Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 11.02.2015, 21:10:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E o tactica si asta, se numeste aruncarea rahatului in ventilator.
Cred ca ce a zis el se bazeaza pe articole de genul:

http://www.beliefnet.com/Faiths/Chri...l-Gay.aspx?p=1


Dar mi se pare ciudat cum poti sa presupui, pe baza a asa de putine dovezi, cum era cineva acum 2000 de ani. Wait...
  #162  
Vechi 11.02.2015, 21:14:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca ce a zis el se bazeaza pe articole de genul:

http://www.beliefnet.com/Faiths/Chri...l-Gay.aspx?p=1


Dar mi se pare ciudat cum poti sa presupui, pe baza a asa de putine dovezi, cum era cineva acum 2000 de ani. Wait...
Da nu conteaza, astfel de articole sunt facute tocmai pentru a arunca cu rahat in ventilator. Chiar daca nici un crestini nu o sa creada, tot o sa le manjesti credinta. E ca si cum i-as spune domnului respectiv ca tatal sau e. Wait ... :)
  #163  
Vechi 11.02.2015, 21:49:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca ce a zis el se bazeaza pe articole de genul:

http://www.beliefnet.com/Faiths/Chri...l-Gay.aspx?p=1


Dar mi se pare ciudat cum poti sa presupui, pe baza a asa de putine dovezi, cum era cineva acum 2000 de ani. Wait...
Cum poti sa postezi astfel de blasfemii pe post de ,,dovezi"?

Cei care se chinuie sa fabrice astfel de ,,dovezi" , n-au inteles nimic din credinta crestina. Ei cred ca pot spurca orice. Nu reusesc decat sa-si spurce propriile guri si sa-si agoniseasca osanda. Profaneaza la greu sfintii si chair pe Fecioara Maria si pe Iisus! Așa, fara jenă!

Nici chiar despre Sfanta Maria Egipteanca nu e corect sa mai vorbim ca despre o desfranata dupa ce a petrecut 47 de ani in pustie si a ajuns sa se ridice de la pamant in timpul rugaciunii. Pacatul din tinerete i s-a sters prin pocainta, caci Iisus pentru asta S-a rastignit, sa ne stearga pacatele. Insa nu pacatul a facut-o sfanta, ci Dumnezeu a ajutat-o sa se pocaiasca deplin si sa ajunga un vas ales al Duhului Sfant.

In ce-l priveste pe Sfantul Apostol Pavel, acesta a fost ales sa indeplineasca o lucrare de Duh Sfant. Daca nu avea un suflet curat, capabil sa primeasca Duh Sfant, nu putea sa converteasca nici macar un singur om la crestinism. Dumnezeu lucra prin el, nu facea Sfantul Apostol Pavel nimic de capul lui! Nu oricine poate face ceea ce a facut acest Sfant Apostol.

Sa mearga si homosexualii de astazi sa si sa incerce sa faca ceea ce a facut Sfantul Apostol Pavel, daca spun ca Sfantul a fost homosexual! Mai bine ar citi viata acestui sfant:
https://sfapostolipetrusipavel.wordp...apostol-pavel/
  #164  
Vechi 11.02.2015, 21:50:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca ce a zis el se bazeaza pe articole de genul:

http://www.beliefnet.com/Faiths/Chri...l-Gay.aspx?p=1


Dar mi se pare ciudat cum poti sa presupui, pe baza a asa de putine dovezi, cum era cineva acum 2000 de ani. Wait...
Cum poti sa postezi astfel de blasfemii pe post de ,,dovezi"?

Cei care se chinuie sa fabrice astfel de ,,dovezi" , n-au inteles nimic din credinta crestina. Ei cred ca pot spurca orice. Nu reusesc decat sa-si spurce propriile guri si sa-si agoniseasca osanda. Profaneaza la greu sfintii chiar si pe Fecioara Maria si pe Iisus! Așa, fara jenă!

Nici chiar despre Sfanta Maria Egipteanca nu e corect sa mai vorbim ca despre o desfranata dupa ce a petrecut 47 de ani in pustie si a ajuns sa se ridice de la pamant in timpul rugaciunii. Pacatul din tinerete i s-a sters prin pocainta, caci Iisus pentru asta S-a rastignit, sa ne stearga pacatele. Insa nu pacatul a facut-o sfanta, ci Dumnezeu a ajutat-o sa se pocaiasca deplin si sa ajunga un vas ales al Duhului Sfant.

In ce-l priveste pe Sfantul Apostol Pavel, acesta a fost ales sa indeplineasca o lucrare de Duh Sfant. Daca nu avea un suflet curat, capabil sa primeasca Duh Sfant, nu putea sa converteasca nici macar un singur om la crestinism. Dumnezeu lucra prin el, nu facea Sfantul Apostol Pavel nimic de capul lui! Nu oricine poate face ceea ce a facut acest Sfant Apostol.

Sa mearga si homosexualii de astazi sa si sa incerce sa faca ceea ce a facut Sfantul Apostol Pavel, daca spun ca Sfantul a fost homosexual! Mai bine ar citi viata acestui sfant:
https://sfapostolipetrusipavel.wordp...apostol-pavel/
  #165  
Vechi 11.02.2015, 22:13:35
alina_ghita alina_ghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2015
Mesaje: 15
Implicit explicatie

acum am citit mesajul tau, exista explicatie pentru reactiile tale; atunci cand iesti intre ,,2 lumi,, stresul este foarte mare, dar important este sa sti cui sa ceri ajutor, pentru a putea iesi dinter cele,,doua lumi,,, sa gasesti drumul.ai incerat si sedinte de psihoterapie comportamentala?; asa cum ai spus si tu terapia prin rugaciune nu a mers.
  #166  
Vechi 11.02.2015, 22:15:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici se spune clar ca nu se cunosc date despre copilaria si despre adolescenta Sfantului Apostol Pavel. Pai, daca nu se cunosc, unii de unde le stiu? Le-au ,,descoperit" acum de dragul propagandei homosexuale!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pavel_%28apostol%29
Cand a fost homosexual? Dupa convertire? Sa nu ne amagim. Nimic necurat nu intra in Imparatia Cerurilor. ,,Greu e sa dai cu piciorul in tepusa!"

Hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta. Sfintenia o da Dumnezeu, nu oamenii. Unii se cred la partid ( PCR) chiar si atunci cand vorbesc despre sfintenie. Ei cred ca pot promova sau retrograda pe cineva! Vai de capul lor, saracii! Cauta sa intre cu bocancii murdari in sufletele crestinilor, dar niciun suflet ravnitor nu-i va lasa. Sa avem trezvie si sa nu ne lasam smintiti de astfel de blasfemii.
  #167  
Vechi 11.02.2015, 22:29:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina_ghita Vezi mesajul
acum am citit mesajul tau, exista explicatie pentru reactiile tale; atunci cand iesti intre ,,2 lumi,, stresul este foarte mare, dar important este sa sti cui sa ceri ajutor, pentru a putea iesi dinter cele,,doua lumi,,, sa gasesti drumul.ai incerat si sedinte de psihoterapie comportamentala?; asa cum ai spus si tu terapia prin rugaciune nu a mers.
Terapia prin rugaciune ar fi putut avea efect daca nu era socotita doar terapie, ci un mod de viata. Dumnezeu nu e o roata de rezerva pe care o aruncam dupa utilizare. Ar fi fost nevoie de o viata asumata in Hristos cu pocainta, rugaciune si nevointa duhovniceasca. Duhul Sfant e un dar pretios, nu se obtine cu una, cu doua.

Exista un razboi nevazut pe care crestinul trebuie sa si-l asume daca vrea sa aiba si bucurii duhovnicesti. Atunci cand vrei sa parasesti viata de pacat apar foarte multe ispite. Sfanta Maria Egipteanca s-a chinuit 17 ani sa scape de nalucirie diavolesti. Nu e usor. Fara un duhovnic sporit si fara smerenie si fara vointa de a te alipi cu tot sufletul de Dumnezeu, e greu sa faci progrese.
  #168  
Vechi 12.02.2015, 10:59:25
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cum sa nu se sinucida activistii gay cand lupta impotriva randuielilor lasate de Dumnezeu? Dumnezeu ii opreste sa raspandeasca raul in lume cum poate si cum stie. Crestinul este chemat sa ia atitudine impotriva pacatului, nu a păcătosului. Dar ce ne facem daca se supăra hpmosexualii daca spunem ca homosexualitatea e ste un pacat, o urâciune in fata lui Dumnezeu? Si ne acuza de intoleranta...
Si de-aici iar ajungem la acel Dumnezeu razbunator...mdeah...frumoasa perspectiva...



BTW, poti fi homosexual si fara sa ai relatii homosexuale sau de orice natura. Asa ca practic, orice sfant putea sa fie homosexual din punctul asta de vedere. Daca nu a avut relatii, nu inseamna ca stim 100% ca i-au placut (candva) persoanele de sex opus. Asa ca treaba sta cam 50 - 50... Daca tot speculam, sa o ducem pana la capat.


Alin, animalele nu se imperecheaza din placere (decat delfinii), ci din perpetuarea si conservarea speciei, chestie ce tine de instinct.


si, antonia, asa usor vorbesti de iad si rai de parca ai fi fost in vizita prin acele locuri si sti cu siguranta ce fel de oameni sunt in iad si ce fal deoameni sunt in rai. Nu ai cum sa sti aceste lucruri, pentru ca Dumnezeu nu ne-a scris ca TOTI homosexualii merg in iad, ca TOTI criminalii merg in iad, ca TOTI crestinii practicanti merg in rai si nici nu stim cati dintre cei pecare ii numim sfinti sunt in rai. N-ai decat sa o iei ca blasfemie; nu asta este; e doar un fapt... nu poti sti cine merge in rai si cine merge in iad; nu dupa judecata noastra, asta-i sigur; poate Dumnezeu e mai milos, poate nu; poate vor intra in rai si unii cu pacate mai mici sau mi mari din cauza ca au facut ceva f bun la viata lor, fie acel bun si o singura fapta; si invers.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #169  
Vechi 12.02.2015, 11:42:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si de-aici iar ajungem la acel Dumnezeu razbunator...mdeah...frumoasa perspectiva...



BTW, poti fi homosexual si fara sa ai relatii homosexuale sau de orice natura. Asa ca practic, orice sfant putea sa fie homosexual din punctul asta de vedere. Daca nu a avut relatii, nu inseamna ca stim 100% ca i-au placut (candva) persoanele de sex opus. Asa ca treaba sta cam 50 - 50... Daca tot speculam, sa o ducem pana la capat.


Alin, animalele nu se imperecheaza din placere (decat delfinii), ci din perpetuarea si conservarea speciei, chestie ce tine de instinct.


si, antonia, asa usor vorbesti de iad si rai de parca ai fi fost in vizita prin acele locuri si sti cu siguranta ce fel de oameni sunt in iad si ce fal deoameni sunt in rai. Nu ai cum sa sti aceste lucruri, pentru ca Dumnezeu nu ne-a scris ca TOTI homosexualii merg in iad, ca TOTI criminalii merg in iad, ca TOTI crestinii practicanti merg in rai si nici nu stim cati dintre cei pecare ii numim sfinti sunt in rai. N-ai decat sa o iei ca blasfemie; nu asta este; e doar un fapt... nu poti sti cine merge in rai si cine merge in iad; nu dupa judecata noastra, asta-i sigur; poate Dumnezeu e mai milos, poate nu; poate vor intra in rai si unii cu pacate mai mici sau mi mari din cauza ca au facut ceva f bun la viata lor, fie acel bun si o singura fapta; si invers.
Dumnezeu este un imparat care ne-a lasat niste porunci pe care trebuie sa le respectam daca poftim mantuire. Daca am ales alt stapan. atunci inseamna ca nu avem astfel de pretentii!

Atunci cand barbatul nu simte atractie pentru femei, el in conceptia ortodoxa, alege o alta cale de mantuire: calugaria sau pustnicia. La fel se pune problema si in cazul femeilor. Casatoria este o cale de mantuire, iar calugaria este o alta cale. Daca lupti pentru mantuire, alegi ori una , ori alta. Daca-l sfidezi pe Dumnezeu, atunci faci ce vrei , insa nu ai pretentii de mantuire. Eu spun din cele citite, nu din capul meu. Vai de capul meu, daca spun ceva smintitor, care nu se regaseste in Scrierile Sfintilor Parinti!

Exista multe carti cu marturii despre iad. Cine le va cauta le va gasi.
E bine sa le citeasca toti cei care vor mantuire. Mantuire, tuturor!
  #170  
Vechi 12.02.2015, 11:59:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu este un imparat care ne-a lasat niste porunci pe care trebuie sa le respectam daca poftim mantuire. Daca am ales alt stapan. atunci inseamna ca nu avem astfel de pretentii!

Atunci cand barbatul nu simte atractie pentru femei, el in conceptia ortodoxa, alege o alta cale de mantuire: calugaria sau pustnicia. La fel se pune problema si in cazul femeilor. Casatoria este o cale de mantuire, iar calugaria este o alta cale. Daca lupti pentru mantuire, alegi ori una , ori alta. Daca-l sfidezi pe Dumnezeu, atunci faci ce vrei , insa nu ai pretentii de mantuire. Eu spun din cele citite, nu din capul meu. Vai de capul meu, daca spun ceva smintitor, care nu se regaseste in Scrierile Sfintilor Parinti!

Exista multe carti cu marturii despre iad. Cine le va cauta le va gasi.
E bine sa le citeasca toti cei care vor mantuire. Mantuire, tuturor!
Deci homosexualii ar trebui sa devina calugari toti?

Interesanta idee. Ma intreb cati o sa fie de acord cu ea.
Subiect închis