Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2015, 22:15:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Postul fără mîncare

Azi mi-a picat în mînă a doua carte tradusă în românește care tratează subiectul postului original: ”Postul negru - o nouă terapie” a lui [COLOR=#000]Thierry de Lestrade[/COLOR] (deși metoda de vindecare e de fapt străveche, dar hai să zicem că e nouă pentru omul modern)

Prima carte apărută la noi în librării e cea a lui Bragg - ”Postul, un miracol”.

Therry povestește pe scurt despre puțina cercetare care s-a făcut recent în acest domeniu, acolo am găsit acest nume://en.wikipedia.org/wiki/Valter_Longo.

The Longo laboratory also showed that the inhibition of IGF-1 and of the aging promoting pathways by starvation can be exploited to protect normal cells and mice but not cancer cells from chemotherapy (Differential Stress Resistance, DSR).[6][7][8] Preliminary studies in humans suggest that the DSR effect may be applicable to cancer patients.[9]
In 2011, Longo in collaboration with the group of endocrinologist Jaime Guevara-Aguirre in Ecuador, demonstrated that the aging promoting effect of the IGF-1, Tor-S6K, Ras and PKA pathways on aging is potentially conserved in most eukaryotes by reporting that a human population with deficiencies in IGF-1, Ras, PKA, and Tor displays a major reduction in genes that promote aging as well as a very low incidence of cancer and diabetes.

Asta apropo de textul evanghelic de azi în care Hristos le explică simplu elevilor săi că trebuie să mai și postească pentru a putea avea rezultate în anumite cazuri. Și nu S-a referit nicidecum la vegetale pe săturate cu dezlegări la pește ca să nu fie prea greu, ci la faptul-de-a-nu-mînca plus rugăciune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2015, 22:32:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"anumite cazuri" - era vorba de cazuri spirituale nu probleme de sanatate :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2015, 08:42:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Adevărat, totuși am găsit o legătură între cazurile de orbi și surzi care s-au reparat prin banalul post cu apă și ceea ce zice Hristos despre acel duh mut și surd. E drept că în aceste cazuri bolnavii au postit, nu doctorii lor. :) Pe de altă parte a pretins credința tatălui celui posedat, nu a copilului...

Dar Hristos subliniază importanța postului fără mîncare din moment ce a făcut asta pînă ce I-a revenit foamea. De ce a făcut-o și de ce a postit 40 de zile?

Dacă El ca Om a certat duhul spunînd că e vorba de unui care nu pleacă fără post și rugăciune, atunci se înțelege că El Însuși practica acest post adeseori, poate și atunci cînd l-a exorcizat pe acel copil. Amintește-ți și de faptul ce uneori Se retrăgea în munte ca să Se roage.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2015, 11:45:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Postul negru e o binecuvantare, fara indoiala.

Chiar si sanatos fiind ar trebui tinut, poate o zi pe saptamana macar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2015, 12:50:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Postul negru e o binecuvantare, fara indoiala.

Chiar si sanatos fiind ar trebui tinut, poate o zi pe saptamana macar.
si cu rugaciune...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2015, 12:03:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am vazut ieri la televizor niste imagini care m-au ingrozit si de aceea vreau sa scriu mai ales lui Flroin, dar si altor adepti ai acestei idei, cat de periculoase sunt astfel de experimente.

Deci au aratat din Pakistan, oameni dusi la spital pe targa, aproape morti.
Despre altii se spune ca au si murit.
De ce?
Pentru ca la ei este perioada Ramadanului si peste zi tin post negru (nu beau si nu mananca nimic). Temperaturile sunt mari.

Indiferent de credinta, sau de medici, sau ce mai spuneti voi aici. Mi se pare o lipsa crasa de responsabilitate sa ceri oamenilor asa ceva. Sa-l omori cu premeditare.

Mai multe nu mai spun.
Omul nu este Dumnezeu. Punct.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2015, 12:08:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu erau si din aia care au fost dusi pe targa la spital ca mancau doar fasole cu paine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2015, 12:08:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Omul nu este Dumnezeu. Punct.
Asta-i adâncă tare!
E de reținut.
Pot s-o pun la semnătură?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2015, 12:26:46
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Mentionez ca postul negru Lunea este foarte de folos in familie!Mi.a fost dat sa vad aceat lucru!Am tinut odata pentru familie caci sotul era foarte inversunat pe cineva si voia sa faca scandal cu acea persoana la o petrecere,dar datorita rugaciunilor si postului nu sa intamplat absolut nimic,a fost linistit si a lasat acea pers in pace,desi numai eu stiu cum reactiona numai cand auzea numele ei,,imi era tare frica de ceea ce s.ar fi putut intampla!Am citit Parca despre pr Paisie a spus "O ZI DE POST NEGRU E UN BAN DE AUR IN CER,SI POTI FACE MULTE AICI PE PAMANT CU UN BAN DE AUR,DAR IN CER"! Acest sfat ma intarit!As vrea sa mai tin si acum pt intelegere,sanatate dar tot timpul abandonez!Voi ati tinut in vre,o zi de luni,miercuri,s.au vineri post negru?Ati simtit ajutorul?Eu cred ca postul negru este cel mai grabnic ajutor in anumite probleme,este mai greu sa luptam si sa putem tine!Sa luptam cu ispitele!

Last edited by florentina2014; 26.06.2015 at 12:30:02.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2015, 12:28:57
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit Reminder...sau foita galbena lipicioasa de pus pe desktop

Aaaa...sophia...Ramadanul NU e o practica crestina...poate uitasi, da' aicia se dezbate postul crestin, de tip alimentar, fie in varianta cu pogoramant tinuta de multi, fie in varianta radicala propusa de Florin-Ionut.
Reply With Quote
Răspunde