Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2009, 12:31:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit intrucatva, dar se pare ca nici voi nu stiti mai multe.
Hahhahhaha, esti comica, Sophia. :D Adica tu nu stii mai nimic, altii iti explica, destul de pertinent spune eu, si concluzia ta este ca de fapt nimeni nu stie mai nimic. :D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2009, 12:37:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu Noesissaa, concluzia este ca nu m-am lamurit, ca unele intrebari nu au fost raspunse si de aceea m-am gandit ca poate nu stiu nici ceilalti mai mult.
Da, mi-au explicat si am retinut ce am putut din toate raspunsurile, dar daca este asa pertinent...nu stiu.

Si dupa cum razi de mine, insemna ca tu stii. De ce nu ma lamuresti?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2009, 14:20:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu m-am lamurit cu ceea ce spui de calugari si nu mi se pare corect. Poate mai explica cineva.
Calugarul a primit si el un botez si atunci un nume. In fata lui Dumnezeu el are un nume si acela nu este numai pentru lume, ci si pentru Dumnezeu.
Deci n-ar mai fi nevoie sa primeasca alt nume. Sa aibe doua nume intru Dumnezeu?
Calugarul moare lumii? Din punctul de vedere al bisericii poate. Dar cred ca nici atunci. Caci atunci calugarirea ar trebui sa fie o inmormantare de fapt si nu o nunta, sau daca vrei toate la un loc.
Calugarul ramane in lume si pentru lume. El ramane si om, cu acte in regula, familie (pe care o mai si viziteaza), cu fapte lumesti.
Eu nu inteleg ca pe el l-ar lua calugaria/ Dumnezeu din lume, nici nu-l face sfant. El trebuie sa se spovedeaca, sa se impartaseasca. Nu devine un sfant.
Draga Sophia, iarasi ma vad nevoita sa-mi cer iertare fata de tine pentru ca iar iti voi produce poate suparare.. dar in toate posturile tale regasesc aceeasi "patima" a contrazicerii si a analizei unor stari de fapt prin perspectiva lumeasca a ceea ce ti se pare tie corect..
calugarii mor lumii... sau asa ar trebui sa fie... tu spui "din punctul de vedere al Bisericii"... ESTE SINGURUL PUNCT DE VEDERE CARE TREBUIE SA CONTEZE PENTRU UN CRESTIN ADEVARAT. nu exista crestinism adevarat in afara bisericii lui Hristos.. nu trebuie si nu ne este ingaduit sa gandim dupa cum ni se pare noua corect.. adevaratii calugari cu har de la Domnul nu-si mai viziteaza familiile, multe familii nici nu stiu de ei unde vietuiesc si ei isi uita numele lumesc ca o lepadare de viata pacatoasa de mirean..
Singura legatura cu oamenii pe care ar trebui sa o aiba este cea cu preotul lor duhovnic si de la care primesc taina sfintei impartasanii dupa spovedanie... de alte legaturi cu oamenii un adevarat ascet nu are nevoie.
Tu spui ca nu devine sfant... dar oare sfintii cum au devenit sfinti? Pentru ca au murit lumii si au trait doar intru Hristos..
daca-mi este ingaduit am sa-ti dau un sfat pentru ca si eu am avut aceeasi tendinta foarte multi ani de a analiza si a privi cele sfinte dintr-o perspectiva lumeasca, prin propria mea gandire.. roaga-te lui Dzeu sa te lumineze cand ti se pare ca e ceva ce nu ti se pare tie corect, de inteles, firesc etc. e greu, dar e singura cale catre mantuire.
eu ma rog lui Dzeu si-i spun "Doamne, daca mi-ai dat minte sa gandesc si sa analizez si sa citesc si sa invat atatea lucruri lumesti lumineaza-ma acum si in cele sfinte ca sa ma pot mantui inainte de sfarsitul vietii acesteia"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 04.08.2009 at 14:31:55.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2009, 15:07:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Maria, tu ai dreptate. Am greutati.
Suntem insa fiecare facuti, tot de Dumnezeu, in alt fel. Unul gandeste mai mult, altul mai putin, etc.
Eu am greutati in a inghiti asa tot ce mi se da si a nu-mi folosi mintea. O fi rau pentru un crestin? Nu stiu.
Revenind la subiect:
1. Nu stiu daca sunt asa rupti de familie si lume. Dovada cei ce scriu carti si se duc sa predice, sau vin oamenii sa-i viziteze.
2. Cei ce devin sfinti. Nimeni nu stie sau nu-si propune dinainte ca o sa fie/sa fie sfant. El traieste asa cum simte si crede. Ulterior, daca altii considera, sunt canonizati sfinti. Altii sunt doar denumiti asa, fara macar a fi canonizati.
Daca acesti au devenit asa pentru ca au murit lumii? Nu stiu? Unii au avut si familie, au fost chiar mireni (ex. Stefan cel mare, sau Brancoveanu, sfaintii casatoriti etc.)
3. Un crestin adevarat traieste si in Biserica si in lume, numai la calugari se exclud una pe alta.

Intrebarea mea se referea doar la nume. De ce un nume nou inseamna ca "moare lumii" si este necesar? "Moare lumii" cu fapta si viata, nu cu numele, zic eu.
Daca nu exista o explicatie undeva, degeaba discutam noi asta mici care nu stim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2009, 16:19:52
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am unele nelamuriri legate de Sf. Taine in B.O.R:

Mai intai de toate sa vedem care sunt:
- Taina Botezului
- Taina Euharistiei
- Taina Spovedaniei
- Taina S. Maslu
- Taina Cununiei
- Taina Preotiei

Acum intrebarile:
1. Am gasit undeva ca exista si Taina Sf. Mir, adica miruirea de la botez. Este taina separata in ortodoxie? Stiam ca doar la catolici este separat.
Si este altceva decat Sf. Maslu?
Si miruirea pe care o primim la sfarsitul slujbelor este in aceasta taina?
Sunt derutata aici pentru ca la toate trei este vorba de mir (ulei sfintit) si atunci cum se diferentiaza? Este acelasi ulei care are diverse roluri, sau nu?
2. Exista o intaietate intre ele, o ordine?
Adica una este mai presus de alta, se fac intr-o anumita ordine? Nu au aceeasi valoare, sau cum?
De ex. am inteles ca se face mai intai cununia si apoi preotia (ca slujbe pentru un tanar teolog).
Sau euharistia inaintea cununiei (adica Taina cununiei numai dupa Liturghie ca sa fie euharistia mai intai)? Imi este numai clar ca spovedania este inaintea euharistiei.
3. Exista incompatibilitati, sau se pot anula una pe alta?
De ex. nu inteleg de ce calugarii primesc alt nume. Este anulat botezul lor "lumesc", numele primit atunci nu mai este bun/valabil? Si calugaria este o taina? este mai presus decat botezul?
La ei tainele capata alt sens, alta semnificatie? Si este corect asa?
Draga Sophia,cer iertare ,daca te-am suparat.Legat de sfatul pe care il ceri ,as putea sa iti spun multe ,dar cum suntem in post si nu vreau sa intinez nici un suflet al credincisilor mei frati ,iti recomand cu mare drag sa citesti cartea INVATATURA DE CREDINTA CRESTINA ORTODOXA este tiparita cu aprobarea SFINTULUI SINOD AL BISERICII ORTODOXE ROMANE si binecuvintata de PREAFERCITUL PARINTE DANIEL,In aceasta carte vei gasi detailat tot ce iti trebuie.Stii fiecare din noi putem da sfaturi ,dar nu putem inlocui scriierile sfinte.Si crede-ma acolo gasesti toate raspunsurile. Dupa mine e a doua carte dupa Sfinta Scriptura,care trebuie sa o aiba orice credincios in casa.Mie imi e de folos pentru ca citind-o am invatat foarte multe si am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele.Toate bisericile o au ti-o poti cumpara ,ai sa vezi ai sa gasesti lucruri minunate in ea.Cu respect Sorinela. Iertare frati si surori
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.08.2009, 23:42:44
Erica_'s Avatar
Erica_ Erica_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit Sfanta Impartasanie

La cat timp se mananca dupa luarea Sfintei Impartasanii?

Multumesc.

Last edited by Erica_; 11.08.2009 at 23:45:36.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2009, 00:01:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erica_ Vezi mesajul
La cat timp se mananca dupa luarea Sfintei Impartasanii?

Multumesc.
Dupa Sfanta Impartasanie se manaca putina anafura se bea putin vin si dupa aceea se poate manca fara probleme diferite alimente. Daca suntem in continuare in post, mancam de post, daca s-a incheiat postul mancam de dulce, sau in functie de tipic tinem cont de dezlegare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.08.2009, 21:22:45
Erica_'s Avatar
Erica_ Erica_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc de raspuns. Citisem undeva ca se mananca dupa minim o ora sau in alta parte scria ca dupa 3 ore.
La fel, citisem ca (atunci cand nu ne impartasim) dupa ce se ia anafura si agheasma (pe stomacul gol) nu se mananca timp de 1/2 ora (minim). De aceea ma gandeam ca la Impartasanie, cu atat mai mult...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.08.2009, 21:55:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erica_ Vezi mesajul
Multumesc de raspuns. Citisem undeva ca se mananca dupa minim o ora sau in alta parte scria ca dupa 3 ore.
La fel, citisem ca (atunci cand nu ne impartasim) dupa ce se ia anafura si agheasma (pe stomacul gol) nu se mananca timp de 1/2 ora (minim). De aceea ma gandeam ca la Impartasanie, cu atat mai mult...
Păi, până se ternină liturghia (presupunând că te împărtășești după liturghie),până miruiește părintele,până te închini la icoane și până ajungi acasă trece vreo jumătate de oră poate și mai mult.
Dacă te împărtășești dimineața (așa cum am văzut că fac unii creștini)și pleci acasă în timp ce în biserică se săvârșește Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și te apuci de mâncat și de băut cafea...atunci, sigur este păcat(eu sunt convinsă că tu nu faci așa).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.08.2009, 11:05:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am unele nelamuriri legate de Sf. Taine in B.O.R:

Mai intai de toate sa vedem care sunt:
- Taina Botezului
- Taina Euharistiei
- Taina Spovedaniei
- Taina S. Maslu
- Taina Cununiei
- Taina Preotiei

Acum intrebarile:
1. Am gasit undeva ca exista si Taina Sf. Mir, adica miruirea de la botez. Este taina separata in ortodoxie? Stiam ca doar la catolici este separat.
Si este altceva decat Sf. Maslu?
Si miruirea pe care o primim la sfarsitul slujbelor este in aceasta taina?
Sunt derutata aici pentru ca la toate trei este vorba de mir (ulei sfintit) si atunci cum se diferentiaza? Este acelasi ulei care are diverse roluri, sau nu?
2. Exista o intaietate intre ele, o ordine?
Adica una este mai presus de alta, se fac intr-o anumita ordine? Nu au aceeasi valoare, sau cum?
De ex. am inteles ca se face mai intai cununia si apoi preotia (ca slujbe pentru un tanar teolog).
Sau euharistia inaintea cununiei (adica Taina cununiei numai dupa Liturghie ca sa fie euharistia mai intai)? Imi este numai clar ca spovedania este inaintea euharistiei.
3. Exista incompatibilitati, sau se pot anula una pe alta?
De ex. nu inteleg de ce calugarii primesc alt nume. Este anulat botezul lor "lumesc", numele primit atunci nu mai este bun/valabil? Si calugaria este o taina? este mai presus decat botezul?
La ei tainele capata alt sens, alta semnificatie? Si este corect asa?
Nelămurirea privind schimbarea numelui acelor care se călugăresc mi se pare pertinentă.Trebuie să fie o explicație.După părerea mea însăși faptul că ești călugărit înseamnă că ești pe altă treaptă a desăvârșirii și drumul pe care mergi este cel al sfințeniei(este o părere strict personală).Poate cineva să dea o explicație???
Eu nu prea am văzut prin mănăstiri câlugări să se împărtășească odată cu mirenii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea de a savarsi Sfintele Taine Radu Iacob Intrebari utilizatori 0 23.05.2011 01:05:00
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 08:50:09
simboluri secrete si taine ascunse MFG Teologie si Stiinta 4 03.04.2007 21:28:42
Despre Taine ierom_petru Botezul 1 20.01.2007 13:48:26