Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2009, 15:53:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu exact la ce parere se refera cel care intreaba.
Voi v-ati dat parerea lumeasca.
Este o problema delicata, dureroasa, o drama pentru parinti.
Sincera sa fiu nu inteleg partea in care spuneti ca mor femei din aceasta cauza, in ziua de azi, cand exista ecograf, CT si etc.
Si ma doare sa tot vad/citesc/ aud cum sunt invinovatiti mereu si mereu parintii (ca pacte, ca greseli, ca etc.).
Eu ma gandesc, fiindca alte sfaturi nu pot sa dau, la alta fata a intrebarii: parerea lui Dumnezeu si de ce se intampla.
Asta de ne dorim de fapt sa aflam toti cei in situatii din acestea dramatice. Toti ne intrebam de ce si venim aici sau la preot sa intrebam de ce vrea Dumnezeu asa, ca sa inteleg si noi, ce vrea de la noi de fapt.
Si nimeni nu stie raspunsul. Numai Dumnezeu stie.
In perioada asta ajut la lucrul la un caz social und un copil sufera din cauza parintilor si ma intreb de ce il au, de ce li s-a dat tocmai lor copil.
Si ca ei sunt multi care avorteaza, care ii maltrateaza, sa nu spun mai rau, care fac zeci de copii si traiesc cu ei in mizerie sau ii abandoneaza.
Si de ce unei familii bune, cuminti, nu le da nici unul, sau il ia inapoi la numai cateva saptamani, sau mai stiu eu?
Eu asta incerc sa inteleg si nu reusesc.
Mai multe nu ami spun, desi as avea.
M-am retras din forum dar astfel de subiecte nu ma lasa sa nu intervin.

Celui care a pus intrebarea si traieste acest necaz: va doresc multa putere ca sa treceti peste aceasta durere si speranta ca veti avea alti copii (desi stiu ca nu se pot inlocui). Sperati si luptati, nu abandonati. Mergeti si la medic sa aflati cauza. Poate trebuie un tratament hormonal ca sa tineti sarcina (adica sotia).
Rugati-va la Dumnezeu si la ce sfinti credeti voi. Mai mult nu se poate face.
Si daca nu va merge si nu va merge, va veti gandi si la alte solutii medicale, sau adoptie. Dar eu va doresc sa reusiti sa ii aveti pe ai vostri.
Scurta ta pauză, nu ți-a dat posibilitatea de a lectura cele de folos , dar pentru că astăzi este Sărbătoarea Sfinților Părinți ai Maicii Domnului, trebuie subliniat că această sărbătoare demonstrează că orice viață vine de la Dumnezeu prin rugăciune și că orice rodire de prunc este un răspuns și un dar al Lui Dumnezeu pentru neamul omenesc. De nu ți-a oferit ție sau altcuiva acest dar, este Judecata și Voia LUI Dumnezeu, iar soluția înfierii este poate cea mai bine plăcută lui, pentru ca și pruncii fără de părinți să aibă o familie și o viață decentă . Nu este cu nimic mai prejos de a avea un copil în adopție. Toate sunt orânduite mai presus de mintea noastră și orice judecată și întristare nu-și au locul într o minte sănătoasă și un suflet curat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 09.09.2009 at 15:56:11.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2009, 20:11:17
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Medicii din zilele noastre (poate si inainte era la fel, nu stiu) privesc cu mare superficialitate avortul si il recomanda chiar si cand exista sanse minime sa existe o problema..mai bine mergeti si mai faceti o consultatie si la un alt medic, ca sa fiti siguri ca nu ucideti un omulet mititel..

Ruati-va la Maica noastra sa va dea putere sa treceti prin situatia asta dureroasa..un eveniment de acest tip are menirea de a il apropia pe om de Dumnezeu, deci nu il lasati mult la usa sufletului vostru ci auziti chemarea..

Doamne ajuta sa fie cat mai bine!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2009, 20:26:14
felixmorariu felixmorariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 3
Implicit multumesc frumos

Multumesc celor ce ne-au trimis cuvintele de imbarbatare . Ma simt dator cu niste detalii suplimentare despre noi si viata noastra . Mai avem 2 copii (de 7 si 5 ani) , si dupa nasterea celui mai mic , sotia a avut probleme - a sangerat aproape 3 luni si a fost nevoie de un raclaj (cred ca este tot un chiuretaj) si tratament medicamentos . Apoi aproape 4 ani cred ca a avut sterilet pana am aflat ca nu este bine si crestineste acest fapt . Dupa ce si-a scos steriletul am folosit prezervativ sau metoda calendarului . S-a intamplat sa ramana insarcinata in conditiile acestea , dar nu ne-am gandit nici o clipa ca nu ne dorim copilul . Era binevenit si am inceput sa ne facem planuri legate de nume , de spatiu ,etc.
Eu nu ma consider un om evoluat din punct de vedere al credintei , insa sunt constient ca viata este darul lui Dumnezeu si este un lucru foarte important . De aceea am vrut sa stiu ce trebuie sa facem ca si parinti pentru sufletul bebelusului .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2009, 20:29:08
felixmorariu felixmorariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 3
Implicit

Am uitat sa mentionez ca astazi sotia a mers la alt medic care a confirmat cele spuse de primul : sarcina de 9 saptamani oprita in evolutie la 7 saptamani si 2 zile .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2009, 20:30:35
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Sa va traisca cele doua comori.

Dumnezeu sa va ajute, multa sanatate sotiei tale.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2009, 21:26:19
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si eu am fost aproximativ in aceeasi situatie..ne doream f mult sa vina si al doilea copil..si s-a intamplat in luna mai iunie anul acesta..insa intr-o duminica la 6 saptamani de sarcina am inceput sa sangerez destul de tare..am mers la spital unde dupa o ecografie mi-a spus dr de garda ca am pierdut sarcina si ca ma interneaza in spital sa ma chiureteze..a mers sotul rapid la duhovnic dar era plecat..a sunat la parintele Arsenie Papacioc si i-a povestit ce s-a intamplat..el a spus sa nu accept chiuretajul ca e tot crima...intre timp a venit si duhovnicul si ne-a spus acelasi lucru..pe masa de la ecografie m-am rugat Sf Nectarie sa ma ajute sa-mi duc crucea..dar sa aiba mila de mine si sa nu trebuiasca sa fiu chiuretata...am fugit efectiv din spital cu toate ca am fost amenintata de dr ca voi face hemoragie si ca ei nu ma vor primi...am avut incredere in Dumnezeu, in Sf Nectarie si in duhovnic..dupa cateva zile am mers la un control mai amanuntit si mi-a spus dr ca sarcina se eliminase natural..uterul era perfect curat...intr-adevar Sf Nectarie ma ajutase, isi facuse mila de mine...psihic a fost un pic mai greu dar am mers mai departe..insa tot avort este chiar daca a fost fara voie..am sa ma intreb mereu cum ar fi fost..dar milostivirea lui Dumnezeu e mai presus de mintea omeneasca si nadajduim ca intr-o zi cand va randui El sa mai avem macar inca un copilas...
LA situatia data nu pot da un raspuns , am povestit experienta mea.. oricum ar fi fost stiu sigur ca suferiti, ca parinti..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2009, 22:21:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eu zic sa mai mergeti la inca un medic si la inca un ecograf bun, ca sa fiti cu inima impacata. In cazul in care copilul este mort, biserica nu are nimic impotriva eliminarii sarcinii. Importanta este salvarea mamei. Dupa chiuretaj, timp de 40 de zile nu se intra in biserica, apoi se face o molitva la usa bisericii, femeia este inbisericita. Se poate spovedi, dar, de regula, timp de un an este totusi retinuta de al sf. impartasanie. Aici oricum duhovnicul hotaraste dupa cum este cazul.

Acesta era primul control la ginecolog pentru aceasta sarcina? Ma gandesc sa nu cumva sa fi aparut vreo dereglare a ciclului si sarcina sa fie mult mai mica. In fine, putin probabil, dar nu 100% exculs. Mai mergeti la alt medic si discutati absolut toate probabilitatile.

Aceasta intamplare trista este un exemplu pentru cat de necesar este pentru o femeie care vrea sa faca copii sa isi cunoasca foarte bine ritmurile fertilitatii. Daca stim fara dubiu ca perioada de ovulatie a fost cu 7 saptamani inainte (=sarcina de 9 saptamani pentru ca se calculeaza sarcina de la data ultimei menstruatii), si la dopler si ecograf nu exista batai cardiace, iar ecograful arata o sarcina cu varsta mai mica, nu mai avem de asteptat nici o singura zi. Copilul e mort si trebuie salvata mama si functie ei reproducatoare. Daca copilul sta mort mai mult timp, el intra in putrefactie si riscul septicemiei si al mortii materne este iminent.

Am avut si eu o prietena care a avut o astfel de sarcina. Si a asteptat vreo 2 saptamani. Desi nu exista nici un ecou cardiac, doctorii nu o puteau asigura 100% ca copilul este mort. Asa ca ea a asteptat. eu am insistat sa mearga urgent la spital, s-a internat, dar nici acolo nu se hotara ce sa faca. Pana la urma a avortat spontan in spital si a facut chiuretaj dupa aceea. A scapat ieftin fata de riscul imens la care s-a supus.
Sora draga, te rog sa ma ierti ca intervin asupra posatarii tale mai ales ca eu sunt ,,un passant" prin forum ! Intervin ca sa-ti fac o...critica ,desigur : de mult nu am mai vazut o postare corecta despre subiectul sarcina - avort- contraceptie(desi s-a abordat prin nenumarate locuri) . Cind spun corecta ma refer evident la incadrarea canonica. Canoanele ? ... este de prisos sa mai amintesc ce sunt si ce vor ! De ce nu se da sf. euharistie precum guma de mestecat orisicui ... nu are rost sa reluam subiectul . Cred ca am citit pe undeva ca aceasta se da numai celor ce tin canoanele bisericii ortodoxe si nu doar propriile lor canoane .Excelenta recomandarea preventiva si remarca canonica.
O mica greseala este totusi : ovulatia nu este simultana cu menstra ci la 1/2 jumatatea ciclului ovulatoriu (menstrual). Desi ai facut aceasta mica greseala de exprimare calculul de vechime al unei sarcinii l-ai facut corect.
Implicatiile duhovnicesti ,deosebit de importante ,sunt evident determinate de cele medicale.
Cel care produce o sarcina , da o evolutie normala, greoaie sau complicata acesteia ,hotaraste ca fatul sa fie unul normal sau un malformat,sa se nasca in final viu sau mort ,il trimite in lume(pe copil,evident !) cu bucata de pine sub brat si pedepseste aspru pe parintii care intervin nefast in tot acest periplu este numai Dumnezeu . Pai atunci sa respectam legile intregii biserici ortodoxe !

Frumoasa si corecta postare ! sa fi binecuvintata !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2009, 22:22:01
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Chiar daca inima fatului este nefunctionala, acesta este in continuare viu, fiind dependent de sistemul circulator al mamei.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.09.2009, 22:30:14
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

eea, daca ai hemoragie, dar copilul este viu, nu poti face chiuretaj atata timp cat exista o cat de mica sansa sa traiasca. Daca copilul este mort, este mort si gata, trebuie facut chiuretaj pentru ca riscul infeciei este foarte mare urmat de septicemmie si deces.
Ei eu am avut o hemoragie puternica la prima sarcina, dar bebe a scapat cu bine si acum e un flacau de 10 ani.

Felixmorariu, daca si al doilea medica a confirmat sarcina oprita in evolutie, mergeti si rezolvati urgent. Ar fi pacat sa apara complicatii cand nici macar nu aveti pentru cine lupta. Petnru copil nu mai aveti mare lucru de facut. Voi va veti putea ruga pentru el, dar la biserica nu poate fi pomenit.
Ati mai putea face ceva: sa il rogati pe doctor sa vi-l dea sa il ingropati voi, daca aveti unde (un loc curat si sigur) si daca asta nu v-ar tulbura mai rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.09.2009, 22:33:17
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Chiar daca inima fatului este nefunctionala, acesta este in continuare viu, fiind dependent de sistemul circulator al mamei.
Cum se poate una ca aceasta? Atunci de ce intra in putrefactie? Sau, mult mai rar, se pietrifica?

Nu intreb ca sa ma pun contra, ci pur si simplu sunt curioasa, vreau sa stiu. Inimia nefunctionala isi va mai putea reveni?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am pierdut sarcina maria_ioana789 Botezul 28 16.10.2017 19:17:53
Rugaciune pt sarcina alt_inceput Rugaciuni 6 14.01.2012 09:02:39
Despre sarcina DavidM Teologie si Stiinta 12 24.02.2010 12:40:48
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45