Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.11.2015, 10:20:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu este un pacat a dansa sau a petrece in mod decent, insa din pacate ce s-a intamplat in acel club in zilele dinaintea incidentului este regretabil (ritualuri macabre, promovarea unor obiceiuri legate de personaje malefice, etc).
Acei tineri care au participat la evenimentele organizate in acel club in zilele precedente tragediei evident ca au gresit, insa omeneste vorbind nu meritau sa-si piarda viata, mai ales intr-un mod atat de cumplit. Dumnezei sa-i odihneasca in pace!
Nu au fost aceeasi. Cele doua evenimente au fost diferite, cu audiente diferite. Numai locatia au avut-o in comun.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.11.2015, 10:42:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.napocanews.ro/2015/11/se-...-colectiv.html
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.11.2015, 16:02:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu știu cine ești, bine-ai venit, dar tu înțelegi nimic din creștinism, ai o gândire "creștină" protestantă, adică e un abis de necredință în cuvintele tale, în fine, nu te judec, e alegerea ta...

Îți răspund cât mai pe scurt pot.

Dar eu o să-ți arăt gândire ortodoxă, nu protestând ca protestanții, ce se ceartă cu Dumnezeu:

1. Când Dumnezeu bate la ușa inimii noastre, noi plecăm în discoteci, în altare de slujire a diavolului pe față? Acolo mergem ca să ce? Să căutăm pe Dumnezeu, care-i la ușa inimii noastre? Sau când Dumnezeu bate la ușa inimii noastre, noi ca părinți, ne lăsăm copii să meargă în acele locuri?

2. Creștin fără de păcat nu-i, așa-i, dar nu oare datoria noastră de creștini, este să luptăm cu păcatul? Să-l urâm din adâncul inimii noastre? Ăsta-i scopul urii și mâniei, de au fost puse, aceste calități în ființa noastră, anume nu să ne urâm și mâniem unii pe alții, ci contra păcatului, să nu supărăm pe Dumnezeu și să ne depărtăm de El, în risipirea întunericului.

3. Nu, în sufletul meu, și cred că nici al drept-măritorilor bărbați frați, ortodocșilor, Hristos nu e ponegrit, batjocorit și nici trădat sau înjosit, Hristos e slăvit, rugat, închinat, iubit, adorat, pentru că Îl cunoaștem, Îl simțim, fiecare în măsura lui, Îl dorim și suntem trupul Lui, alergând spre locurile mai presus de mintea noastră, care ni le-a pregătit nouă celor ce dorim acele locuri și ne silim și luptăm cu întunericul pentru ele, prin multe lupte și multe căi, inclusiv, prin Taina Sfintei Spovedanii.

4. Locul/locurile în care ridicăm ochii spre cer (sunt foarte multe acele locuri: Biserica, sufletul, Mănăstirile, casa unde locuim, peștera, crăpăturile de pământ, scorburi de copac, faptele bune), alegi adică sufletele noastre...

Sufletul celor ce iubesc pe Dumnezeu, nu dau o educație deplorabilă și infectă copiilor lor, care apoi mor în altarele demonilor, ca apoi părinții, deși ei sunt vinovați, să dea vina pe Dumnezeu.
De parcă Dumnezeu e vinovat, că ce? Că a luat ceea ce îi aparține pe drept, ceea ce El Însuși a și dat.
De parcă părinții cred că copii sunt ai lor.
Nu sunt copii părinților lor, sunt ai lui Dumnezeu. Îi dă și îi ia când vrea El.

Deci în sufletul meu, eu nu arunc gânduri de hulă. E absurd să hulești. E o lume și un Univers, care deși temporare cu cicluri de moarte și viață, care totuși ți le arată Dumnezeu, ne dă Domnul pământul să-l locuim, să ne bucurăm, să ne iubim curat și sfânt, ca să ne minunăm de creația Lui și să-L slăvim cu dragoste, cum mai poți să hulești?

Trebuie să-ți lipsească bunul simț, cu desăvârșire... Ăsta-i hulitorul, omul fără niciun pic de bun simț... :/

Și nici flegme de imagini porcoase, nu aruncăm, ci dacă vrem unire intimă, ne căsătorim. Cu cât mai repede, cu atât mai bine, că nu cădem în desfrânare și curvie.
Și nici jeturi urinare de ură și pizmă, nu aruncăm, pentru că adevărații creștini, sunt învățați cea mai înaltă învățătură din Univers, cea mai adevărată care a fost vreodată în istoria omenirii, nu e budismul, sau altele, ci e în Noul Testament. Cine e cu adevărat creștin, va trăi cu adevărat, împlinind fiecare virguliță din Noul Testament ! Silindu-se până la moarte lui, pentru aceasta. AMIN.
Și nicidecum nu are slavă deșartă, fiindcă știe că ceea ce face nu face cu puterea lui, cum sunt învățați budiștii să creadă, ci: "nu știți oare că nu puteți face nimic fără Mine?" și iar: "toate le pot în Hristos, care mă întărește".

5. Omul este păcătos. Și chemat la curățire, luminare și îndumnezeire, nu la discoteci și nu la patimi, pe care trebuie să le urască cu ură sfântă și mare în fiecare minut al vieții lui !

6. Copii se nasc, de către părinții care sunt căsătoriți. Adevărații părinți, creștinii, ortodocșii trăitori și practicanți, care înțeleg și se mântuiesc unii pe alții, cum spune Biblia. "În păcate m-a născut maica-mea", are multe înțelesuri vii și luminoase, care nu le amintesc, decât câteva, foarte pe scurt:

Acei părinți, nu fac sexualitate degenerată, înainte de-a rămâne cu copii. Ci știu acei tineri, că trebuie să devină părinți, și pentru asta că trebuie să se căsătorească, și să facă unirile intime, pentru scopul de-a face copii.

Și nu, niciodată, uniri intime, cu mai mulți băieți, că atunci fata aia, va fi o mamă consumată, psihic întâi, apoi emoțional, și cognitiv, toate acestea din suflet, cu efecte asupra trupului și deci și a copilului.

Sunt glume? O, nu, nu sunt glume.

Nu bărbații sunt de vină, pentru desfrânările fetelor, ci fetele, că li se dăruiesc, după 3 luni(!) de relație(!), în loc să se căsătorească, după 3 luni, ei fac păcate. Dacă sunt fete și femei puternice, vor spune clar: dacă Hristos este temelia vieții tale, cum e și temelia vieții mele, atunci ne vom căsătorii, și vom vedea ce va mai fi, în Hristos. Iar dacă, să pleci spurcatule !

Deci în Hristos, în Taina Cununiei, copilul nu se naște în păcatul sexualității, căci atunci sexualitatea e dezlegată cu binecuvîntare (cea firească și normală, nu sodomizarea soției, sau spurcarea gurii unii altora, cu care înălțăm rugăciuni către Dumnezeu și apoi avem pretenția să ne și asculte) ci acel copil, se va naște cu alte păcate, strămoșești, etc.
Nici eu nu știu cine ești, deși tocmai te-am regăsit.
Nu știu cine ești pentru că textele tale sunt mormane de ficțiuni livrești care nu au nimic în comun cu ontologia creștină ci cu deontologia demagogică.
Unde nu e duh de pocăință, nimic nu e....
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.11.2015, 16:35:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Noi il stim de mult, stim cu ce se maninca, ne-am obisnuit.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.11.2015, 18:56:35
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce talent ai la rezumate :)
Da ,apreciez textele scurte si la obiect,:)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.11.2015, 19:32:03
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Atunci ce aveți cu Patriarhul Daniel?
Cu ce a greșit?

Atunci cu ce a greșit Patriarhul meu Daniel?


Deci, nu Patriarhul nu a greșit cu nimic. E cel mai dinamic și mai jertfitor Patriarh din toți câți i-a avut România vreodată. Și nu, nu e securist, nici mason, nici alte roade ale urii și întunericului minții voastre. ...
parintele Matei Vulcanescu: "Nu confundati patriarhul cu Biserica"

Cred ca Patriarhul trebuie sa-si schimbe atitudinea, sa devina mai omenos, mai apropiat de oameni, cu dragoste, nu cu"nu ne invatati voi pe noi " etc, ca nu mai traim in dictatura.

Stiu ca multi preoti se preteaza pentru slujbulita sa taca si sa execute si sa stranga bani pentru catedrala si trustul Trinitas.

Biserica nu e dictatura si nici armata! Preotii nu sunt soldati, ci pastori duhovnicesti! Nu poti teroriza cu dictatura fricii preotii... Asta e total gresit si de aceea a se ajunge sa fie cel mai nepopular patriarh din cat a avut Romania...cu mutari si caterisiri pentru preoti si excomunicari pentru credinciosi nu se poate merge departe. Nu confundati Patriarhul cu Biserica.

Oamenii trebuie catehizati. Sa cerem Patriarhului Daniel sa ceara Sfantului Sinod iesirea urgenta din "Consiliul Mondial al Bisericilor(consiliul ereziilor)", sa cerem deasemena oprirea "saptamanii de rugaciune (uraciune) ecumenica (cu ereticii)! Crestinii nu sunt niste simple "oi de muls", crestinii sunt parte din Biserica lui Hristos. Ei reprezinta parte din plinatatea Ei. Ei au harisme! Nu numai harisma preotiei exista in Biserica! Clericilor Nu confiscati Biserica! Nu uitati in ortodoxie nu exista Papi!
"
parintele Matei Vulcanescu
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.11.2015, 20:01:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un preot anticlerical.
Nimic nou...dar tot ...bleah.

Apropo, ca sa stie toata lumea, unde slujeste de fapt asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.11.2015, 20:04:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un preot anticlerical.
Nimic nou...dar tot ...bleah.

Apropo, ca sa stie toata lumea, unde slujeste de fapt asta?
E prin Grecia, m-am uitat eu pe pagina lui de Fb. Sincer cred ca ar trebui retras la vreo manastire.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.11.2015, 20:28:03
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate nu stie lumea, dar preotii si episcopii grecotei si asa-zsiul patriarh ecumenic, au o mana clara in asasinarea (da, asa am zis!) multor intlectuali si preoti aromani. Sunt dovezi, sunt carti de marturii. Cand ii vad cu culionul ala in forma de "T", si cu mutrele alea atotstiutor-ipocrite, mor. Tipul e grecizat ca atitudine, daca nu cumva o vorbi si cu nevasta acasa greceste, si e pekinezul personal alui Serafim de Pireu, istericul antiecumenist, ala cu declaratii jignitoare la adresa oricui, indeosebi catolicilor.
Acum nu ca nu ar avea partial dreptate. Biserica e facuta din toate madularele ei. Evident, in chestiuni de la administratie pana la dogmatica, nu un staret sau mirean decid peste Sinod, e normal. Biserica e organizata pe principiul natural ierarhic. Necazul eca ierarhiile creaturilor pot si ele corupte sau lua decizii gresite. Insa nici asta nu e un motiv cat de mic de isterie antiecleziala.
Alin, stiu ca tu pui clerul pe un piedestal, insa adevarul este intotdeauna la mijloc. Si, obiectiv sa fiu, este mai mult spre partea ta decat a grecoteiului, pardon, preotului din Grecia.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.11.2015, 21:23:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Impresia ta, n-am pus pe nimeni pe piedestal, eventual il impodobesc cu principii :)
Are dreptate cu ce? Cu atitudinea de musca picata in lapte fara invitatie, cu tonul cu care le tine isonul satanelor din presa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde