Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2023, 23:39:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit Purtatorul de cuvant al Patriarhiei

De ceva timp văd că se întețesc niște discuții neprincipiale sau cel puțin neinspirate, între un mirean ortodox cu studii teologice universitare, care se întâmplă să dețină vremelnic o funcție administrativă și diferiți ierarhi ai Bisericii ortodoxe, care oricum poartă răspunderea pt pastorația lor în fața lui Dumnezeu.
Culmea e că în istoria B.O.R. nu a existat funcția de purtător de cuvânt, decât după 1990.

Și e prima dată când un funcționar bisericesc provoacă tulburări, deși are în mod clar o fișă a postului, în care trebuie să se abțină de la a genera el prin faptele sale conflicte sau subiecte negative de imagine din care să se hrănească presa.

https://www.activenews.ro/prima-pagi...astilor-183017

Ultimul episod se pare că vizitele în teritoriu ale lui ÎPS Calinic n-ar conveni unor teologi din B.O.R., ca și cum ar fi ceva neobișnuit, din contră mi s-ar părea ceva ce ține de nepăsare să nu cercetezi preoții și comunitățile încredințate spre păstorire, e limpede că la ritmul de depopulare actuală, vor fi tot mai puține parohii în 10-15 ani, nu în anul 2100.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.07.2023 at 23:43:26.
  #2  
Vechi 02.08.2023, 12:32:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Pai si ce e de facut? Intreb fara fatarnicie. Ai spus si tu ca un post nou si o problema noua. In cazul asta mie asa mi se pare ca mirenii n-ar trebui sa se bage sa judece. E nevoie de intelepciune, nu putem apela la canoane vechi sau traditii bine stabilite. Intelepciunea e in biserica, e treaba ierarhilor, calugarilor sa indrume aceste lucruri.

Ce ma gandesc ca putem noi face este sa cautam mai multe informatii, deci va intreb pe voi ca eu nu stiu. Chiar n-a fost vreodata un post cat de cat asemanator, poate in imperiul bizantin? De ce a fost initial creat acest post? Alte tari ortodoxe cum fac? Care e scopul curent acestui post?

> Contactat de MEDIAFAX, părintele Constantin Stoica a spus că este vorba despre o nouă strategie de comunicare.
>"Este vorba despre o nouă strategie de comunicare, de întărirea echipei de comunicatori. Vasile Bănescu va prelea responsabilitatea de purtător de cuvânt al Patriarhiei Române. El este mirean", a precizat părintele Constantin Stoica, care a deținut funcția de purtător de cuvânt al Patriarhiei Române timp de peste 15 ani.

O noua strategie de comunicare banuiesc menita sa implice mai usor societatea 'contemporana'? Inseamna ca sunt doi factori: crearea initiala a postului dar si, mai tarziu, angajarea unui mirean pentru aceasta noua strategie de comunicare. Eu nu stiu sa judec daca e bine sau rau sau cine greseste si cum.
  #3  
Vechi 02.08.2023, 22:20:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce ma gandesc ca putem noi face este sa cautam mai multe informatii, deci va intreb pe voi ca eu nu stiu. Chiar n-a fost vreodata un post cat de cat asemanator, poate in imperiul bizantin? De ce a fost initial creat acest post? Alte tari ortodoxe cum fac? Care e scopul curent acestui post?
Nu cred că există o astfel de funcție nici în alte țări, sunt eventual anumiți preoți care au și catedră unde predau și transmit și anumite comunicări către presă, îi ajută și supra-informarea dobândită din activitatea de cercetare.

Ideea e alta, purtătorii de cuvânt nu provoacă ei incidente din declarații, mai degrabă vorbesc cât mai la obiect, și diplomatic.

La Vasile Bănescu e o activitate intensă în pagina de facebook și presa preia ce zice el ca și cum ar veni de la P.F. Daniel sau din cancelaria Sfântului Sinod.

Plus că Vasile Bănescu face politică deșențată anti-AUR și PSD ceea ce nu are voie să facă un purtător de cuvânt, nici nu ar trebui să apară pe trinitas tv diferiți vectori de imagine politică Flutur - baronul local PNL de Suceava, sau Rafila sau intelectualii lui Băsescu, care cică ne dau ei sfaturi cum e cu creștinismul din afara practicii creștinismului.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
O noua strategie de comunicare banuiesc menita sa implice mai usor societatea 'contemporana'? Inseamna ca sunt doi factori: crearea initiala a postului dar si, mai tarziu, angajarea unui mirean pentru aceasta noua strategie de comunicare. Eu nu stiu sa judec daca e bine sau rau sau cine greseste si cum.
Păi societatea contemporană oricum nu dă doi bani pe BOR pe ierarhi, merge la nuntă doar în biserică și atunci cu niște ținute prea frivole.
Tu nu trebuie să vorbești ca purtător de cuvânt al Patriarhiei pe limba lor ci să vorbești pe limba tradiționaliștilor care susțin prin participare masivă și voluntariat Biserica și necesitățile ei materiale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #4  
Vechi 04.08.2023, 01:45:30
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce ma gandesc ca putem noi face este sa cautam mai multe informatii, deci va intreb pe voi ca eu nu stiu. Chiar n-a fost vreodata un post cat de cat asemanator, poate in imperiul bizantin? De ce a fost initial creat acest post? Alte tari ortodoxe cum fac? Care e scopul curent acestui post? ...
Acest post a aparut in urma presiunilor politice de dupa 2007, data aderarii Romaniei la UE, si are rolul de a "integra" BOR incet-incet in randul departamentelor bugetare, intai ca alcatuire si echivalare de cadre, apoi si ca "inchinare" catre imparatzie, obiectiv pentru care persoana incadrata, desi are studii de specialitate, are o fisa a postului secreta (la SIE) si de aceea era necesar sa nu fie cleric, adica sa nu fie liber.

36. Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veți fi într-adevăr.(In8,36)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #5  
Vechi 04.08.2023, 08:03:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Acest post a aparut in urma presiunilor politice de dupa 2007, data aderarii Romaniei la UE, si are rolul de a "integra" BOR incet-incet in randul departamentelor bugetare, intai ca alcatuire si echivalare de cadre, apoi si ca "inchinare" catre imparatzie, obiectiv pentru care persoana incadrata, desi are studii de specialitate, are o fisa a postului secreta (la SIE) si de aceea era necesar sa nu fie cleric, adica sa nu fie liber.

36. Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veți fi într-adevăr.(In8,36)
Există funcția de purtător de cuvânt la Patriarhia Română cel puțin din anii 2000, deci de pe vremea P.F. Teoctist, dovada e o știre din 2015, de când a fost înlocuit Costel Stoica, se spune că era de peste 15 ani purtător de cuvânt.

Deci nu are treabă cu momentul 2007, aderarea la U.E. sau cu 2004 aderarea la tratatul de apărare.

Inițial cred că a apărut funcția asta ca să nu vină ierarhii să dea declarații presei și presa să preia și să ciuntească cum face cu ÎPS Teodosie pe care îl demonizează pt ce declară în emisiunea Cuvântul Ierarhului.

Și acolo nu știi cine e la capătul telefonului și pune întrebări, unele întrebări pot fi puse pt știri de presă, e păcat să intrăm într-o biserică catolică, e păcat să ne împărtășim la catolici și atunci ierarhul o să zică da și o să sară presa, dacă o să zică nu o să sară unii după croiala lui alde David să zică că s-a vândut, a trădat, a găsit el înregistrarea.

Deci orice are zice cineva stă la pândă, de aceea un purtător de cuvânt ar trebui să se bucure că se întâmplă cât mai puține evenimente, că nu are de depus efort, nu să depună eforturi pt a fi mereu în atenția presei.

Singurul argument să pui un mirean purtător de cuvânt ar fi că lași preotul la slujbe și îi iei din povară, dar mandatul ăsta de purtător de cuvânt ar trebui să fie limitat în timp, nu ar trebui să fie un singur purtător de cuvânt ci mai mulți comunicatori poate.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Acest post a aparut in urma presiunilor politice de dupa 2007, data aderarii Romaniei la UE, si are rolul de a "integra" BOR incet-incet in randul departamentelor bugetare...
Vezi că și catolicii au purtători de cuvânt, Francisc Doboș a fost schimbat din funcție pt o postare cu masca, el fiind conformist cu statul în acea postare dar având o declarație amuzantă, deci și la ei se fac modificări că nu convine cuiva ceva, doar că se merge pe burtă.

https://observatornews.ro/social/fra...at-357582.html
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.08.2023 at 08:08:06.
  #6  
Vechi 09.10.2023, 16:32:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că există o astfel de funcție nici în alte țări
Mai m-am uitat putin la asta si vad ca Patriarhia Ecumenica a avut ca purtator de cuvant pe Arhimandritul Dositheos Anagnostopulos (e.g. scrie aici) si acum ar fi Arhidiaconul John Chryssavgis. Pentru Patriarhia Rusa, vad ca Parintele Alexander Volkov ar avea un rol asemanator (e.g. mentionat aici). Deci nu e ceva intru totul specific Romaniei, dar pare totusi o pozitie noua pentru toata lumea. Ce pare specific Romaniei este faptul ca avem purtator de cuvant un mirean. Nu stiu cand a fost introdusa prima oara aceasta pozitie si unde. Pare ceva de sfarsit de veacul al XX-lea, probabil dupa 1995. S-ar putea chiar Romania sa fi fost prima dintre patriarhate, nu stiu sigur.

Dar stii ce e interesant? Vaticanul are purtator de cuvant cel putin din 1984, deci dinainte de patriarhatele ortodoxe din cate vad. Primul pare sa fi fost Joaquin Navarro-Valls (mirean), apoi Federico Lombardi (preot), apoi Greg Burke (mirean), apoi Matteo Bruni (mirean). Deci majoritatea au fost mireni.

Deci de unde vine ideea de purtatori de cuvant ai patriarhiilor ortodoxe? De unde ideea de a avea mirean ca purtator de cuvant? In lipsa dovezilor contrare, eu vad ca de la romano-catolici vine acest obicei!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
  #7  
Vechi 09.10.2023, 22:11:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De unde ideea de a avea mirean ca purtator de cuvant?
E irelevant faptul că un purtător de cuvânt e preot sau mirean.
Omul trebuie să fie în domeniu, să fie inteligent, să știe cât e ceasul, să aibă proprietatea termenilor și să facă ascultare de patriarh. Nu are nicio importanță că e mirean, preot sau înalt ierarh pentru că el nu e acolo ca să rezolve vreo problemă sau să prezinte niște opinii proprii foarte înțelepte. Omul pur și simplu exprimă punctul de vedere al patriarhului. Orice ar spune, bun sau rău, e punctul de vedere al patriarhiei.

Nicio instituție nu ține pe post un purtător de cuvânt care emite parascovenii din capul lui în contradicție cu poziția oficială a instituției. Așadar ce spune Bănescu e punctul de vedere al patriarhului Daniel. Și gata.

Pentru că patriarhului nu-i stă bine să se contreze cu un ateu militant precum CTP, are purtător de cuvânt. E atât de simplu. Pentru că patriarhul nu vrea să-l contreze direct pe Teodosie când ăsta spune prostii cât roata carului, are purtător de cuvânt. E o chestie de diplomație, foarte bună și utilă.
Ce nu vă e clar de tot cârcotiți atât?
  #8  
Vechi 11.10.2023, 09:56:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

[quote=Penticostalul Traditional;674303] Așadar ce spune Bănescu e punctul de vedere al patriarhului Daniel. Și gata. [quote]oare asa sa fie?!Realitatea spune altceva. Vezi atacul lui Banescu la Mihail Neamtu

[quote]Pentru că patriarhul nu vrea să-l contreze direct pe Teodosie când ăsta spune prostii cât roata carului/QUOTE]IPS Teodosie spune prostii...o iau ca pe o gluma proasta
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #9  
Vechi 11.10.2023, 10:50:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Așadar ce spune Bănescu e punctul de vedere al patriarhului Daniel. Și gata.
oare asa sa fie?!Realitatea spune altceva. Vezi atacul lui Banescu la Mihail Neamtu

Citat:
Pentru că patriarhul nu vrea să-l contreze direct pe Teodosie când ăsta spune prostii cât roata carului
IPS Teodosie spune prostii...o iau ca pe o gluma proasta
Asa este, e unii pe forum, nu dam nume, care cu inconstienta provoaca si baga idei, numai ca sa dezbine...

Revenind la subiect, cred ca sa te iei de incomparabilul teolog si filozof Mihai Neamtu mi se pare strigator la Cer pentru ca prin el, prin atitudinea lui demna si inteleapta parca disting voia politica a Domnului, sau sa te apuci sa dai dreptate la CTP cand acesta intra viclean in polemica cu BOR sau cu ips. Teodosie sau cu Ignatie al Husilor ca sa compromita ortodoxia mi se pare deadreptul aiuritor caci CTP n-are dreptate, minte de inghiata apele din interes sateic-ereticosmopolit, insa cand se ajunge pana acolo de se da dreptate telectualilor cosmopoliti ce se cred eminente cenusii gen Noica sau Caragiale militand sa fie facut pe placul lor ca sa ne vindem Credinta ereticilor si marelui papalâc, atunci situatia devine chiar penibila, lucru care ma indigna profund... insa totusi, nu pot minti lasand sa curga numai idei negative pe Banescu, recunosc ca imi place uneori si de Banescu, mai ales atunci cand e invitat de Alina Badic si de Ingrid Baciu la discutii asa ca intre astrologi, acolo e in elementul lui si sunt gata oricand sa-l ascult si sa-l urmaresc cum cu o gratie divina ne spune lucruri foarte interesante despre Credinta si despre Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.10.2023 at 10:53:09.
  #10  
Vechi 11.10.2023, 15:03:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asa este, e unii pe forum, nu dam nume, care cu inconstienta provoaca si baga idei, numai ca sa dezbine...

Revenind la subiect, cred ca sa te iei de incomparabilul teolog si filozof Mihai Neamtu mi se pare strigator la Cer pentru ca prin el, prin atitudinea lui demna si inteleapta parca disting voia politica a Domnului, sau sa te apuci sa dai dreptate la CTP cand acesta intra viclean in polemica cu BOR sau cu ips. Teodosie sau cu Ignatie al Husilor ca sa compromita ortodoxia mi se pare deadreptul aiuritor caci CTP n-are dreptate, minte de inghiata apele din interes sateic-ereticosmopolit, insa cand se ajunge pana acolo de se da dreptate telectualilor cosmopoliti ce se cred eminente cenusii gen Noica sau Caragiale militand sa fie facut pe placul lor ca sa ne vindem Credinta ereticilor si marelui papalâc, atunci situatia devine chiar penibila, lucru care ma indigna profund... insa totusi, nu pot minti lasand sa curga numai idei negative pe Banescu, recunosc ca imi place uneori si de Banescu, mai ales atunci cand e invitat de Alina Badic si de Ingrid Baciu la discutii asa ca intre astrologi, acolo e in elementul lui si sunt gata oricand sa-l ascult si sa-l urmaresc cum cu o gratie divina ne spune lucruri foarte interesante despre Credinta si despre Dumnezeu.
derapajele lui Banescu (multe de altfel) sunt un semnal de alarma si nu inteleg DE CE nu se i-a atitudine din partea patriarhului, doar daca Banescu nu cumva il santajeaza pe patriarh
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Subiect închis

Tags
biserica romana, comunicare