Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2012, 12:23:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Eu ma refeream la Declaratia Universala a drepturilor omului a ONU din 1948 si la celelalte documente internationale ulterioare intocmite pe baza ei. Prin aceste texte discriminarea intre oameni pe baza de clasa sociala, avere sau proprietate detinuta este interzisa, deci votul cenzitar este imposibil de pus in practica in Romania de azi.
Non sequitur. "Nediscriminare" nu înseamnă "vot universal și egal". Dovadă că așa stau lucrurile, este că principiul nediscriminării este un pic mai vechi decât Declarația Universală a Drepturilor Omului din 1948. Spre exemplu, îl găsim menționat în Constituția de la 1866, care, în articolul 10, scrie că: Nu exista in Stat nici o deosebire dee clasa. Toti Romanii sunt egali inaintea legei si datori a contribui fara osebire la darile si sarcinile publice. Și totuși, constituția României Clasice prevede votul cenzitar, explicitat în articolul 57 și următoarele (op.cit.). Cum nu putem crede că România a avut timp de decenii o Constituție contradictorie, care la rândul ei a fost croită pe tiparul altor legi fundamentale ale statelor dezvoltate, înseamnă că singura explicație este că în mintea unora dintre noi a survenit ceva: o schimbare a înțelegerii privind concepte precum "nediscriminarea" sau "egalitatea".


Citat:
Nu prea are importanta cat costa gramul de aur,
Și totuși, raportul dintre venitul cuiva și prețul unui gram de aur este indicatorul cel mai cunatificabil, mai clasic și universal acceptat privind puterea de cumpărare. Ați auzit de expresia "the golden standard" ? Ei bine, de aici provine.

Citat:
importanta are cum traiau oamenii. Marea majoritate a romanilor in perioada de care vorbim aveau un nivel de trai mizer. Taranii despre care spuneti ca duceau o viata atat de buna abia aveau suficient de mancare (de multe ori si asta era o problema), aveau o speranta de viata la jumatatea celei de azi, asistenta medicala practic inexistenta, acces la educatie redus, posibilitati de ascensiune sociala practic inexistente. Sigur ca se pot aduce exemple punctuale ale unor povesti de succes printre ei, dar noi aici vorbim de populatia Romaniei in amsamblul ei, nu de cateva exemple particulare.
Mă tem că sunteți victima unei propagande comuniste, precedată și succedată de una liberal-modernistă, ale cărei clișee au fost mereu sintagme precum "viața mizeră a țăranului". Sau, din același registru "a se arunca la lada de gunoi a istoriei" etc. Ca să mă refer numai la pretenția că accesul la educație era redus sau că posibilitățile de ascensiune socială erau practic inexistente, am să mă limitez a menționa doar scriitorii mari, ale căror biografii (grosso modo) probabil că vă sunt cunoscute. Oameni precum Creangă, Rebreanu, Goga, etc, etc, proveneau direct din rândurile țărănimii. Foarte puțini dintre ei proveneau, precum Alecsandri, din rândurile suprastructurii sociale. Comparați cu câți colegi țărani ați avut dv la facultate. Abia astăzi, în urma dezastrului social rezultat ca urmare a democrației universale, este foarte greu, dacă nu imposibil, unui tânăr țăran să acceadă la educație înaltă. Și la schimbarea clasei sociale, alta decât că din țăran devine lumpen-muncitor amenințat de șomaj. În vremea bunicilor noștri, încă se mai putea. Chiar și în vremea părinților noștri, cu toată vitregia comunistă, încă se mai putea. Mult mai greu se mai poate în zilele noastre.

Citat:
Si in perioada medievala putem gasi cateva exemple de tarani ajunsi nobili prin propriile merite sau noroc, dar asta nu inseamna ca aceasta posibilitate era cumva realista pentru tarani in general.
Și feudalismul, ca și democrația universală, a cunoscut etape de advențiu, de apogeu și de crepuscul. Dacă ne referim la zorii Evului Mediu, orice țăran care avea un cal, știa călări și era capabil să poarte o armură, putea deveni, și devenea adesea, cavaler. Deși cavalerul reprezenta gradul cel mai de jos al ierarhiei nobiliare, cel care avea acest titlu aparținea în mod autentic clasei nobililor. Nu era niciun fel de mezalianță ca o prințesă să se căsătorească cu un cavaler și nu cu un duce. Această capacitate de a accede în clasa superioară a nobililor s-a menținut tot timpul, Ardealul fiind plin până în zilele noastre de zeci de mii de nobili, ajunși țărani scăpătați, ale căror diplome imperiale de înnobilare zac prin pod. În forme specifice, ierarhie nobiliară din care se putea ieși și în care se putea intra a existat și dincoace de Carpați. Până în zilele noastre există deosebire în Moldova între sate de răzeși, adică de mică nobilime țărănească și satele de țărani din clasa inferioară. Pentru noi, ei sunt la fel, dar ei se deosebesc și, pe alocuri, încă mai țin cont de asemenea lucruri.

Citat:
Spuneti ca pe atunci se putea trai din agricultura: da, la un nivel strict de supravietuire, care si ea era pusa sub semnul intrebarii in cazul unui an cu recolte slabe. Vi se pare intoarcerea la asa ceva un scop dezirabil pentru anul 2012? Pe urma, nu vad ce e negativ cand cineva isi castiga existenta ca postas, pompier sau electrician.
Din moment ce, în zilele noastre, s-a ajuns ca familiile să nu mai poată trăi din agricultură nici măcar la nivel de supraviețuire, reversia acestei anomalii mi se pare chiar un lucru dezirabil pentru anul 2012. Și da, cred că este un lucru negativ când un țăran este silit ca, pe lângă munca câmpului, să mai presteze și muncă de poștaș, pompier sau electrician.


Citat:
Perfect, si cum ajuta la asta sistemul propus de dvs. si intoarcerea la o societate in stilul Romaniei anului 1900? Vor creste salariile, pensiile, vor fi mai multe scoli, spitale. autostrazi, va fi un mediu mai prielnic pentru afaceri?
În mod cert, din lista menționată, va fi un mediu mai prielnic pentru afaceri, din moment ce exact oamenii pricepuți la afaceri vor beneficia de acces în colegiul 1. Salariile vor crește prin diminuarea gradului de impozitare, care a ajuns la cote nemaiîntâlnite în istorie. Plătim MULT mai multe impozite decât plăteau nu țăranii liberi, ci țăranii iobagi ai Evului Mediu, adică ultima clasă socială feudală. Informați-vă cât era dijma, claca și cu zeciuiala în vremea aceea, însumați și vedeți că vă iese mai puțin decât plătiți dv impozite, taxe și "contribuții sociale". Desigur, reversul medaliei unui stat economic minimal, care este contrariul unui "stat social", economic maximalist și politic paternalist de azi, este că, în teorie, asta înseamnă mai puține școli, spitale și că va trebui să plătiți autostrăzile. Pe toate acestea le plătiți, dealtfel, și acum. Și plătiți mult mai mult decât fac.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.02.2012, 12:29:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Domn doctor, jos pălăria.
Fă-ți partid și hai la treabă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2012, 12:46:41
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;431356]


Mă tem că sunteți victima unei propagande comuniste, precedată și succedată de una liberal-modernistă, ale cărei clișee au fost mereu sintagme precum "viața mizeră a țăranului". Sau, din același registru "a se arunca la lada de gunoi a istoriei" etc. Ca să mă refer numai la pretenția că accesul la educație era redus sau că posibilitățile de ascensiune socială erau practic inexistente, am să mă limitez a menționa doar scriitorii mari, ale căror biografii (grosso modo) probabil că vă sunt cunoscute. Oameni precum Creangă, Rebreanu, Goga, etc, etc, proveneau direct din rândurile țărănimii. Foarte puțini dintre ei proveneau, precum Alecsandri, din rândurile suprastructurii sociale. Comparați cu câți colegi țărani ați avut dv la facultate. Abia astăzi, în urma dezastrului social rezultat ca urmare a democrației universale, este foarte greu, dacă nu imposibil, unui tânăr țăran să acceadă la educație înaltă. Și la schimbarea clasei sociale, alta decât că din țăran devine lumpen-muncitor amenințat de șomaj. În vremea bunicilor noștri, încă se mai putea. Chiar și în vremea părinților noștri, cu toată vitregia comunistă, încă se mai putea. Mult mai greu se mai poate în zilele noastre.



Aceia erau exceptii. Pai cum , in comunism nu erau majoritatea fii de muncitori si tarani in facultate din moment ce restul erau in inchisori?
Nu sunt de acord ca este imposibil ca taranii sa ajunga la facultate in ziua de azi, eu am avut in marea lor majoritate doar colegi tarani la facultate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.02.2012, 13:06:50
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Non sequitur. "Nediscriminare" nu înseamnă "vot universal și egal". Dovadă că așa stau lucrurile, este că principiul nediscriminării este un pic mai vechi decât Declarația Universală a Drepturilor Omului din 1948. Spre exemplu, îl găsim menționat în Constituția de la 1866, care, în articolul 10, scrie că: Nu exista in Stat nici o deosebire dee clasa. Toti Romanii sunt egali inaintea legei si datori a contribui fara osebire la darile si sarcinile publice. Și totuși, constituția României Clasice prevede votul cenzitar, explicitat în articolul 57 și următoarele (op.cit.). Cum nu putem crede că România a avut timp de decenii o Constituție contradictorie, care la rândul ei a fost croită pe tiparul altor legi fundamentale ale statelor dezvoltate, înseamnă că singura explicație este că în mintea unora dintre noi a survenit ceva: o schimbare a înțelegerii privind concepte precum "nediscriminarea" sau "egalitatea".
Exact, conceptele de egalitate si nediscriminare sunt astazi intelese altfel decat in 1866. Pentru anul 2012, folosim intelesul modern, nu cel valabil in secolul XIX. Votul cenzitar era atunci compatibil cu aceste idei, acum nu mai este.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și totuși, raportul dintre venitul cuiva și prețul unui gram de aur este indicatorul cel mai cunatificabil, mai clasic și universal acceptat privind puterea de cumpărare. Ați auzit de expresia "the golden standard" ? Ei bine, de aici provine.
Mă tem că sunteți victima unei propagande comuniste, precedată și succedată de una liberal-modernistă, ale cărei clișee au fost mereu sintagme precum "viața mizeră a țăranului". Sau, din același registru "a se arunca la lada de gunoi a istoriei" etc. Ca să mă refer numai la pretenția că accesul la educație era redus sau că posibilitățile de ascensiune socială erau practic inexistente, am să mă limitez a menționa doar scriitorii mari, ale căror biografii (grosso modo) probabil că vă sunt cunoscute. Oameni precum Creangă, Rebreanu, Goga, etc, etc, proveneau direct din rândurile țărănimii. Foarte puțini dintre ei proveneau, precum Alecsandri, din rândurile suprastructurii sociale. Comparați cu câți colegi țărani ați avut dv la facultate. Abia astăzi, în urma dezastrului social rezultat ca urmare a democrației universale, este foarte greu, dacă nu imposibil, unui tânăr țăran să acceadă la educație înaltă. Și la schimbarea clasei sociale, alta decât că din țăran devine lumpen-muncitor amenințat de șomaj. În vremea bunicilor noștri, încă se mai putea. Chiar și în vremea părinților noștri, cu toată vitregia comunistă, încă se mai putea. Mult mai greu se mai poate în zilele noastre.
Și feudalismul, ca și democrația universală, a cunoscut etape de advențiu, de apogeu și de crepuscul. Dacă ne referim la zorii Evului Mediu, orice țăran care avea un cal, știa călări și era capabil să poarte o armură, putea deveni, și devenea adesea, cavaler. Deși cavalerul reprezenta gradul cel mai de jos al ierarhiei nobiliare, cel care avea acest titlu aparținea în mod autentic clasei nobililor. Nu era niciun fel de mezalianță ca o prințesă să se căsătorească cu un cavaler și nu cu un duce. Această capacitate de a accede în clasa superioară a nobililor s-a menținut tot timpul, Ardealul fiind plin până în zilele noastre de zeci de mii de nobili, ajunși țărani scăpătați, ale căror diplome imperiale de înnobilare zac prin pod. În forme specifice, ierarhie nobiliară din care se putea ieși și în care se putea intra a existat și dincoace de Carpați. Până în zilele noastre există deosebire în Moldova între sate de răzeși, adică de mică nobilime țărănească și satele de țărani din clasa inferioară. Pentru noi, ei sunt la fel, dar ei se deosebesc și, pe alocuri, încă mai țin cont de asemenea lucruri.".
Mi se pare ca ocoliti problema generala si va folositi strict de exemple izolate. Cati analfabeti existau in 1880 pentru fiecare Rebreanu sau Creanga? Oricum, se poate gasi fara probleme care este proportia de indivizi cu educatie superioara si veti vedea ca procentual, din populatia Romaniei, aceasta proportie este net superioara azi fata de epoca pe care o luati ca etalon.
Nu conteaza pretul unui gram de aur cata vreme viata majoritatii populatiei este mizera. Nu de statistici vorbim aici, ci de nivelul practic de trai, care este de fapt ceea ce conteaza. Asa cum am spus, in comparatie cu situatia de azi, in medie, oamenii de atunci traiau mai putin, aveau o educatie mai redusa, acces la servicii de sanatate extrem de restrans, protestie sociala practic 0, posibilitati de avansare sociala minime, drepturi mai putine decat astazi. De ce ne-am intoarce la o astfel de situatie?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În mod cert, din lista menționată, va fi un mediu mai prielnic pentru afaceri, din moment ce exact oamenii pricepuți la afaceri vor beneficia de acces în colegiul 1. Salariile vor crește prin diminuarea gradului de impozitare, care a ajuns la cote nemaiîntâlnite în istorie. Plătim MULT mai multe impozite decât plăteau nu țăranii liberi, ci țăranii iobagi ai Evului Mediu, adică ultima clasă socială feudală. Informați-vă cât era dijma, claca și cu zeciuiala în vremea aceea, însumați și vedeți că vă iese mai puțin decât plătiți dv impozite, taxe și "contribuții sociale". Desigur, reversul medaliei unui stat economic minimal, care este contrariul unui "stat social", economic maximalist și politic paternalist de azi, este că, în teorie, asta înseamnă mai puține școli, spitale și că va trebui să plătiți autostrăzile. Pe toate acestea le plătiți, dealtfel, și acum. Și plătiți mult mai mult decât fac.
Sper ca realizati ca decizia concentrata strict si oficial numai la nivelul marilor oameni de afaceri nu va duce la o crestere a salariilor, ci probabil la o scadere a lor, in paralel cu schimbari la nivelul legislatiei muncii defavorabile salariatilor sau chiar, in timp, la o legislatie restrictiva si pentru micile afaceri.
De ce credeti ca trecerea spre "mai putine scoli si spitale" e ceva bun?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.02.2012, 16:52:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
eu am avut in marea lor majoritate doar colegi tarani la facultate.
O excepție care mă surprinde. Eu am avut extrem de puțini colegi țărani în facultate. Cred că maximum 10 în tot anul. În grupa mea de 16 studenți, niciunul nu mulsese vaca, nici măcar unul singur. Nici nu prea avea cum, sistemul de admitere se baza pe costisitoare meditații.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2012, 17:25:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Exact, conceptele de egalitate si nediscriminare sunt astazi intelese altfel decat in 1866. Pentru anul 2012, folosim intelesul modern, nu cel valabil in secolul XIX. Votul cenzitar era atunci compatibil cu aceste idei, acum nu mai este.
Nu știu dacă folosm înțelesul "modern" fiindcă vrem noi, sau îl folosim fiindcă el corespunde unui mainstream, noi fiind încorporați în el fără să o dorim neapărat: prin educația primită în școli, prin lecturile pe care bibliografiile obligatorii care ni s-au cerut, prin alte metode de care arta îndoctrinării oamenilor niciodată nu a dus lipsă.

Citat:
Mi se pare ca ocoliti problema generala si va folositi strict de exemple izolate. Cati analfabeti existau in 1880 pentru fiecare Rebreanu sau Creanga? Oricum, se poate gasi fara probleme care este proportia de indivizi cu educatie superioara si veti vedea ca procentual, din populatia Romaniei, aceasta proportie este net superioara azi fata de epoca pe care o luati ca etalon.
Domnule, eu nu am contestat că, procentual, cei care au făcut studii medii și superioare sunt, astăzi, mult mai numeroși decât în trecut. Foarte mulți au pierdut prin școli timp pe care l-ar fi putut folosi mai bine decât au făcut-o. Rezultatul este că vedem măturători cu liceul făcut, taximetriști cu diplomă de ingineri în dulap și farmaciste care sunt vânzătoare de medicamente. Un alt rezultat este semi-analfabetismul absolvenților, expresie a unui învățământ de tip fabrică. Vedem oameni cu studii superioare care scriu "a-m considerat ca", "in timpul la concediu meu" și alte năzbâtii din registrul limbajului șoferesc.

Citat:
Nu conteaza pretul unui gram de aur cata vreme viata majoritatii populatiei este mizera. Nu de statistici vorbim aici, ci de nivelul practic de trai, care este de fapt ceea ce conteaza. Asa cum am spus, in comparatie cu situatia de azi, in medie, oamenii de atunci traiau mai putin, aveau o educatie mai redusa, acces la servicii de sanatate extrem de restrans, protestie sociala practic 0, posibilitati de avansare sociala minime, drepturi mai putine decat astazi. De ce ne-am intoarce la o astfel de situatie?
Unele dintre cele menționate, precum faptul că trăiau mai puțin, sunt consecința unor câștiguri de ordin tehnic, în acest caz legat de antibiotice. Sunt lucruri care oricum s-ar fi petrecut. Este ca și când ați pune problema: "domnule, astăzi, în democrația universală, avem metrou. Unde ai văzut dumneata metrou pe vremea lui străbunicu'? Deci, vremurile de azi sunt mai bune!"
A fi cu adevărat tradiționalist nu înseamnă a viza o lume în care antibioticele să fie interzise, sau în care oamenii să nu beneficieze de internet ori de lumină electrică, după cum conții de azi nu mai merg în șarete, ca străbuncii lor, ci folosesc automobilul. Toate acestea, însă, nu au nicio legătură nici cu ordinea socială, nici cu forma de guvernare.



Citat:
Sper ca realizati ca decizia concentrata strict si oficial numai la nivelul marilor oameni de afaceri nu va duce la o crestere a salariilor, ci probabil la o scadere a lor, in paralel cu schimbari la nivelul legislatiei muncii defavorabile salariatilor sau chiar, in timp, la o legislatie restrictiva si pentru micile afaceri.
De ce credeti ca trecerea spre "mai putine scoli si spitale" e ceva bun?
Mai întâi, decizia nu ar fi concentrată strict la "nivelul marilor oameni de afaceri", după cum în trecutul României clasice nu a fost astfel. Votul bazat pe colegii înseamnă că toate stările sociale sunt prezente în Parlament, dar că, în cazul celor care plătesc impozite mici, norma de reprezentare este alta, potrivită contribuției lor.
Pe urmă, când echivalați "conducere de către oameni de afaceri" cu "salarii mici", iarăși sunteți victima unei gândiri de tip "lupta de clasă", a unei viziuni, în esență, stângiste, în care baronii industriei, împreună cu latifundiarii, s-ar întâlni sub o Cupolă și ar spune: "Așaaaa, și acum să facem noi niște legi ca să-i radem pe muncitori și pe țărani". În realitate, orice angajator care vrea să nu-și taie craca de sub picioare își dorește angajați care să fie mulțumiți de starea lor.
Mai apoi, vorbiți de o fisură apărută, de care ar trage folos numai marii oligarhi. "Legislație restrictivă pentru micile afaceri" eu văd acum. Și văd asta la modul cuantificabil, numărând câte magazine mici, deținute de câte o familie și având un număr mic de angajați s-au mai închis pe Șoseaua Ștefan cel Mare și câte Mega-Image-uri, agenții ale marilor bănci sau terminale ale lanțurilor farmaceutice au apărut în locul lor. Încă și mai îngrijorător este că, în ultimul an, nici măcar din acestea nu au mai apărut, ci în locul lor apar cearșafuri pe care scrie "Spațiu de închiriat" sau "For sale": semnul sigur al crizei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.02.2012 at 17:47:45.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2012, 18:13:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Interesul patronului fata de angajat nu este naparat ca angajatul sa fe multumit ci sa aibe firma lui profit maxim.
iar angajatul sa fie multumit doar atita cit sa nu plece la altul -daca are unde , iar daca nu are sa fie un pic mai multumit decit daca nu ar avea de lucru.

patronul nu urmareste in nici un caz indemnul crestinesc "Sa nu fie saraci>"

un salariat care primeste minimul pe economie tot sarac e avind in vedere cit poate cumpara si cit nu poate.
daca pina la pensionare nu isi poate cumpara o casa ca sa nu dea jumate pe chirie cu atit mai putin dupa ce se pensioneaza.
daca si-ar permite la limita sa faca un imprumut pt casa ar plati toata viata cit nu face iar de restul .. nu stim cite isi mai poate permite, daca are si copii va minca ca orice sarac o singura data pe zi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2012, 18:25:44
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu știu dacă folosm înțelesul "modern" fiindcă vrem noi, sau îl folosim fiindcă el corespunde unui mainstream, noi fiind încorporați în el fără să o dorim neapărat: prin educația primită în școli, prin lecturile pe care bibliografiile obligatorii care ni s-au cerut, prin alte metode de care arta îndoctrinării oamenilor niciodată nu a dus lipsă.
In principiu e corect, intelegerea noastra asupra lucrurilor este determinata in mare parte de contextul istoric in care traim. In aceasta epoca, indiferent ca ne place noua sau nu, acesta este intelesul corect al conceptelor de egalitate si nediscriminare, sens care exclude posiblitatea unui vot cenzitar.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Domnule, eu nu am contestat că, procentual, cei care au făcut studii medii și superioare sunt, astăzi, mult mai numeroși decât în trecut. Foarte mulți au pierdut prin școli timp pe care l-ar fi putut folosi mai bine decât au făcut-o. Rezultatul este că vedem măturători cu liceul făcut, taximetriști cu diplomă de ingineri în dulap și farmaciste care sunt vânzătoare de medicamente. Un alt rezultat este semi-analfabetismul absolvenților, expresie a unui învățământ de tip fabrică. Vedem oameni cu studii superioare care scriu "a-m considerat ca", "in timpul la concediu meu" și alte năzbâtii din registrul limbajului șoferesc.
Unele dintre cele menționate, precum faptul că trăiau mai puțin, sunt consecința unor câștiguri de ordin tehnic, în acest caz legat de antibiotice. Sunt lucruri care oricum s-ar fi petrecut. Este ca și când ați pune problema: "domnule, astăzi, în democrația universală, avem metrou. Unde ai văzut dumneata metrou pe vremea lui străbunicu'? Deci, vremurile de azi sunt mai bune!"
A fi cu adevărat tradiționalist nu înseamnă a viza o lume în care antibioticele să fie interzise, sau în care oamenii să nu beneficieze de internet ori de lumină electrică, după cum conții de azi nu mai merg în șarete, ca străbuncii lor, ci folosesc automobilul. Toate acestea, însă, nu au nicio legătură nici cu ordinea socială, nici cu forma de guvernare.
Si credeti cumva ca respectivul taximetrist sau vanzatoarea de medicamente ar fi dus-o mai bine daca erau analfabeti sau aveau doar 4 clase? In general, oamenii au un nivel de trai mai bun in functie de nivelul de educatie; sigur ca exista si exceptii, ca in toate privintele, dar regula cam asta este.
Aveti dreptate, multe avantaje ale noastre comparativ cu oamenii din 1900 tin de stiinta si tehnica, dar si de democratizarea accesului la produsele acestora. In plus, nu putem afirma decat speculand ca anumite progrese s-ar fi produs oricum, pentru ca nu avem de unde sti acest lucru. Ce stim este ca lumea de azi arata astfel, orice altceva este pura speculatie.
Aceste cuceriri tehnologice din ultima suta de ani au facut, printre altele, si ca necesarul de oameni angajati in munci manuale, productive (muncitori industriali, tarani), sa fie azi mult mai mic. Agricultura, de exemplu, nu se mai poate intoarce la sistemul din trecut, pentru ca ar fi o masura complet neproductiva.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai întâi, decizia nu ar fi concentrată strict la "nivelul marilor oameni de afaceri", după cum în trecutul României clasice nu a fost astfel. Votul bazat pe colegii înseamnă că toate stările sociale sunt prezente în Parlament, dar că, în cazul celor care plătesc impozite mici, norma de reprezentare este alta, potrivită contribuției lor.
Pe urmă, când echivalați "conducere de către oameni de afaceri" cu "salarii mici", iarăși sunteți victima unei gândiri de tip "lupta de clasă", a unei viziuni, în esență, stângiste, în care baronii industriei, împreună cu latifundiarii, s-ar întâlni sub o Cupolă și ar spune: "Așaaaa, și acum să facem noi niște legi ca să-i radem pe muncitori și pe țărani". În realitate, orice angajator care vrea să nu-și taie craca de sub picioare își dorește angajați care să fie mulțumiți de starea lor.
Mai apoi, vorbiți de o fisură apărută, de care ar trage folos numai marii oligarhi. "Legislație restrictivă pentru micile afaceri" eu văd acum. Și văd asta la modul cuantificabil, numărând câte magazine mici, deținute de câte o familie și având un număr mic de angajați s-au mai închis pe Șoseaua Ștefan cel Mare și câte Mega-Image-uri, agenții ale marilor bănci sau terminale ale lanțurilor farmaceutice au apărut în locul lor. Încă și mai îngrijorător este că, în ultimul an, nici măcar din acestea nu au mai apărut, ci în locul lor apar cearșafuri pe care scrie "Spațiu de închiriat" sau "For sale": semnul sigur al crizei.
Votul cenzitar, asa cum inteleg eu ca-l propuneti, inseamna ca voturile unei singure clase sociale conteaza cu adevarat. Nu prea are importanta reprezentarea in Parlament, cata vreme schimbarea politicii de guvernare devine imposibila, daca schimbarea este dorita doar de cei din "categoria 2".
In nici un caz nu-mi inchipui ca s-ar aduna cateva zeci de oameni intr-o sala pentru a face diverse planuri malefice. Ceea ce spun eu ca s-ar intampla are cauze mult mai simple: fiecare patron are scopul de a-si reduce cheltuielile la minim si de a-si creste profitul la maxim. Intr-un context politic si social ca cel dorit de dvs. s-ar crea conditiile ideale pentru stabilizarea salariilor la un nivel mai mic decat cel de azi, din moment ce puterea politica ar fi strict concentrata intr-o anumita clasa sociala, fara vreo frica de a pierde la alegeri. Astazi, un om de afaceri nu poate scadea salariile prea mult, pentru ca legislatia nu-i permite si pentru ca angajatii sai au de ales sa plece la altii care platesc mai bine. In societatea dorita de dvs., legislatia i-ar impune mult mai putine obligatii, iar angajatii nici n-ar avea altceva mai bun de ales, din moment ce regulile generale ar fi altele. Angajatii ar deveni "multumiti de starea lor" la un nivel mult inferior celui de azi, prin simpla imposibilitate de a accede la ceva mai bun. Vedem ceva asemanator in diverse tari asiatice sau africane, cu regimuri mai putin democratice si unde nu se aplica o legislatie a muncii moderna, totul rezultand in salarii foarte mici.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2012, 19:30:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, mă opresc la acest punct al polemicii noastre. Motivul este acela că îmi dau seama că deosebirea dintre pozițiile noastre ține de opțiunile fundamentale ale fiecăruia. Nu e vorba, așadar, de o deosebire (numai de) politică, ci de ceea ce este mai profund decât ea. Probabil că, dacă am fi discutat cu 100 de ani în urmă, dv v-ați fi regăsit mai degrabă în Partidul Liberal, printre "roșii", alături de un Kogălniceanu, un Brătianu, un Duca sau un Ștefan Zeletin. Eu, mai degrabă în Partidul Conservator, printre "albaștri", în plasa unui Barbu Catargiu, unui Petre Carp, unui Titu Maiorescu sau unui Tache Ionescu. La urma urmei, din această deosebire dv ieșiți câștigat: încă mai sunt, azi, forțe politice în care vă puteți regăsi. Dar, eu, precum personajul cherchelit al unui alt mare conservator, întreb: "eu cu cine votez?". Prin mutarea la stânga a spectrului politic, roșul liberalilor de ieri, a devenit albastrul liberalilor de azi, în schimb din albastrul conservatorilor de ieri sunt unic supraviețuitor. Nu mă supăr să mă socotiți, așadar, în off-side, din moment ce astfel mă socotesc eu însumi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.02.2012, 20:41:37
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În grupa mea de 16 studenți, niciunul nu mulsese vaca, nici măcar unul singur.
Aia de-au muls vaca s-au facut ingineri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 15:54:57
Sfarsitul programat al democratiei sunsray Generalitati 12 10.02.2012 15:07:22
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
De unde avem dogma trinitatii ? Eutifievv_emi Despre Sfanta Scriptura 56 28.02.2010 18:29:42