Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.08.2007, 15:35:04
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Rebellu daca ai fi citit cu atentie toate postarile mele ai fi inteles cu siguranta ce doresc eu sa aflu..nu am vrut sa ma lamentez ,de multe ori discutiile iau o intorsatura ciudata...dar vii tu si te bagi ca musca-n lapte,ca-mi permit sa te jignesc vazand ca nici tu nu stai prea bine cu politetea...e parerea ta si n-o sa te urasc pentru asta,te rog citeste insa mai atent inainte sa te repezi sa dai un raspuns..si eu dau raspunsuri pripite uneori pt,ca ma grabesc..dar tu.cred ca ai timp sa treci prin filtrul gandirii ceea ce scrii..apoi te inteleg ca esti sub influenta acelui par.calugar,om extraordinar de altfel...un pic incearca sa te detasesi de ideile lui desi ti se pare ca el e par Cleopa ..nu e!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.08.2007, 16:47:15
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)Rebellu daca ai fi citit cu atentie toate postarile mele ai fi inteles cu siguranta ce doresc eu sa aflu..nu am vrut sa ma lamentez ,de multe ori discutiile iau o intorsatura ciudata...dar vii tu si te bagi ca musca-n lapte,ca-mi permit sa te jignesc vazand ca nici tu nu stai prea bine cu politetea...e parerea ta si n-o sa te urasc pentru asta,te rog citeste insa mai atent inainte sa te repezi sa dai un raspuns..si eu dau raspunsuri pripite uneori pt,ca ma grabesc..dar tu.cred ca ai timp sa treci prin filtrul gandirii ceea ce scrii..apoi te inteleg ca esti sub influenta acelui par.calugar,om extraordinar de altfel...un pic incearca sa te detasesi de ideile lui desi ti se pare ca el e par Cleopa ..nu e!
iarta-ma de am fost nepoliticos dar mai degraba te-am dojenit. lasa-ma sa cred asta. din toate postarile tale. nu zic ca eu sunt cheie de biserica sau ca nu merit si eu o mustruluiala. insa te intreci uneori. nu sunt sub influenta nimanui si nu e frumos sa insinuezi asa ceva despre orice calugar. suna ca si cum l-ai face guru sau pe-acolo... influentele sunt mai mult din scrierile parintilor. te sfatuiesc si pe tine sa-i citesti. mai mult si mai insistent decat ai facut-o pana acum. o sa ramai uimita de cate chestii noi o sa afli. chestii pe care, cu siguranta, nu le gasesti in literatura pe care vad ca o rasfoiesti. nu zic ca nu e buna insa daca ai citi ce trebuie ai fi mai stapanita si nu i-ai mai trimite pe duhovnici la cursuri de psihologie. si lasa-ma sa rad de tine in continuare daca mai sustii asa ceva. e absurd ceea ce spui. pur si simplu. si afirm asta cu tarie, cu riscul de a fi, vorba ta, nepoliticos. si daca observi ca spun tampenii, atunci atribui-mi-le mie si nu duhovnicului. mi-as dori eu sa-l pot copia. as face impresie pe forum... din pacate n-o pot face, asa ca, asa cum e ea, buna,rea, este umila mea parere.
iarta-ma! pentru o urzicutza esti tare sensibila...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.08.2007, 16:59:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:dontgetit:bine ..bineeeeeee..o sa citesc Sfintii Parinti aici cam ai dreptate..imi lipseste ravna de a citi cartile acestea..ma ademeneste mai mult alt gen de literatura
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.08.2007, 17:00:47
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

As dori in sfarsit sa nu va mai terorizez cu topicul..sa pun capat..se poate,Admin?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.09.2007, 13:03:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Jenica,asa pentru "interpretarea" ta,tin sa-ti spun ca nu am fost o "monahie/rasofora",cat despre sminteala despre care vorbesti,izvorata din trairi profunde in acest mediu,eu nu o numesc,chiar asa,ci mai degraba realitate,realitate pe care unii nu prefera sa o "bage sub pres ca pe gunoi,ca sa nu fie vazuta",dupa cum spunea Vsovi.O realitate care trebuie analizata,constientizata si asupra caruia este indicat a se lua masuri pentru a fi curatit acest cadru curat de asemenea "mizerii" ignorate.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.09.2007, 20:04:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga ory, vorbele tale mi-au amintit de intrarea Domnului Iisus Hristos in templul transformat de oameni in piata cu tarabe. Cu toate aceste tarabe si activitati comerciale, templul nu si-a pierdut destinatia lui initiala. Tot templu a ramas.
La fel manastirea. se prea poate ca activitastile din unele manastirisa difere de activitatile pentru care au fost intemeiate. S-ar putea, ca oamenii sa fie mai lumesti decat ne imaginam noi, dar ei, in ciuda numarului lor mare, nu pot schimba destinatia unei manastiri. Nu o pot transforma in carciuma sau altceva. Tot manastire ramane.
Un exemplu in acest sens ne-a dat Dumnezeu cu Sodoma si Gomorra: chiar daca pacatul sodomiei era generalizat, tot pacat a ramas si nu a fost trecut in randul virtutilor. Cand Dumnezeu a dat o destinatie sau un rol sau o calitate, ramane pe vecie asa. Nu putem schimba noi cele ce Dumnezeu a intemeiat prin cuvant.
Ceea ce putem face noi, e sa ne eschivam de la supunere. Oamenii au facut acest lucru incepand de la Adam si pana azi. Oricum azi e mai bine decat va fi maine, caci omul face ce vrea el si pe ale lui, nu pe ale lui Dumnezeu. Din pacate mergem inspre rau.
Stie si Dumnezeu acest lucru, dar faptul ca inca mai ingaduie sa existe manastiri inseamna, ca mai sunt traitori, care asteapta sa ia cununa. Pentru acestia ingaduie Dumnezeu sa mai existe manastiri, nu pentru cei, care isi fac doar poftele lor.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.09.2007, 01:12:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ai dreptate Ancah in cele scrise de tine mai sus!!!O spun cu sinceritate!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.09.2007, 04:30:08
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Fiecare are dretul de a alege ce conteaza imprejurarile? Fara ispite nu putem sa ne mantuim.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.09.2007, 12:43:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinS
Fiecare are dretul de a alege ce conteaza imprejurarile? Fara ispite nu putem sa ne mantuim.
Sa facem totusi diferenta intre pacate si ispite.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.10.2007, 22:54:32
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Calugaria e tare grea, nici macar nu banuiti ce feluri de ispite poate avea un monah. Nu judecati sa nu va osanditi pe voi insiva. Lasati pe Tatal ceresc sa judece, pe fiecare monah.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incalcarea poruncii a 5-a zoridezi Generalitati 5 19.10.2009 14:39:10