Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 01.09.2017, 13:39:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
În anul 100 după Hristos, un copil s-a născut ș™i a murit în America, unde Biserica lui Hristos, pentru motive evidente, nu ajunsese încă.

Copilul acela va putea fi mantuit, sau nu ?

Un răspuns bărbătesc, te rog. DA, sau NU ? Nu părerea altora, nu ce ai citit, părerea TA. DA, sau NU ?
La intrebarea asta numai eu am raspuns de zeci de ori pe forum, inclusiv acum, la subiectul celalalt. Dar tu intrebi degeaba, ca oricum nu te intereseaza raspunsul, cum nu te-a interesat nici pana acum.

Dar pentru cei care urmaresc discutiile. Chiar pe Parintele Cleopa l-am citat de cateva ori, spunand ca acei copii nebotezati nu merg nici in Rai, dar nici la chinuri in Iad, au parte de liniste sufleteasca, la fel ca dreptii din Vechiul Testament. Parintele citeaza si Pravila lui Matei Basarab, in care se spune ca si copiii nebotezati ai crestinilor si copiii celor din afara Bisericii nu merg nici in Rai, nici la chinuri in Iad. Mai este citat Sfantul Chiril al Ierusalimului, care spune ca cei nebotezati nu se pot mantui, afara de martiri. Bogdan amintea odata parerile sfintilor, toti in afara de Sfantul Grigorie de Nyssa spun ca merg in Iad (multi amintind si ca nu se duc la chinuri, neavand pacate), dar Sfantul Grigorie sustinea ceva asemanator apocatastazei, faptul ca toti se vor mantui pana la sfarsit.

Protestantii sustin ca nu e nevoie de botezul copiilor, pentru ca se mantuiesc. De fapt ei nici nu confera botezului o putere speciala, cum e in ortodoxie. In ortodoxie botezul copiilor e vital, si pentru a se putea mantui in cazul unei morti premature. De asemenea, se mai spune ca parintii ii pot mantui si pe copiii nebotezati, prin rugaciunile si faptele lor (la fel ca si altii ajunsi in Iad).
Reply With Quote
  #202  
Vechi 01.09.2017, 14:18:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Bun, dar din mesajul tău se deduce că după moarte există și altă variantă în afară de Rai sau Iad.


Pe de altă parte, oridecâteori am citit argumente ortodoxe împotriva Purgatoriului, ăsta era mai totdeauna pe locul unu: că Scriptura ne învață că după moarte există doar DOUĂ variante, raiul și iadul.

Și atuncea, unde merg copii nebotezați, în Rai, în Iad sau în al treilea loc ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #203  
Vechi 01.09.2017, 15:15:00
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cît violează unii logica, cu disperare încăpățînată, doar ca să iasă că doar confesiunea lor deține adevărul care unește cu Divinitatea, aici și după moarte.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 02.09.2017, 00:07:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dragul meu Catalin, daca ne confirmi ca acesta a fost un discurs pe care l-ai tinut in oglinda, îți promit un rand de aplauze.

Dar chiar ș™i dacă nu, tot ar trebui sa te calmezi. Aici nu e vorba despre "răi" și "buni", nu e vorba despre "victime" si "atacuri".

E vorba doar despre faptul ca unii au fost obraznici si li s-a dat un pic peste mânuț›ă.

Nu te crede, și nu te da, un martir pentru ortodoxie.

Mai bine răspunde, clar ș™i precis, bărbătește, creștineș™te, la următoarea întrebare:

În anul 100 după Hristos, un copil s-a născut ș™i a murit în America, unde Biserica lui Hristos, pentru motive evidente, nu ajunsese încă.

Copilul acela va putea fi mantuit, sau nu ?

Un răspuns bărbătesc, te rog. DA, sau NU ? Nu părerea altora, nu ce ai citit, părerea TA. DA, sau NU ?
Cum adica sa raspunda Catalin la aceasta intrebare???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 02.09.2017, 01:38:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum adica sa raspunda Catalin la aceasta intrebare???
Asa bine. Omul mai trebuie sa gindeasca in viata cu capu, nu doar sa se ascunda in spatel autoritatilor, intotdeauna discutabile ale altora, sau ale citatelor din aceia.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 02.09.2017, 12:32:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, dar din mesajul tău se deduce că după moarte există și altă variantă în afară de Rai sau Iad.

Pe de altă parte, oridecâteori am citit argumente ortodoxe împotriva Purgatoriului, ăsta era mai totdeauna pe locul unu: că Scriptura ne învață că după moarte există doar DOUĂ variante, raiul și iadul.

Și atuncea, unde merg copii nebotezați, în Rai, în Iad sau în al treilea loc ?
Daca nu ma insel chiar tie ti-am mai raspuns la aceasta intrebare in trecut. In invatatura ortodoxa in Iad sunt mai multe locasuri, ca si in Rai. La fel cum in Rai daca un credincios obisnuit se mantuieste nu va avea aceeasi slava cu un mare sfant, si in Iad cineva care are pacate mai mici nu va avea aceeasi soarta cu un mare criminal, de exemplu. Din cate stiu, in teologia catolica nu exista aceasta diferentiere, ceea ce e ilogic si nedrept. Nici dreptii din Vechiul Testament nu aveau aceeasi soarta cu ceilalti in Iad, nu erau la munci. La fel si copiii nebotezati, vor avea aceleasi conditii ca dreptii, nu vor suferi munci. Catolicii spun ca s-ar afla intr-un alt loc, "limbul copiilor".
Reply With Quote
  #207  
Vechi 02.09.2017, 12:36:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cît violează unii logica, cu disperare încăpățînată, doar ca să iasă că doar confesiunea lor deține adevărul care unește cu Divinitatea, aici și după moarte.
Dar tu nu cunosti decat intr-o foarte mica masura invatatura ortodoxa, nu ai cum sa stii daca e logica sau coerenta. Eu iti pot spune ca nimic nu e contradictoriu in invatatura ortodoxa, e perfecta, nu am intalnit pana acum nimic ilogic in aceasta invatatura.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 02.09.2017, 15:19:30
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta,
Multumesc de sfaturi. Treaba cu Miss Marple nu a functionat, desi au fost nenumarate incercari.In general nu era vorba de persoane cu credinta. Sincer este foarte important sa fie o persoana cu credinta pt ca altfel apar multe multe probleme, incepand cu conceptia despre iubire intre barbat /femeie si modul de manifestare pana la toate celelalte aspecte.E vital sa fie cineva cu credinta,asa mi-am dat seama.Asociatii/voluntariat am facut si probabil trebuie sa mai fac, si de fapt si vreau, nu doar pt a gasi pe cineva. Dar devin foarte descumpanita uneori, pt ca deja am cautat de ani de zile toate variantele si nu s-a ivit nimic. Ma gandesc ca poate nu mi-e dat sa ma casatoresc vreodata.Insa nici la Manastire nu e locul meu dupa spusele Duhovnicului.Asa ca sa raman singura in lume este o provocare, este dificil, deja sunt singura in lume la 30 de ani si vad cum e.Si tot apar ispite, e si problema fireasca de a avea pe cineva, sunt multe de zis.
Sunt din Bucuresti, am 30 de ani cum spuneam.M-am nascut la Iasi.Am studii superioare.Lucrez in domeniul traducerilor.Sunt pasionata de lectura, fotografie.:) Mi-am facut si prezentarea.:).Cam asta ar fi.Daca vrea cineva sa discutam, poate sa raspunda la aceasta discutie :).
Buna.Eu suny Ioan.Nu trebuie sa fii deznadajduita sau ceva.Dumnezeu stie mai bine cum le aranjeaza.Ca tine sunt multi oameni.Eu f.curand fac 32 de ani si sunt singur de peste 2 ani.M-a atras ca te-ai nascut la Iasi.Eu sunt nascut si crescut in Iasi.Locuiesc aici.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 02.09.2017, 21:44:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Asa bine. Omul mai trebuie sa gindeasca in viata cu capu, nu doar sa se ascunda in spatel autoritatilor, intotdeauna discutabile ale altora, sau ale citatelor din aceia.
Ce vorbesti domnule?!!
Adica aveti pretentia sa stiti care-i soarta si drumul spre mantuire a lui X si Y?
Dar cine va credeti?

Mantuirea nu tine de logica ,nici de filozofii inalte,nici de vorbe alese.
Dumnezeu se uita la inima omului. E chiar inspaimantator de simplu; daca aici ti-a mers o viata cu lingusiri,vorbe alese si tot felul de tertipuri manipulatoare -dincolo de aceasta dimensiune ramai doar tu,gol golut impreuna cu agonisirile sufletesti.

Nu stim noi care este soarta copilului nascut si mort in America ,veacuri apuse.
Dumnezeu stie ,este sufletul Lui. De unde sa stie altcineva? Sunteti profeti,sfinti, mucenici, stati de vorba cu Dumnezeu ca Moise si Adam ?
Daca da,imi cer scuze si va rog sa ma iertati- sa-mi puneti si mie o vorba buna data viitoare!

PS= mesajul este raspuns la intrebarea lansata de GMihai,desi s-ar intelege ca ii raspund direct lui Suslik(care nu a facut decat sa-mi "traduca"intentiile acestei intrebari. Deci Suslik,discursul nu-ti este adresat tie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.09.2017 at 21:49:30.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 02.09.2017, 21:52:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu ma insel chiar tie ti-am mai raspuns la aceasta intrebare in trecut. In invatatura ortodoxa in Iad sunt mai multe locasuri, ca si in Rai. La fel cum in Rai daca un credincios obisnuit se mantuieste nu va avea aceeasi slava cu un mare sfant, si in Iad cineva care are pacate mai mici nu va avea aceeasi soarta cu un mare criminal, de exemplu. Din cate stiu, in teologia catolica nu exista aceasta diferentiere, ceea ce e ilogic si nedrept. Nici dreptii din Vechiul Testament nu aveau aceeasi soarta cu ceilalti in Iad, nu erau la munci. La fel si copiii nebotezati, vor avea aceleasi conditii ca dreptii, nu vor suferi munci. Catolicii spun ca s-ar afla intr-un alt loc, "limbul copiilor".
Bun, dar tot nu mi-ai raspuns. Copilul nebotezat se va afla in Rai sau in Iad ?

Am inteles ca va avea parte de liniste sufleteasca etc , dar va fi in Rai sau in Iad ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie