Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2010, 14:01:24
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

no bine, in tara ii greu sa gasesti mancare de post???? haideti in germania sa vedeti cum e, painea e cu lapte si unt. anul trecut in postul craciunului, si anul asta in postul pastelui io faceam painea, de fapt am invatat sa fac paine si pana la urma mi-a si reusit. insa de cateva luni mi-am cumparat masina de facut paine.

anul acesta in iunie am fost in tara, si era post. am fost cu sotul meu la restaurant, si am comandat fasole verde scazuta cu mujdei, si desert am vrut clatite de post(nu erau trecute in menu), dar mi-au facut si inca or fost ff bune. tot in iunie am fost in concediu, si eram tare suparata, avand trei mese incluse, si ca va tb sa intrerup postul. spre surprinderea si fericirea mea, timp de 5 zile, 3 mese pe zi, mi-au gatit de post.

deci se poate!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2010, 14:15:42
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Noi ne sinucidem incetisor dand frau liber poftelor de a satisface gustul, de a ne imbuiba cu lacomie. Da, romanii mananca prost, nu pot sa conceapa o saptamana fara o friptura, fara salamuri si mezeluri. Asta e consecinta ignorantei, pentru ca nu ne pasa de sanatatea noastra si a familiei. Nu ne intereseaza, e clar! Cand deschid subiectul despre alimentatia sanatoasa, mi se dau acelasi raspunsuri idioate: o viata am, trebuie sa ma simt bine; oricum o sa mor candva; nu avem ce face ca toata mancarea e otravita... Dovada de indiferenta generala crasa! Ma, aia care nu stiu si mananca porcarii au o scuza, dar aia care stiu si continua sa se otraveasca in mod constient sunt sclavii viciilor si vor infunda in curand spitalele si cimitirele cazand prada maladiilor moderne necrutatoare.
Mencinicopschi zice in "Si noi ce mai mancam?" - volumul I - ca peste 300.000 de romani frecventeaza zilnic restaurantele de tip fast-food. Asa au ajuns copiii sa fie mai bolnavi decat parintii si, mai mult, parintii [iresponsabili] au inceput sa-si ingroape propriii copii. Dumnezeu sa-i ierte pe toti si sa-i lumineze pe cei care mai au un dram de minte in cap.
Foarte bine vezi problema.Ai mare dreptate! DIN PACATE..:-(
Se stie ca suntem ce mancam...de aceea si natia noastra e ceea ce este...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2010, 14:40:21
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Smile

Eu de obicei zic fara carne va rog, sau cumpar numai cartofii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2010, 17:54:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ma ingrozesc de romanul carnivor, dar mai tare ma inspamanta "canibalul" care sunt. Desigur, in intelesul pe care Sfantul Antim Ivireanul il folosea in una din cuvantarile sale privitoare la post, aceea ca am ajuns a "ne manca" fratii intre noi, a ne vorbi de rau, a ne blestema.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.12.2010, 18:51:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
@Mihnea

Daca pentru tine e greu,gandeste-te pentru un ortodox,care nu mananca nici produse lactate,nici peste (in afara de unele zile ingaduite).

Solutia este urmatoareapentru ortodocsi)

cartofi prajiti sau fierti
salate
fasole sau ciorba de legume(numai la restaurante)

Daca esti mai putin prtentios,poti sa iei o tocana de legume sau zacusca la borcan si sa mananci cu paine.

Daca esti si mai putin pretentios,o bucata de paine si eventual cateva mere sunt suficiente.

Acu depinde de fiecare....
Obisnuiesc sa spun ca si mamaliga cu ceapa daca ai pe masa si este vorba buna, le treci pe toate. Nu este important ce mananci, cat mananci, ci vorba buna.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.12.2010, 19:03:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Împins de daraveri juridice, azi am fost plecat prin țară. Din București, în Valea Trotușului și înapoi. Cu o geantă de bani la mine, nu mi-am închipuit să se poate să fac foamea în România secolului al XXI-lea. Ei bine, m-am păcălit. Toată ziua și toți cei 700 km parcurși, nu am reușit decât să-mi cumpăr două pateuri și un covrig. Asta pentru că nu am luat în calcul realitatea de pe teren, și anume că în orice restaurant, în orice fast food, ba chiar în orice benzinărie nu găsești altceva decât carne.
A fost o surpriză plăcută pentru mine să aflu că în orașe care sunt, de fapt, sate mai mari, precum Adjud sau Onești, există fast-fooduri. Într-unul erau 12 feluri de mâncare, în altul 14: toate cu carne. Hamburgeri, cheese-burgeri, hotdog, shaorma de nu știu care și schawaerma de altfel (așa se ortografiază, am văzut eu !), pui la rotisor, pui rondele, pui chiftele, pui românești și pui chinezești de la Shanghai. TOATE, absolut toate, cu carne. La restaurant la fel, singura deosebire fiind că acolo ai de ales între cărnuri după metode evropinești, precum Brâu Albastru, sau aceleași cărnuri după metode d-ale noastre, românești, precum ostropel.
Acuma, regula de post pe care eu trebuie să o urmez este foarte simplă: nu am voie să mănânc carne în post. Orice pot mânca: lactate, ouă, pește. Și, bineînțeles, fructe, legume sau cereale. Dar nu carne. Ei bine, în țara în care 95 de oameni dintr-o sută răspund, dacă-i întrebi, că sunt creștini, în țara în care se trâmbițează legenda că a fost creștinată de apostolul Andrei, dacă nu cumva de traco-geto-daci, nu găsești nimic de mâncare în toate unitățile de alimentație publică, la mijlocul Sfântului Post al Crăciunului, decât CARNE. Nimeni nu-ți face nici măcar un ou prăjit la comandă. Nu găsești o cană de iaurt cu cereale în nici un restaurant, ci doar oameni care înjură guvernul că e țara în criză. O chiftea din soia nu-ți face nimeni. Este Țara Porcului Sfârâitor asta, oameni buni !

De aceea, vă îndemn să nu faceți ca mine: dacă trebuie să fiți călători în zi de post, luați-vă un borcănel de zacuscă la voi ! Luați-vă un boț de brânză și o ceapă, că altfel nici pe aia n-o găsiți. Supă de pui cu ceapă a la grec, da ! Ceapă, nu !
Ce restaurant nu poate face ou prăjit? Sau ce restaurant nu are și salată în meniu? Unele restaurante fac și pizza de post.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2010, 06:34:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
daca a-i incercat doar la un fast-food ai dreptate pe juma .un calator in timpul postului a intrat in restaurant si a intrebat chelnerul
-aveti produse de peste?
-da
-aduceti-mi coada de balena
-nu avem.
-dar aripa de rechin ?
-nu
-martor imi este dumnezeu ca am vrut sa postesc asa ca aduce-ti o friptura.
cred ca asta vrei sa demonstrezi si tu????
ma intreb?
Omul tocmai a zis ca a facut foamea la propriu pentru ca nu a gasit produse de post pe nicaieri,deci nu cred ca se sustine varianta ta.
Eu il inteleg destul de bine pentru ca am ani de zile de cand nu mananc carne si colac peste pupaza,intr-o piata alimentara indopata de chimicale,E-uri,eu incerc sa mananc cat mai natural...sa vedeti aici dilema si cat de greu poti gasi ceva sa poti manca,mai ales cand vezi ca si produsele de post sunt infestate de toate nenorocirile si chiar si in piata dai peste legume injectate cu tot felul de "bunatati" de poti tine rosia ca la muzeu in vitrina si o luna si nu se strica!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2010, 08:49:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
am ani de zile de cand nu mananc carne
Cam 1 % dintre pacienții mei nu mănâncă de loc carne. Formează, de departe, grupul cel mai sănătos. Am fost impresionat când unul dintre ei, rămânând văduv, s-a căsătorit la 67 de ani. Ce i-o mai fi trebuit lui moșu să se însoare ? Moșu practica înotul de 2-3 ori pe săptămână. Nu oriunde, ci prefera la râu. Chestia cu însurătoarea am înțeles-o mai bine când a devenit tătic, la 72 de ani.Acum are 75 și umblă cu fetița tatii în parc, la joacă. Îl mai văd o dată la doi ani, când vine să-și facă analizele. Sunt cam aceleași valori pe care le aveam eu, acu 20 de ani.

Citat:
si colac peste pupaza,intr-o piata alimentara indopata de chimicale,E-uri,eu incerc sa mananc cat mai natural...sa vedeti aici dilema si cat de greu poti gasi ceva sa poti manca,mai ales cand vezi ca si produsele de post sunt infestate de toate nenorocirile si chiar si in piata dai peste legume injectate cu tot felul de "bunatati" de poti tine rosia ca la muzeu in vitrina si o luna si nu se strica!
Am o bucată de pământ la țară, în părțile Argeșului. Într-o zi, enervat că buruienile ajunseseră în bătătură, pliveam. Pentru un orășan înalt și gras, ca mine, plivitul e o muncă îngrozitoare, cu care nu este deprins. Nevenindu-mi la îndemână să lucrez aplecat, lucram ghemuit, cu săpăliga. Instrumentul acela mic, mistria țăranului. Trece pe lângă mine vecinul și se miră: "Dom doctor, ce vă chinuiți atâta, este la Pitești ierbicide, cu 100 de mii acoperiți tot !" Am înțeles de ce roșiile lui erau pe puțin cât mingile de tenis, iar ale mele niște rușini.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2010, 09:06:32
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Iluzii. Cu aroma de mezeluri si fum, cu imaginea bunatatilor de odinioara. Asta este ceea ce consumam in ziua de azi. Pana si bucatica de muschi injectata cu saramura este uneori searbada la gust din pricina hormonilor si a ingrasamintelor cu care este crescut animalul.

Vorbeam cu o fosta colega despre peste si despre gustul ciudat pe care il are uneori, de parca ai manca o bucata de cauciuc. Mi-a spus ca asta se intampla atunci cand pestele nu mai este prins in mod traditional, ci prin electrocutare. Brrr..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2010, 10:01:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit daca vrei, poti !

Eu imi aduc aminte de discutiile infocate despre portul pantalonilor de catre femei in biserica si despre posibilitatea aceastora de a sminti astfel . Mi-aduc aminte de partizanii masculini ai portului pantalonilor si a acceptarii unui regim lejer al vestimentantiei pt. biserica de catre femei pe motiv ca nu este scris nimic nicaieri privitor la o rivna sustinuta legata de subiect .
Cu acest ,,nicaieri" se loveste intotdeauna de catre lejerii credintei in orice cred de cuvinta cu minismerenia lor fara a -si aminti cuvintele spuse de sf. Ioan teologul si apostolul care spune f. frumos in a sa evanghelie ca multe a spus si a invatat Iisus pe ucenicii sai (si pe acestea multe si toate spune la sfirsitul evangheliei de la Matei sa le respectam, transmise prin traditie, oral, inafara celor scrise) care daca s-ar fi scris toate nu ar fi incaput aceste carti cu invataturi si porunci in lumea aceasta .
Dar revenind , lejeritatea acceptata in orice aspect al vietii crestine da si valoarea crestinului . Este precum elevul la scoala.
Pai daca acceptam o vestimentatie lejera in biserica pt femei, putem minca si de frupt in zi de post , pe motiv cum ca suntem calatori pe drum si ca nu avem ce ; putem sa nu ne mai rugam cind calatorim, cind suntem la serviciu ( intr-un interviu aici pe forum al parintelui Rafail Noica spunea ca ,,Rugaciunea lui Iisus" a ajuns din ce in ce mai mult rugaciunea omului cotidiam , din ce in ce mai mult in criza de timp !)sau suntem acasa dar suntem obositi, ca cica avem motiv binecuvintat ; putem de asemenea sa nu frecventam cu rigurozitate slujbele bisericii sau din contra , sa ne loveasca evlavia chiar cind suntem la estru, pt. ca necesita efort prea mare , putem sa nu ne educam copii in spiritul credintei curate si ortodoxe ci al credintei sociomorale docte, si tot asa putem face de mintuiala mai toate lucrurile fiind astfel siguri ca asa vom ajunge sfinti ortodocsi !

Cel ce voieste sa posteasca nu arunca crucea grijei nevointei sale pe altii ci o ia pe umerii sai si isi pregateste cu simplitate de acasa pachet de drum cu ce voieste el , sau stie ca in toata gama de marketuri exista citrice, fructe , legume (ardei gras, castraveti, rosii, morcov), pateuri vegetale, crochete,tofu, halva, tocanite de legume, kefir,iaurt,sana,cascaval/brinza portionate, masline, s.a.m.d., de prisos de a mai adauga. La fel in restaurante , pt. cei rasati, se servesc salate, ciorbe de legume, sau orice ciorba (pt. catolici) din care se scoate carnea .

Iacata , cite variante , desigur daca si dorim . Dar este mai comod sa purtam pantaloni in biserica deoarece acestia nu sunt dogma . Si de aici in colo toata credinta se clarifica si nu mai are taine pt. ... nimeni, sa zicem .

Este o parere despre ce voim si ce infaptuim ! Sau unde a crapat si unde vroiam defapt sa dam !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.12.2010 at 10:09:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hramuri in Romania ! windorin Biserica Ortodoxa Romana 14 05.10.2016 00:11:10
Let's do it Romania Florin-Ionut Intamplari adevarate 20 28.09.2010 13:05:55
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 01:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 17:08:53