Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.06.2010, 16:34:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Era corect atunci sa spui nu ca Dumnezeu este cu omul in drum spre inviere ci ca Hristos este cu omul in drum spre inviere.
Nu e nimic gresit in ceea ce am afirmat. Fecioara Maria este numita Nascatoare de Dumnezeu, in virtutea faptului ca Il naste pe Hristos. Ea nu este numita Nasacatoare de Hristos, si asta ca nu cumva sa credem ca El a fost un simplu om.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.06.2010, 17:33:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Insa Hristos s-a intrupat in trup omenesc, cand vorbeam de Dumnezeu ma refeream la Dumnezeul creatiei originare, care nu s-a intrupat direct ci prin fiul sau.
Era corect atunci sa spui nu ca Dumnezeu este cu omul in drum spre inviere ci ca Hristos este cu omul in drum spre inviere.
Nu Hristos s-a intrupat ci Logosul (Cuvantul, Fiul) lui Dumnezeu s-a intrupat. Hristos se numeste ipostasa Fiului intrupata, deci inainte de intruparea lui Dumnezeu Fiul nu se poate vorbi de Hristos.

Trebuie facuta distinctia intre fire si ipostasa. Dumnezeu s-a intrupat in intregime in om, in una din ipostasele sale, aceea de Fiu. (Asta nu inseamna ca toate cele trei ipostasuri s-au intrupat sau ca ipostasa intrupata nu contine toata Dumnezeirea).

"Căci întru El (Hristos) locuiește, trupește, toată plinătatea Dumnezeirii." Coloseni 2,9

Astfel ambele afirmatii sunt corecte: "Hristos este cu omul in drum spre inviere" precum si "Dumnezeu este cu omul in drum spre inviere".

"Toate cate face Tatal, asemenea si Fiul" Ioan 5
adica, fie ca spui: "Focul lumineaza" sau spui "Focul lumineaza prin lumina care iese din el", inseamna acelasi lucru.
in mod analog si a spune: "Tatal creaza" sau "Tatal creaza prin logosul (cuvantul) Lui", este acelasi lucru.

"EU si Tatal una suntem" Ioan 10,30
"Eu sunt in Tatal si Tatal este in Mine" Ioan 14,11

Iar despre Sfanta Impartasanie, ca este unirea reala cu Hristos Dumnezeu...
"veți cunoaște că Eu sunt întru Tatăl Meu și voi în Mine și Eu în voi" Ioan 14,20

Last edited by Eugen7; 30.06.2010 at 17:46:07.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.06.2010, 17:51:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
(continuind o discutie initiata de Iore...)
Oare care era menirea lui Adam si a Evei in Paradis?
De ce a creat Dumnezeu Omul? nu-i erau de ajuns vietatile fara minte si CURIOZITATE
Oare Dumnezeu anticipa deja ca cei doi isi vor da in petec?

Nu a avut deja o "experienta" negativa a ingerilor cazuti? de ce a creat alte fiinte capabile de cadere?

Oare nu se astepta de la ei sa se degradeze si sa-si piarda puritatea necesara existentei alaturi de El fiind fiinte curioase(mai ales femeia)?
Dumnezeu ne-a creat chiar daca stia ca o sa cadem in pacat. Daca nu ne aducea la existenta avand aceasta temere, ar fi insemnat ca nu este Atotputernic. Mai mult, trebuia sa fim facuti partasi dragostei si bunatatii Lui indiferent daca ne statorniceam in bine sau pacatuiam.

In Hristos pacatul si moartea sunt biruite. De aceea, pentru toti cei ce se unesc cu El in Biserica, pacatul si moartea nu mai au nimic inspaimantator. In ceea ce priveste relatia lui Dumnezeu cu omul, nu exista fatalism, ci numai dragoste si libertate.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 30.06.2010, 18:28:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Majoritatea Sfintilor Parinti vorbesc despre prestiinta lui Dumnezeu. Dumneze stia ca omul va pacatui- va cadea, insa a si gandit mantuirea. Acesta este un Dumnezeu desavarsit, care lasa omul sa se manifeste liber.
Iata si un text din Sf. Chiril al Alexandriei:
"Deci nu vom invinovati pe Creator ca ne-a adus la existenta, ci mai degraba pe noi insine, fiindca am patimit cu voia aceasta vatamare, daca suntem in strea buna a mintii si judecatii. Ca aducand pe om la existenta, a stiut ca va cadea in stricaciune, dar n-a ignorat nici modurile vindecarii"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 11:25:29
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Dumnezeu cel bun -oare? evolution Rugaciuni 292 18.05.2009 22:38:42