Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2010, 18:00:37
Claudiuxs Claudiuxs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2010
Mesaje: 2
Question O intrebare importanta pentru mine

Bun deci catoedata, de fapt des, cand vreau, imi imaginez anumite lucuri cum ar fi ca am cuburi de gheata in mana ca bate vantul sau de astea si se intampla intr-un , brusc,in realitate lucruri cum ar fi sa racesc ceva, dar fara magie sau alte prostii, doar imaginatia,am citi ca se cheama psychokinesis. Acum ma intreb daca e un dar de la Dumnezeu, sau e ceva diavolesc.Doamne ajuta sa fie ceva bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2010, 19:10:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiuxs Vezi mesajul
Bun deci catoedata, de fapt des, cand vreau, imi imaginez anumite lucuri cum ar fi ca am cuburi de gheata in mana ca bate vantul sau de astea si se intampla intr-un , brusc,in realitate lucruri cum ar fi sa racesc ceva, dar fara magie sau alte prostii, doar imaginatia,am citi ca se cheama psychokinesis. Acum ma intreb daca e un dar de la Dumnezeu, sau e ceva diavolesc.Doamne ajuta sa fie ceva bun.
Rareori se intimpla ca f. putini dintre calugarii imbunatatiti(deci, doar putini dintre drepti !) , dupa zeci de ani de nevointa , asceza, perseverenta in despatimire si in rugaciune, sa primeasca in dar anumite daruri, harisme, prin care poate implini lucruri mai putin obisnuite : sa cunoasca gindurile oamenilor , sa vindece boli numai cu rugaciunea , sa parcurga distante kilometrice in citeva minute, s.a.m.d.
Nu va incumetati sa credeti ca cine va sufla in gindire asemenea pareri sau chiar capacitati ar fi D.zeu ! Ce nevointe duhovnicesti aveti dvs. ?
Nici sa nu incercati sa va obisnuiti cu idea ca ce, D.zeu da harismele sale acolo unde vrea el : f. rar intr-un om imbunatatitit dar ,,la minut" intr-altul ignorant si nepocait ! Aceasta idee nu este de la D.zeu deoarece in realitate nu este chiar asa .
Obisnuiti-va insa cu intrebarea :,, pt. care nevointa si credinta profunda si viata curata in duh si adevar , nalucirile mele sa fie de la D.zeu ? " Astfel va va fi mai usor sa treceti peste ispite . Parapsihologia, psihotronica , nu este o ,,stiinta" sau capacitati prin binecuvintarea lui D.zeu !
Poate ca v-ar fi de folos urmatoarea poveste petrecuta cu preacuviosul parinte Paisie Aghioritul si un tinar yoghin : acest tinar s-a dus special in muntele Athos ca sa-l vada pe parinte si sa se convinga el ce puteri are de devenise atit de cunoscut si inafara Athosului fara ca sa fie un ,,mental" sau yoghin renumit ! Dupa ce a asteptat mai multa vreme in curtea chiliei batrinului pt. a vorbi cu el , cind a sosit timpul si gheronul a iesit in curte dupa cite cuvinte de amabilitate tinarul l-a intrebat pe calugar : parinte ia sa vedem , dumneata poti face ce fac eu ? si a inceput sa se concencentreze pe o piatra pina ce a spart-o . Ca sa il convinga pe batrin ca nu este intimplare a mai facut la fel cu inca citeva , dupa care l-a intrebat : ei, sa vad, dumneata ce poti face ? Desi batrinul s-a intristat deoarece a inteles de unde ii vine aceasta putere tinarului ( nu din concentrarea mintii lui !) s-a aplecat, a luat o piatra de pe jos , a insemnat-o cu semmnul sfintei cruci si ia spus : acum sparge-o si pe aceasta ! Tinarul a zimbit , s-a uitat segalnic la batrin si a inceput sa se concencentreze . Si s-a concentrat si s-a concentrat dar nimic . A repetat pasele de concentrare dar tot nimic . Atunci l-a intrebat : tu cu ce putere lucrezi ? Iar batrinul i-a raspuns : eu stiu ca lucrez cu mila si puterea lui Hristos dar tu nu sti ca lucrezi cu a satanei ! Tinarul s-a intristat rau dar batrinul l-a mingiiat , l-a sfatuit si l-a convins sa se se faca ortoodx adevarat si sa parasesca degraba yoga cit de atragatoare ar fi ea !
Nu stiu daca va place sau daca ar putea sa va foloseasca povestioara sar ar fi bine sa luati aminte !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.10.2010 at 19:53:18.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2010, 16:02:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiuxs Vezi mesajul
Bun deci catoedata, de fapt des, cand vreau, imi imaginez anumite lucuri cum ar fi ca am cuburi de gheata in mana ca bate vantul sau de astea si se intampla intr-un , brusc,in realitate lucruri cum ar fi sa racesc ceva, dar fara magie sau alte prostii, doar imaginatia,am citi ca se cheama psychokinesis. Acum ma intreb daca e un dar de la Dumnezeu, sau e ceva diavolesc.Doamne ajuta sa fie ceva bun.
Esti binevenit sa demonstrezi cele afirmate. Totusi sa ai putintica atentie la ce inseamna a demonstra sa nu fie "doar imaginatia". Nu de alta dar magie n-a demonstrat nimeni ca exista si nici alte prostii.

Last edited by ai2; 04.10.2010 at 16:05:23.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2010, 17:14:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

There is no voodoo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2010, 09:30:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
There is no voodoo.
There is only religious thinking.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2010, 10:12:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
There is only religious thinking.
According to my religion, you are absolutely free to think and to act as you consider.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2010, 10:44:39
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
According to my religion, you are absolutely free to think and to act as you consider.
I thought you are a Christian!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2010, 10:46:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
I thought you are a Christian!
You're right!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2010, 15:58:56
Claudiuxs Claudiuxs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2010
Mesaje: 2
Implicit Deci...

Deci ceva expliatii amanuntite, ca asta nu-i chat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2010, 16:16:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiuxs Vezi mesajul
Deci ceva expliatii amanuntite, ca asta nu-i chat.
Asteptam experimentul filmat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
O importanta intrebare.... AndruscaCIM Botezul 19 23.09.2009 23:25:40