Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.08.2008, 00:21:01
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Florentina75 te rog scimba-ti data ca iti apare din 2007, ma duce in eroare..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.08.2008, 00:53:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

pentru toti forum-istii:

SUNT "VISARIONIST" SI MA MANDRESC CU ACEST NUME PT CA IMI CUNOSC F.BINE "MAMA SUFLETEASCA" OM CE A SLUJIT DIN TOATA FIINTA SA PE DZEU! II DAU SLAVA LUI DZ CA M-A INVREDNICIT SA IL CUNOSC PE ACEST PARINTE DUHOVNICESC! Sunt sigur deplin ca ascultand tot ce m-a invatat o sa am parte de mantuire, avnd si rugaciunile sale pt mine si parintii mei!!! IL IUBESC PE ACEST PARINTE SI SUNT MANDRU CA II PORT NUMELE! ASTA NU INSEAMNA CA MA SEPAR DE BISERICA-MAMA!!! DOAMNE FERESTE!!! SUNT IN EA SI VOI MURI IN EA, PENTRU EA, CHIAR CU PRETUL VARSARII SANGELUI!!! DAR PR.VISARION ESTE NASCATORUL MEU IN ORTODOXIE! DZEU SI MD A LUCRAT PRIN ACEST MINUNAT PARINTE! DATORITA DANSULUI SUNT AZI ORTODOX, ALTFEL MA MANCAU IEHOVISTII (in urma cu 17 ani)!!! DATORITA DANSULUI AM STUDIAT TEOLOGIA SI AM INVATAT SA IL LAUD PE DZEU LA FIECARE SF.LITURGHIE SI NU NUMAI! ATAT PRIN CANTARE BIZANTINA CAT SI PRIN FAPTE ALE CREDINTEI LUCRATOARE IN IUBIRE!!! Totul il datorez acestui minunat Parinte! Mi-am dat seama ca numai un om Bun are atatia dusmani, precum a zis XC: "in lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI! Eu am biruit lumea!" si inca: "daca va uraste pe voi lumea sa stiti ca pe Mine mai intai M-au urat" asa ca merg inainte alaturi de Xc si de Taica Parinte, chiar daca Dansul a plecat la Domnul! Il simt langa mine si ii simt rugaciunile si Binecuvantarea!

INVIDIA E COLOSALA ASTAZI IN LUME! ASTA A ASTUPAT OCHII MULTOR OAMENI SI MAI ALES CELOR CARE SUNT SACERDOTI!!! DZEU SA II MILUIASCA!!!

Cine uraste si dispretuieste un om, nu implineste porunca IUBIRII, se face calcator al ei! La fel si cu porunca IERTARII "gresitilor nostri"! A IUBI INSEAMNA A IERTA!!! IERTAND, TE FACI ASEMENI LUI XC! IUBIND, ESTI IN XC SI XC ESTE IN TINE!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.08.2008, 21:41:11
TPIVI2810 TPIVI2810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Foarte frumos geo.nektarios! o salut si pe Florentina75 si o rog sa ma ierte pt ca nu i-am raspuns la mesaje! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.08.2008, 23:46:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Slava lui Dzeu fratioare TPIVI2810!!! Toate sa le facem pt slava Sa!!! si in apararea Dreptei credinte si sa fim recunoscatori fata de El si de Mama-Sufleteasca!!! Acum, MAI aprig tre sa luptam in apararea Credintei si a lui Taica Parinte, vin vremurile mult mai grele, iar Credinta scade vazand cu okii... Numai sa nu scadem si noi in legatura intima a sufletului cu Dl XC si in cea sufleteasca cu fratii nostri "visarionisti"!!! Cum toti crestinii purtam numele lui HISTOS (Christianus - crestin, Hristofor - purtator de XC)purtam si numele unui mare Parinte, Apologet al Traditiei Crestine si al ascultarii de Sf.Biserica (prin tot ce are ea: Sf.Liturghie, Cultul Divin, Sf.Taine Ierarhie si o uriasa gama de scrieri ale Sf.Parinti, incepand cu Sf.Scriptura si Didahia): Ierodiaconul VISARION IUGULESCU!!!
Dzeu sa ne miluaiasca pe toti pt rugaciunile Parintelui nostru Visarion!!! AMIN!!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.08.2008, 08:35:02
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TPIVI2810
Foarte frumos geo.nektarios! o salut si pe Florentina75 si o rog sa ma ierte pt ca nu i-am raspuns la mesaje! Doamne-ajuta!
Doamne ajuta !

Si eu te salut domnule... si ... ar trebui totusi sa raspunzi si la mesaje...

Zi plina de intelepciune.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.08.2008, 09:27:40
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Intreb si eu ca nu prea pricep!ce episcop i-a dat binecuvantare acestui diacon pt predici si scrieri acestui Diacon Visarion?caci daca o face fara binecuvantarea unui Arhiereu canonic,este incepator de secta,iar daca o face din incredintarea slujirii din partea unui episcop canonic este lucrare ortodoxa!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.08.2008, 12:59:03
TPIVI2810 TPIVI2810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Intreb si eu ca nu prea pricep!ce episcop i-a dat binecuvantare acestui diacon pt predici si scrieri acestui Diacon Visarion?caci daca o face fara binecuvantarea unui Arhiereu canonic,este incepator de secta,iar daca o face din incredintarea slujirii din partea unui episcop canonic este lucrare ortodoxa!
Toate predicile au fost tiparite cu binecuvantarea Prea Sfintitului Galaction, Episcop al Alexandriei si Teleormanului; dansul a fost prezent la inmormantare si la parastasul de 40 de zile; cu ajutorul Lui Dumnezeu speram cu drag sa il avem ca oaspete si la celelalte slujbe de pomenire care se vor face pentru pomenirea parintelui Visarion!

P.S - parintele a fost Ierodiacon, nu Diacon.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.08.2008, 13:00:39
TPIVI2810 TPIVI2810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TPIVI2810
Citat:
În prealabil postat de dorstor
Intreb si eu ca nu prea pricep!ce episcop i-a dat binecuvantare acestui diacon pt predici si scrieri acestui Diacon Visarion?caci daca o face fara binecuvantarea unui Arhiereu canonic,este incepator de secta,iar daca o face din incredintarea slujirii din partea unui episcop canonic este lucrare ortodoxa!
Toate predicile au fost tiparite cu binecuvantarea Prea Sfintitului Galaction, Episcop al Alexandriei si Teleormanului; dansul a fost prezent la inmormantare si la parastasul de 40 de zile; cu ajutorul Lui Dumnezeu speram cu drag sa il avem ca oaspete si la celelalte slujbe de pomenire care se vor face pentru pomenirea parintelui Visarion!

P.S - parintele a fost Ierodiacon, nu Diacon.
vroiam sa zic slujbe care se vor face pt pomenirea parintelui...m-am repetat din graba!

O zi buna!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.08.2008, 13:39:09
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Vad ca se strang destui ucenici care-si apara mentorul.Daca-ar fi ortodoxie curata as subscrie,dar nu este asa.Si iadul este pavat cu bune intentii.Din invatatura parintelui Visarion(asa cum a explicat-o el ucenicilor)reies multe invataturi gresite pe care nu numai parintele David{pe care fara modestie il reduceti la zero)le semnaleaza,ci si alti preoti.De exemplu preotul Simeon Adrian in cartea "Biserica,sectele si fratii mincinosi"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.08.2008, 16:47:16
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
pentru toti forum-istii:

SUNT "VISARIONIST" SI MA MANDRESC CU ACEST NUME PT CA IMI CUNOSC F.BINE "MAMA SUFLETEASCA" OM CE A SLUJIT DIN TOATA FIINTA SA PE DZEU! II DAU SLAVA LUI DZ CA M-A INVREDNICIT SA IL CUNOSC PE ACEST PARINTE DUHOVNICESC! Sunt sigur deplin ca ascultand tot ce m-a invatat o sa am parte de mantuire, avnd si rugaciunile sale pt mine si parintii mei!!! IL IUBESC PE ACEST PARINTE SI SUNT MANDRU CA II PORT NUMELE! ASTA NU INSEAMNA CA MA SEPAR DE BISERICA-MAMA!!! DOAMNE FERESTE!!! SUNT IN EA SI VOI MURI IN EA, PENTRU EA, CHIAR CU PRETUL VARSARII SANGELUI!!! DAR PR.VISARION ESTE NASCATORUL MEU IN ORTODOXIE! DZEU SI MD A LUCRAT PRIN ACEST MINUNAT PARINTE! DATORITA DANSULUI SUNT AZI ORTODOX, ALTFEL MA MANCAU IEHOVISTII (in urma cu 17 ani)!!! DATORITA DANSULUI AM STUDIAT TEOLOGIA SI AM INVATAT SA IL LAUD PE DZEU LA FIECARE SF.LITURGHIE SI NU NUMAI! ATAT PRIN CANTARE BIZANTINA CAT SI PRIN FAPTE ALE CREDINTEI LUCRATOARE IN IUBIRE!!! Totul il datorez acestui minunat Parinte! Mi-am dat seama ca numai un om Bun are atatia dusmani, precum a zis XC: "in lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI! Eu am biruit lumea!" si inca: "daca va uraste pe voi lumea sa stiti ca pe Mine mai intai M-au urat" asa ca merg inainte alaturi de Xc si de Taica Parinte, chiar daca Dansul a plecat la Domnul! Il simt langa mine si ii simt rugaciunile si Binecuvantarea!

INVIDIA E COLOSALA ASTAZI IN LUME! ASTA A ASTUPAT OCHII MULTOR OAMENI SI MAI ALES CELOR CARE SUNT SACERDOTI!!! DZEU SA II MILUIASCA!!!

Cine uraste si dispretuieste un om, nu implineste porunca IUBIRII, se face calcator al ei! La fel si cu porunca IERTARII "gresitilor nostri"! A IUBI INSEAMNA A IERTA!!! IERTAND, TE FACI ASEMENI LUI XC! IUBIND, ESTI IN XC SI XC ESTE IN TINE!
Frumos ca porti un respect deosebit parintelui tau duhovnicesc, dar sa nu uitam ca deasupra tuturor e Lucrarea lui Dumnezeu, deci sa nu facem si noi ca si crestinii din vremea Sf Apostol Pavel - ca eu sunt a lui Apollo, eu al lui Timotei,eu al lui Petru , eu al lui Pavel, eu al lui Hristos!
Asta-i dezbinare draceasca!

Indiferent ce parinti duhovnicesti avem, sa nu uitam ca Dumnezeu e Cel care ne-a format prin acesti parinti, deci sa nu-i mai numim pe ei tátici, caci Unul e Tatal din Cer pe care Iisus Hristos ne-a invatat sa-L numim Tata! ...poate ca si stia slabiciunile noastre de a ne lipi de fiecare om mai bland, trimis de Dumnezeu sa ne impace cu El...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59