Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.03.2015, 00:06:07
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

"Dumnezeu s-a făcut om și că omul s-a făcut Dumnezeu — căci Cuvântul fiind Dumnezeu s-a făcut fără schimbare om.

Căci unul este Hristos si una este persoana Lui, adică ipostasa. Și totuși are două firi, a Dumnezeirii și a omenirii Lui. Așadar, din Dumnezeire decurge în chip firesc slava care a fost comună fiecăreia din cele două firi din pricina identității ipostasei, iar din trup cele smerite, care sunt comune fiec ăreia din cele două firi.

Căci unul este și același cel care este aceasta si aceea, adică Dumnezeu și om, și ale aceluiași sunt atât cele ale Dumnezeirii cât și cele ale omenirii. Dumnezeirea săvârsea minunile, dar nu le savârsea fără trup; trupul, însă, pe cele smerite, dar nu fără Dumnezeire, în timp ce trupul pătimea, Dumnezeirea era unită cu El, cu toate acestea ramânea impasibilă și savârsea patimile cele mântuitoare. Și în timp ce Dumnezeirea Cuvântului lucra, sfânta Lui minte era unită cu ea, gândind și știind cele ce se săvârseau.

Așadar Dumnezeirea împărtășește corpului măririle sale proprii, dar ea nu participă patimilor trupului. Căci n-a suferit trupul Lui prin Dumnezeire așa după cum Dumnezeirea a lucrat prin trup. Trupul n-a fost decât un instrument al Dumnezeirii. Așadar, chiar dacă din primul moment al zămislirii n-a fost nici cea mai mică despărțire între cele două firi, ci faptele fiecăreia din cele două firi au fost continuu ale unei singure persoane, totuși cu nici un chip nu amestecăm pe acelea care s-au săvârșit în mod nedespărțit, ci cunoaștem din calitatea faptelor ale cărei din cele două firi este fiecare faptă.

Prin urmare, Hristos lucrează potrivit fiecăreia din cele două firi ale lui și fiecare fire din cele două lucrează în El cu participarea celeilalte. Cuvântul, în virtutea stapânirii și puterii Dumnezeirii, lucrează cele ce sunt ale Cuvântului, toate câte sunt domnești și împărătești. Iar corpul lucrează pe ale sale, potrivit voinței Cuvântului, care s-a unit cu el si căruia îi aparține.

Corpul nu se mișcă spre efectele firești, nici nu se îndepărta si evita de la sine pe cele dureroase sau pe cele care veneau din afară, ci corpul lui lucra așa potrivit firii sale, prin faptul că voia Cuvântul si îngăduia în vederea mântuirii să pătimească aceasta și să savârsească propriile sale activități pentru ca, prin faptele firii sale, să fie învederat adevărul.

Dar după cum, în chip supraființial, a luat ființă născându-se din Fecioară, tot astfel lucrează si cele omenești mai presus de om, mergând cu picioare pamântești pe apă nestatornica, nu pentru că apa s-a prefăcut în pământ, ci pentru că, prin puterea suprafirească a Dumnezeirii Lui, apa și-a pierdut calitatea ei de a mai curge si n-a cedat greutății picioarelor materiale.

Nu savârsea în chip omenesc pe cele omenești, căci nu era numai om, ci si Dumnezeu. Pentru aceea si patimile Lui sunt de viață făcătoare și mântuitoare. Și nici nu lucra în chip dumnezeiesc pe cele dumnezeiești, căci nu era numai Dumnezeu, ci și om. Pentru aceea savârsea minunile prin pipăit, prin cuvânt si prin cele asemenea."
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.03.2015, 01:18:56
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dar ce este "a deveni persoană"?
Cum adică "a deveni", și încă mai mult chiar - "a deveni persoană"? Mă refer, evident, deocamdată la oameni, aici, pe pământ, unde doar omul este persoană. Sau poate că omul nu devine persoană (cu atât mai improbabil ar fi astfel să afirmăm în adevăr că Hristos a devenit persoană) ci se naște așa - persoană gata constituită?
Eu nu știu...

*
Poate aș alege să fiu de acord cu afirmația care atribuie Mântuitorului proprietatea de a fi devenit persoană, dacă aș ști ce este aceea a deveni, și încă persoană.
Dar cum să consider validă asumpția că Hristos a devenit persoană
sau dimpotrivă, cum să consider falsă o asemenea eventualitate a cugetării
dacă eu nu cunosc mai întâi ce este "a deveni persoană"...

Așadar, mă ajută cineva să înțeleg ce este (cum este) "a deveni persoană"? Ce fel de devenire mai e și asta?.....:)
Apoi voi fi mai agil, poate, în efortul de a înțelege dacă și Hristos a devenit persoană sau, dimpotrivă, voi rămâne convins că nu a devenit persoană.

P.S. Sau, poate, mă înfricoșează gândul, îmi e cu neputință să aflu ce înseamnă a deveni persoană (doar) prin cugetare...

Last edited by Ioan_Cezar; 05.03.2015 at 03:04:57.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.03.2015, 11:37:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ai milă...

De ce vă bateți capul cu prostii? O capcană întinsă de "Capy", care nici nu-i ortodox...

Da, Hristos a devenit persoană omenească, ce-i așa de mirat pentru un creștin? E ceva normal! A venit să ne mântuiască.

Hristos este Dumnezeu adevărat și om adevărat. Persoană omenească.

Avem Filipeni capitolul 2:

1. Deci, dacă este vreun îndemn în Hristos, dacă este vreo mângâiere a dragostei, dacă este vreo împărtășire a Duhului, dacă este vreo milostivire și îndurare,
2. Faceți-mi bucuria deplină, ca să gândiți la fel, având aceeași iubire, aceleași simțiri, aceeași cugetare.
3. Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât el însuși.
4. Să nu caute nimeni numai ale sale, ci fiecare și ale altuia.
5. Gândul acesta să fie în voi care era și în Hristos Iisus,
6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.

9. Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume;
10. Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt.
11. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.
12. Drept aceea, iubiții mei, precum totdeauna m-ați ascultat, nu numai când eram de față, ci cu atât mai mult acum când sunt departe, cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră;
13. Căci Dumnezeu este Cel ce lucrează în voi și ca să voiți și ca să săvârșiți, după a Lui bunăvoință.
14. Toate să le faceți fără de cârtire și fără de îndoială,
15. Ca să fiți fără de prihană și curați, fii ai lui Dumnezeu neîntinați în mijlocul unui neam rău și stricat și întru care străluciți ca niște luminători în lume,
16. Ținând cu putere cuvântul vieții, spre lauda mea în ziua lui Hristos, că nu în zadar am alergat, nici în zadar m-am ostenit.
17. Și chiar dacă mi-aș vărsa sângele pentru jertfa și slujirea credinței voastre, mă bucur și vă fericesc pe voi pe toți.
18. Asemenea și voi bucurați-vă și fericiți-mă.
19. Ci nădăjduiesc întru Domnul Iisus, că voi trimite pe Timotei la voi, fără de zăbavă, ca și eu să fiu cu inima bună, aflând vești despre voi.
20. Căci nu am pe nimeni altul, la un gând cu mine și care să vă poarte grija cu adevărat,
21. Fiindcă toți caută ale lor, nu ale lui Iisus Hristos.


Mulți, mai ales protestanții spun: "sunt salvaaat, sunt mântuiiiit, gata, "domnul isus", m-a salvat, sunt mântuit deja."

Ei bine, Filipeni 2, 12, cum vedem mai sus, arată că cei care spun așa ceva, sunt în înșelare diavolească.
Nu e nimeni salvat.
Pentru că trebuie "să lucrăm cu frică și cu cutremur la mântuirea noastră", și așa luptând toată viața, pentru mânturiea noastră, la sfârșitul vieții, care noi nu îl cunoaștem, vom putea spune: Doamne, ai milă de mine și salvează-mă, că uite, am lucrat cu frică și cu cutremur la mântuirea mea".

Deci, când mai auziți vreun rătăcit că spune: "sunt mântuit", dați-i să citească la Filipeni 2, 12, să se convingă.

Deci v-ați lămurit cu Hristos, personă umană?

Parcă sunteți copii mici :)

Vine un "Capy", vă dă o gogoașă, și fiindcă nu știți ce să faceți cu ea, o pasați de la unu la altu :) și vă murdăriți toți de ulei și de gem. Gogoașele nu se mănâncă, decât dacă ești lihnit de foame, că te îngrașă mult și nu mai poți face efort, de nici un fel, nici intelectual, nici fizic :) În fine, iertați analogiile, sper că vi-am fost de folos.

Nu mai văd utilitatea topicului.

Nu știu dacă a fost util de la început, pate era doar căutarea personală a lui "Capy"...

Post ușor, cu biruințe, pe mai departe...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.03.2015 at 11:41:08.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.03.2015, 11:46:31
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ai milă...

De ce vă bateți capul cu prostii? O capcană întinsă de "Capy", care nici nu-i ortodox...
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=53
Eu le-am spus, dar ei fie n-au crezut fie le place sa-si inalte mintea.

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Si din cand in cand, dai peste o oaie creata
Care vrea sa arate, ca poate sa gindeasca,
Ce s-a facut c-a inteles, nimic probabil
Regurgitand prostii din timp indispensabil.

Nu-i nega sa pasca, prostia fara de minte
Zidind idei lanoase perfidiei oseminte,
Ca poate se aprinde si-si arata exuberanta,
Iubind ocazional berbecii si transhumanta.
Sa stii ca si eu pot sa vorbesc in versuri.Dar acum sunt in Postul cel
Mare si nu-mi permit sa-ti dau asa de multa atentie.Dar dupa post iti
garantez ca numai in versuri voi vorbi cu tine.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.03.2015, 12:00:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca Hristos nu este o taina, intruparea lui Dumnezeu nu este o taina, atunci ce este o taina?
As putea spune ca taina Sfintei Treimi si taina intruparii lui Hristos (si implicit a intregii Sale existente) sunt cele mai mari taine. Taina presupune efortul neincetat de cunoastere, proces de cunoastere infinit in eternitate.
"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis. " Ioan 17,3.

Mai intai ceva pentru Delia:

Daca ai obiectii ar fi bine sa-mi raspunzi tu. Poate Capy nu are. dar macar sa aflu eu problema.
Desi eu am ajuns la concluzia ca ne invartim prin termeni care mai de care mai pomposi, spunand toti de fapt acelasi lucru.

Acum altceva pe scurt pentru Lucian:

1. Eu stiu de alte taine, pe care biserica/Biserica le-a definit ca atare: Taina Botezului, Mirungerea, Taina Cununiei, Taina Preotiei, Maslul, Spovedania, Euharistia
Ah, nu stiu, acum depinde pentru fiecare. Pentru mine astea sunt taine cu adevarat pentru ca nu le pot intelege si explica. In schimb la persoana lui Iisus am inteles si ca si toata lumea cum a fost.

2. Ajung si eu acum sa intreb ca Ioan_Cezar ce intelegeti voi prin persoana, prin toti termenii aia nenorociti. Ca toti spunem acelasi lucru, dar in alte cuvinte. Si unele exprimari nu sunt totusi corecte.

Lucian spune:
"Nu. Simplu si la obiect: Sfanta Treime este una in Fiinta (fire), in 3 ipostasuri sau 3 Persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant."

Acum citeste si tu ceea ce ai scris si explica.
Din nou: ce inseamna la tine cuvantul "persoana"? Ce inseamna "fiinta"?
Si eu am scris fix ceea ce probabil gandesti tu, dar cu alte cuvinte, mai simplu. Atat.
Pana si parintele din care este citat in pastorala spune de o persoana. Iisus era o persoana. Punct
Persoana este sinonim cu fiinta, dar nu si cu fire.
Fiinta, vietate, persoana.
Fire inseamna altceva. Ne-material. (ex. Are o fire ciufuta, sau placuta).
Nu stiu ce este ipostas, nu pot sa inteleg termenul asta.

Eu spuneam ca: Iisus este o persoana/fiinta, cu doua firi umana si dumnezeiasca. In fire dumnezeiasca are trei ipostaze/aparitii care formeaza Sf. Treime (Tatal, Fiul si Sfantul Duh). Unde este greseala?

Cu asta ma retrag din aceasta discutie care ma depaseste din mai multe puncte de vedere.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.03.2015 at 12:10:25.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.03.2015, 14:03:54
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vine un "Capy", vă dă o gogoașă, și fiindcă nu știți ce să faceți cu ea, o pasați de la unu la altu :) și vă murdăriți toți de ulei și de gem. Gogoașele nu se mănâncă, decât dacă ești lihnit de foame, că te îngrașă mult și nu mai poți face efort, de nici un fel, nici intelectual, nici fizic :) În fine, iertați analogiile, sper că vi-am fost de folos.
Într-adevăr, niște analogii habarniste, de influență papistașo-protestantă!!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ai milă...

De ce vă bateți capul cu prostii? O capcană întinsă de "Capy", care nici nu-i ortodox...
De fapt, ai intrat pe subiectul topicului, doar ca să lansezi atacuri la persoana mea, inclusiv că nu sunt ortodox, fără a ști de fapt, nimic despre mine.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, Hristos a devenit persoană omenească, ce-i așa de mirat pentru un creștin? E ceva normal! A venit să ne mântuiască.

Hristos este Dumnezeu adevărat și om adevărat. Persoană omenească.

Avem Filipeni capitolul 2:

1. Deci, dacă este vreun îndemn în Hristos, dacă este vreo mângâiere a dragostei, dacă este vreo împărtășire a Duhului, dacă este vreo milostivire și îndurare,
2. Faceți-mi bucuria deplină, ca să gândiți la fel, având aceeași iubire, aceleași simțiri, aceeași cugetare.
3. Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât el însuși.
4. Să nu caute nimeni numai ale sale, ci fiecare și ale altuia.
5. Gândul acesta să fie în voi care era și în Hristos Iisus,
6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.

9. Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume;
10. Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt.
11. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.
12. Drept aceea, iubiții mei, precum totdeauna m-ați ascultat, nu numai când eram de față, ci cu atât mai mult acum când sunt departe, cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră;
13. Căci Dumnezeu este Cel ce lucrează în voi și ca să voiți și ca să săvârșiți, după a Lui bunăvoință.
14. Toate să le faceți fără de cârtire și fără de îndoială,
15. Ca să fiți fără de prihană și curați, fii ai lui Dumnezeu neîntinați în mijlocul unui neam rău și stricat și întru care străluciți ca niște luminători în lume,
16. Ținând cu putere cuvântul vieții, spre lauda mea în ziua lui Hristos, că nu în zadar am alergat, nici în zadar m-am ostenit.
17. Și chiar dacă mi-aș vărsa sângele pentru jertfa și slujirea credinței voastre, mă bucur și vă fericesc pe voi pe toți.
18. Asemenea și voi bucurați-vă și fericiți-mă.
19. Ci nădăjduiesc întru Domnul Iisus, că voi trimite pe Timotei la voi, fără de zăbavă, ca și eu să fiu cu inima bună, aflând vești despre voi.
20. Căci nu am pe nimeni altul, la un gând cu mine și care să vă poarte grija cu adevărat,
21. Fiindcă toți caută ale lor, nu ale lui Iisus Hristos.


Mulți, mai ales protestanții spun: "sunt salvaaat, sunt mântuiiiit, gata, "domnul isus", m-a salvat, sunt mântuit deja."

Ei bine, Filipeni 2, 12, cum vedem mai sus, arată că cei care spun așa ceva, sunt în înșelare diavolească.
Nu e nimeni salvat.
Pentru că trebuie "să lucrăm cu frică și cu cutremur la mântuirea noastră", și așa luptând toată viața, pentru mânturiea noastră, la sfârșitul vieții, care noi nu îl cunoaștem, vom putea spune: Doamne, ai milă de mine și salvează-mă, că uite, am lucrat cu frică și cu cutremur la mântuirea mea".

Deci, când mai auziți vreun rătăcit că spune: "sunt mântuit", dați-i să citească la Filipeni 2, 12, să se convingă.

Deci v-ați lămurit cu Hristos, personă umană?

Parcă sunteți copii mici :)
Domnia ta vorbești despre sectanți, însă nu te deosebești cu nimic de ei, din moment ce interpretezi Scriptură după ureche, fără să ții seama de ceea ce au spus Sfinții Părinți și alții oameni cu pregătire teologică referitor la acest subiect.

Dacă te-ar fi interesat subiectul topicului ai fi venit cu argumente reale, nu cu citate din Scriptura interpretate după ureche, din care nu reiese de fapt nimic.
Care din Sfinții Părinți și care Sinod Ecumenic a afirmat vreodată că Hristos a devenit "presoană umană", ci nu "Om desăvârșit"? La care Sfânt Părinte ai citit așa ceva, și la care Sinod Ecumenic?

Ceea ce ai făcut domnia ta prin acest mesaj, este cunoscuta metodă rătăcită, numită "analogia fidei" sau "regula fidei", întâlnită la papistași, respectiv la protestanți, și nu are nimic de a face cu teologie ortodoxă.
Adică, dai o interpretare personală Scripturii, peste Hotărările Sinoadelor Ecumenice și peste tâlcuirile Sfinților Părinți, călcându-le în picioare pe acestea din urmă!
Pe lângă asta, îl mai numești eretic și pe Fericitul Augustin, trecut în calendare și prăznuit în Biserica Ortodoxă. Unde s-a mai pomenit așa ceva? Cu teologi ca tine, va fi vai de teologia din România.

Last edited by Capy; 05.03.2015 at 14:35:22.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.03.2015, 14:25:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Dacă aveai bunăvoință și citeai ce am comentat înainte, ai fi înțeles la ce mă refer. Exprimarea Hristos a devenit o persoană omenească, este total eronată - ca să nu spun eretică - despre această greșeală este tema topicului.

Hristos nu a devenit o "persoană omenească", ci Hristos a devenit o Persoană în două firi (divină și umană) sau Dumnezeu Cuvântul a devenit ipostas în trup. Hristos este Om desăvârșit și Dumnezeu desăvârșit sau Om Adevărat și Dumnezeu Adevărat, însă aceste cuvinte indică cele două firi în Hristos - divină (dumnezeiască) și umană (omenească) - ci nu indică faptul că Hristos ar fi devenit "persoană omenească".
Am inteles ce crezi, stiu care e problema si confuzia. Eu am scris "Om adevarat si Dumnezeu adevarat", tu ai spus Om desavarsit. Om adevarat inseamna ca a devenit un Om ca toti oamenii, de aceea se spune asa. Adcia a devenit o Persoana umana, la fel ca toate persoanele. In plus avea si firea divina, adica Dumnezeu adevarat. Dar tot invatatura spune ca cele doua firi sunt neamestecate, deci era (si este) si Dumnezeu si Om. Nu a fost Om desavarsit la inceput, abia dupa aceea, dupa ce a invins pacatul. E esential acest lucru, pentru ca trebuia sa fie Om ca toti oamenii, ca sa invinga pacatul si sa vindece firea omeneasca.
Acum cred ca ai inteles.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.03.2015, 14:39:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Capy, frate, iertare dacă te-am smintit. Am simțit sensibilitatea ta. O împărtășesc întru totul. Și eu sunt sensibil. Dar până la o limită. Când vine vorba să fim curajoși, în lupta cu întunericul, căutăm definiția și aplicarea martirajului, nu supunerea la ispite.

Deci când scrii Hristos, oriunde, chiar și la tastatură, scrii OMUL, om desăvârșit și Dumnezeu în același timp. Scrii exemplul suprem. Tâlcuit de Sfinții Părinți, pe care, dacă tot amintești de ei, citează-i, să-ți susții opinia, dacă e greșită sau corectă. Însă nu trebuie citați, dacă cunoști dogma Sfintei Treimi.

Deci Hristos, om adevărat și Dumnezeu adevărat, este Cel care trebuie urmat, ca exemplu suprem. Reîntâlnit, ontologic, în fiecare din Sfinții Lui, și fiecare din creștinii, care, cu cât sunt în ei mai vii, cele creștinești, cu atât chipul lui Hristos în ei, e mai vădit, mai văzut, mai simțit. Fiindcă, suntem chemați ca și noi să devenim dumnezei, cu "d" mic, îndumnezeiți, dumnezei după har, numai prin Iisus Hristos, pentru că El e primul în toate; cele spre mânturiea noastră. Deci, da, este persoană umană și esență și ființă divină, Persoană ca Ipostas, în Dumnezeu Cel Unul, spune Sfântul Vasile cel Mare, în Tratatul despre Sfântul Duh, folosind pentru prima dată termenul de ipostas, adică Persoană Dumnezeiască, Sfânta Treime. Să-ți explic copilărește, fiecare din Persoanele Sfintei Treimi, au "atribuții" diferite, dar natura lor e aceași, la care nicio creatură nu va putea vreodată să intre. În esență și natură. Dar ca și "atribuții", Hristos, este trimis să ia trup omenesc, persoană umană, termenul care nu l-ai înțeles, fiindcă nu ai citit Filipeni capitolul 2, poate acum îl citești că îți reamintesc să-l citești.

În Filipeni, capitolul 2, este "actul chenotic", numit de Sfinții Părinți. Sau chenoza lui Hristos. Adică exact ce scrie acolo, ți-am îngroșat mai sus, ca să citești mai ușor, dar n-ai citit. Dacă ai să citești despre chenoză, la Sfinții Părinți, chiar fără să faci facultatea de teologie, ai să înveți cei aceea "chenoză", și cum raportezi chenoza la expresia "persoană omenească"/persoană Dumnezeiască.

Chiar ieri, cu mila Domnului, am citit din Sfântul Vasile cel Mare, Tratatul despre Duhul Sfânt, din PSB, partea a treia, contra pnevmatomahilor, cei mai înverșunați arieni, care negau Dumnezeirea Duhului Sfânt. Acolo Sfântul Vasile spune ce e aceea Persoană în Sfânta Treime, ce este Dumnezeu Unul în 3 ipostasuri, care e "rolul" fiecăruia, dar ca Unul, pentru mântuirea noastră și desigur, de ce pnevmatomahii sau mecedoniștii, nu au dreptate și sunt eretici. Să nu-mi fie spre laudă, dar te rog să fi atent când faci afirmații gratuite. Înțelege sensurile și abea atunci folosește-le, frațior iubit.

Deci este Persoană umană și Dumnezeu în același timp, dar numai cu definiția termenului "persoană umană" ca persoană desăvârșită, Omul prin excelență, după chipul și asemănarea căruia am fost creați, de EL, de Hristos, Cuvântul Tatălui și la care suntem chemați să ajungem înapoi, căzuți fiind de la starea primordială, stare în care nici atunci nu eram desîvârșiți, dar prin venirea lui Hristos, Desăvârșirea, care arată Calea, Adevărul și Viața, putem prin mântuirea dată de El, Răscumpărătorul, prin Duhul Sfânt, de la Tatăl, să reintrăm în acea stare, când vom ieși din trupul material stricăcios, dar, trup care, se face cauza și posibilitatea "persoanei" noastre umane căzute, să primească și să trăiască după "Persoana omenească și Dumnezeiască" a lui Hristos, sfințindu-ne prin El, ajungând la Tatăl, prin El, de la care am plecat prin Adam.

Înțelegi, Capy? Mi-aș dori să înțelegi. Îmi doresc tare mult să înțelegi.

Ți-am scris în 10 rânduri o teologie de câteva volume...

Iar Augustin este eretic, cu adevărat. Iar "teologia" celor care îl admit ca sfânt pe ereticul Augustin, mai spun și că Origen trebuie "reconsiderat" și alte prostii ale "teologiei" lor și va sfârși, acea "teologie" românească, în cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, sau altfel spus, desființarea creștinismului, diluarea întrun "tot unitar", un chiveci de religii, fiecare crede ce vrea și apoi, venirea lui antihrist. Să nu fie.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.03.2015 at 14:58:15.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.03.2015, 14:55:23
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Om adevarat inseamna ca a devenit un Om ca toti oamenii, de aceea se spune asa. Adcia a devenit o Persoana umana, la fel ca toate persoanele. In plus avea si firea divina, adica Dumnezeu adevarat. Dar tot invatatura spune ca cele doua firi sunt neamestecate, deci era (si este) si Dumnezeu si Om. Nu a fost Om desavarsit la inceput, abia dupa aceea, dupa ce a invins pacatul. E esential acest lucru, pentru ca trebuia sa fie Om ca toti oamenii, ca sa invinga pacatul si sa vindece firea omeneasca.
Acum cred ca ai inteles.
-nu stiu daca e asa

uite ce zice Sfantul Ioan Damaschin:

"Căci însuși Cuvântul s-a făcut trup, a fost conceput din Fecioară, s-a născut Dumnezeu împreună cu natura pe care a luat-o si care a fost îndumnezeită de El în același timp în care a fost adusă la existență, în așa fel incât cele trei: luarea naturii noastre, existența și îndumnezeirea ei de Cuvânt s-au intâmplat simultan. Și în chipul acesta Sfânta Fecioară se înțelege si se numește Născătoare de Dumnezeu si nu numai din pricina firii Cuvântului, ci și din pricina îndumnezeirii firii omenești. "

-deci a fost om desavarsit de la inceput, pt ca a indumnezeit natura (trupul..) inca de la nastere
-nu a fost o persoana ca toate persoanele ci a fost om desavarsit si Dumnezeu desavarsit
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.03.2015, 15:08:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Foarte frumos că ai amintit pe Sfântul Ioan Damaschin, cristirg.

Minunat de limpede explică Sfântul Ioan Damaschin, în "Dogmatica", preluând de la Sfântul Vasile cel Mare și alții înaintea lui:

Cartea a treia, pagina 113:

capitolul 1: Despre dumnezeiasca întrupare, despre purtarea de grijă de noi și despre mântuirea noastră
capitolul 2: Despre modul zămislirii Cuvântului și al întrupării Lui dumnezeiești
capitolul 3: Despre cele două firi, contra monofiziților
capitolul 4: Despre modul comunicării însușirilor
capitolul 5: Despre numărul firilor
capitolul 6: Întreaga fire dumnezeiască, în una din ipostasele ei, s-a unit cu întreaga fire omenească și nu parte cu parte
capitolul 7: Despre singura ipostasă compusă a Cuvântului lui Dumnezeu
capitolul 8: Către cei ce spun că firile Domnului se reduc la o cantitate continuă sau la una întreruptă
capitolul 9: Răspuns la întrebarea dacă există fire neipostatică

Acestea toate, până la pagina 132. Deci 19 pagini. Și aveți lămurită problema.

Și nu vă mai contraziceți în termeni ca, copii mici :)

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.03.2015 at 15:11:11.
Reply With Quote
Răspunde