrazica?Credinta lui va creste proportional cu fiecare secunda a mea de banare.Arie sa fie indepartat,apoi totul va fi numai lapte si miere.Cataline,uite apologetule,am cerut public si ma supun decizie.Este bine,sa-mi tai capu singur?:) Iti dai seama,apoi ca niste viteji,veti putea spune orice fara sa va raspunda nimeni.Situatia ideala,un noncombat glorios:)

Pentru domnul/doamna Anita:ati intuit bine mai putin faza cu preotul protestant.A avut Cel de Sus mila de ei si nu a ingaduit sa ma fac eu pastor.Asta mai lipsea :) Nu va faceti probleme,sunt si acolo tot oaie neagra din motive fix opuse celor de aici.Ce sa va zic,lumea cu farmecul ei dement,nu pot sa multumesc pe nimeni,ce tragedie greaca :) Problema cu intrebarile si raspunsurile in fata Celui de Sus este cumva rezolvata la mine,din perspectiva raspunsurilor.Eu cam banuiesc unde ma voi duce,interesant va fi cati ma vor urma.Ma abtin de la sugestii,am un sinistru talent de a anticipa tot ce-i rau in jurul meu.
Domnul Alexandru are mai multe optiuni de raspuns,depinde de el ce va alege.Va spun si dvs un secret public:am raspunsuri deja pregatite pentru orice replica ar da, sinistrul meu talent de care va spuneam,mai putin pentru una.Acolo nu as raspunde pentu ca binele nu trebuie distrus.Cataline,esti pe receptie?Nu te ascunde,stiu ca tragi cu ochiul da iti trebuie poza de grup in care sa dai bine :) Daca tac sa stiti ca am fost de acord cu el iar el mi-a predicat ceea ce spune ca traieste,sau ce au trait cei dinaintea lui.Tacerea mea,desi pt orgoliu poate fi umilitoare,va fi utila pt ca ultima replica,cea corecta si adevarata, sa-i apartina si sa puna punct acestei mascarade.Ce sa zic,sunt un fan al finalurilor fericite :)

Toate cele bune

Last edited by Scotland The Brave; 10.10.2011 at 18:45:10.
Reply With Quote
  #866  
Vechi 10.10.2011, 19:06:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Curat bioterapie, coane Fanica!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #867  
Vechi 10.10.2011, 23:08:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Scotianule, ce nu ai inteles din mesajul meu:

"In niciun caz sa nu te mai obosesti sa raspunzi la mesaj, sa spui iar ironiile si conceptiile tale si sa incepi iar sa te bati in piept cata dragoste ai si altii nu au."
Poti intelege ca eu cel putin m-am plictisit de aroganta si aiurelile tale? Si din faptul ca ai inceput si sa jignesti arata intrun fel ca apostazia ingroasa si obrazul.

Last edited by catalin2; 10.10.2011 at 23:15:56.
Reply With Quote
  #868  
Vechi 10.10.2011, 23:23:32
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Scotianule, ce nu ai inteles din mesajul meu:

"In niciun caz sa nu te mai obosesti sa raspunzi la mesaj, sa spui iar ironiile si conceptiile tale si sa incepi iar sa te bati in piept cata dragoste ai si altii nu au."
Poti intelege ca eu cel putin m-am plictisit de aroganta si aiurelile tale? Si din faptul ca ai inceput si sa jignesti arata intrun fel ca apostazia ingroasa si obrazul.
Cataline,Cataline,ti-am spus ca tragi cu ochiul,altfel,daca erai detasat,cum ai fi raspuns? :) Atat de previzibil,dar nu te poti abtine.Gresit raspuns ma Cataline,nu prea are treaba cu credinta ta,pe care nu ti-o cunosti.Hai sa ridic aroganta la cote insuportabile :) pt mandria ta,si nu numai.De cate ori ti-a spus Hristos sa ierti?Ce iti spune Scriptura sa faci cu cei ce te urasc/dusmanesc,etc? Nota 2 la catehism ortodox baiete.Tu aperi ceea ce nici macar nu traiesti.Pai hai sa-ti arat cum trebuia sa-mi raspunzi,daca chiar erai un traitor,ceea ce nu esti,pt ca mandria si patima disputei te coplesesc de fiecare data.Ia cu dedicatie ca poate,intr-un final,te prinzi de esenta problemei.

,,Scotiene,eu sunt o sluga netrebnica,un pacatos.Nu stiu eu ce spui tu,acelea sunt lucruri inalte,eu stiu doar de lucruri mici,smerite,si pana si acolo pacatuiesc da are mila Domnul de mine.Eu o sa ma rog pentru tine,te iert orice mi-ai fi spus,te binecuvantez si daca te pot ajuta,in bruma mea de pricepere duhovniceasca,daca consideri ca un pacatos ca mine poate si ceva bun,spune frate,si voi face mai mult decat mi-ai cerut pentru ca fie si asa va fi doar ce trebuie facut.Daca nu,eu nu pot sa ma ridic la aceste probleme inalte,eu sunt un mirean plin de pacate care ma lupt si eu cu despatimirea,sa ma ajute Cel de Sus.Cum sa-ti dau eu sfaturi,sau sa ma lupt cand nici pe diavolii mici nu i-am biruit inca?Vai de pacatele mele,nu ma duce frate-n ispita si perzanie pentru ca Satana,stii cum face?Gaseste o patima si apoi imi da cel mai atragator motiv sa mi-o aprind si spunea Sfanta Scriptura parca sa nu trezim poftele firii.Mergi cu Dumnezeu mai scotiene si cauta pe cineva mai luminat cu care sa te lupti,nu pe primul pacatos al lumii,care sunt eu”.

Da cum sa spui tu asa ceva,precum cei din Pateric,cand tu ai lupte mai nene de purtat,mai Conu Leonida.Ia mergi si intreaba-ti duhovnicul daca ce am scris mai sus este in spirit ortodox,filocalic,biblic,duhovnicesc.Pai nu si-au racit mai Cataline unii gura cu voi ca sa va invete sa nu stati de vorba cu stii tu cine?:) De ce nu poti sa te abtii,crezi ca dracu nu are conexiune la internet?:)Pai tu,daca nu erai mandru si patimas,ma lasai pe mine-n ratacirea mea,nu iti pierdeai clipe pretioase destinate mantuirii cu dispute inutile,pierdeai la impresia publica si orgoliu da castigai in fata lui Dumnezeu.Da ti-am spus ca ma iubesti si nu te poti abtine :)


Last edited by Scotland The Brave; 10.10.2011 at 23:27:44.
Reply With Quote
  #869  
Vechi 10.10.2011, 23:45:56
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cataline,Cataline,ti-am spus ca tragi cu ochiul,altfel,daca erai detasat,cum ai fi raspuns? :) Atat de previzibil,dar nu te poti abtine.Gresit raspuns ma Cataline,nu prea are treaba cu credinta ta,pe care nu ti-o cunosti.Hai sa ridic aroganta la cote insuportabile :) pt mandria ta,si nu numai.De cate ori ti-a spus Hristos sa ierti?Ce iti spune Scriptura sa faci cu cei ce te urasc/dusmanesc,etc? Nota 2 la catehism ortodox baiete.Tu aperi ceea ce nici macar nu traiesti.Pai hai sa-ti arat cum trebuia sa-mi raspunzi,daca chiar erai un traitor,ceea ce nu esti,pt ca mandria si patima disputei te coplesesc de fiecare data.Ia cu dedicatie ca poate,intr-un final,te prinzi de esenta problemei.

,,Scotiene,eu sunt o sluga netrebnica,un pacatos.Nu stiu eu ce spui tu,acelea sunt lucruri inalte,eu stiu doar de lucruri mici,smerite,si pana si acolo pacatuiesc da are mila Domnul de mine.Eu o sa ma rog pentru tine,te iert orice mi-ai fi spus,te binecuvantez si daca te pot ajuta,in bruma mea de pricepere duhovniceasca,daca consideri ca un pacatos ca mine poate si ceva bun,spune frate,si voi face mai mult decat mi-ai cerut pentru ca fie si asa va fi doar ce trebuie facut.Daca nu,eu nu pot sa ma ridic la aceste probleme inalte,eu sunt un mirean plin de pacate care ma lupt si eu cu despatimirea,sa ma ajute Cel de Sus.Cum sa-ti dau eu sfaturi,sau sa ma lupt cand nici pe diavolii mici nu i-am biruit inca?Vai de pacatele mele,nu ma duce frate-n ispita si perzanie pentru ca Satana,stii cum face?Gaseste o patima si apoi imi da cel mai atragator motiv sa mi-o aprind si spunea Sfanta Scriptura parca sa nu trezim poftele firii.Mergi cu Dumnezeu mai scotiene si cauta pe cineva mai luminat cu care sa te lupti,nu pe primul pacatos al lumii,care sunt eu”.

Da cum sa spui tu asa ceva,precum cei din Pateric,cand tu ai lupte mai nene de purtat,mai Conu Leonida.Ia mergi si intreaba-ti duhovnicul daca ce am scris mai sus este in spirit ortodox,filocalic,biblic,duhovnicesc.Pai nu si-au racit mai Cataline unii gura cu voi ca sa va invete sa nu stati de vorba cu stii tu cine?:) De ce nu poti sa te abtii,crezi ca dracu nu are conexiune la internet?:)Pai tu,daca nu erai mandru si patimas,ma lasai pe mine-n ratacirea mea,nu iti pierdeai clipe pretioase destinate mantuirii cu dispute inutile,pierdeai la impresia publica si orgoliu da castigai in fata lui Dumnezeu.Da ti-am spus ca ma iubesti si nu te poti abtine :)

o demonstratie ca la carte ...

poti scrie un mesaj "corect ortodox" fara sa crezi o iota din ceea ce scrii


tocmai ai demonstrat ca poti compune mesaje convingatoare, dar in care nu crezi ... in care din mesajele tale sa avem incredere?
Reply With Quote
  #870  
Vechi 11.10.2011, 00:01:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Scotianule, pana acum ti-am raspuns frumos, desi tu de mai multe ori am vazut ca in ultimul timp ai inceput sa o iei pe aratura si chiar in mesaje sa afisezi aroganta mergand pana la atacuri. Tu il ataci pe Alexandru pentru ca iti arata adevarul si tu nu il poti suporta. Un om care nu se afla in adevar are doua optiuni: ori vine in adevar, ori incepe sa se impotriveasca, sa lupte impotriva adevarului si a celui ce il spune. Bineinteles, tu crezi ca ai dreptate, dar toti spun ca au dreptate, indiferent ce conceptie absurda sustin.
Nu stiu de ce ne bagi pe gat tot timpul aberatiile ecumeniste si apoi te enervezi, condamni, judeci, de ce unii din noi nu vrem sa le aplaudam. Chiar tu le contrazici, presupun ca ai fost ortodox si te-ai convertit la calvinism, daca toate cultele sunt bune de ce a trebuit sa te lepezi de ortodoxie? Din moment ce spui ca toate sunt bune si ne si fortezi sa credem asta. Apoi vii si iei de gat pe unii si altii ca de ce nu cred ca ortodoxia e la fel ca si calvinismul. Tu nu vezi ca nu are nicio logica ce spui?

Asadar tot ce spui e doar prin prisma conceptiilor tale gresite, deci nu mai emite degeaba judecati bazate pe gandirea ta (sa-i spunem scotianism intregii tale conceptii). De ce crezi ca pe mine sau pe noi ne intereseaza conceptia ta particulara despre crestinism, scotianismul?
Pentru ca ai spus ceva de catehism, ia sa vedem ce spune chiar Sfanta Scriptura: "De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te"
Gasesti mai multe aici de exemplu: http://ro.orthodoxwiki.org/Eretic
Bine, in conceptia ta tu esti de fapt inteleptul si invatatul, dar nu are importanta conceptia ta.
Pana acum am vazut ca orice ti s-ar spune nu ai cum sa intelegi pentru ca nu te lasa mandria. Crezi ca o poti da jos sa nu o ma cari cu tine? In cazul atacurilor ramane valabila propunerea cu usa.
In cazul unei false smerenii exact acel mesaj trebuia scris, ca sa vada toti ca cel ce scrie e smerit si sa culeaga niste laude. Spre deosebire de protestanti noi nu ne credem sfinti, deci nu pot scrie ce are un calugar cu viata imbunatatita, ca eu nu sunt ca el.

Last edited by catalin2; 11.10.2011 at 00:12:58.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23