Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 27.03.2015, 18:22:14
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Sorry! S-a postat din greșeală acest comment...

Last edited by Capy; 27.03.2015 at 18:25:19.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 27.03.2015, 18:29:10
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu se poate concepe persoana fara constiinta fiindca persoana e cineva care iubeste iar iubirea nu poate fi inconstienta, ci intotdeauna de la constiinta personala la constiinta personala. Cel care iubeste stie ca iubeste iar cel care este iubit stie ca primeste iubirea celuilalt.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 27.03.2015, 22:11:36
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

"Insa această posibilitate a opțiunii – a alegerii deliberate – încetează să existe la Sfinți, care se unesc cu Hristos și devin mădulare ale Trupului Lui, după ce dobândesc neschimbabilitatea alegerii deliberate, potrivit cuvântului Apostolului Pavel: „dragostea nu cade niciodată” (I Cor. 13, 8). În Împărăția lui Dumnezeu nu va exista posibilitatea alegerii, Sfinții vor avea în Hristos neschimbabilitatea alegerii deliberate, de vreme ce nu vor exista în Împărăție situații contradictorii. " - Vlachos

E ceva neclar in acest pasaj. Autorului de ce ii este frica de aia nu scapa - de filozofeala.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 28.03.2015, 02:42:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Așadar după Întrupare, Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu dobândește însușirile naturii (firii) omenești, ci nu însușirile unei persoane omenești.
cum arata o fire omeneasca? ce insusiri vazute are? daca vreau sa pictez o icoana :))


Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Prima problema: teologia icoanei. Ce vedem intr-o icoana? Trasaturile omenesti ale lui Dumnezeu Cuvantul da? Tu spui ca insusirile firii nu sunt aceleasi cu ale persoanei. Dar sf Ioan Damaschin spune clar ca persoana are insusirile firii sale. Daca persoana nu ar avea si insusirile firii atunci in icoana nu am vedea Persoana Fiului in trasaturile sale omenesti, ci am vedea doar o fire omeneasca. Fiindca persoana necreata, nevazuta si exclusiv divina nu poate fi reprezentata, in logica ta. Or noi vedem cu adevarat in icoana Persoana Fiului, dar ca om, cu trasaturile sale omenesti.




Asadar, ce insusiri concrete avem aici? (intrebare retorica, evident)
Ale firii, speciei umane in general? Ar insemna ca toti oamenii sunt identici dpdv morfologic.
Sau ale unei persoane unice, irepetabile si inconfundabile apartinand acestei firi umane?

Bogdan, e prea banal sa-ti zic ca ai dreptate. E superfluu. E in toata discutia asta un schepsis care imi scapa. Ce-or fi alea insusiri, daca cele vazute in icoana nu sunt ale unei persoane anume?
Insusire - cele insusite, impropriate, de cineva Insusi. Proprii si unice.

Nu-mi vine sa cred ce forme poate lua capacitatea umana de a nega ceva ce
n-are nevoie de nicio demonstratie.

Last edited by delia31; 28.03.2015 at 02:56:41.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 28.03.2015, 08:55:20
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pai de ce am insistat eu atat pe acel pasaj din Dogmatica sf Ioan Damaschin pe care nu-l cita nimeni in care el spune ca Ipostasa lui Hristos este cunoscuta in 2 firi si are insusirile celor 2 firi, acceasi Ipostasa fiind deopotriva necreata si creata, vazuta si nevazuta ?
Pai icoana este a unei Persoane, NU a unei firi. Or daca Persoana lui Hristos ar fi doar necreata si nevazuta, ceea ce este doar necreat si nevazut NU poate fi reprezentat.
Numai daca una si aceeasi Persoana e si necreata si creata potrivit firilor sale, numai atunci icoana are un sens. Altfel toata teologia icoanei cade, se prabuseste.
Ganditi-va ca nu intamplator Sf Ioan Damaschin a fost si cel care a elaborat teologia icoanei.
Reply With Quote
  #606  
Vechi 28.03.2015, 09:02:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu-mi vine sa cred ce forme poate lua capacitatea umana de a nega ceva ce
n-are nevoie de nicio demonstratie.
Acest lucru, care oricum e o nenorocire intelectuala, devine o nenorocire spirituala cand e vorba de credinta. Rezistenta la adevar, la evidenta, este una din speciile pacatelor contra Spiritului Sfant. Arata o rea asezare a omului, care nu se goleste de omul cel vechi pentru a se lasa umplut de Cristos.

Imi imaginez un Sfant Pavel care, pe drumul Damascului, la aparitia lui Isus care il intreaba "Pavele, pentru ce ma prigonesti ? Greu iti este sa dai cu piciorul in tepusa!" ar fi spus "pleaca de aici: tu nu esti o persoana umana!".

Motivul cel mai frecvent pentru care adepti ai altor religii refuza sa se converteasca la crestinism este incapacitatea de a crede ca Dumnezeu s-ar putea transforma in persoana umana. Adevarul e ca e imposibil sa crezi asa ceva, daca dumnezeul in care crezi este dumnezeul filosofilor. Chiar si apostolilor le-a fost greu, unul chiar a cerut sa-si bage degetul in ranile persoanei umane, ca sa constate ca acolo nu e doar firea umana.
Fericiti cei care nu vad, si cred!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #607  
Vechi 28.03.2015, 09:03:43
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Ma mira totusi ca unii teologi greci, zis si nativi, ii contrazic pe Staniloae, poate si pe Iustin Popovici, fiindca folosesc expresia persoana divino-umana sau dumnezeu-omeneasca, cand e limpede ca teologia icoanei aici isi are izvorul.
Ca o paranteza, teologii astia greci nici macar nativi nu sunt, fiindca greaca noua nu are nici o legatura cu cea veche. Am avut studenti greci la facultate, si nu putini. Am vorbit cu mai multi si NU intelegeau o boaba greaca veche. Pe aia trebuie sa o invete si un nativ grec.
Am deschis paranteza asta doar ca sa arat ca argumentul lui Capy e falacios.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 28.03.2015, 09:08:46
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Ca o completare la cele spuse, se stie ca ereticii iconoclasti aduceau ca argument impotriva icoanelor faptul ca firea divina NU poate fi reprezentata in icoana. La care parintii raspundeau ca in icoana noi NU reprezentam firea, ci Persoana cu insusirile sale omenesti.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 28.03.2015, 11:08:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
E in toata discutia asta un schepsis care imi scapa.
.........capacitatea umana de a nega ....
Singurătatea și alte atașamente .. Lipsuri și neîmpliniri pe drumul greu al devenirii ca persoană.
Nu e de glumă, nu e de râs!
Să ne rugăm unii pentru alții, cu umilință și dragoste!
Reply With Quote
  #610  
Vechi 28.03.2015, 17:39:34
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

Asadar, ce insusiri concrete avem aici? (intrebare retorica, evident)
Ale firii, speciei umane in general?
Sunt însușirile Fiului lui Dumnezeu după firea Sa omenească en-ipostaziată în Ipostasul Cuvântului. Hristos este o Persoană în două firi/naturi
Am repetat de nenumărate ori că, firea omenească a lui Hristos nu este o fire anipostaică. Însă, en-ipostazierea este realizată în Persoana Cuvântului și de către Persoana Cuvântului (= en-ipostaziere), ci nu într-o persoană omenească și/sau de către o persoană omenească. Asta înseamnă că Dumnezeu-Cuvântul S-a Înomenit. La Dumnezeu nimic nu este cu neputință fiindcă El este Creatorul spre deosebire de noi care suntem făpturi.
Domnia ta despreunezi, separi firea omenească de Persoana lui Hristos. Sfinții Părinți au spus că unirea nu s-a realizat doar între cele două firi, ci s-a realizat inclusiv "după Ipostas" (fără despărțire, fără schimbare, fără amestecare și fără împărțire)
.

Sf. Ioan Damaschinul explică deslușit:

"Spunem ca firea noastra s-a sculat din morti si s-a inaltat si s-a asezat de-a dreapta Tatalui, nu in sensul ca toate ipostasele oamenilor au inviat si s-au asezat de-a dreapta Tatalui, ci in sensul ca firea noastra intreaga este in ipostasa lui Hristos. Caci zice dumnezeiescul apostol: "Ne-a sculat impreuna cu El, ne-a asezat impreuna cu El, in Hristos" (Efeseni II, 6.). Spunem si aceasta ca unirea s-a facut din fiinte comune. Caci orice fiinta este comuna ipostaselor cuprinse sub ea si nu se poate gasi o fire sau fiinta particulara si deosebita, pentru ca atunci ar fi necesar sa spunem ca aceleasi ipostase sunt si de aceeasi fiinta si de fiinta deosebita si sa spunem ca Sfanta Treime, potrivit Dumnezeirii ei, este si de aceeasi fiinta si de fiinta deosebita. Prin urmare aceeasi fire se gaseste in fiecare din ipostasele ei."

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
La care parintii raspundeau ca in icoana noi NU reprezentam firea, ci Persoana cu insusirile sale omenesti.
Îl reprezentăm pe Hristos după firea Sa omenească. Am spus că Persoana Cuvântului prin întrupare dobândește însușirile firi omenești, și că firea Sa omenească este en-ipostaziată în unicul Său Ipostas.

Sinodul Quinisext desfășurat la sfârșitul secolului al VII -lea, în canonul 82, în cuprinsul căruia este definită icoana. Iată ce afirmă el:

Hotărâm deci ca de acum înainte plinirea aceasta să fie tuturor vădită prin picturi, astfel încât în locul mielului din vechime să fie reprezentat - după firea Sa omenească (anthropinon charactera) - Cel ce a ridicat păcatul lumii, Hristos Dumnezeul nostru. Așa înțelegem mărirea smereniei lui Dumnezeu - Cuvântul și ajungem să-I pomenim locuirea în trup, Patima, Moartea Lui mântuitoare și, de aici, izbăvirea pe care a dăruit-o lumii.

Last edited by Capy; 28.03.2016 at 20:27:21.
Reply With Quote
Răspunde