Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2012, 09:42:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal

Observ că și printre creștinii (de toate confesiunile) au pătruns aceste două "dogme". Ele nu au nici cea mai mică legătură cu Biserica. Nu am găsit nicăieri în Biblie ceva care să sugereze, nici măcar pe departe, că democrația ar fi o formă de guvernământ superioară altora. Nici că statul ar fi chemat să guverneze în cele care țin de casa noastră, de familia noastră sau de societățile noastre.Nu cunosc niciun text magisterial prin care cei chemați să învețe poporul credincios să fi susținut așa ceva. Nu îmi amintesc să fi întâlnit la niciunul din Sfinții Părinți ceva care să consune cu această pretinsă superioritate a democrației, sau să suțină statul social și paternal. Liturgica, nici ea nu ne oferă nicio bază în a susține aberația democrată. Dimpotrivă.

De unde ne vin aceste erori? Cum s-a ajuns ca aceste adevărate dogme, dar dogme ale lumii, să pătrundă în Biserică? Mister! Și totuși, covârșitoarea majoritate a creștinilor, asimilând duhul și învățătura lumii, au ajuns să creadă așa ceva. Până acolo încât, dacă s-ar face un sondaj cu întrebarea "credeți în democrație ca formă superioară de guvernare?", răspunsul "da" ar fi la fel printre credincioși, ca și printre necredincioși. Nu știu dacă adevăratele dogme ale Bisericii ar întruni atâtea sufragii. Nu știu dacă răspunsurile ar fi în aceeași proporție afirmative la întrebarea "este Isus Cristos Dumnezeu?" sau "servește Botezul la remisiunea păcatelor?". Ei bine, oamenii cred în Zeița Democrației. Mai mult decât în Isus Cristos. Mai mult decât în eficiența Sfintelor Taine. Dovada ? Mulți se simt ultragiați atunci când arunci îndoiala asupra dogmelor lor. Atunci când susții că democrația este un sistem de guvernare printre altele, fiecare cu bune și cu rele, în mare prin nimic superior lor. Atunci când le spui că poate că statul nu ar trebui să se ocupe de sănătatea oamenilor, nici de educația lor. Ei reacționează într-un fel, ca și când le-ai spune că Dumnezeu nu există. Acestea sunt dogmele lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 15:54:57
Sfarsitul programat al democratiei sunsray Generalitati 12 10.02.2012 15:07:22
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
De unde avem dogma trinitatii ? Eutifievv_emi Despre Sfanta Scriptura 56 28.02.2010 18:29:42