Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 03.10.2017, 20:10:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci, daca in noul Molitfelnic se si stropeste masina cu apa sfintita, inseamna ca a e sfintire, in titlu se poate scrie si binecuvantare, cum am explicat.
Deci, nu am reușit să intru în posesia acestui Molftelnic, dar mă străduiesc. Sunt tare curios dacă în slujbă mai apare "sfințire". Roagă-te să apară, altfel o iei rău de tot pe coajă. :))) Eu nu am nico problemă dacă o iau pe coajă. :)
Reply With Quote
  #472  
Vechi 03.10.2017, 20:38:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si cand a fost vorba de manastirea Vatopedu era irelevant, desi era acelasi tipic: se picta icoana, apoi se sfintea si dupa aceea se atingea de icoana facatoare de minuni. E mai mult decat clar ca aceasta e practica si in Sfantul Munte, ceea ce era evident, avand in vedere ca si ei au tot Molitfelnicul grecesc.
Articolul este redactat de cine? Sfințirea putea fi făcută de delegația română, atingerea icoanei nu am contestat-o, am spus că cel mult e posibil. Invitația rămâne valabilă, din fericire ne cazăm aproape de Vatoped și te poți convinge că articolele de pe net pot conține și folclor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu de ce ma intrebi cum explic "icoana facatoare de minuni", din moment ce parintele Pruteanu spune ca nu exista icoane facatoare de minuni speciale, pentru ca toate sunt facatoare de minuni. Parintele neaga realitatea, exista icoane facatoare de minuni, care sunt mai speciale decat icoanele obisnuite, desi si ultimele sunt tot icoane folositoare.
"Nu există „icoane făcătoare de minuni”, ci există doar minuni, pe care Persoana reprezentată în icoană o face asupra celui care se roagă cu credință în fața acelei icoane. Denumirea de „icoană făcătoare de minuni” este acceptată și folosită în Biserica Ortodoxă doar în sens indirect, nu direct."

Fii atent la nuanțe! Apoi, nu neagă că nu ar fi icoane mai speciale, ar fi culmea, în Sf. Munte doar la Vatoped sunt 7 icoane speciale. Uite ce zice:

"Este o altă situație cu icoanele care ele însele au trecut prin întâmplări minunate: fiind arse nu ardeau, fiind împunse cu sabia izvorau sânge sau mir etc. Astfel de icoane există și ar fi o nebunie să fie contestate, iar cinstea deosebită adusă lor este oarecum justificată. Dar și aici trebuie să fim atenți la nuanțe (căci ele contează): prin minunile întâmplate cu aceste icoane ele nu au devenit „făcătoare de minuni”, ci cu ele însele Dumnezeu a făcut o minune, pentru credința sau necredința celor care au văzut sau au cunoscut acea minune. Dar și după minunile întâmplate cu acele icoane ele nu devin „făcătoare de minuni”, căci minunile le face doar Dumnezeu."

Asta este poziția ortodoxă! Restul este percepția magică și marketing.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 03.10.2017, 21:07:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad ca nu prea stie in ce consta minunea, sau spune doar lucruri care sa argumenteze ceea ce sustine.
Știi doar tu. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar sminteste oamenii,
Se smintesc cei smintiți, dacă nu-ți convine, nu mai citi (nu mă refer la tine).

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
la fel ca si cu celelalte conceptii pe care le scrie, diferite de invatatura ortodoxa.
Eu, din ce am citit la sfinția sa, nu am găsit "concepții" străine de ortodoxie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca stii si de ceea ce mai sustine, faptul ca o casatorie e deja binecuvantata, fara slujba la biserica, ca multe din vietile sfintilor sunt povesti, ca nu e nevoie sa te spovedesti inainte de spovedanie, etc.
Da, am vazut ce ai înțeles din ceea ce vrea să transmită părintele Pruteanu, mai nimic. Legat de spovedanie și împărtășire cunosc preoți care dau binecuvântare de a te împărtăși de mai multe ori (2-4 împărtășiri) cu o singură spovedanie. Faptul că tu ai altă rânduială, asta nu înseamnă că nu se poate altfel. Am să caut un articol a unui părinte chiar de la Vatoped.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e in ton cu ceea ce spune si despre icoanele facatoare de minuni. Ce legatura are faptul ca ne impartasim cu Trupul si Sangele lui Hristos, cu faptul ca sunt si alte minuni?
Că nu există minune mai mare!

Last edited by simpllu; 03.10.2017 at 22:17:32.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 03.10.2017, 21:27:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt chiar parintele Pruteanu spune ca trebuie indreptate Molitfelinicele si scris dupa dictarea parintelui acolo.
Citez:

"Cred că ar fi bine totuși să se mențină rânduiala actuală din Molitfelnic, dar nu pentru a stropi icoanele cu agheasmă, ci ca o slujbă de primă cinstire/venerare a icoanei respective – un fel de „canonizare” a lor, la care Biserica, prin rugăciune înaintea ei și sărutare să recunoască în acea imagine o icoană canonică (!), cum se făcea în trecut prin scrierea de către episcop sau preot a numelui celui zugrăvit."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sau smulgerea icoanelor "necanonice" din biserici si din mainile calugarilor si arderea lor de catre grupurile de reformisti.
Rastălmăcești! Citez:

"Iar dacă chipul nu corespunde tradiției ortodoxe de pictare a icoanelor, acestea să fie respinse și să nu fie cinstite. Aceasta însă nu înseamnă că ele pot fi profanate, ci trebuie distruse prin ardere, chiar dacă la prima vedere sunt frumos executate, iar în locul lor să fie puse icoane ortodoxe canonice, numite și „icoane bizantine”."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din citat intelegem ca nu considera gresita sfintirea icoanelor, deci noi am discutat degeaba pana acum. Ce rost mai avea sa pierdem timpul, tu sustinand ca nu trebuie sfintite icoanele, cand nici parintele Pruteanu nu e impotriva?
Pentru că s-a găsit un deștept care să spună că părintele a luat-o pe arătură în privința acestei intrepretări, iar eu și tu, alți deștepți, i-am ținut isonul. :))

P.S. Pe mine mă distrează seriozitatea ta și cum alternezi între acrivie și indulgență în ceea ce privește aplicarea învătățurii ortodoxe.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 03.10.2017, 21:45:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am pierdut timpul degeaba, cand nici macar parintele Pruteanu, pe care il tot citezi, nu spune ceea ce sustii tu, ca icoanele nu trebuie sfintite, ca ar fi o greseala sfintirea lor. Unii de pe forum au crezut chiar ca e un mare pacat, impotriva sinoadelor.
...:)) Nimeni nu a pomenit că ar fi păcat, discuția a plecat de la sfințirea caselor. S-au făcut afirmații la adresa părintelui Pruteanu cum că ar fi luat-o pe arătură. Să ne înțelegem, rânduiala sfințirii icoanelor nu are nicio bază în Tradiția Bisericii și nici o argumentație canonică. Părintele nu cere o revenire la vechea Tradiție, dar faptul că sunt unii care cer obligativitatea sfințirii icoanelor (spun că o icoană nesfințită rămâne doar o reprezentare), l-a determinat să argumenteze alegerea făcută de nu sfinți icoane. Icoana este sfințită prin chipul pe care îl reprezintă. El nu "atacă" această practică de sfințire, dar nimeni nu poate pretinde obligativiatea sfințirii icoanelor (apropo, tu ai ajuns la catersirea unui preot pentru că nu sfințește icoane). Bravo! Ține-o tot pe contrasens! :)))
Reply With Quote
  #476  
Vechi 03.10.2017, 22:08:45
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

[quote=simpllu]...:)) Nimeni nu a pomenit că ar fi păcat, discuția a plecat de la sfințirea
Citat:
caselor. S-au făcut afirmații la adresa părintelui Pruteanu cum că ar fi luat-o pe arătură. Să ne înțelegem, rânduiala sfințirii icoanelor nu are nicio bază în Tradiția Bisericii și nici o argumentație canonică. Părintele nu cere o revenire la vechea Tradiție, dar faptul că sunt unii care cer obligativitatea sfințirii icoanelor (spun că o icoană nesfințită rămâne doar o reprezentare), l-a determinat să argumenteze alegerea făcută de nu sfinți icoane. Icoana este sfințită prin chipul pe care îl reprezintă. El nu "atacă" această practică de sfințire, dar nimeni nu poate pretinde obligativiatea sfințirii icoanelor (apropo, tu ai ajuns la catersirea unui preot pentru că nu sfințește icoane). Bravo! Ține-o tot pe contrasens! :)))
simpllu,esti doar un eretic,dar tu te crezi virtuos. Cata infatuare demonica sa te crezi mai presus de Biserica.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #477  
Vechi 04.10.2017, 19:01:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai să vedem unde am recunoscut, link te rog. :)
Eu tin minte si ce ai spus tu si tu nu tii minte ce ai spus acum putin timp. De aceea discutam degeaba tot timpul, pentru ca tu uiti a doua zi ce ai spus si ce ai citit. Pe langa faptul ca ti-am aratat de vreo cincizeci de ori link-ul care arata ce au spus toti sfintii despre Daniel 7 si tu continuai sa negi. Stiu si ce am spus eu, iti reprosam tocmai ce am scris mai sus, ca ai negat luni de zile acest lucru, iar tu ai recunoscut, pentru prima data, ca te-ai inselat. Nu o sa stau sa caut eu intre cele 1000 de mesaje ale tale din ultimele luni.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să înțeleg că acesți părinți nu a putut greși doar pentru că argumentează convingerile tale? Dar ceea ce a comentat Sf. Nicodim Aghioritul preferi să sfidezi, nu mai vorbim de faptul că sunt hotărâri chiar ale Sinodului VII.
Nu sfidez nimic, tu nu stii despre ce vorbim, nu ai inteles ca nici parintele Pruteanu nu sustine ce spui tu. Nu intelegi ce inseamna sfintirea. Faptul ca acei parinti si sfinti aua vut acea icoana nu era principalul argument, ci faptul ca ceea ce spun contestatarii e fals. Acela era doar un argument in plus.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 04.10.2017, 19:04:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu tin minte si ce ai spus tu si tu nu tii minte ce ai spus acum putin timp.
Eu îți cer link, tu "eu țin minte...". :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea discutam degeaba tot timpul, pentru ca tu uiti a doua zi ce ai spus si ce ai citit.
:)) Nu, noi dicutăm degeaba pentru că tu nu vrei să accepți că se poate și altfel. Tot ce iese din tiparul tău este ecumenism sau idei protestante.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
... iar tu ai recunoscut, pentru prima data, ca te-ai inselat.
Link.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu o sa stau sa caut eu intre cele 1000 de mesaje ale tale din ultimele luni.
Atunci nu mai fă afirmații pe care nu le poți demonstra.

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 19:33:25.
Reply With Quote
  #479  
Vechi 04.10.2017, 19:07:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu sfidez nimic, tu nu stii despre ce vorbim, nu ai inteles ca nici parintele Pruteanu nu sustine ce spui tu. Nu intelegi ce inseamna sfintirea.
Eu am înțeles foarte clar, doar că tu nu te poți raporta la o discuție într-un anumit context. Ai explicațiile mai sus.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 04.10.2017, 19:09:56
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Faptul ca acei parinti si sfinti aua vut acea icoana nu era principalul argument, ci faptul ca ceea ce spun contestatarii e fals. Acela era doar un argument in plus.
Irelevant, acei părinți nu sunt infailibili. Tu continuă pe contrasens.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie