Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2007, 13:58:21
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..in Ardeal nu e ca-n Moldova..ardelenii sunt influentati mai mult de ritualurile catolice,modernisme,in alte parti se pastreaza traditia.Si pozitia geografica explica de la sine acest lucru.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2007, 14:18:45
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sa nu avem totusi noi impresia ca suntem mai ortodoxi decat ei (cei ce nu sunt ardeleni fata de ardeleni). Pentru ca atunci suntem mai rau decat catolicii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2007, 15:01:19
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

pt danyel! bine k ai facut aceasta precizatre! inseamana k sunt nu mai cazuri izolate...probabil unirea cu roma sa amana p mai tarziu... cu totii avem obiceiurile noastre in functie d zona dar ramanem ortodocsi... (cu exceptia anumitor zone in kre se intrece masura...)...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2007, 15:55:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a scos in cale oameni care au stiut sa-mi explice mai amanuntit care-i treaba. si nu ma laud ca cercetez... e datoria fiecaruia dintre noi, dar in schimb le bat obrazul celor ce graiesc din nestiinta impotriva dreptei credinte a lui Dumnezeu.
si as vrea sa intelegeti ca eu nu graiesc pt ca ASA CRED EU, ci pt ca ASA NE-AU LASAT SCRIS SFINTII PARINTI la sfintele sinoade ecumenice. si stiu ca ceea ce au scris nu e relativ. voi nu va contraziceti cu mine, ci cu ceea ce-au scris sfintii parinti. si au scris foarte clar, nu se lasa loc de interpretare.
in Biblie, daca veti citi, veti afla ca Mantuitorul e singurul pe Care Sf Ioan Botezatorul nu L-a bagat cu totul in apa... asa cum vedem si in icoana Botezului Domnului... pt ca doar El a fost fara de pacat.
cine vrea... n-are decat sa se "modeleze" dupa influentele occidentale. eu nu am intrat sa conving pe cineva de parerile mele. fiecare are liberul arbitru. atunci cand a fost parerea mea am spus, dar cu marturiile sfintilor parinti nu ne putem juca. sunt totusi niste sfinti care s-au jertfit ...peste imaginatia noastra... maini rupte, capete sparte, au indurat focul... au indurat pustia studiind si rugandu-se lui Dumnezeu sa le lumineze mintea. iar noi care stam bine mersi, in fata calculatorului, cu burta plina, indraznim sa-i contrazicem. mi-ar placea si mie sa cred ca nu-i atata ratacire in lume...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2007, 18:36:57
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ispita care ne duce in ispita ...
Banuiesc ca si botezul lui Steinhard nu e valid...

Cand ai citit tu ce au scris Sfintii Parinti la sinoadele ecumenice??? Le`ai citit in greaca? Si unde s`au publicat ca tare mult as dori sa cumpar si eu asa ceva...

Ispito! Eu cred ca ai vreo 16 ani si bati campii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2007, 20:05:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, ispita-ta. Foarte sugestiv ceea ce scrii, atat referitor la botez, cat si la Sfintii Parinti. Imi place, ca la tine "unde e lege, nu e tocmeala"; asa ar trebui sa gandim cu totii.

Referitor la coliva, si eu sunt din Brasov si noi am facut coliva si toti care mergeau la Biserica Sf. Nicolae din Prund, faceau si imparteau coliva. Deci, ca toate cele omenesti, totul e relativ.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2007, 21:09:38
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

uite, chiar ma gandeam sa fac si eu rost de Pidalion, sa-l citesc si eu.
si daca ai Biblia in casa, te poti documenta din ea. e destul de relevant ce spune Mantuitorul: "Amin, amin zic voua, de nu se va naste cineva DIN apa si DIN Duh, nu poate intra întru Împaratia lui Dumnezeu" (loan 3, 5).

tu cand intri, intri cu totul intru Imparatia lui Dumnezeu... nu pana la abdomen (cum am mai vazut ca boteaza unii "preoti" )
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2007, 09:47:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca in Ardeal, in anumite zone, nu se boteaza copilul in cristelnita este o dovada a influentei catolice, care oficiaza botezul prin stropire. In traditia biserici rasaritene botezul se face prin intreita afundare, prin care inchipuim cele trei zile petrecute de Hristos in mormant. Prin Botez murim si inviem impreuna cu Hristos la o noua viata. In legatura cu cealalta practica-pomenirea celor adormiti si coliva-este tot o influenta a teologiei catolice care nu acorda o importanta acestei comuniuni dintre cei vii si cei morti ptr ca exista purgatoriul, iar papa poate interveni prin indulgente chiar si in cazul celor din purgatoriu.
Aceste cazuri existente in Ardeal nu sunt culpabile. Nu trebuie sa uitam o perioada istorica in care Ardealul se afla sub stapanirea straina, iar credintele oficiale erau:catolicismul, lutheranismul, greco-catolicismul. Ortodoxia nu era recunoscuta intre aceste religii recepte, permise.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2007, 11:22:28
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Daca in Ardeal, in anumite zone, nu se boteaza copilul in cristelnita este o dovada a influentei catolice, care oficiaza botezul prin stropire. In traditia biserici rasaritene botezul se face prin intreita afundare, prin care inchipuim cele trei zile petrecute de Hristos in mormant. Prin Botez murim si inviem impreuna cu Hristos la o noua viata. In legatura cu cealalta practica-pomenirea celor adormiti si coliva-este tot o influenta a teologiei catolice care nu acorda o importanta acestei comuniuni dintre cei vii si cei morti ptr ca exista purgatoriul, iar papa poate interveni prin indulgente chiar si in cazul celor din purgatoriu.
Aceste cazuri existente in Ardeal nu sunt culpabile. Nu trebuie sa uitam o perioada istorica in care Ardealul se afla sub stapanirea straina, iar credintele oficiale erau:catolicismul, lutheranismul, greco-catolicismul. Ortodoxia nu era recunoscuta intre aceste religii recepte, permise.
Fie Numele Domnului laudat!

Eu urmaresc ce ceva timp acest sit si forumul apartinator.
E o initiativa buna, Doamne ajuta!

Legat de botez: va pot spune ca si in Timisoara am vazut se face botezul pruncilor prin turnarea apei (nu cum gresit se spune prin stropire).
Contrar unor pareri Timisoara nu este in Ardeal, este in Banat, care e dincoace de munti iar banatenii nu sunt ardeleni. Dar tot crestini ortodocsi sunt.
Sotia mea este din Baia Mare, iar acolo am vazut ca nu se face coliva, dar se fac pomeniri si este la fel de apreciata comuniune cu cei trecuti.

Ce vreau sa spun este ca nu sunt diferente de credinta, doar de forma de manifestare. Credinta este identica iar atitudinea este ortodoxa. Nici macar mici diferente de perceptie in chestiunea botezului sau a mortilor nu sunt.
Sa nu cumva sa credeti ca are ceva de a face cu purgatoriul sau cu alte idei despre botez decat cele ale Bisericii drept maritoare.

Si la noi in Banat si la dumnealor in Ardeal sunt ierarhi harnici si adeziunea acestora la ortodoxie este mai intarita decat a multora din partile unde incercarile asupra Bisericii Ortodoxe nu sunt atat de mari. Daca ma gandesc doar la PS Iustinian al Maramuresului si la al nostru vladica Paisie Lugojanu - oameni blanzi si smeriti, dar cu o putere ce numai de la Duhul Sfant vine, care pazesc dreapta credinta, eu sunt linistit.
Va invit sa veniti si sa ascultati cum este explicata si aparata la cuvantul de invatatura credinta ortodoxa in Ardeal si in Banat. NU va mai faceti griji ca nu o sa fuga nimeni cu ardelenii sau cu banatenii la catolici.
Cine a avut de fugit a fugit, cine are a se intoarce, cu voia lui Dumnezeu se va intoarce.

Mila lui Dumnezeu sa fie cu noi cu toti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.10.2007, 11:54:20
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Intervin si eu in aceasta...dilema, pt ca ma simt intr-o oarecare masura mai avizat: am slujit Sfantului Altar 6 ani in Ardeal, la poalelele Apusenilor.
Botezul prin turnare este o practica des intalnita in Ardeal si pe buna dreptate s-a spus ca este o influenta catolica. Insa pot sa va asigur ca, la nivelul clerului, se incearca eliminarea acestei abateri si revenirea la practica fireasca a Botezului prin intreita afundare. Cat de gresit este ce se intampla in cazul stropirii sau turnarii...va judeca Dumnezeu. Molitfelnicul ortodox prevede si Botezul prin turnare in cazul oamenilor maturi, unde nu exista posibilitatea unui vas mare (am facut un asemenea Botez); vorbesc despre cartea de cult folosita in intreaga BOR, nu despre vre-o carte folosita doar in Ardeal.
Motivul pt care s-a ajuns la aceasta abatere este lesne de inteles pt cei iubitori dar la fel de lesne de acuzat pt cei ce vor sa faca aceasta. Ardealul a avut-asa cum stim toti- o istorie mai diferita decat restul tarii dar si-a adus contributia de sfinti, martiri, cuviosi si ierarhi inteleptiti de Duhul Sfant.
Despre coliva va pot spune ca nu se face in UNELE zone ale Ardealului (cuprind si Crisana si Maramuresul cand zic Ardeal)tot din aceleasi motive. Si mai exista si alte lipsuri mari(ridic mingea la fileu,nu?) intre care amintesc scurtarea ritualului, obicei care este o mare durere in Ardeal. Vesmintele preotesti folosite la inmormantare (acelea negre) nu numai in partea de vest a tarii, sunt tot o influenta catolica. Si sunt multe altele ...
Iertati...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00