Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #11  
Vechi 13.03.2009, 00:09:30
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Cum sa ma supar?

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Te rog, nu mă înţelege greşit şi nu-mi răstălmăci cuvintele... Şi eu folosesc copy/paste. E vizibil, doar. Mă refeream la subiectele puse în discuţie, cum este acesta ori acela despre suflet, unde fiecare, în felul lui, ar avea câte ceva de spus din auzite sau din experienţa personală. Dacă am fi mai deschişi dialogului, am avea multe de învăţat unii de la alţii... Nu crezi? [/COLOR]

[COLOR=green]Îmi place citatul, o să-l postez la rubrica de citate. Sper să nu te superi.[/COLOR]
[COLOR=green]Mulţumesc![/COLOR]
[SIZE=3]Cum sa ma supar, draga Silvia? Ma bucur tare ca ti-a placut citatul.. Si sunt deschisa dialogului...si o sa povestesc si din experienta personala (de altfel, am mai facut-o si alta data)...Doar ca... nu e timp intotdeauna si atunci postez doar firimituri...franturi din ce -as fi vrut sa spun...[/SIZE]
[SIZE=3]Asadar..pentru tine, si nu numai...a cup of tears... (my tears)...Sa-mi spui ce gust ti-au lasat...Tu ai vrut sa gusti... (urmeaza...sunt calde inca...)[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.03.2009, 00:19:22
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Lacrimi...

[COLOR=black]Părin[/COLOR][COLOR=black]ț[/COLOR][COLOR=black]ii Bisericii vorbesc despre lacrimi, de la treapta lor cea mai de jos – naturale, trupe[/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]ti[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]i până la lacrimile spirituale duhovnice[/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]ti[/COLOR][COLOR=black]. Părin[/COLOR][COLOR=black]ț[/COLOR][COLOR=black]ii filocalici vorbesc despre plânsul duhovnicesc [/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]i despre lacrimile harismatice ca fiind roade ale rugăciunii mai presus de rugăciune, ale rugăciunii neîncetate, în care mintea este răpită de Dumnezeu în adâncul Său de taine. Ei ne înva[/COLOR][COLOR=black]ț[/COLOR][COLOR=black]ă că lacrimile izvorăsc din căldura suprafirească a rugăciunii, roadă a intensită[/COLOR][COLOR=black]ț[/COLOR][COLOR=black]ii lucrării Duhului Sfânt asupra sufletului celui ce se roagă...[/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2009, 00:22:52
CorydinCorint CorydinCorint is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2009
Mesaje: 15
Implicit

[SIZE="2"][COLOR="Green"]Eu nu cred ca ea contine lacrimi, sau daca da, poate de crocodil![/COLOR][/SIZE]


[COLOR="Red"][SIZE="3"]"Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi eşti; că nu cugeţi cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor."[/SIZE][/COLOR]

(Matei 16:23)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.03.2009, 00:26:54
CorydinCorint CorydinCorint is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2009
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
[SIZE=3]Cum sa ma supar, draga Silvia? Ma bucur tare ca ti-a placut citatul.. Si sunt deschisa dialogului...si o sa povestesc si din experienta personala (de altfel, am mai facut-o si alta data)...Doar ca... nu e timp intotdeauna si atunci postez doar firimituri...franturi din ce -as fi vrut sa spun...[/SIZE]
[SIZE=3]Asadar..pentru tine, si nu numai...a cup of tears... (my tears)...Sa-mi spui ce gust ti-au lasat...Tu ai vrut sa gusti... (urmeaza...sunt calde inca...)[/SIZE]
[COLOR="Red"][SIZE="2"]Eu nu cred ca ea contine lacrimi, sau daca da, poate de crocodil![/SIZE][/COLOR]


[SIZE="3"][COLOR="DarkGreen"]"Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi eşti; că nu cugeţi cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor."[/COLOR][/SIZE]

(Matei 16:23)

[SIZE="2"]Ba nu am vrut si nici nu vreau sa gust vreodata!

Doamne apara-ne de Satana!
[/SIZE]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.03.2009, 00:28:46
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Lacrimile vazute. lacrimi simtite...lacrimi inghitite..

[COLOR=black]Eu am sa va vorbesc despre lacrimile vazute , traite, simtite… sau cele inghitite…ale mele…Sunt mult mai multe decat am sa va povestesc…[/COLOR]
[COLOR=black]Lacrimile copilariei, [/COLOR][COLOR=black]… lacrimi de spaima si singuratate , nu s-au topit niciodata in imbratisarea mamei , mereu absenta…si nici tatal…nicicand stiut …n-a sters cu-n zambet vreo lacrima de pe obraz…[/COLOR]
[COLOR=black]Lacrimile adolescentei[/COLOR][COLOR=black] au fost multe…grele si amare…Plangeam pentru ca ma durea cumplit rautatea altora…nedreptatea… nebunia… pustietatea…mizeria sufleteasca in care se balaceau…cei dragi ai mei…[/COLOR]
[COLOR=black]Tot atunci am vazut in ochii lor lacrimi ...lacrimi de invidie…lacrimi ce incretesc si schimonosesc nu doar fata ci si sufletul celui care plange…O, Doamne ce forfota trebuie sa fie in sufletul celui care le varsa…Apara-ne , Doamne, sa nu le simtim vreodata gustul!…[/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.03.2009, 00:44:25
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Lacrimi traite..lacrimi inghitite...

[COLOR=black]Lacrimile sotiei[/COLOR][COLOR=black]…care se revarsa din suflet la rugaciune …ca el sa vada…sa inteleaga…cat intuneric e fara Dumnezeu…cat pustiu fara dragostea Lui…[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Lacrimile mamei[/COLOR][COLOR=black]lacrimi de fericire si multumire …pentru minunea de a da viata….; lacrimi de bucurie pentru zambetul , intelepciunea si cumintenia pruncilor de care te-a invrednicit Dumnezeu; … lacrimi sfasietoare cand iti vezi copilul la un pas de moarte…si totusi iti soptesti in suflet…Doamne fie voia TA…(pentru ca stiiiiiiii..ca mama ..stiiiiii ca pruncul tau nu e al tau…ca noi toti suntem ai Lui….)[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Lacrimi mangaietoare[/COLOR][COLOR=black]….pe care le poti simti DOAR la rugaciune…care nu se compara cu nimic din ceea ce ai revarsat pe obraz, din adancurile sufletului tau..insetat de Dumnezeu…sunt lacrimi care te fac sa uiti de tine…sa gusti o fericire stranie…plina de iubire tainica…si o cadura ce invaluie nu doar sufletul ci si tot trupul tau…si daca le inghiti…ele nu au gust de sare…dimpotriva lacrimile sunt dulci ca mierea…O, cat dooorrrr imi e sa le mai gust…dar ele nu vin cand vrem noi…ci doar atunci cand suntem plini de ravna …si mai presus de toate…de smerenie…Ma dispretuiesc pentru toate patimile care ma departeaza de Tine…de dragostea Ta…de lacrimile Tale mangaietoare…Smereste-ne Doamne, nu ne lasa in ratacire![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Lacrimile de neputinta [/COLOR][COLOR=black]DOR si ARD cumplit cand stii ca n-ai cum sa-l ajuti pe cel drag de langa tine, ca oricum cancerul ii va manca trupul si deznadejdea ii va sfasia sufletul!!! Si atunci plangi mult cu lacrimi de neputinta, mila si dragoste si te rogi fierbinte…caci e cumplita durerea celui ce sufera de cancer si de deznadejde!!![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=red](Rugati-va pentru George…din suflet va rog…pentru sanatatea lui sufleteasca si trupeasca…va rog…)[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=black]Am plans si plang mult si greu …si din pricina neputintei mele …Sunt lacrimi ce ma biciuiesc cu durere si rusine …Da..lacrimi de rusine ce se intind ca o alifie pe obraz…Sunt lacrimi de cainta…si stiu, simt…ca acestea sunt un dar pe care ti-l face Dumnezeu cand cazi, gresesti …si-ti pare rau…Multumesc Tie Doamne ca pot sa-mi plang bucuria , pacatul, …caderea…neputinta… Cred ca as innebuni de durere de n-as putea sa plang… [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]„Lacrimile sunt gheata sufletului care se topeste” (Hermann Hesse)[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.03.2009, 13:00:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

In scrierile Parintilor nu e vorba de apa care curge din ochi ci de durerea inimii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.03.2009, 13:02:45
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cele mai multe lacrimi sunt expresia inselarii, inchipuirii si aprecierii sau compatimirii de sine, deci sunt lucrari ale patimilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.03.2009, 14:08:33
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Iarta-ma, draga Silvia…

[COLOR=black]Trebuie sa fac o precizare pe care am omis-o aseara. „My cup of tears”… nu-ti era oferita din rautate…(Doamne fereste!!!) Doar pentru a gusta putin , pentru a vedea , Silvia draga, ca si eu am durerea mea, lacrimile mele…asa cum fiecare este garbovit de ele…Iata ca am fost deschisa dialogului…[/COLOR][COLOR=black]J[/COLOR][COLOR=black] (si pentru asta „CorydinCorint” ??? m-a numit „Satana”…Apara-ma Doamne!!!) [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black] Lacrimile insa le-am varsat in camaruta mea, durerea mea doar Bunul Dumnezeu o stie…si Maicuta Sfanta care mult m-a mangaiat…In vazul lumii, lacrimile mele au fost si sunt launtrice si strigatul meu interior catre Dumnezeu nu inceteaza nicicand…De mila nu mi-am plans niciodata! (Da-ne Doamne ce stii TU …si cum stii TU…numai sa ne mantuiesti!...) Insa durerea celorlalti ma sfasie….[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]In viata de zi cu zi sunt o persoana extrem de vesela si optimista, mereu cu zambetul pe buze chiar daca sufletul meu plange cu lacrimi amare…cu lacrimi ce ma biciuiesc…cu lacrimi grele de neputinta…cu lacrimi fierbinti de cainta…[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe toti sa ne putem vedea si plange pacatul si nimicnicia prin plans curatitor[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Doamne ajuta….si iertare…tuturor celor pe care i-am suparat cu postarile mele...[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black](Tare greu mai e pe forumul acesta...daca dai copy /paste..nu esti original...daca vorbesti sincer despre tine..esti imediat judecat... Da-ne Doamne iubire...si simplifica-ne pana la a fi OAMENI!...CRESTINI ...se pare ca e tare greu...)[/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.03.2009, 21:44:20
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Avva Arsenie despre lacrimi:

[COLOR=black]Se spunea ca, in tot timpul vietii sale, cand statea jos si lucra cu mainile, tinea un petic de haina in san, ca sa-si stearga lacrimile ce-i picurau din ochi. Auzind Avva Pimen ca a adormit intru Domnul, a zis plangand: Fericit esti, avva Arsenie, ca te-ai plans in lumea aceasta. Cine nu se plange pe sine aici, va plange vesnic dincolo. Asadar, ori de bunavoie aici, ori de chinuri dincolo, nu se poate sa nu plangem.[/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De câte feluri este Împărtăşania. dorinastoica14 Impartasania (Taina Euharistiei) 7 12.12.2011 23:12:04
Feluri de dragoste si feluri de fapte florin.oltean75 Generalitati 11 18.04.2011 11:20:20
Două feluri de a iubi. Mihnea Dragomir Nunta 8 30.10.2010 22:05:20
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Cite feluri de cruci avem? patinina34 Generalitati 33 11.05.2009 05:12:24