Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 08.03.2014, 21:55:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La dvs in casa toata lumea mananca de post (chiar fara ulei) sau vi se gateste special? Nu va enervati dc sotia sau mama/soacra uita vreun amanunt, greseste vreun ingredient, foloseste vreo lingura "spurcata", etc?
La mine soțul meu nu ține post, iar eu țin pe cât posibil, însă mănânc cu ulei chiar și în timpul săptămânii.
Este greu să faci mâncare separată, dar ne descurcăm cu ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 08.03.2014, 23:48:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Al meu aseara a prajit carne in friteuza de cartofi (plina cu ulei de palmier)...deci, teoretic -dc mai e bun uleiul ala de ceva- dc mai mananc cartofi prajiti, "ma spurc". Noroc ca noi femeile suntem mai tolerante... Dc era invers -un sot maniac cu postul cred ca ieseau scantei...cum e vb in popor- "intarata-i drace..."
Reply With Quote
  #133  
Vechi 09.03.2014, 01:52:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eh, greu de crezut ca pe langa fripteuza nu ai o tigaie pentru prajit..
Ca sa nu mai vorbim ca se pot face cartofii si fierti sau copti, dar na, cand doar incerci sa tii o norma nestiind de fapt pentru ce o tii, ajungi ba la o extrema, ba la alta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 09.03.2014, 05:31:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
On topic: nu e pacat sa arunci mancarea??? Sau: dc ai tai fac sau te pun sa faci mancare sau ciorba cu carne si legume, e ok sa mananci doar zeama si legumele? Are acelasi efect asupra trupului si sufletului? De ce nu putem, ca ?i atunci cand vrem sa slabim, sa mancam ce mananca ceilalti, dar mai putin si mai rar, ca sa nu facem risipa? (Eu de ex nu am nici timp, nici oale, nici ochi la aragaz sa gatesc separat pt mine, asa ca... El e de acord sa nu mananc, sau sa mananc m putin, dar nici sa aruncam mancare nu-i convine, si nici mie ca si muncesc si cheltui bani cu ea...)
Este pacat! De ce s-o arunci?cauta un sarman si da-I lui,du-o la serviciu poate ai colege care nu tin post,intreaba un vecin ...daca inca mancarea mai este buna/comestibila.

Nu este ok sa mananci doar legumele sau zeama in care s-a fiert carne :)
Daca ai pune la fiert apa,legume si cenusa de la un mort sau alte spurcaciuni,ai avea curajul sa mananci numai legumele din acea concoctie?Nu ,deaorece particule mici de cenusa sau spurcaciuni se amesteca peste tot in oala iar aromele se amesteca(din carne se scurg sucuri si grasimi care se varsa in zeama manacarii;ceea ce inseamna ca zeama de acum contine cam 10% din carnea care ai pus-o la fiert).
Asta asa,in primul rand logic;in alt doilea rand,spiritual: nu ttrebuie sa umblam cu jumatati de masura,adica tin postul,dar mananc numai carne de peste sau mananc de dulce numai la pranz iar seara mananc legume...sau mananc numai legumele din mancarea cu carne.
Cred ca este mai cinstit sa nu tii daca exista motive care te retin si sa nu te smintesti ca altii pt retinerea de la carne sau altele;sau sa te amagesti ca ai tinut postul si asa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 09.03.2014, 05:50:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Unul din efectele secundare ale postului e cumva pierderea umorului? L-am cam pierdut si eu cand am auzit notiunea de pedeapsa, recunosc, insa multi dintre voi pareti ca ati mancat mai multa lamaie ca de obicei, ma scuzati! Voiam sa va mai intreb ceva strategic, dar sa nu ziceti iar ca va iau la misto sau ca sunt altcineva... La dvs in casa toata lumea mananca de post (chiar fara ulei) sau vi se gateste special? Nu va enervati dc sotia sau mama/soacra uita vreun amanunt, greseste vreun ingredient, foloseste vreo lingura "spurcata", etc?


Se gateste foarte usor pt 2 personae care au"regim"diferit.Tatal meu nu tinea post iar eu sau mama gateam cate 2 sau 3 feluri diferite in acelasi timp;si acum cand sunt vegetariana si am diversi invitati,gatesc pt mine si pt ei in acelasi timp,dar diferit , feluri separate,fara un effort deosebit.
In loc sa faci ciorba intr-o oala mare,faci la dublu in doua cratite mai mici;din gramada de legume taiate pui jumatate colo,jumatate dincolo;daca incepi cu carnea in avans,pe parcurs le termini pe amandoua odata si toata lumea se pune la masa in acelasi timp.

Nu sunt de acord cu gatitul in care folosesti aceleasi ustensile pt carne cat si pt vegetale;de fapt pana si bucatarii profesionali si tot personalul dintr-o bucatarie de restaurant/catering au neaparat ustensile cu care manevreaza legumele si altele cu care manevreaza carnea si produsele animale. Asta ca precautie pt trasmiterea de patogeni(cross-contamination).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 09.03.2014, 06:01:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Al meu aseara a prajit carne in friteuza de cartofi (plina cu ulei de palmier)...deci, teoretic -dc mai e bun uleiul ala de ceva- dc mai mananc cartofi prajiti, "ma spurc". Noroc ca noi femeile suntem mai tolerante... Dc era invers -un sot maniac cu postul cred ca ieseau scantei...cum e vb in popor- "intarata-i drace..."
La fel,uleiul din friteuza contine acum si grasime si suc de carne si chiar are gust de carne,deci numai el ar trebui sa-l intrebuinteze.
Cartofii prajiti nici nu-s buni si asa,incearca sa-i faci copti,la abur,mancare sau la tava cu sos.Daca chiar vrei prajiti,pune-i intr-o tava la cuptor dupa ce in prealabil I-ai tavalit intr-un bol in care ai pus o lingura de ulei.
Think outside the box :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 10.03.2014, 09:19:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^genul acela de cartofi prajiti sunt cei mai buni ever.

Am facut si eu de vreo 2 ori, si prefer sa ii fc acum asa, decat prajiti intr-o tona de ulei incins :D
Reply With Quote
  #138  
Vechi 10.03.2014, 15:15:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

L-am intrebat ce-a fost in capul lui, ca tinea mult la uleiul ala, si a zis ca e ok, ca nu prinde miros (ia sa bag si eu un peste, data viitoare!). Insa problema nu e doar de miros, ci ca din carne iese apa, sange, grasime, (asa cum din snitele, chiftele, gogosi curge faina ?i se arde) care deterioreaza pana la urma uleiul. Nici eu nu ma omor dupa cartofi prajiti, dar in uleiul asta de palmier erau chiar ok.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 10.03.2014, 17:02:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si copti si mancati cu coaja cu tot sunt foarte ok :)
Oricum la ulei nu e dezlegare decat in uichend :P

Nevointa, nevointa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 10.03.2014, 17:19:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nevointa, nevointa..
După putință, după putință......
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde