Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 04.03.2011, 16:28:50
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Doi oameni nu pot comunica daca nu au acelasi sistem de referinta.
Daca dumneavoastra credeti ca Biblia este adevarata si cu totul vrednica de crezare putem continua. Daca nu, mai bine ne oprim.

Deci: pasajul dat mai sus spune clar ca:
1. noi nu stim sa ne rugam cum trebuie
2. vazand aceasta slabiciune a noastra, Duhul Sfant ne vine in ajutor. CUM?
3. Duhul Sfant se roagă pentru noi
Ma iertati dar ce poate fi mai clar de atat?

Iar in versetul imediat urmator Apostolul afirma:
El (Duhul Sfant) Se roagă pentru sfinți
Nici eu nu va pot spune altfel.
Cand spuneti ca Duhul Sfant se roaga lui Dumnezeu imi vine in cap ca se aseaza in genunchi, fapt ce este imposibil.
El se roaga prin noi, ne invata pe noi sa ne rugam.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1432  
Vechi 04.03.2011, 17:53:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai daca darul vorbirii in limbi vine inaintea deosebirii duhurilor nu risc sa fiu inselat? Sa vorbeasca un alt duh folosindu-se de mine?
"Oile Mele cunosc glasul Meu si nu se duc dupa un strain".

P.S. Wow, ce mult ati scris!... Eu pe unde ramasesem?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 04.03.2011 at 17:55:33.
  #1433  
Vechi 04.03.2011, 18:02:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Partea subliniata de mine reflecta felul cum vad eu: toate in toti cei plini de Duh Sfant. Nu vad nici un rost sa-mi dea vorbire in limbi iar eu sa nu am habar ce spun pentru ca darul talmacirii l-a dat altuia.?
E bine sa vezi lucrurile asa cum le vede Dumnezeu; nici mai mult nici mai putin. Daca Pavel spune : "pe rând să grăiască și unul să tălmăcească. " [1 cor 14:27], inseamna ca se poate da darul limbilor si fara talmacire. insa ni se da si solutia: "cel ce grăiește într-o limbă străină să se roage ca să și tălmăcească. "
Iar daca tot nu vezi rostul, poti spune asta lui Dumnezeu: "Doamne, eu nu sunt de acord cu ce faci Tu". Stiu si eu, poate te aude si da si dar de talmacire penticostalilor care nu il au.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1434  
Vechi 04.03.2011, 18:10:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Unii au tinut post si rugaciuni cate 20 de ani ca Dumnezeu sa le raspunda la unele intrebari, de exemplu cum lucreaza diavolul.
Ca sa vezi ce preocupari au unii... In loc sa se intereseze cum lucreaza Hristos mantuirea lui, se roaga 20 de ani sa stie cum lucreaza diavolul. Era suficient sa se uite putin in jur, sau in oglinda...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1435  
Vechi 04.03.2011, 18:29:00
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca sa vezi ce preocupari au unii... In loc sa se intereseze cum lucreaza Hristos mantuirea lui, se roaga 20 de ani sa stie cum lucreaza diavolul. Era suficient sa se uite putin in jur, sau in oglinda...
Pai nu vad de ce va propuntati daca nu stiti despre ce este vorba.
Era deja in comuniune cu Dumnezeu, un mare pustnic. Acesta s-a rugat cativa ani la rand sa vada cum reuseste diavolul sa castige suflete. http://www.crestinortodox.ro/credint...vol-69808.html
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1436  
Vechi 04.03.2011, 18:31:35
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Este exclus. Daca ai o motivatie buna, daca apartii lui Dumnezeu si daca ceri Duhul Sfant de la El, vei primi Duhul Sfant, nu altceva. Domnul Isus o spune.
Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
NU, este exclus. Domnul Isus spune ca "Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!"
...
Dar, la inceput, cand ceri Duhul Sfant, NU primesti alt duh. Domnul Isus ne-a promis.
Mai sus ai avut o "sclipire" cu care sunt de acord, si anume: nu ajunge sa ceri ci trebuie sa-i aparti lui Dumnezeu. Iar acum vine intrebarea: Cum sti ca-i aparti?
Apoi daca ai asa de multa convingere ca duhul care vine asupra ta este de la Dumnezeu, cand si cum aplici indemnul: "Cercetati duhurile..."?

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca sa vezi ce preocupari au unii... In loc sa se intereseze cum lucreaza Hristos mantuirea lui, se roaga 20 de ani sa stie cum lucreaza diavolul. Era suficient sa se uite putin in jur, sau in oglinda...
Daca nu-ti cunosti dusmanul nu sti cu cine te lupti, si cu atat mai rau este sa-l subestimezi. Persoana era curioasa cum lucreaza dusmanul pentru ca stia deja cum lucreaza Hristos, voia sa stie cum sa evite inselarea.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1437  
Vechi 04.03.2011, 19:50:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Daca nu-ti cunosti dusmanul nu sti cu cine te lupti, si cu atat mai rau este sa-l subestimezi. Persoana era curioasa cum lucreaza dusmanul pentru ca stia deja cum lucreaza Hristos, voia sa stie cum sa evite inselarea.
Daca Il cunosti pe Hristos cunosti tot ce trebuie sa cunosti. Hristos a cunoscut suferinta si loviturile celui rau, Hristos stie cum lucreaza cel rau, Hristos s-a aratat special ca sa nimiceasca lucrarile celui rau. Nu poti sa-l cunosti pe Hristos si sa nu-l cunosti pe cel cu care El lupta clipa de clipa. Nu este satan o stiinta mai inalta decat Hristos.

Ceva nu e in regula cu aceasta povestire. Sa zicem ca pustnicul inca nu cunoscuse foarte bine pe Hristos sau ca cel ce a povestit-o nu a povestit-o bine...Ma rog...nu e foarte important sa stim ce a fost. Ca pilda, povestirea e frumoasa si plina de invatatura.

P.S. Doamna dianagroza...Din link-ul pe care mi l-ati dat reiese ca pustnicul s-a rugat trei ani, nu douazeci...["de trei ani de zile te rogi lui Dumnezeu ca sa-ti arate"]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1438  
Vechi 04.03.2011, 19:59:52
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca Il cunosti pe Hristos cunosti tot ce trebuie sa cunosti. Hristos a cunoscut suferinta si loviturile celui rau, Hristos stie cum lucreaza cel rau, Hristos s-a aratat special ca sa nimiceasca lucrarile celui rau.
De acord, dar as mai avea intrebari: L-a nimicit de tot sau inca mai poate sa faca rau? Retinusem ca spre sfarsitul veacului satana va fi dezlega ca sa poata veni antihristul...
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu poti sa-l cunosti pe Hristos si sa nu-l cunosti pe cel cu care El lupta clipa de clipa. Nu este satan o stiinta mai inalta decat Hristos.
Nu este o stiinta mai inalta decat Hristos, dar oare nu ar putea fi el mai viclean si mai pricpeut ca noi? (a corupt cete ale ingerilor in importivirea fata de Dumnezeu, i-a prostit el si pe Adam si Eva desi vorbeau direct cu Dumnezeu si traiau in rai, si totusi mai are si o experienta de mii de ani...)
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1439  
Vechi 04.03.2011, 20:05:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Catalin nu ai vrea, te rog, sa citesti ceea ce noi am scris mai inainte?
Si sa comentezi in cunostinta de cauza?

Hai sa nu o luam de la inceput. Fi bun si citeste si tu putin inainte sa scrii.
As fi incercat sa citesc daca nu ar fi fost 144 de pagini. Ceea ce am scris eu e general valabil, am citit ca penticostalii vorbesc de obicei o limba necunoscuta, de aceea e nevoie de traducator.
  #1440  
Vechi 04.03.2011, 20:08:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Era o intamplare povestita de doi penticostali. Acestia incepusera sa citeasca despre ortodoxie si aflasera de rugaciunea inimii.
Odata cand s-au dus la adunare au inceput sa spuna in gand rugaciunea inimii. Dupa un timp nimeni n-a mai putut sa vorbeasca in limbi. Au incercat si n-a mai reusit nimeni in acea adunare in acea zi. Cei doi si-au dat seama ca rugaciunea inimii alungase ingerii cazuti care faceau sa se vorbeasca in limbi si s-au convertit apoi la ortodoxie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10