Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2015, 15:54:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu mai înțeleg care este subiectul topicului, să fiu iertat. Am crezut că vorbim despre homosexualitate. Ce înțelegeți voi mai exact prin gay? Că din amestecul de postări și "dovezi" nu îmi mai pare clar subiectul dezbaterii, mă iertați de confuzie...
Conceptul meu empiric de homosexual sau gay include acei bărbați (anatomic) care au un comportament sexual cu parteneri de același sex (anatomic). Adică doi deținători de penis și testicule (fără alte caractere sexuale, cum ar fi de pildă ovare, vulvă etc.) fac sex oral și sau anal. Bîhhh!
Respectiv, prin lesbiene, înțeleg că două femei (anatomic) fac sex între ele. Mă rog...

Aici s-au adus în discuție cazurile unor oameni care au un aparat genital mixt (și penis și ovare etc.), așadar sunt bisexuați. Să fiu iertat, dar asta nu e tocmai ce se înțelege prin homosexual... Denumim doar comportamentul? Sau ne referim la ansamblul persoanei, la personalitate așadar (anatomia corpului, fiziologie internă, conduită psihică subiectivă și comportament observabil). Despre cine vorbim de fapt?

În cazul a doi bărbați care obișnuiesc să facă sex (sună oribil și cu totul impropriu pentru viața sexuală propriu-zisă, dar nu găsesc alt mod de exprimare pentru realitatea la care ne referim în cadrul topicului), e limpede că echipamentul genetic care determină anatomia și fiziologia sexualității nu poate fi cauza comportamentului homosexual. Organele sunt ok, sistemul nervos e ok, sistemul endocrin e ok, deci? Problema e funcțională: psihologică și spirituală. Intrînd aici tot felul de influențe ale mediului - stimulări ambientale, educație, cultură de subgrup, influență demonică etc. Și oarece sensibilitate accentuată în anumite zone ale corpului (asta fiind, da, hotărâtă ereditar - de pildă sensibilitate cutanată anală mai pronunțată, datorată numărului crescut de receptori și a altor determinări calitative a acestora). Pe fondul "găselniței" psihologice subiective e firesc să fi apărut și modificări comportamentale, inclusiv unele modificări anatomice și fiziologice survenite cu timpul, cu practica. Dar miezul problemei e psihologic. Și spiritual.

Nu are rost așadar să aducem ca exemplu oameni cu ambele caractere sexuale pentru a elucida misterul homosexualității. Una e să ai și caractere sexuale masculine și caractere sexuale feminine, alta e să fii bărbat dar să ai comportament sexual de femeie sau cu un bărbat care joacă rolul de femeie.
Dacă aducem ca argument bisexualul ca să elucidăm homosexualul e ca și cum am invoca vaca, pentru a înțelege cum funcționează porcul!

P.S. Un alt exemplu folosit incorect (intenționat sau nu, cu viclenie sau din naivitate) este cel cu băiețelul care a refuzat să se recunoască femeie. Evident, că doar nu era autist sau idiot! În cazul lui e vorba despre puterea evidenței, mai întâi, privind anatomia corpului. Cum să nu își dea seama micuțul, fie și prin comparație cu fetițele pe care le cunoștea și prin comparație cu alți băieți, că el aparține clasei băieților? Firește că a negat că e femeie!
Altceva ar fost mai relevant: ca acel băiat să fie convins că sexul se face băiat cu băiat sau măcar că poate să se comporte ca o fată. Asta da, ar fi putut să se întâmple, cum dealtfel se și petrece de obicei cu noii veniți în "familia" de gay. Modelarea comportamentului sexual este o chestiune din sfera învățării, deci are un caracter dobândit.

Last edited by Ioan_Cezar; 15.02.2015 at 16:00:36.