Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2011, 15:25:47
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Ai fos sfatuit foarte frumos sa te lasi in voia Domnului.

Roaga-te asa cum poti tu si atat cat poti DAR roaga-te din suflet...si cat mai des...inchina-ti viata lui Dzeu si aproapelui..."Doamne in mainle Tale soarta mea..."...apoi accentueaza din Tatal nostru "Faca-se voia Ta!" (si nu a mea!!!)...importanta este calitatea si nu cantitatea rugaciunii..."Voiesc mai bine a rosti cinci cuvinte cu mintea decât mii cu gura.."

Pana la urma esenta a ceea ce ti s-a intamplat este SA TE APROPII DE D-ZEU si sa ramai langa EL!sa urmezi caile Domnului...pt.ca pe" cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El."

Apoi vin acceptarea celor intamplate, pacea, linistea si odihna sufletului.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2011, 21:46:19
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Ai fos sfatuit foarte frumos sa te lasi in voia Domnului.

Roaga-te asa cum poti tu si atat cat poti DAR roaga-te din suflet...si cat mai des...inchina-ti viata lui Dzeu si aproapelui..."Doamne in mainle Tale soarta mea..."...apoi accentueaza din Tatal nostru "Faca-se voia Ta!" (si nu a mea!!!)...importanta este calitatea si nu cantitatea rugaciunii..."Voiesc mai bine a rosti cinci cuvinte cu mintea decât mii cu gura.."

Pana la urma esenta a ceea ce ti s-a intamplat este SA TE APROPII DE D-ZEU si sa ramai langa EL!sa urmezi caile Domnului...pt.ca pe" cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El."

Apoi vin acceptarea celor intamplate, pacea, linistea si odihna sufletului.
Va multumesc pentru cuvintele calde. . . sa stiti ca aceasta durere m-a apropiat atat de mult de Dumnezeu. Am invatat atatea, ce e nadejdea, rugaciunea, mila, postul, traiesc prin credinta, ma rog mereu, dar lipseste ea. . . Insa desi tot spun ca e imposibil sa ne impacam, ei nu stiu ca alaturi de Dumnezeu nimic nu e imposibil. . . Doamne ajuta. . .
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2011, 22:03:48
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Frate drag, tu il ai aproape pe Sf.NECTARIE din Eghina acolo in Iasi... Fa si acatistul lui sau paraclisul, dar fa si rugaciune cu INIMA TA, spune-i TU asa CUM SIMTI, ca el te aude te vede si te intelege! Cere-i sa faca EL ce e mai bine pentru tine! El e un sfant mare, care ajuta pe cei ce se casatoresc sa ajunga la casatorie si pe cei ce voiesc manastirea sa ajunga in Manastire, sau cei care nu sunt pentru una, sa ajunga cealalta! In fine, ar fi bine sa VA SMERITI, daca nu, macar tu, du-te si cere-i IERTARE si spune-i cat de mult o iubesti! Spune-i tot ce simti! Ia si un buchetel de flori, ia si un cadou (o icoana si o carte cu Sf.Nectarie si spune-i ca el e AJUTORUL vostru)... roaga-te Sf.NECTARIE, frate drag!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2011, 12:07:16
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

. . Insa desi tot spun ca e imposibil sa ne impacam, ei nu stiu ca alaturi de Dumnezeu nimic nu e imposibil. . . Doamne ajuta. . .[/quote]


Aici este esenta...„Aceasta este cu neputinta la oameni, dar la Dumnezeu toate-s cu putinta” (Matei 19, 26)
sau ... „Dacă poți să crezi toate sînt cu putință celui ce crede!”
....dupa ce iti vei fi cerut iertare la ea, incearca s-o convingi ca ceea ce s-a intamplat nu se va mai repeta, arata-i prin gesturi iubirea ta, flori, cado,etc...

DAR, daca dupa un timp nu va iesi asa cum doresti tu (noi dorim sa se intoarca si sa se implineasca iubirea voastra!), trebuie sa fii pregatit sufleteste si pentru cealalta probabilitate - sa nu revina, si atunci trebuie sa primesti orice situatie ca fiind din mana lui Dzeu, care stie si va face totul spre binele si mantuirea ta...
...eu gandesc asa, daca doi oameni nu pot fi impreuna inseamna ca nu se pot mantui impreuna!

Dar eu iti doresc numai bine, Dzeu sa iti fie alaturi in toata vremea vietii, sa te ocroteasca si sa te sprijine in toate cate iti sunt de folos spre mantuirea sufletului!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2011, 13:23:18
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dragi useri de pe forum, poate o sa ma judecati pentru cele scrise, dar voi sunteti ultima mea speranta. Eu iubesc o fata, care a fost ratiunea mea de a trai. Ea ma iubea mai mult decat imi puteam imagina. Dupa cateva greseli ale mele, ne-am desparitit. Vroiam sa-i rog pe cei mai avansati in materie de rugaciuni, sa-mi intinda o mana de ajutor, prin cateva rugaciuni care sa ma ajute sa-i recastig dragostea. Sau poate un sfant care sa ma ajute si sa ma indrepte spre inima ei. Va multumesc anticipat. Doamne ajuta. . .
Incearca sa mergi la un duhovnic bun si sa incerci sa iti schimbi viata, in bine, evident. Ce ajuta mult sunt rugaciunile catre Maica Domnului si catre ingerul Rafail (se spune ca e protectorul casatoriei si al dragostei).
Ajuta si pomenirea la Maslu, la Liturghie, cu conditia sa fie in inima ta dorinta de fi mai bun si de a o face fericita pe acea fata.
Daca inima ta e deschisa si sincera atunci rezultatele pozitive nu vor intarzia sa apara.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2011, 14:05:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. . . asa e, am mai scris despre ea, ma chinui de mai mult de un an de zile. . . am atatea fete, dar tot pe ea o iubesc. . . m-am rugat atat sa o uit, dar e imposibil. . . Dumnezeu nu ma lasa sa o uit. . . ironia este ca nici un baiat nu se poate apropia de ea. Doamne ajuta. . .
Te-ai gandit ca e posibil sa fi intervenit cineva care sa va faca vraji? Multi nu cred in asa ceva. Si totusi, daca n-ar fi, nu s-ar povesti.

Prin urmare, cred ca e bine sa participi la niste Sfinte Masluri. Daca ar participa si ea, ar fi mai bine. Prin participarea de mai multe ori la astfel de slujbe, prin Spovedanie si Impartasanie, castigi incredere in tine, te apropii de Dumnezeu si poti sa devii un crestin capabil sa intemeiezi o familie crestina la vremea potrivita.

Poate ca Dumnezeu chiar asta doreste: sa-ti poti conduce spre mantuire familia atunci cand o vei intemeia.

Privesc cu multa dragoste pe tinerii casatoriti care vin la biserica impreuna cu copiii lor. Daca la unele biserici vezi mai mult mamici cu copiii in brate ducandu-i duminica la impartasit, aici la biserica la care merg eu, vad multi tatici cu copiii in brate. Ii ridica si-i ajuta sa sarute icoanele, ii duc in brate la imparasit pe cei mici, iar mamicile se ocupa de cei mai mari, caci unii au cate doi-trei copii.

Dragostea este insotita de responsabilitatea de a fi bun crestin. Nimic fara Dumnezeu.

Cu cat ne smerim mai greu in fata lui Dumnezeu, cu atat ne smerim mai mult in fata oamenilor. Iti spun dintr-o experienta veche. Daca noi nu ne grabim sa facem voia lui Dumnezeu, nici Dumnezeu nu Se grabeste sa faca voia noastra... Si apoi, asa cum spunea parintele Arsenie Boca, nu intotdeauna stim ce cerem. Nu e bine sa transformam persoana iubita (mama, prietena, copil) intr-un idol, caci putem avea parte incercari mari. Sa le primim pe toate ca pe niste daruri ale lui Dumnezeu, nu ca pe niste comori proprii care ni se cuvin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2011, 15:46:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. . . asa e, am mai scris despre ea, ma chinui de mai mult de un an de zile. . . am atatea fete, dar tot pe ea o iubesc. . . m-am rugat atat sa o uit, dar e imposibil. . . Dumnezeu nu ma lasa sa o uit. . . ironia este ca nici un baiat nu se poate apropia de ea. Doamne ajuta. . .
Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va multumesc pentru cuvintele calde. . . sa stiti ca aceasta durere m-a apropiat atat de mult de Dumnezeu. Am invatat atatea, ce e nadejdea, rugaciunea, mila, postul, traiesc prin credinta, ma rog mereu, dar lipseste ea. . . Insa desi tot spun ca e imposibil sa ne impacam, ei nu stiu ca alaturi de Dumnezeu nimic nu e imposibil. . . Doamne ajuta. . .
Nu te-ai gandit chiar deloc, ca poate tocmai Dumnezeu NU VREA sa fii cu ea?
Poate ca aceasta fata a avut doar un rol bine determinat in viata ta si acesta s-a incheiat.Ar trebui sa te gandesti si la varianta aceasta. Asuma-ti lectiile de viata pe care le-ai incasat de la ea si mergi mai departe.De ce te incapatanezi sa fie cum vrei tu? Daca Dumnezeu NU VREA ca ea sa-ti fie sotie, si are alte planuri pentru tine, tu nu faci altceva decat sa amani realizarea acestor planuri divine si sa suferi enorm de mult, DEGEABA. De ce nu te strangi de pe jos, vorba lui Horatiu, si nu mergi mai departe? De ce nu lasi VIATA ta in mainile Domnului, si de ce incerci sa fii tu propriul tau dumnezeu, alegandu-ti cu incapatanare un destin care poate nu iti apartine?

Last edited by Melissa; 25.05.2011 at 16:00:11.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.05.2011, 22:02:00
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu te-ai gandit chiar deloc, ca poate tocmai Dumnezeu NU VREA sa fii cu ea?
Poate ca aceasta fata a avut doar un rol bine determinat in viata ta si acesta s-a incheiat.Ar trebui sa te gandesti si la varianta aceasta. Asuma-ti lectiile de viata pe care le-ai incasat de la ea si mergi mai departe.De ce te incapatanezi sa fie cum vrei tu? Daca Dumnezeu NU VREA ca ea sa-ti fie sotie, si are alte planuri pentru tine, tu nu faci altceva decat sa amani realizarea acestor planuri divine si sa suferi enorm de mult, DEGEABA. De ce nu te strangi de pe jos, vorba lui Horatiu, si nu mergi mai departe? De ce nu lasi VIATA ta in mainile Domnului, si de ce incerci sa fii tu propriul tau dumnezeu, alegandu-ti cu incapatanare un destin care poate nu iti apartine?
Nu pot sa trec peste astea. am renuntat de atatea ori la ea, dar mereu intervenea ceva de mi-o scotea in cale. am schimbat atatea fete, nu rezista mai mult de cateva saptamani. toti spun ca poate nu mi-e harazita, ca Dumnezeu mi-a harazit alta, ca mi-a pregatit un viitor, ca El mi-a pregatit altceva. pai si atunci de ce ne mai rugam, pentru atatea lucruri, daca El ne-a pregatit viitorul? de ce ne mai rugam, daca totul e hotarat. atunci cand cineva drag e bolnav, de ce alergati sa va rugati, daca totul e deja hotarat? de ce s-a rugat orbul din sfanta evanghelie sa-l vindece Mantuitorul, daca Dumnezeu hotarase sa fie asa? de ce a fost inviat Lazar, daca Dumnezeu a hotarat sa moara? datorita rugaciunii. . . voia lui Dumnezeu poate fi schimbata, noi putem alege drumul in viata, avem vointa proprie. de ce unii ucid? pentru ca asa a fost voia lui Dumnezeu? nu. . . pentru ca ei au ales. . . de asta nu renunt doamna melisa, pentru ca pt mine asta inseamna credinta. . . asta inseamna Dumnezeu. . . imposibilul devenit posibil. . .
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.05.2011, 22:24:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu te aventura in noi relatii, daca nu ai uitat-o pe fata aceea! Nu te-ai gandit ca ar putea suferi noile tale prietene, ca tu le folosesti, de fapt, pentru a o uita pe prima? Stai si tu singur si linistit un pic!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.05.2011, 22:30:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Nu pot sa trec peste astea. am renuntat de atatea ori la ea, dar mereu intervenea ceva de mi-o scotea in cale. am schimbat atatea fete, nu rezista mai mult de cateva saptamani. toti spun ca poate nu mi-e harazita, ca Dumnezeu mi-a harazit alta, ca mi-a pregatit un viitor, ca El mi-a pregatit altceva. pai si atunci de ce ne mai rugam, pentru atatea lucruri, daca El ne-a pregatit viitorul? de ce ne mai rugam, daca totul e hotarat. atunci cand cineva drag e bolnav, de ce alergati sa va rugati, daca totul e deja hotarat? de ce s-a rugat orbul din sfanta evanghelie sa-l vindece Mantuitorul, daca Dumnezeu hotarase sa fie asa? de ce a fost inviat Lazar, daca Dumnezeu a hotarat sa moara? datorita rugaciunii. . . voia lui Dumnezeu poate fi schimbata, noi putem alege drumul in viata, avem vointa proprie. de ce unii ucid? pentru ca asa a fost voia lui Dumnezeu? nu. . . pentru ca ei au ales. . . de asta nu renunt doamna melisa, pentru ca pt mine asta inseamna credinta. . . asta inseamna Dumnezeu. . . imposibilul devenit posibil. . .
Din proprie experienta ti-am spus, ca daca Dumnezeu nu vrea ceva, apoi nu vrea si gata! :-) Ti-am sugerat sa gandesti la aceasta varianta, nicidecum nu am vrut sa te conving sa renunti. Nu am acest drept.:-)

Este aici un thread unde este descrisa "live" , pas cu pas, povestea cutremuratoare a unei tinere credincioase care cere ajutor in rugaciune pe forum si care si-a ingrijit si iubit tanarul sot bolnav de cancer, pana la ultima lui rasuflare.La ingropat de curand.M-a impresionat peste masura si m-a lasat fara cuvinte, cand ea la un moment dat spunea asa: " Dumnezeu a ales sa nu raspunda rugaciunilor noastre pentru vindecarea trupului, cu siguranta asta e solutia benefica noua, tuturor."

Asta trebuie macar sa-ti dea de gandit..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga pentru un suflet tanar!!!! ancaperluta Intamplari adevarate 4 09.03.2011 10:34:27
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 19:30:03
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14