Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2009, 15:48:47
cipribm cipribm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru cipribm
Implicit Povestea vietii mele

Prin intermediul acestui forum vreau sa detaliez in linii mari lucrurile prin care am trecut pana acum, am facut un blog pe aceasta, desi e mult de citit eu zic ca merita, http://opovestedeviata.blogspot.com/
Unele lucruri vor fi socante, dar toate sunt adevarate si simtite de mine, un tanar de doar 25 de ani. De ce fac asta? Pentru ca am simtit ca trebuie sa spun cuiva, si poate ca cineva va avea de invatat sau ii vor fi de folos unele sfaturi. Si pentru ca nu trebuie sa ne mire anumite lucruri care ni se par ciudate sau ilogice. Sunt deschis la intrebari. Spor la citit. Doamne ajuta!

PS. Stiu ca poate topiocului meu nu ii era locul aici ci poate la farmece, dar se incadreaza la intamplari adevarate si ... se poate spune ca am avut parte si de cateva minuni, altfel nu mai eram azi aici...

Last edited by cipribm; 07.10.2009 at 15:51:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2009, 17:59:19
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

40% din populatia Italiei merge la vrajitoare, cunosc personal o multime de oameni care merg la un tip hermafrodit din orasul meu care face vraji, cineva mi-a cerut chiar mie busuioc de la Sfanta Parascheva si putina vata sfintita sa ii duca lui pentru a-i face farmece(bineinteles ca nu i-am dat si de atunci o ocolesc), am si eu o bunica, care toata transpira mergand pana la Biserica, si de vreme ce stie ca nu poate sta acolo ca nu se simte bine, nu mai merge deloc dar in schimb merge des la o tiganca vrajitoare (pana la care distanta este tripla fata de distanta pana la Biserica) ca nu se simte suficient de iubita de copiii ei. Atata timp cat selectezi bine informatiile si le strecori de superstitii trecandu-le prin sita spuselor Sfintilor Parinti si parintilor contemporani eu zic ca e bine sa crezi ca exista astfel de lucruri.
La urma urmei e plin pamantul de samani, vrajitori...
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2009, 20:06:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipribm Vezi mesajul
Prin intermediul acestui forum vreau sa detaliez in linii mari lucrurile prin care am trecut pana acum, am facut un blog pe aceasta, desi e mult de citit eu zic ca merita, http://opovestedeviata.blogspot.com/
Unele lucruri vor fi socante, dar toate sunt adevarate si simtite de mine, un tanar de doar 25 de ani. De ce fac asta? Pentru ca am simtit ca trebuie sa spun cuiva, si poate ca cineva va avea de invatat sau ii vor fi de folos unele sfaturi. Si pentru ca nu trebuie sa ne mire anumite lucruri care ni se par ciudate sau ilogice. Sunt deschis la intrebari. Spor la citit. Doamne ajuta!

PS. Stiu ca poate topiocului meu nu ii era locul aici ci poate la farmece, dar se incadreaza la intamplari adevarate si ... se poate spune ca am avut parte si de cateva minuni, altfel nu mai eram azi aici...
Am citit blogul tău.Ești foarte coerent în exprimare iar cele povestite sunt interesante .
Și postările despre farmece sunt documentate și merită citite.

Nu pot spune că nu sunt oameni care fac răutăți dar,a vedea în toate doar dorința unora de a face rău mi se pare un pic cam exagerat.
Și în unele biserică sunt persoane care fac lucruri ciudate...

La sfântul Maslu se cântă "Doamne armă împotriva diavolului Crucea Ta ne-ai dat-o nouă/Că se îngrozește și se cutremură nesuferind a căuta spre puterea ei"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2009, 23:02:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Interesant, l-am citit si eu. Exista farmece si vrajitori care lucreaza raul, insa este evident ca cel rau nu poate sa faca nimic fara ok-ul de sus. Si din cate stiu ii afecteaza pe cei necredinciosi sau slabi in credinta, spre indreptarea lor, pentru ca in final tot raul este spre bine.

Trebuie sa stii ca agheazma mare se poate lua in orice miercuri si vineri daca nu mananci nimic pana la ora 15:00. Agheazma mica se poate lua dimineata pe stomacul gol.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2009, 00:31:03
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Ce sunt agheazma mare si cea mica?Eu beau agheazma dimineata, 3 guri, pe stomacul gol, dupa ce ma rog.E bine?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2009, 02:28:49
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Ce sunt agheazma mare si cea mica?Eu beau agheazma dimineata, 3 guri, pe stomacul gol, dupa ce ma rog.E bine?
"Aghiazma este de două feluri: mare și mică.
Aghiazma mare este cea care se săvârșește la Bobotează. Aghiazma de la Bobotează are o putere deosebită, fiind sfințită printr-o îndoită chemare a Sf. Duh în cursul rugăciunii de sfințire, iar sfințirea are loc în ziua în care Mântuitorul a sfințit apele, botezându-Se în Iordan.
Slujba Aghiezmei mari este mai lungă și mai sărbătorească decât a Aghiezmei mici, iar cântările și rugăciunile ei pomenesc și preaslavesc Botezul Domnului în Iordan.


În biserică, sfințirea cea mică a apei(Aghiazma mica) se săvârșește de regulă la fiecare zi întâi a lunii, iar în case, oricând cer credincioșii, mai ales în zilele de miercuri și vineri dimineața"


Cum se consuma Aghiazma Mare:

Aghiazma Mare intr-o masura cu mult mai mare, puterea sfintitoare si tamaduitoare, precum si darurile minunate, pe care le are Aghiasma mica.
O parte din ea se pastreaza in biserica, intr-un vas anume, numit si aghiasmatar, si e folosita de preot la o multime de slujbe (ierurgii). Cu aceasta apa sfintita se stropesc persoanele si lucrurile care trebuie exorcizate, curatite sau sfintite.
Se intrebuinteaza, de pilda: la botezul copiilor, la rugaciunea pentru durerea de cap, la randuiala de curatire a fantanii spurcate, la binecuvantarea inceperii semanaturilor, la vasul cel spurcat, la Tarinele (holdele), viile si gradinile bantuite de lacuste si gandaci, la Sfintirea crucii si a troitei, a clopotului, a vaselor si vesmintelor bisericesti s.a.
Aghiazma Mare se foloseste de asemenea la Sfintirea bisericii si a antimiselor, a Sfantului Mir si a altora.
Fiecare crestin sau fiecare casa trebuie sa ia din Aghiazma de la Boboteaza si sa o pastreze intr-un vas curat si la loc de cinste.
Se gusta dintr-insa pe nemancate si cu multa cuviinta in zilele de ajunare si de post, sau in zilele de sarbatori mari, dupa ce venim de la biserica, mai ales cand nu ne impartasim.


Când se consuma Aghiazma mică:

Aghiazma mică se bea în tot timpul anului. Bineînțeles, nu se bea ca orice băutură, ci cu grijă deosebită, cu pregătire, cu un scop anume. Este ca un medicament al omului credincios. Aghiazma se ia totdeauna dimineața, la un nou început, după ce creștinul s-a trezit din somn, s-a spălat, și-a făcut rugăciunea, nu a gustat nimic din cele văzute ale lumii acesteia și vrea să guste mai întâi, în chip sensibil, curățenia apei sfințite prin lucrarea Duhului Sfânt.

Last edited by MarinaAlca; 08.10.2009 at 02:42:12.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2009, 10:52:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ai trecut prin bune si mai putin bune ca fiecare om.
Experiente de viata pe care nu le-ai trait intamplator,ci pentru a invata ceva din ele.
Ce anume,insa,nu mi-a placut,este faptul ca nu te-ai rezumat la o simpla relatare de fapte,ci ai judecat prea mult,mai ales pe bunica ta,apoi pe fosta prietena.
Dumnezeu este unicul care are acest drept,noi,pacatosii nu avem,iar El este iubire infinita.
Deasemenea,cred ca putina modestie nu ar strica...lasa oamenii care intr-adevar au cunostinte reale si pot schimba ceva sa vorbeasca despre farmece,vraji si altfel astfel de lucruri.
Niste interpretari dupa ureche ma indoiesc ca vor ajuta prea mult.
Cei ce vor sa se pazeasca de malefic,inainte de orice sa traiasca o viata cu Dumnezeu in suflet,gand si fapt.
Dumnezeu sa ti-ajute sa te impaci cu trecutul tau,dar mai ales cu tine!Lumina in gand si suflet iti doresc!

Last edited by heaven; 08.10.2009 at 10:54:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2009, 13:39:00
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Heaven are dreptate, este bine sa ai un canon sa te rogi cat poti de mult si sa multumesti lui Dumnezeu pentru toate, dar nu e bine sa suspectezi pe nimeni pentru a nu cadea in ispita de a-l judeca. Trebuie sa-ti fie mila de slabiciunea si necredinta acestor oameni si sa te rogi pentru ei, caci judecandu-i le asezi pe umeri o povara si mai mare.
Cunosc pe cineva care punea problema exact ca tine si apoi peste cativa ani cand am vorbit din nou ajunsese sa suspecteze pe toata lumea, a cazut intr-o mandrie extrema incat chiar spunea: " deja eu le cunosc pe vrajitoare, si cand sunt in biserica le recunosc si le simt". Trebuie sa ne tinem mintea in iad si sa nu deznadajduim, dar in iadul smereniei.
Este bine, spun eu, sa le spui oamenilor ce ti s-a intamplat deoarece unora li se intampla lucruri ciudate si nu isi dau seama din ce cauza.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2009, 20:55:50
cipribm cipribm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru cipribm
Implicit

Prin ceea ce am scris acolo nu am vrut sa-i judec, nu asta a fost intentia mea, ci doar sa relatez intamplarile prin care am trecut, sa le fac cunoscute in speranta ca vor da de gandit sau ca vor fi de folos sfaturile de acolo. si nici nu vreau sa cad in extrema aceea in care sa suspectez pe oricine, pentru ca nu ar fi adevarat, stiu ca s-au adunat multe "suspectari" reale in povestea mea, dar toate au fost adevarate. sunt deschis la comentarii, intrebari, cereri de sfaturi.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2009, 02:22:46
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipribm Vezi mesajul
Prin ceea ce am scris acolo nu am vrut sa-i judec, nu asta a fost intentia mea, ci doar sa relatez intamplarile prin care am trecut, sa le fac cunoscute in speranta ca vor da de gandit sau ca vor fi de folos sfaturile de acolo. si nici nu vreau sa cad in extrema aceea in care sa suspectez pe oricine, pentru ca nu ar fi adevarat, stiu ca s-au adunat multe "suspectari" reale in povestea mea, dar toate au fost adevarate. sunt deschis la comentarii, intrebari, cereri de sfaturi.
Doamne ajuta!
Cipribm, eu te inteleg si-ti impartasesc parerile. Cum se zice,,tot patitu-i priceput".
Cred ca ai facut un act de multa milostenie sufleteasca..cine te intelege pana la un punct asta e...e bine ca ai facut cunoscut asemenea lucruri..
Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povestea vietii mele NIMENEA Intamplari adevarate 48 07.03.2011 17:14:34
Visele mele patinina34 Generalitati 20 15.02.2009 02:29:26
Parintii Vs Iubirea vietii mele ! dorul3tz Generalitati 30 22.01.2009 16:30:54
tot cea cu problema surori mele georgyana_op Generalitati 3 12.01.2009 10:49:05
Parintii vs iubirea vietii mele-Hristos!!! alexandra28again Generalitati 22 07.12.2008 23:07:18