Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2012, 15:19:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca trebuie sa stim mai multe despre dacii, din care ne tragem.
Nu se prea cunoaste istoria indepartata a Europei, cand tracii/dacii se intindeau pe aproape intreaga Europa.

Atat olandezii (olandez = dutch) cat si danezii isi recunosc originea din daci. Intre timp se folosesc aparate de ultima generatie pentru a stabili ADN-ul natiunilor si am auzit ca oamenii de stiinta vestici au spus ca romanii au ADN-ul populatiei originare, cu foarte putine modificari. In acest sens, vedeti link-urile de mai jos.
Suna ciudat? DA, dar este adevarat.
Nu se stie cate se vor mai descoperi despre daci, ca populatie originara a Europei.
http://www.youtube.com/watch?v=lJWhKHYZE34
http://www.youtube.com/watch?v=PUIS30dFgG4
îți spun eu ce o să mai auzim: aici a avut loc Creația, aici a apărut prin evoluție primul om și tot aici extraterestrii au implantat ADN primatelor inferioare transformându-le în om :))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2012, 15:21:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Masoneria nu e gluma...
cel mai mul mi-a plăcut aia cu Nelson Mandela :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2012, 15:33:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cel mai mul mi-a plăcut aia cu Nelson Mandela :)
Pe mine vestea m-a prins total nepregatita: Am fost socata!!! Nici acum nu-mi vine sa cred!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2012, 17:19:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scuze pentru off-topic

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu se stie cate se vor mai descoperi despre daci, ca populatie originara a Europei.
http://www.youtube.com/watch?v=lJWhKHYZE34
http://www.youtube.com/watch?v=PUIS30dFgG4
Am mai gasit ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=3yBrbMrAppw

Cine crede ca acestea sunt inventii.... sa se mai gandeasca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2012, 23:13:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Doamna Miha Anca, nu imi vine sa cred. Nu va suparati, Dvs. sunteti o persoana culta, nu mai pelcati urechea la fantasmagoriile unora ca Napoleon S., medic stomatolog care rescrie el istoria! Nu a facut o singura cercetare pe teren, nu a facut nicio sapatura, nu a studiat niciun izvor, dar fabrica teorii! Nu am timp sa vad tot filmul, mi-a ajuns la ureche si pur si simplu nu imi vine sa cred cat de creduli sunt unii, sa accepte ca adevarate tot felul de insailari caraghioase! Mai rau ca in comunism.

Adevarul e ca nu stim mare lucru despre daci si geti, dar in niciun caz nu au fost ei buricul Europei.

Uitati aici un link - vorbeste un istoric cu studii, cu sapaturi, recunoscut si peste hotare - http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/sintagma-stramosii-nostri-daci-ar-trebui-discutata
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.12.2012 at 23:17:28.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.12.2012, 00:24:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar nu ma supar deloc, draga Glykys, ca ai o alta parere despre aceste lucruri. Dar in primul rand cine e acest Napoleon S? Nu am auzit de el.
In schimb am vazut parte din filmele, ale caror link-uri le-am dat mai sus. Nume cunoscute apar acolo si isi spun parerea: istorici romani si internationali. Deci nu e o gluma. Dealtfel, asa cum a mai mentionat, am citit in Magazinul Istoric despre scrierea cuneiforma a dacilor.
Am si cumparat o carte "Tara Soarelui sau istoria Daco-Romaniei, scrisa de Pr. Dumitru Balasa, cu gandul de a o citi, dar am uitat-o la cineva si nu am ajuns inca sa o recuperez. Solutia e sa imi cumpar alta. Dar iata ce se scrie despre aceasta carte:

"Părintele Bălașa scrie cu convingerea că dacii n-au pierit, ci, dimpotrivă, s-au dezvoltat de-a lungul istoriei ca un popor măreț, cu notabile realizări în toate domeniile de activitate. își susține tezele cu nenumărate dovezi documentare, arheologice, lingvistice, etnologice. Poate unele dintre ideile sale vor fi contestate de anumiți cercetători, dar, cu siguranță, de multe va trebui să se țină seamă în istoriografia românească viitoare. Bătrânul istoric nu se sfiește să răstoarne statui, să atace teze care păreau de neclintit până de curând și să ne dea un exemplu grăitor de ceea ce înseamnă a fi istoric și patriot.

Când citești cărțile Părintelui Bălașa, -tu însuți fiind român-, te simți mai puternic, mai mândru, mai optimist, mai încrezător în viitorul nației tale, cu mai multă speranță în propriul tău viitor. Bătrânul istoric se dovedește a fi, cu prisosință, un bătrân al nației sale, un învățător, un dascăl.

Scoate la lumină acele momente înălțătoare ale trecutului, care ne pun la loc de cinste în rândul marilor popoare ale Europei, ce-au reușit să-și cucerească demn drumul prin veacuri, convingându-ne că avem toate șansele să redevenim noi înșine; aduce în discuție situațiile critice ale istoriei noastre, poticnirile și insuccesele, felul cum am știut și am reușit să le depășim, convingându-ne că vom găsi întotdeauna resursele necesare să revenim pe linia de plutire, ne convinge, vorba poetului, că ,,românul are șapte vieți în pieptu-i de aramă”.

Părintele Dumitru Bălașa este un învingător, fiindcă a plecat dintre noi cu convingerea că a făcut ceea ce trebuia să facă în calitate de român, de creștin, de preot. Chiar dacă unele dintre tezele și ipotezele pe care le propune vor fi contestate, poate infirmate, despre autor se va vorbi mult de aici înainte, cărțile sale vor fi tipărite și retipărite, cititorii vor găsi în ele mereu prospețimea informațiilor documentate, iar dacii vor reveni mereu în conștiința acestora și datorită cărților Părintelui Bălașa. Cărțile Părintelui Bălașa sunt un act de autentic patriotism într-o vreme în care globalizarea și înstrăinarea devine crezul unor întregi generații. După ce le citești, nu poți decât să exclami: ,,într-adevăr, cine n-are bătrâni să-și cumpere!"
http://www.librarie.net/carti/96698/...Dumitru-Balasa

Nu numai ca nu s-au infirmat tezele si ipotezele Pr. Dumitru Balasa, dar sunt chiar confirmate de istorici, dupa cum se poate vedea din filmele propuse mai sus spre vizionare.

Aceste adevaruri despre daci ne vor ajuta sa ne cautam locul adevarat in lume: cel pe care il meritam de secole, nu cel, pe care l-am ales noi, parasind aceste meleaguri stra-stramosesti.
Multi vor pleca, putini se vor intoarce. Pacat! Mare pacat!

Urmariti va rog filmele de pe Youtube!

Last edited by Miha-anca; 08.12.2012 at 00:38:46.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.12.2012, 02:27:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc pentru carte! Chiar ma intereseaza f.mult acest subiect, personal nefiind multumita de bruma de informatie pe care am invatat-o la istorie in scoala, iar in media nu am incredere deloc, mai ales ca majoritatea canalelor nu promoveaza Romania, ba din contra.

Ce nu inteleg eu este de ce numai romanul trebuie sa isi arunce istoria la gunoi? Toate popoarele europene au avut istoria lor si o iau asa cum a fost ea, cu bune si cu rele. De ce noi, urmasii tracilor trebuie sa ii slavim pe cotropitorii nostrii romanii, doar ptr. ca ei au avut un imperiu glorios si noi ne-am vazut de pamantul nostru? Ce o fi asa rau daca am accepta ca avem si noi o istorie antica si ca insemnam si noi ceva in istoria lumii, ca doar nu am aparut din neant. In loc sa cercetam(adica sa cunoastem ambele tabere inaitne sa luam o concluzie;atentie si la sursa, calitatea informatiei depinde de calitatea sursei) toate materialele disponibile despre istoria noastra(si sunt cateva, Slava Domnului) si sa nu mai acceptam asa usor ce ne arunca astia peste granita si ce promoveaza pe la televizor. Putina iubire de neam si de istoria noastra, nu ar strica.

Si nu e vorba numai despre daci,traci. Nici eroii conteporani ai neamului nu sunt cinstiti asa cum se cuvine. Multi sunt si uitati. De inventatorii romani, abia daca auzi cate ceva, si au fost destui. Ca a zis unu la televizor sau intr-o carte de x ca este criminal, apoi asa este domane, nu cumva sa stam sa analizam o fi adevarat sau nu. Oricum, nu iti poti cunoaste istoria fara studiu, iar studiu implica efort si putina pasiune.

Virgiliu Gheorghe a fost intrebat de ce grecii si alte popoare sunt uniti si reactioneaza cand ceva nu merge cum trebuie la ei in tara sau cand guvernul lor iau anumite masuri(fmi etc.) si romanii nu reactioneaza deloc?! Si a spus, ca romanii au trecut prin comunism si comunismul ne-a facut sa nu mai reactionam. Comunismul a determinat ca noi sa nu ne mai iubim tara, sa nu ne mai iubim neamul,traditiile sa nu ne mai cinstim eroii, sa nu ne mai pese de familie s.a, iar baietii de dupa 89 au venit si au spus. si asa voi va urati tara, dati-ne-o noua; si asa voi nu va iubiti familia, divortati; nu tineti la copii vostrii, dati-i sa munceasca la noi s.a. Sunt mai multe lucruri interesante de spus despre aceste subiecte(mari romani,istorie,neam etc.). Imi cer scuze daca am fost prea off-topic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.12.2012, 11:58:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cel mai mul mi-a plăcut aia cu Nelson Mandela :)
stați puțin. cred că mă aflu într-o eroare.
eu am luat-o ca pe o glumă și am jucat așa cum s-a cântat.
dar văd că unii vorbeau serios.
încă cred că acest topic este o glumă.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.12.2012, 13:02:22
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
încă cred că acest topic este o glumă.
Nu stiam! Cum se poate asa ceva?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.12.2012, 13:05:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu stiam! Cum se poate asa ceva?
să se poată ce?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne cunoastem sfintii romani! glykys Diverse Sarbatori 97 27.09.2014 14:26:12
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
pentru cei care doresc să înțeleagă ce înseamnă aia matematică myself00 Generalitati 4 24.07.2012 20:51:00
Despre pretentiile mari pe care le avem fata de ceilalti andrei_im Generalitati 12 29.03.2012 10:44:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29