Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.06.2015, 18:59:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu nu a spus să cinstim duminica, ci a șaptea zi a săptămânii, dar n-a specificat care e ziua aia a șaptea. Evreii, au luat-o sămbăta, creștinii, o iau duminica. Ereticii adventiști, o iau ca evreii, tot sămbăta. Și ce e greșit ? Nu cinstirea unei zile e importantă. Mântuirea e mult mai vastă și mai complexă decât cinstirea unei zile.

E adevărat că dacă suntem majoritari creștini, ar trebui să cinstim duminica, ca și Germania, Anglia și alții, în care există lege față de acest aspect. Dar cum România, vrea să se dezvolte, să ajungă din urmă pe cei din Occident, lucrează duminica. Nu-i greșit.

Dar ce e greșit ? E greșit atunci când omul, nu cinstește nicio zi, din 7 zile, pentru Dumnezeu. Atunci e greșit.
Igoraș, ce cinstesc ortodocșii în prima zi a săptămânii (Duminica)? Măi Igoraș, chiar așa măi?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.06.2015, 19:05:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

E absolut hilar, pe de altă parte, că Emilian e MUUULT mai strict când vine vorba despre relațiile sexuale decât atunci când vine vorba despre ziua Domnului:

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
regulăa Bisericii, a Sfinților Părinți, de la Hristos lăsată, prin Duhul Sfânt, în Tatăl, Dumnzeu Treime, prăznuit azi, 1 iunie 2015, că unirea intimă, trebuie să fie DOAR și STRICT numai marți și joi. Niciodată în alte zile.

Last edited by GMihai; 01.06.2015 at 19:09:54.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.06.2015, 19:09:57
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

ovidiu b. @
Te rog citeste posturile mele toate cu atentie, cred ca nu m-ai inteles bine.Se referea ptr angajati in special problema zilei libere.
Referitor la libertatea mea de crestin de a tine calea(mesajul 23), se refera la pct 3, ca nu vreau o ispita in casa.La una din incercarile mele de a incerca instalarea mai multor programe de rrestrictionare m-am ales cu vreo 15 virusi.Nu am gasit nimic detaliat cu instalarea asta.
Eu nu am facut milostenie, in ceea ce v-am spus, femeia aceea facea, iar eu am ajutat-o cu masina cateva ore.Am aratat o situtie reala de viata, in care cineva mai imbunatatit ca mine, mi-a spus ceva care la vremea respectiva nu am inteles.

Ioan_Cezar @
Destul de urat scris, ptr un forum crestin in care pana acum n-am avut nimic de impartit amandoi.
Internetul este prrintre cele mai slabe moduri de comunicare.Empatie zero!Organizare de multe ori neclara!
Ex.Dumneata in numele cui, faci observatii asa pompoase!???...Nu te vad trecut ca administrator sau moderator?Mi-ai dat un rraspuns ambiguu, si eu am raspuns in numele cui, am binecuvantarea sa vorbesc.
Dumneata in numele cui vorbestI?As vrea sa stiu cate ceva desprre dumneata, asa cum ti-am spus eu desprre mine(poate tot asa cineva va zice ca te lauzi?)
Vreau totusi si eu sa stiu cine zice asemenea lucruri???
Eu nu am avut de gand sa ma laud, scopul meu a fost sa spun ca am o oarecare rravna ptr multele mele pacate(si aici nu o spun ca o forma doar de exprimare.Pacatele mele sunt foate multe, de aceea nu eram prea tanar cand am inceput Teologia, dupa 32 de ani.Mi-a luat cativa ani sa ma trezesc bine si ca trebuie sa ma invat sa "acopar" pacate,asa cum au facut altii cu mine!Ceea ce si azi o fac la o scara prea mica fata de ce as vrea.).
Legat de lauda ,"Laudarosul Bre", se lauda cu pacatele lui.Poate nu ai fost suficient de atent, in partea a doua a mesajului 23.

Eu ce vorbeam despre ratacitul pe Net cu ochii, vorbeam din interiorrul problemei asteia.Deci nu vorbesc cu glas acuzator,...vorbesc ca EU AM FOST ACOLO!Eu sunt pacatosul ala care am ratacit cu ochii!Drumul ala catre cartierul rosu l-am folosit, si chiar eram "indragostit" de el.Imi placeau toate blonde,brunete, roscate etc

Nestiinta este un pacat mare.Cele trei puncte de la urma mesajului meu ce spun?Unii condamna pe nemti ca sunt reci sau mai stiu eu cum,rusii altcumva, si noi "Gradina Maici Domnului".Dar noi in numele a ce ne ridicam asa sus???Care e activitatea noastra,carre e ravna noastra??
Nemtii am aratat ce au facut -noi nu putem .Inca imi spui ca sunt nebun ca as putea visa sa fim ca ei!
Rusii au aratat ce au facut-noi nici macar nu ne ridicam capul.
Punctul al treilea, am putea sa facem cate ceva : pe unele filme la inceput se poate scrie:"Aceste filme dau o puternica dependenta,distrug de multe ori viata de familie,vor performante sexuale tot mai ridicate,deformeaza gandirea(caci prima oara vezi, dar in cel mai scurt timp vrei sa pui in aplicare).Unii oameni nu stiu ca filmele astea dau dependenta !si nimeni nu le-o spune.
Putem sa facem prezentari detaliate ale acestor programe de restrictionare,sau moduri de blocarre a unor porrturi la cine simte ca vrea sa o faca.

Sa nu fim intrebati la judecata :"Aia nu ati putut, ailalta nu, dar voi ce ati putut???..."

Yasmina @
Daca nu ai fi raspuns ce ai raspuns, as fi crezut ori ca nu m-am exprrimat bine, ori ca am scris cu litere invizibile.Ma bucur ca cineva a inteles ca m-am rreferit in special ptr angajati.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.06.2015, 20:00:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
ovidiu b. @
Te rog citeste posturile mele toate cu atentie, cred ca nu m-ai inteles bine.
Am înțeles foarte bine. Oare tu ai înțeles? Vrei să schimbi lumea? Schimbă-te pe tine, fii tu model și lasă în seama Domnului și slujitorilor Lui problema schimbării lumii. Dar nu fii ipocrit!

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Se referea ptr angajati in special problema zilei libere.
Ia spune-mi, ce faci tu deobicei Duminica?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Referitor la libertatea mea de crestin de a tine calea(mesajul 23), se refera la pct 3, ca nu vreau o ispita in casa.
Cine te obligă să ai calculator/laptop/tabletă în casă? Cine te obligă să ai internet?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La una din incercarile mele de a incerca instalarea mai multor programe de rrestrictionare m-am ales cu vreo 15 virusi.Nu am gasit nimic detaliat cu instalarea asta.
Faci confuzie între libertate și neștiința utilizării unor aplicații. Nu te pricepi, chemi un prieten care se pricepe să-ți instaleze anumite aplicații și să-ți curețe sistemul de eventualii viruși instalați. Simplu.:) Sau e mai simplu să te smiorcăi?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu nu am facut milostenie, in ceea ce v-am spus, femeia aceea facea, iar eu am ajutat-o cu masina cateva ore.Am aratat o situtie reala de viata, in care cineva mai imbunatatit ca mine, mi-a spus ceva care la vremea respectiva nu am inteles.
Și care e legătura cu ceea ce am spus? :)))
Adică, degeaba faci și apoi te lauzi, asta era ideea.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.06.2015, 22:35:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am înțeles foarte bine. Oare tu ai înțeles? Vrei să schimbi lumea? Schimbă-te pe tine, fii tu model și lasă în seama Domnului și slujitorilor Lui problema schimbării lumii. Dar nu fii ipocrit!

Ia spune-mi, ce faci tu deobicei Duminica?
De obicei la cineva care nu il stii ii spui dumneata frate!Eu ma duc la birt frate duminica!Si atunci nu ma mai laud !Esti linistit!Te-ai potolit!
Vreau "mane" sa ma schimb sa stii,ma lupt mane mai mult decat poti gandi!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.06.2015, 22:39:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Taci vreo 25 de ani

Igor nu iti recomand Forumurile crestine, decat dupa vreo 25 de ani de ascultat in Biserica, citit din Proloage vietile sfintilor etc apropiere de Biserica, si nici atunci nu stiu daca te vor zidi forumurile astea cu nimic.Grabeste-te sa asculti in Biserica si dupa aia dupa multi ani sa vorbesti si atunci iti vor gasi destui "paduchi" in cap.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.06.2015, 08:44:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Igor nu iti recomand Forumurile crestine, decat dupa vreo 25 de ani de ascultat in Biserica, citit din Proloage vietile sfintilor etc apropiere de Biserica, si nici atunci nu stiu daca te vor zidi forumurile astea cu nimic.Grabeste-te sa asculti in Biserica si dupa aia dupa multi ani sa vorbesti si atunci iti vor gasi destui "paduchi" in cap.
Să înțeleg că tu îndeplinești aceste condiții? Sau din nou ești ipocrit?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.06.2015, 22:01:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da mane !Da am facut asta de mai mult de 25 de ani chiar!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.06.2015, 22:36:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este grav dacă după 25 de ani ai ajuns doar la acest nivel de înțelegere.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.06.2015, 22:28:39
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Am mai fost pe alte forumuri crestine la multe scria cine este moderator si cine administrator daca era cazul.Forumul era mai functional asa cu etichetarile respective trecute.Adica cat de cat stii cu cine vorbesti.E o era a numarului de postari in dauna calitati,,a numarului de prieteni,tot asa sa fie multi, asta e teribil sa ai vreo 2000,chiar daca...cum zicea o tanara din Anglia care avea vreo 600 de prieteni pe Facebook,am avut un accident si am avut nevoie de sange,,s-a dat sfoara in tara pe Facebook si n-a venit nici un om sa doneze.
Si mai e un lucru daca scrii mult, si poate nu prea te stii pe un Forum de calculatoare sau gradinarit daca dai sfat rau, strici cel mult un calculator, sau moare o planta dar pe un Forum crestin, sa scrii mult fara sa fii sigur pe ce scrii sau sa scrii in necunostiinta de cauza, induci in eroare si in loc sa ajuti un om il incurci.Si asta E PACAT!!!
In general scrii ceva si fiecare intelege CE VREA EL.
Referitor la Forumurile crestine RECTIFIC, Forumul e ziditor in special daca taci,:-))),si citesti cum ar fi "Povesti cu talc" sau altele asemanatoare ziditoare.Ai cascat gura un pic acolo, iti spun imediat de smerenie,dar-ar Domnul sa o practice SI EI!

Am cumparat la copii odata un Chinchila(povesteea asta e vizavi de reactia la propunerea mea cu duminica) .Fostul proprietar il tinuse in ceva mai mare cu inca cativa.Cand l-am mutat la mine in primele zile era o usita pe care iesea.Dupa ce i-am astupat-o se prindea de colivie si tragea tarre de ea si se enerva rau.Mai trece vreo saptamana si se obisnuieste ,se joaca,sare de pe o barna pe alta, si parca a UITAT CA AR FI IESIT
PE UNDEVA VREOADATA.Ma intreb daca ar stii cineva limba animalelor astea si i-ar spune esti inchis, incearca sa iesi pe acolo.Daca ar sari sa il muste sau l-ar asculta?
Reply With Quote
Răspunde