Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.02.2010, 19:49:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mulțumesc pentru eseu, dar tot n-ai răspuns la întrebarea mea. Care de altfel era opțională, dacă deranjează, ori nu ai un răspuns convingător pot renunța la ea.
O seară plăcută!
Cu placere, mi-am si manifestat de altfel indoiala ca raspunsul meu va fi unul relevant...dar ti-am raspuns cum am putut si eu.

Intrebarea nu are de ce sa ma deranjeze, dar am incercat doar sa iti explic ca eu nu impartasesc aceasta viziune asupra Mantuitorului...

Multumesc, o seara placuta si tie!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.02.2010, 19:56:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

*Nota...primele SECOLE crestine
Reply With Quote
  #83  
Vechi 16.02.2010, 16:11:44
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Mda acuma io cred ca pilda e destul de clara,
Sper ca este destul de clar si faptul ca in pilda bogatului nemilostiv nu este vorba de sufletele bogatului si saracului Lazar. Ai observat ca acestia doi erau in trup (aveau ochi, gura, degete, limba, etc). Asa ca, partizanii teoriei "sufletului nemuritor al mortilor" vor trebui sa caute in alta parte ceva care sa-i ajute.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
da normal ca daca luam elemente secundare si le ridicam la rang de adevar absolut normal ca asa se intampla
Ce nu ne convine catalogam ca fiind elemente secundare fara valoare de adevar ("absolut").

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Hristos nu facea aici o analiza teologica asupra vietii sau mortii sufletului , pur si simplu le spunea o pilda ca sa inteleaga ce-i asteapta pe pacatosi,
Corect. Domnul Iisus Hristos ne-a aratat ca daca nu credem in Sfanta Scriptura (Moise si proorocii) nu vom crede nici daca ar invia cineva din morti. Lucru dovedit. Minunile nu schimba omul (cu putine exceptii). Credinta in Cuvantul lui Dumnezeu produce schimbari aducatoare de mantuire. Cunosc multe persoane schimbate prin credinta in invataturile Sfintei Scripturi.


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Refritor la White, am amintit-o intr-un context si fie ca accepti sau nu, interpretarea biblica in care crezi tu o ai de la ea, chiar nici eu nu inteleg de ce va e rusine cu E White din moment ce-i impartasiti invataturile?
1.Daniel, poate ma ajuti cu unele citate din Ellene White, referitoare la pilda bogatului nemilostiv (despre care eu chiar nu cunosc nimic). Caci, din afirmatiile tale reiese ca esti un bun cunoscator ale acestor scrieri.

2. Sunt adventistii care o contesta pe Ellen White si scrierile sale; si nu este nici o problema; tot adventisti raman. O caracteristica generala a adventistilor este credinta fara rezerve in invataturile si suficienta Sfintelor Scripturi.

3. Cat despre rusine: nu-mi este deloc rusine cu ceea ce a scris Ellen White. Eu am citit doar unele lucrari despre Domnul Iisus Hristos si despre vietuirea crestina. Recomand oricui aceste scrieri. Ti le recomand si tie. Poate vei invata sa nu mai insinuezi lucruri nedevarate.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 16.02.2010, 16:19:28
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=danyel;211478]
Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul

Asa ca, teoria "sufletului nemuritor" nu poate fi sustinuta cu aceasta parabola (nici cu altceva din Sfanta Scriptura).





Interesanta opinie
da uite ca eu am deschis cartea Apocalipsei la capitolu 6 si am gasit urmatoarea descriere " Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o. . Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ?
In cartea Apocalipsei, Sfantul Apostol Ioan infatiseaza scene cu fiare, balauri si alte grozavenii. Tu cum intelegi astfel de scene? Tot asa cum intelegi si versetul cu sufletele care strigau?

Versetul postat de tine seamana foarte mult cu un verset din cartea Facerea, in care Dumnezeu ii spune ucigasului Cain: "Glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la Mine" (Facerea 4:10)

Daca-mi explici cum striga sangele din pamant, am sa inteleg si cum strigau sufletele martirilor .
Reply With Quote
  #85  
Vechi 16.02.2010, 16:43:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Sper ca este destul de clar si faptul ca in pilda bogatului nemilostiv nu este vorba de sufletele bogatului si saracului Lazar. Ai observat ca acestia doi erau in trup (aveau ochi, gura, degete, limba, etc). Asa ca, partizanii teoriei "sufletului nemuritor al mortilor" vor trebui sa caute in alta parte ceva care sa-i ajute.
Vai vai vai, tot noi sa mai cautam???...altceva care sa mai vina in sprijinul sufletului nemuritor?????
Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
1.Daniel, poate ma ajuti cu unele citate din Ellene White, referitoare la pilda bogatului nemilostiv (despre care eu chiar nu cunosc nimic). Caci, din afirmatiile tale reiese ca esti un bun cunoscator ale acestor scrieri.
Hai ca inserez eu comentariile mele...nu te supara!

Scrierile aceste femei nu le prea cunosc decat adventistii....in rest, e cam anonima si total lipsita de importanta...cum era de altfel si in timpul vietii pentru cei care puteau gandi si analiza cele spuse de ea.

Ea poate ca nu a putut comenta aceasta parabola, tocmai pentru faptul ca nici nu a ajuns sa o cunoasca....te-ai gandit la asta? Cred ca e destul de bine cunoscut faptul ca ea a ramas blocata la studiul Vechiului Testament...Noul prezenta prea putina importanta.

Voi acum sunteti intr-o situatie foarte dificila, dupa cum se poate vedea, deoarece ea a emis niste aberatiuni...iar voi pe alea le respectati, iar ceea ce va este neclar...preferati sa lasati sa fie neclar in continuare...pentru a nu va tulbura SUFLETELE!!!!
Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
2. Sunt adventistii care o contesta pe Ellen White si scrierile sale; si nu este nici o problema; tot adventisti raman. O caracteristica generala a adventistilor este credinta fara rezerve in invataturile si suficienta Sfintelor Scripturi.
Adventisti care o contesta pe White, dar raman tot adventisti???...Doamne, asa o aberatie nici ca am mai auzit, pai ea nu era psiholog, nutritionist sau cercetator...din scrierile caruia puteati voi selecta, ea a interpretat in principal Biblia dupa modelul lui Miller....deci e fondatorul sectei, singura....care si-a atras adepti....ca doar Biblia era cunoscuta dintotdeauna, insa ea a " cunoscut-o" putin altfel intr-un anumit moment din viata ei ( impas financiar ca sa fiu mai explicita)....si exact din cauza aia va numiti de atunci si pana in acest moment ADVENTISTI!!!!!!!!

De scris, a a copiat asa in nestire si a plagiat pentru a face bani si a cunoaste faima, cu cat mai multa...cu atat mai bine, carti vandute, devenea cumva o figura mai culta cica...mai demna de luat in considerare...asta era scopul ei suprem!!!!
Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
3. Cat despre rusine: nu-mi este deloc rusine cu ceea ce a scris Ellen White. Eu am citit doar unele lucrari despre Domnul Iisus Hristos si despre vietuirea crestina. Recomand oricui aceste scrieri. Ti le recomand si tie. Poate vei invata sa nu mai insinuezi lucruri nedevarate.
Ca tu selectezi ce iti place, asta e treaba ta, esti infidel si lipsit de respectul pe care l-a avut White la inceputul " carierei"...insa ea este un fondator sectar, la fel ca si Miller in care a crezut si pe care l-a parasit, si la fel cu toti ceilalti... asta e ceea ce o defineste, numele dansei neavand nici un sens sau ecou in afara sferei adventiste!

Poti sa imi spui ce alta denominatiune o mai pomeneste printre scriitori demni de luat in seama...ca vorba aia femeia a scris frenetic si era doxa in toate cele, nu?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 16.02.2010, 21:15:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

dumele astea ale lui copacel probabil ca fac parte din manualul strategiilor de discutii cu ortodocsii

se stie ca vasalie/litanu/condor si tricesimusquintus sunt cei mai a dracu si ipocriti adventisti!Si-au vandut sufletul satanei, aveti grija cu ei , fugiti, ascunde-ti copiii!!!!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 16.02.2010, 21:19:23
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul

Hai ca inserez eu comentariile mele...nu te supara!:
Nu ma supar. Doar ma minunez: cum le stii tu pe toate! Si cat adevar si substanta este in spusele tale!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 16.02.2010, 22:01:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Nu ma supar. Doar ma minunez: cum le stii tu pe toate! Si cat adevar si substanta este in spusele tale!
Ma bucur, pai sa stii ca si eu ma minunez de ce-mi trece prin cap...cat despre substanta si adevar, nu am zis ca ar exista asa ceva in ceea ce spun...dar pur si simplu astea sunt intrebarile care se nasc din afirmatiile tale...atat!

O seara buna!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 16.02.2010, 22:31:08
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul

Ea poate ca nu a putut comenta aceasta parabola, tocmai pentru faptul ca nici nu a ajuns sa o cunoasca....te-ai gandit la asta? Cred ca e destul de bine cunoscut faptul ca ea a ramas blocata la studiul Vechiului Testament...Noul prezenta prea putina importanta.
Si afirmatiile sau intrebarea de mai sus se bazeaza tot pe afirmatiile mele?

Ellene White cunostea foarte bine toata Sfanta Scriptura, inclusiv Noul Testament (cu tot cu pilda bogatului nemilostiv). In cartea sa, intitulata "Parabolele Domnului IisusHristos", la cap. 21 gasim lucrarea cu titlul "Omul bogat si saracul Lazar".

Nu stiu cine te-a mintit ca "e destul de bine cunoscut faptul ca ea a ramas blocata la studiul Vechiului Testament...Noul prezenta prea putina importanta." Sa-i fie rusine.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 16.02.2010, 22:43:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Si afirmatiile sau intrebarea de mai sus se bazeaza tot pe afirmatiile mele?

Ellene White cunostea foarte bine toata Sfanta Scriptura, inclusiv Noul Testament (cu tot cu pilda bogatului nemilostiv). In cartea sa, intitulata "Parabolele Domnului IisusHristos", la cap. 21 gasim lucrarea cu titlul "Omul bogat si saracul Lazar".

Nu stiu cine te-a mintit ca "e destul de bine cunoscut faptul ca ea a ramas blocata la studiul Vechiului Testament...Noul prezenta prea putina importanta." Sa-i fie rusine.
Aaaa..pai atunci sa-mi fie, ca asta era parerea mea...dar acum hai sa o dam pe aia dreapta, ma vezi tu citind inainte de a adormi din cartile lui White???!!!!

Stii cum e, fiecare cu scrierile care ii sunt de folos...si la cate avem noi ortodocsii, zau daca nu-mi ramane ragaz numai pentru a googali niscaiva info despre ea, si cam atat!!!

Asa-i viata...dar daca eu am mai avut si marele ghinioan sa dau de o poza din arhivele voastre, in care adeptii se taraiau pe jos, se perpeleau pe acolo, latrau si nush ce alte abilitati mai aveau...zi si tu cum as putea sa mai citesc ceva cu interes despre "adevarurile aflate" de ea...no, nu pot trece peste dicernamantul care pur si simplu mi-a tras un mare clopt...a alarma!

De zis am zis si eu, dar stii cum e...daca ea a crezut in ceea ce a spus Miller, cum ca nu exista suflet si viata vesnica, nu era si logic ca orice argument ar fi citit in Sfanta Scriptura...intra in coliziune cu creierul ei, la fel cum intra bilutele alea de cauciuc cu tavanul???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 14:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 19:39:55