Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2012, 00:17:33
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Exclamation Vorbirea in limbi - ajutor

Buna ziua, cer si eu ajutor intr-o problema care ma roade de ceva vreme ... e cam asa pe scurt ... am fost ateu pana la 20-21 de ani... timp in care am meditat in ura si intuneric ... e ca rezultat mi-a aparut un fel de vorbire in cuvinte foarte ciudate... ganduri ciudate imi invadau mintea si soapte imi vorbeau... ei... prin interventia Divina am scapat de ganduri soapte.. si toata ura ce o aveam in mine... dar de vorbirea asta nu... frate si cand vorbeste nu se mai opreste ... nici nu stiu de unde vin cuvintele ca daca ma pui sa iti reproduc dupa ce le zic nu le mai am in minte sau ceva de genu... am vreo problema? voi ce ziceti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2012, 03:00:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da.

Dar de ce nu cauti tu ajutor de specialitate?

Apropo, acum ce esti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2012, 06:53:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, acum ce esti?
Archangel de carton.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2012, 09:29:28
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Buna ziua, cer si eu ajutor intr-o problema care ma roade de ceva vreme ... e cam asa pe scurt ... am fost ateu pana la 20-21 de ani... timp in care am meditat in ura si intuneric ... e ca rezultat mi-a aparut un fel de vorbire in cuvinte foarte ciudate... ganduri ciudate imi invadau mintea si soapte imi vorbeau... ei... prin interventia Divina am scapat de ganduri soapte.. si toata ura ce o aveam in mine... dar de vorbirea asta nu... frate si cand vorbeste nu se mai opreste ... nici nu stiu de unde vin cuvintele ca daca ma pui sa iti reproduc dupa ce le zic nu le mai am in minte sau ceva de genu... am vreo problema? voi ce ziceti?
E adevarat ca poate fi o boala psihica, insa poate sa fie si altceva ...
Propun ca, in loc sa il luam in deradere, sa ne rugam toti pentru el, azi, 28.12.2012, la ora 21.00, pentru ca Dumnezeu sa il vindece sau sa il indrume spre cinvea care il poate ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2012, 11:01:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Buna ziua, cer si eu ajutor intr-o problema care ma roade de ceva vreme ... e cam asa pe scurt ... am fost ateu pana la 20-21 de ani... timp in care am meditat in ura si intuneric ... e ca rezultat mi-a aparut un fel de vorbire in cuvinte foarte ciudate... ganduri ciudate imi invadau mintea si soapte imi vorbeau... ei... prin interventia Divina am scapat de ganduri soapte.. si toata ura ce o aveam in mine... dar de vorbirea asta nu... frate si cand vorbeste nu se mai opreste ... nici nu stiu de unde vin cuvintele ca daca ma pui sa iti reproduc dupa ce le zic nu le mai am in minte sau ceva de genu... am vreo problema? voi ce ziceti?
1. Dacă ești un troll, eu ți-aș zice ceva, dar risc să fiu banat.

2. Dacă nu ești un troll, atunci fuga la psiholog/psihiatru și apoi la preot. Dacă ceea ce descrii tu este real, nu vei găsi niciun fel de rezolvare pe internet.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2012, 12:17:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e troll, e Cornelus.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2012, 12:24:30
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e troll, e Cornelus.
Pai ce e "Cornelus"? Nu cine, ce. Nu troll?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2012, 12:34:27
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Buna ziua, cer si eu ajutor intr-o problema care ma roade de ceva vreme ... e cam asa pe scurt ... am fost ateu pana la 20-21 de ani... timp in care am meditat in ura si intuneric ... e ca rezultat mi-a aparut un fel de vorbire in cuvinte foarte ciudate... ganduri ciudate imi invadau mintea si soapte imi vorbeau... ei... prin interventia Divina am scapat de ganduri soapte.. si toata ura ce o aveam in mine... dar de vorbirea asta nu... frate si cand vorbeste nu se mai opreste ... nici nu stiu de unde vin cuvintele ca daca ma pui sa iti reproduc dupa ce le zic nu le mai am in minte sau ceva de genu... am vreo problema? voi ce ziceti?
eu cred ca ai o problema si una cam...grava.

sugestia mea este sa cauti o biserica ortodoxa si sa mergi la slujbe, eventual sa soliciti preotului (preotilor) sa-ti citeasca molitvele sfantului Vasile cel mare, s-ar putea sa ai un duh necurat in tine, care inspira acea vorbire necunoscuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2012, 12:46:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Ah, acum e clar, e cornelurș.

Vorbind cu el însuș.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2012, 21:41:38
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Buna ziua, cer si eu ajutor intr-o problema care ma roade de ceva vreme ... e cam asa pe scurt ... am fost ateu pana la 20-21 de ani... timp in care am meditat in ura si intuneric ... e ca rezultat mi-a aparut un fel de vorbire in cuvinte foarte ciudate... ganduri ciudate imi invadau mintea si soapte imi vorbeau... ei... prin interventia Divina am scapat de ganduri soapte.. si toata ura ce o aveam in mine... dar de vorbirea asta nu... frate si cand vorbeste nu se mai opreste ... nici nu stiu de unde vin cuvintele ca daca ma pui sa iti reproduc dupa ce le zic nu le mai am in minte sau ceva de genu... am vreo problema? voi ce ziceti?
prietene nu exista asa ceva,doar penticostali au asa ceva,daca fratele tau e penticostal,e gresit ceea ce face.Un singur lucru iti spun,persoana care are in sangele sau o limba(de exemplu engleza) nu e nicio problema(nu e o forma penticostala) ca asa sa nascut,dar persoana care doreste sa invete o alta limba(de ex:franceza) el trebuie sa invete asa cum e.Conceptia asta penticostala e o greseala ca ei au primit limbi de foc de Duhul Sfant,desi nu au primit-o.Penticostalii nu o sa inteleaga niciodata aceasta Taina ce li s-a dat si Apostolilor care este total diferit.Cei de pe acest thread sa nu-l considerati nebun,e doar asa acum intr-o forma care a reusit totusi sa fie un crestin.Deci Archangel mergi spre Ortodoxie acolo esti mai in singuranta decat la penticostali,i-ati pe fratele tau si mergeti pe aceasta cale,iti spun doar ca si sfat,tu alegi.Ceea ce spuns de unii da e sa mergi la un preot ca poate te va indruma el mai bine decat noi.Vorbirea din limbi este un fel Turnul Babel la penticostali,deci nu te lua dupa cei care nu cunosc Ortodoxia si mai ales pe Duhul Sfant.

Deci prietene tu alegi ce vrei sa faci,eu unul o sa ma rog pentru tine,ca vad ca ai fost invins de crestini si acum cauti locul potrivit pentru tine,eu iti spun sa vii in Ortodoxie ca nu va fi nimic care sa stea in cale.

Domnul sa te ajute!:)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 28.12.2012 at 21:48:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10