Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2024, 22:11:11
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Lamuriri praznice imparatesti

Am gasit urmatoarea lista cu praznicele imparatesti, acestea sunt considerate cele mai sfinte sarbatori din calendarul crestin.

Nașterea Domnului (dată fixă, 25 decembrie)
Tăierea împrejur cea după trup a Domnului (dată fixă, 1 ianuarie)
Botezul Domnului (dată fixă, 6 ianuarie)
Întâmpinarea Domnului (dată fixă, 2 februarie)
Intrarea Domnului în Ierusalim (dată variabilă, cu o săptămână înainte de Paști)
Învierea Domnului (dată variabilă)
Înălțarea Domnului (dată variabilă, la 40 de zile după Paști)
Pogorârea Duhului Sfânt (dată variabilă, la 50 de zile după Paști)
Sfânta Treime (dată variabilă, a doua zi după Rusalii)
Schimbarea la Față a lui Iisus Hristos (dată fixă, 6 august)
Înălțarea Sfintei Cruci (dată fixă, 14 septembrie).
Nașterea Maicii Domnului (dată fixă, 8 septembrie)
Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (dată fixă, 21 noiembrie)
Buna Vestire (dată fixă, 25 martie)
Adormirea Maicii Domnului (dată fixă, 15 august)

Pentru ca am fost doar duminica la slujba, as vrea sa stiu:
1. Atunci cand pica sarbatoarea in timpul saptamanii, se obisnuieste sa se tina slujba la fel ca duminica de vreo 2 ore incepand cu ora 9? ma intereseaza la manastiri mai mult informatia.
2. Se poate face in aceste zile impartasirea mirenilor in timpul slujbei?
3. Se obisnuieste sa se faca impartasirea si inainte sa inceapa slujba si aditional dupa slujba? cand eram copil parca te impartasea si inainte. E taina la fel de sfanta in aceste situatii sau e de preferat ca vinul sa fie sfintit in slujba respectiva? banuiesc ca anafura pusa pe masa e cea sfintita din ziua precedenta.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2024, 23:06:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pentru ca am fost doar duminica la slujba, as vrea sa stiu:
1. Atunci cand pica sarbatoarea in timpul saptamanii, se obisnuieste sa se tina slujba la fel ca duminica de vreo 2 ore incepand cu ora 9? ma intereseaza la manastiri mai mult informatia.
Da se ține Utrenie(slujba de dimineață) + Liturghie, deci vreo 3 ore chiar, depinde cât de lungă e predica, slujba ține mai mult sau mai puțin.
La mănăstiri e posibil să se țină priveghere cu o seară înainte și să se facă slujbă la miezul nopții Liturghia.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
2. Se poate face in aceste zile impartasirea mirenilor in timpul slujbei?
La orice Liturghie se împărtășește, sunt parohii în oraș unde se slujește 7 zile din 7, în afară de ziua aliturgică în calendarul ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
3. Se obisnuieste sa se faca impartasirea si inainte sa inceapa slujba si aditional dupa slujba? cand eram copil parca te impartasea si inainte. E taina la fel de sfanta in aceste situatii sau e de preferat ca vinul sa fie sfintit in slujba respectiva? banuiesc ca anafura pusa pe masa e cea sfintita din ziua precedenta.
Nu, pentru adulți sănătoși trebuie să se stea până la capăt de obicei copiii sunt împărtășiți din rezerva aceea de împărtășanie ținută pt cazuri de necesitate - muribunzi, paralizați, gravide.

E chiar bine să vii de la Utrenie și să lași pomenlnicul fiindcă preoții se pregătesc de atunci, dacă lași pomelnicul pe la crez, deja sunt scoase miridele(părticele din prescură).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2024, 23:12:43
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Multumesc pentru clarificari!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

E chiar bine să vii de la Utrenie și să lași pomenlnicul fiindcă preoții se pregătesc de atunci, dacă lași pomelnicul pe la crez, deja sunt scoase miridele(părticele din prescură).
Cat se mai lasa sa citeasca vreo 3 nume o data la acatist? e putin 10 lei?
Apropo de lasat, la o spovedanie scurta de 5 min, e putin 20 lei?
Vreau sa fac ocazional plimbari prin tara pe la manastiri primavara si vara asta in functie de cum imi permite timpul.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2024, 23:40:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Multumesc pentru clarificari!
Cat se mai lasa sa citeasca vreo 3 nume o data la acatist? e putin 10 lei?
Nu e chiar pomenire la Acatist, ci e pomenire la proscomidie în Liturghie, poți să lași 5 lei, 1 leu cât ai.
La maslu am văzut care lăsau un leu, alții erau obișnuiți ai parohiei și nu lăsau tot timpul ceva, iar preoții citeau, nu strâmbau din nas.
Pomenire la Acatist e eventual la Vecernia cu Litie, când se sfințesc pâinile cu ulei și vin, înainte de un praznic mare.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Apropo de lasat, la o spovedanie scurta de 5 min, e putin 20 lei?
Vreau sa fac ocazional plimbari prin tara pe la manastiri primavara si vara asta in functie de cum imi permite timpul.
La spovedanie nu se lasă bani, eu nu las, știu un preot care cunună fără taxă, dădea chiar lumânare de cununie fără bani dacă respectivii nu aveau, ținea doar la faptul să nu se dea la lăutari bani mulți sau pe sală și la preot să vii să o faci pe nevoiașul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde