Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.08.2008, 23:20:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie spunea ca cel care face metanii nu mai are nevoie de sport.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.08.2008, 23:35:42
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Parintele Arsenie spunea ca cel care face metanii nu mai are nevoie de sport.
Depinde de ce mai face in afara de metanii!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.08.2008, 02:47:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Pai in cazul Par Arsenie Papacioc, el a ramas in tr-o forma uimitoare deoarece metaniile erau continuate de munca la sapat transee , canale, spart pietre si carat in timpul inchisorilor.
Nu o sa vedeti pe nimeni care a stat in lagare de concentrare si puscarii si care s-a delasat si s-a ingrasat sau s-a lenevit. majoritatea traiesc foarte mult si sunt sanatosi, chiar daca au cicatrice de gloante si taieturi si au suferit batai crunte. Paradoxal aceste suferinte i-a intarit!

Eu am un vecin evreu care A STAT LA AUSHWITZ!!!!!!!! va imaginati si inca traieste! si umbla voios cu traista la cumparaturi. Are o mustata mare de care e mindru, iar cind sarbatoreste aniversari se duce la intilniri in hainele vargate cu gauri pe care le-a pastrat. Cind ma intilnesc cu el si dau mina si-i vad numarul tatuat pe brat ramin mereu ingindurat si nu-mi vine sa cred cit de bine arata
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.08.2008, 12:08:42
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Pai in cazul Par Arsenie Papacioc, el a ramas in tr-o forma uimitoare deoarece metaniile erau continuate de munca la sapat transee , canale, spart pietre si carat in timpul inchisorilor.
Nu o sa vedeti pe nimeni care a stat in lagare de concentrare si puscarii si care s-a delasat si s-a ingrasat sau s-a lenevit. majoritatea traiesc foarte mult si sunt sanatosi, chiar daca au cicatrice de gloante si taieturi si au suferit batai crunte. Paradoxal aceste suferinte i-a intarit!

Eu am un vecin evreu care A STAT LA AUSHWITZ!!!!!!!! va imaginati si inca traieste! si umbla voios cu traista la cumparaturi. Are o mustata mare de care e mindru, iar cind sarbatoreste aniversari se duce la intilniri in hainele vargate cu gauri pe care le-a pastrat. Cind ma intilnesc cu el si dau mina si-i vad numarul tatuat pe brat ramin mereu ingindurat si nu-mi vine sa cred cit de bine arata
Pr. Arsenie Papcioc a practicat, in tinerete, fotbal, atletism. Sunt si ierarhi care au practicat sport, unii dintre ei chiar box de pereformanta ori haltere.

Sportul disciplineaza trupul si mintea, mai departe exista "exercitii" duhovnicestri. Dar acestea nu se exclud reciproc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.06.2011, 06:18:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit mens sana in corpore sano, si mai mult decat atat.

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Sportul disciplineaza trupul si mintea, mai departe exista "exercitii" duhovnicesti. Dar acestea nu se exclud reciproc.
Bine zis. Si tare rau imi pare ca nu am nici una din deprinderile de mai sus. Dar poate pun un inceput curand.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.06.2011, 12:00:17
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un football din cand in cand cu amicii(dar efortul depus este anulat de berea in valuri de dupa :) sau,ca sa fac totusi ceva util,tenis sau indoor cycling mai nou(ajuta mult cand ai un program stresant si cu un mare consum nervos).Mi-as dori sa imi iau un an de concediu candva si sa urc pe munti cu cortul-n spate.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.06.2011, 12:43:18
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu făceam aerobic și alpinism (asta ca un hobby - destul de scump, ce-i drept). Acum nu mai am timp să fac sport regulat. Ies în parc cu copiii, alergăm, jucăm badminton, fotbal... sporturi de familie. Mai mergem cu bicicletele sau ieșim la pădure, la munte, în week-end, când ne permite vremea. Am făcut și yoga, de trei ori pe săptămână, acum m-am lăsat.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.06.2011, 21:39:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Un football din cand in cand cu amicii(dar efortul depus este anulat de berea in valuri de dupa :)
De admirat sinceritatea ta , ca tot vorbim de sinceritate la Topicul Pocainta ! Pentru mine , bicicleta a fost " sportul " preferat , multi ani , dar totul a devenit o amintire ! Am facut si un mic tur al Romaniei , dar a ramas amintirea , si burtica a cam crescut de atunci !
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 7 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.06.2011, 22:09:23
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De admirat sinceritatea ta , ca tot vorbim de sinceritate la Topicul Pocainta ! Pentru mine , bicicleta a fost " sportul " preferat , multi ani , dar totul a devenit o amintire ! Am facut si un mic tur al Romaniei , dar a ramas amintirea , si burtica a cam crescut de atunci !
Yep,si eu am luat in greutate serios,partial stres,dupa ce m-am lasat de fumat si terminam frigiderul noaptea,plus regim de viata alert,mancam pe unde apucam,toate tampeniile,sedentarism in timpul liber,imi mutam posteriorul de la birou pe canapea si de pe canapea in scaunul de la masina.Din extrema dreapta ajunsesem la football fundas central Apoi am trecut pe regim,mai multa miscare,mai multa ordine in alimentatie.Lucrurile pare rezonabil mai bune acum dar sunt departe de forma de pe vremuri,pff,ca orice cal ajuns gloaba(hihi).Insa mai pot face un tackling de calitate si mai pot da o centrare din alergare :) Spinning-ul insa este ceva excelent,mai ales dpdv al inimii.Cu un suc natural de fructe cu o lingurita de miere dupa..la sport cu noi :)

Noapte buna Cristi,toate cele bune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Un sport periculos Florin09 Generalitati 20 26.07.2010 21:08:08