Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2024, 02:01:56
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit Poate omul să fie mai rău ca satana?

În acest video (22:28), ÎPS Ierotheos Vlachos spune astfel:

Citat:
Sfântul Diadoh al Foticeei zice că, prin Botez, diavolul iese din adâncul inimii omului, pentru că acolo își avea sălașul. Adică, înainte de Botez, prin naștere, omul are energia diavolului în adâncul inimii sale. Iar, prin Botez, această energie iese de acolo, și în adâncul inimii vine harul lui Hristos. Când omul păcătuiește în continuare, acest har se acoperă, dar nu mai iese. Nu mai iese, neîngăduind diavolului să intre în adâncul inimii. Fiindcă, după Botez, diavolul se războiește cu noi din afară, din jurul inimii, nu dinlăuntru. (...) Și astfel, prin Botez, e ca și cum ne-am face un vaccin duhovnicesc.
Deci un nebotezat are diavolul în adâncul inimii. Mă gândesc că nu este întotdeauna activ că poate să-l oprească Dumnezeu din a se impune asupra omului, căci altfel ar fi foarte greu pentru un nebotezat să se hotărască să se boteze. Dar în orice caz, un nebotezat are diavolul în adâncul inimii, ceea ce n-are cum să nu-l îngreuneze foarte mult și în viața de zi cu zi pe plan duhovnicesc.

Tot la fel de intersant dar poate destul de știut este că botezatul nu are diavolul în adâncul inimii niciodată. Ispitele vin din afara inimii.

Dar dacă ne uităm la unii dintre cei mai răi torționari din închisorile comuniste, care erau practic răul întruchipat, vedem că deși unii erau români botezați, erau mai răi ca orice nebotezat găsești pe drum. Deși nu aveau diavolul în adâncul inimii tot se comportau ca el.

Există ideea că oamenii sunt superiori îngerilor și pot să se ridice mai sus că noi suntem făcuți după chip. Oare în acelasi fel nu cumva omul poate chiar să coboare mai jos ca Lucifer? De vreme ce omul ce nu-l are pe satana în adâncul inimii se poate comporta atât de satanic, oare nu poate deveni chiar omul mai rău decât satana?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 22.01.2024 at 02:41:05.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2024, 13:51:56
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Deci un nebotezat are diavolul în adâncul inimii. Mă gândesc că nu este întotdeauna activ că poate să-l oprească Dumnezeu din a se impune asupra omului, căci altfel ar fi foarte greu pentru un nebotezat să se hotărască să se boteze. Dar în orice caz, un nebotezat are diavolul în adâncul inimii, ceea ce n-are cum să nu-l îngreuneze foarte mult și în viața de zi cu zi pe plan duhovnicesc.
Pentru asta este important ca omul, după ce ajunge să creadă, să se boteze imediat. Este porunca lui Hristos și a sfinților Apostoli.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2024, 14:37:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

In general omul si demonii (ingerii cazuti) se intrec in rău, in ispitiri, pacate, chinuri si distrugeri mai ales in contra lui Dumnezeu pe care il vrajmashesc chiar fara sa o stie... ei insisi... ce fac si cine devin.

Deci bineinteles ca pot fi unii mai rai ca altii desi impreuna ei se iubesc si se unesc in contra Domnului si a voii Sale mimand ascultarea si supunerea ca ipocritzii ca sa fie laudati si primitzi de oameni!

Cu cat e mai bun omul sau diavolul cu tine lingushindu-te si facandu-ti pe plac cu atat e mai rău cu Duhul Sfant, barfind sexy in contra dreptilor si cerand ”eliberare”.

In adancul inimii oricui e Imparatia Cerurilor si nicidecum diavolul.
Diavolul a fost osandit sa locuiasca in adancul pierzarii si risipirii, in adancul intunericului rautatzii, deci pe afara sa fie vopsit gardul si-nlauntrul leneopardul, a fost pedepsit ipocritul maxim necurat si mincinos sa fie adanc de ipocrism si de intuneric, adica sa fie exact ceea ce este si sa nu se mai dea rotund!

Problema cu botezul se refera la lume. Cei botezati au ales pe Domnul lepadand lumea.
Cei botezati nu mai au parte de judecata si de pedeapsa ce i s-a pregatit lumii ci prin Credinta au trecut de la moarte la viatza si de la intuneric la lumina!

Nu inseamna ca din inima celor botezati ies numai voile Domnului.
Nimeni nu e scutit de ispita asa ca cel ce nu se pazeste crezandu-se infailibil si incoruptibil de la botez isi ia o tzeapa cat aia din piatza revolutziei caci nu botezul te scapa de rau ci omul cel nou in CHristos care trebuie sa cresti si sa devi rabdand pana la sfarsit!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2024 at 14:59:58.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2024, 15:13:28
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
In adancul inimii oricui e Imparatia Cerurilor si nicidecum diavolul.
Nu știu dacă e așa de vreme ce Diadoh al Foticeei din Filocalie spune altfel. Are un cuvânt greu mai ales dacă vorbim de adâncul inimii care este un loc foarte înalt duhovnicesc de care foarte puțini pot vorbi cu autoritate. Sf. Diadoh este unul dintre cei care poate vorbi cu autoritate de vreme ce este o mare influență isihastă.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
In general omul si demonii (ingerii cazuti) se intrec in rău, in ispitiri, pacate, chinuri si distrugeri mai ales in contra lui Dumnezeu pe care il vrajmashesc chiar fara sa o stie... ei insisi... ce fac si cine devin.
Așa mi se pare și mie, nu e doar satana care împinge omul dar și omul din propria voință poate să-i facă competiție satanei, asta fiind un lucru foarte întunecat, mai ales dacă-l poate chiar depăși.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2024, 16:07:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
In adancul inimii oricui e Imparatia Cerurilor si nicidecum diavolul.
Nu știu dacă e așa de vreme ce Diadoh al Foticeei din Filocalie spune altfel. Are un cuvânt greu mai ales dacă vorbim de adâncul inimii care este un loc foarte înalt duhovnicesc de care foarte puțini pot vorbi cu autoritate. Sf. Diadoh este unul dintre cei care poate vorbi cu autoritate de vreme ce este o mare influență isihastă.

Citat:
În prealabil postat de Moroco
In adancul inimii oricui e Imparatia Cerurilor si nicidecum diavolul.
Așa mi se pare și mie, nu e doar satana care împinge omul dar și omul din propria voință poate să-i facă competiție satanei, asta fiind un lucru foarte întunecat, mai ales dacă-l poate chiar depăși.
Dragul Domnului Iisus, al meu mai putzin fiindca ma tooot contrazici, textul asta
Citat:
Sfântul Diadoh al Foticeei zice că, prin Botez, diavolul iese din adâncul inimii omului, pentru că acolo își avea sălașul. Adică, înainte de Botez, prin naștere, omul are energia diavolului în adâncul inimii sale. Iar, prin Botez, această energie iese de acolo, și în adâncul inimii vine harul lui Hristos. Când omul păcătuiește în continuare, acest har se acoperă, dar nu mai iese. Nu mai iese, neîngăduind diavolului să intre în adâncul inimii. Fiindcă, după Botez, diavolul se războiește cu noi din afară, din jurul inimii, nu dinlăuntru. (...) Și astfel, prin Botez, e ca și cum ne-am face un vaccin duhovnicesc.
trebuie inteles in sensul ca adancul inimii omului vechi e adancul inimii lumii, si acolo in aduncul tuturor faradelegilor si pacatelor lumii locuieste satana si diavolii, deci prin botez, prin lepadare de lume, omul nou credincios iese din lumea stapanita de diavoli, scapand astfel de judecata si de osanda cu care lumea a si fost judecata prin Lege si va fi pedepsita pana la sfarsit. Cel botezat nu mai apartine lumii in a carui adanc de inima moarta stapaneste satana. Partasia, preteshugul, tovarashia cu lumea sau cu oamenii din lume te face pasibil de pedeapsa oricat ai fi de botezat!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2024 at 16:10:38.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2024, 16:13:30
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul Domnului Iisus, al meu mai putzin fiindca ma tooot contrazici, textul asta

trebuie inteles in sensul ca adancul inimii omului vechi e adancul inimii lumii, si acolo in aduncul tuturor faradelegilor si pacatelor lumii locuieste satana si diavolii, deci prin botez, prin lepadare de lume, omul nou credincios iese din lumea stapanita de diavoli, scapand astfel de judecata si de osanda cu care lumea a si fost judecata prin Lege si va fi pedepsita pana la sfarsit. Cel botezat nu mai apartine lumii in a carui adanc de inima moarta stapaneste satana. Partasia, preteshugul, tovarashia cu lumea sau cu oamenii din lume te face pasibil de pedeapsa oricat ai fi de botezat!
Da dragă asta am zis și eu, ce atâta agitație degeaba?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2024, 16:14:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da dragă asta am zis și eu, ce atâta agitație degeaba?
Atunci e bine ca ne-am inteles. Sa fii iubit...or!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, inimă, morala, satana, teologie