Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.09.2011, 21:43:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Raspunsul meu este ca nu...

Cred ca crestinul de astazi are cea mai mare nevoie de izolare.De televizor,de internet,chiar de cititul excesiv al cartilor religioase,de intalnirile cu prietenii etc..

Cel mai bun lucru pe care il poate face cineva care vrea sa inainteze in viata duhovniceasca este sa-si inchida urechile,ochii si gura,si sa isi vada exclusiv de viata duhovniceasca.Altfel exista riscul disiparii in sute si mii de lucru marunte,care indeparteaza de la adevarata traire.

Crestinul astazi,mai mult decat oricand(dar este si mai greu decat altadata) trebuie sa se rupa de placerile lumii acesteia,sa-si jertfeasca trupul si sufletul,ca sa poata fi un crestin adevarat,un viitor locuitor(dar inca de pe acum ) al cerului.

Trebuie sa aratam ca noi ,crestinii,suntem interesati doar de viata de dincolo!
in general de acord, insa pt asta ar trebui sa-ti cumperi o casa in cel mai izolat sat de munte, eventual o casa de 100 de ani acoperita cu paie, in care sa nu ai curent electric,si sa stai la lampa de gaz !
apoi sa locuiesti complet singur,fara nimeni !
sa ai o vacuta,si niste animalute simpatice pe langa casa !

ce viata,super...insa asta inseamna sa fii deja un calugar....civil insa, si nu in uniforma neagra a cavelerilor lui Cristos !
poate imi vine o nebunie sa chiar fac asa ceva !
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.09.2011, 21:48:04
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Faust si Mefisto...peste arcul de timp al cunoasterii..

FAUST: ,,Now I have studied philosophy,medicine and the law,and unfortunately, theology,wearily sweating, yet I stand now,poor fool, no wiser than I was before.I am called Master, even Doctor,and for these last ten years have led my students by the nose-up, down,crosswise and crooked. Now I see that we know nothing finally."

MEPHISTOPHELES: ,,In the end, you are exactly what you are.Put on a wig with a million curls, put the highest heeled boots on your feet,yet you remain in the end just what you are."
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.09.2011, 21:48:42
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Parerea mea este ca da, crestinul are nevoie si de blog-uri, si de forumuri. Cel putin crestinul la al meu precar nivel. Este, sa spunem, o forma de...'purtati-va sarcinile unii altora si asa veti implinii legea lui Hristos.' Pe mine personal, ma ajuta...cu mici exceptii :) ca doar nimic nu-i perfect afara de Hristos.


P.S: Aici m-am referit strict la forumuri si blog-uri cu tematica religioasa si nu la televizor (eventual doar Trinitas) sau alte lucruri de genul, care ar putea fi inlocuite cu succes de altele mai folositoare sufletului.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 12.09.2011 at 22:03:01.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.09.2011, 15:48:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Am spus cuvantul acesta in contextul invocat de fallen anterior.Bineinteles ca crestinul nu trebuie sa instige,dar fallen a folosit oarecum cuvantul fortat,intelegandu-se ca poate instiga prin comportamentul prea traditionalist,ceea ce este altceva.

Deci daca eu respect poruncile lui Hristos,si pe cineva il infurie treaba asta,asta nu inseamna ca il instig sa ma bata,dar fallen cam asa vede lucrurile...ca e bine sa fii ponderat,sa postesti partial,sa faci copii si avorturi,sa faci adica si una si alta,si ale lui Dumnezeu si ale lumii...
Desigur nu asta vreau eu, ci asta vrea lumea de la mine. Si chiar daca nu vreti, si voi faceti parte tot din lume. Cu siguranta vreti cu totii sa paziti poruncile lui Dumnezeu, si eu vreau acelasi lucru, dar nu cu totii si reusim, intotdeauna. Teama de ce mi s-ar putea daca nu ma supun regulilor lumii e probabil o chestie instinctiva; ca sa te convingi ca Dumnezeu e cu itne si ca in final pe El trebuie sa-L asculte toata lumea, trebuie ceva timp si experienta si poate si ceva sprijin din partea celorlalti "frati intru Hristos". De ce insa "lumea" nu se supune neconditionat poruncilor Domnului, asta nu stiu. Pana si animalele o fac, oamneii insa au incercat mereu sa "scurtcircuiteze" calea cea dreapta.

Poate si pe tine te-a dezamagit lumea asta in care traim, inclusiv noi astia de pe forum. Poate din cauza asta ai simtit nevoi de izolare si aveai nevoie de cineva care sa-ti confirme ca e o idee buna, la fel cum si eu am nevoie ca restul lumii (de aici) sa-mi confirme cateodata unele lucruri. Dar eu totusi cred ca nu e o idee buna sa o stricam de tot cu toata lumea din jurul nostru, ca mai sunt si oameni de treaba pe lumea asta, si de buna credinta, chiar daca nu respecta intocmai toate dogmele bisericii, oameni de care mai avem nevoie. Desigur nu trebuie sa renuntam la convingerile noastre de dragul "lumii", dar nici sa ne luam de guler cu toata lumea, cum am mai facut si eu cateodata, si crede-ma ca n-am avut de castigat. Nu cred ca convingi pe cineva ca tu esti bun crestin (si ca crestinismul e bun) dandu-i cu psaltirea in cap, trebuie sa-l convingi prin ceea ce faci. Nu stiu daca talantii se inmultesc inchizandu-te in casa. Odata ce ai capatat o experienta duhovniceasca (din carti, de exemplu), trebuie s-o impartasesti si celorlalti, si asta presupune comunicare. Si unde se poate realiza aceasta comunicare? La scara blocului, nu cred; nici daca te urci pe un gard si strigi in gura mare; cred ca cel mai sigur tot aici gasesti oameni dispusi sa impartaseasca cu tine idei religioase.
In fine , daca simti nevoia sa te izolezi, te inteleg, dar, dupa parerea mea, 1: nu esti hotarat ca asta e cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci, de vreme ce ne ceri noua parerea; si 2: e tot o strategie defensiva prin care te feresti sa "nu iei bataie" pentru convingerile tale sau sa nu-ti fie zdruncinate convingerile de catre unii dintre noi care suntem mai eretici sau mai lasi sau mai deznadjduiti s.a.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Crestinul Ortodox si sfarsitul lumii dgs010243 Generalitati 4 21.11.2012 19:35:00
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Crestinul si ziua onomastica stela lie Intrebari utilizatori 3 10.01.2011 20:48:11