Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 24.03.2013, 20:50:23
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Poate o sa para absurd, dar pentru mine a fost o mare minune.
Ma aflam intr-un aeroport, trebuia sa astept niste invitati ai facultatii mele la venirea in tara. In acel moment eram atata de deznadajduita, simteam ca nu mai pot sta in picioare. Eram ranita, asta e.
Bineinteles nu imi era mintea la treaba cu care venisem acolo, dar nici la rugaciune, la Dumnezeu sau la vreun sfant. Pur si simplu ma uitam prin oameni, prin bagaje, prin pereti.
Langa mine a venit o familie, mama avea in carucior un baietel de vreo 2-3 ani si se pregatea sa ii dea de mancare. I-a asezat frumos babetica (asa se zice pe la noi) la gat si in momentul acela copilul si-a intins gatul sa i-o poata aranja dupa cap. E o miscare asemanatoare cu aceea cand te apleci sa ti se puna un lant la gat.
Imaginea m-a facut sa ma gandesc instant la sfantul Nectarie si la pasajul din acatist cand se spune - bucura-te ca atunci cand maicile au vrut sa iti puna epitrahilul pe sfintele moaste, ti-ai ridicat capul. Aveam o imagine atat de vizuala cand ii citeam acatistul, ca intotdeauna cand ajungeam la partea asta simteam o bucurie in suflet, un fel de bucurie pe care o simti in fata unor minuni ale unor sfinti mai "jucausi" , iertata sa-mi fie expresia, dar asa simt. Ca de exemplu minunile sfantului Spiridon.
Ei bine, gandul la sfantul Nectarie in acel moment mi-a dat atata bucurie si nadejade si mangaiere, incat, pentru mine, aceasta este o minune.
Sfantul Nectarie sa aiba grija de voi si sa va ajute!
Reply With Quote
  #632  
Vechi 26.03.2013, 02:42:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O inimă nouă, după două săptămâni

"Totul se intampla la începutul lunii august al anului trecut (2012), când am primit un telefon de la locul de muncă al tatălui, aflând că a facut un infarct miocardic acut. Acest lucru însemna că avea nevoie de un transplant de inimă, în condiția in care se afla îi mai dădeau doar 10 zile de supraviețuire. Singurul lucru care-l mai tinea in viata era o inima artificiala.

Ceea ce am simțit nu se poate descrie în cuvinte, dar nadajduiam în rugăciune si în ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Sale. L-am chemat pe Sfântul Nectarie în fiecare rugăciune, citindu-i acatistul împreună cu familia, cerându-i ajutorul fiecare după putința sau credința sa.

Vreau să vă spun că au fost preoți și persoane dragi nouă care ne-au încurajat și s-au rugat pentru sanatatea tatălui, dar nădejdea în Sfântul Nectarie era foarte mare, deoarece i-am simțit ajutorul în multe perioade din viața mea, avându-l ca ocrotitor și protector încă din perioada liceului și nădăjduiam că și de această dată Sfântul Nectarie ne va fi alături. Și acest lucru s-a și întâmplat, după două saptămâni de la infarctul grav al tatălui i-a fost gasită o inimă compatibilă, trecând cu bine peste o operație ce a durat mai bine de nouă ore și jumătate.

Când am aflat vestea, vrând să recitesc acatistul cu Sfântul Nectarie, in semn de mulțumire pentru ajutor, lumânarea de pe noptieră (locul lângă care mă rugam) ardea și ne-am minunat când eu și verișoara mea (ea aflându-se în acel moment cu mine), am văzut în flacară lumânării o inimă, exact în ziua în care am primit vestea de la sora mea (ea era lângă tata, la spitalul unde era internat), că inima a sosit și ca-l va opera de urgență la un alt spital specializat.

Noi (familia) considerăm acest ajutor, această inimă primită de tata o adevarată minune și ajutor de la Sfântul Nectarie, Dumnezeu a rânduit ca tata să ajungă pe mâna unor medici foarte buni, din străinătate, tata lucra pentru o companie străină, infarctul întâmplându-i-se la locul de muncă.
Acum tata este bine, multumim Sfântului Nectarie. Urmeaza tratamentul și recuperarea, tratament de care va depinde toată viața, dar nădăjduim in continuare în ajutorul lui Dumnezeu, prin Sfinții Săi si prin Sfântul Nectarie.

Vă scriu această minune cu o emoție foarte mare, nu se poate descrie în cuvinte toată iubirea aratată de bunul Dumnezeu și Maica Sa, de Sfântul Nectarie, și aș vrea să îi pomenesc și pe Sfântul Mare Mucenic Pantelimon, Sfântul Fanurie și Sfântul Efrem Cel Nou care s-au rugat pentru noi, am simtit ajutorul.

Sper din suflet ca acestă mărturisire să vă ajungă la inimă și să nădăjduiți că Bunul Dumnezeu îsi arată Slava și lucrează prin Sfinții Săi, ca drept dovadă Sfântul Nectarie ne-a fost alături, ne este alături și ne va fi alături de acum înainte, arătându-ne neîncetat iubirea sa față de noi păcătoșii.
Îi mulțumesc Sfântului Nectarie pentru ajutorul dat nouă nevrednicilor." (sursa: blogul lui Laurentiu Dumitru)
Reply With Quote
  #633  
Vechi 21.04.2013, 19:45:03
LuizaT
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne Ajută!

Am citit cu multă atenție și plăcere toate minunatele întâmplări și mărturisiri ale frățiilor voastre despre ajutorul dat de Sfântul Nectarie! Sincer vă spun, m-au emoționat profund! Cât de minunat este Bunul Dumnezeu întru Sfinții Lui! Slavă Ție, Doamne!

L-am descoperit de puțină vreme pe Sfânt - s-a întâmplat într-un pelerinaj la părintele Arsenie Boca, când am văzut la M-rea Izvorul Mureșului (unde am poposit puțin) o frumoasă icoană care mi-a atras atenția în mod deosebit, dar nu știam ce sfânt este reprezentat pe ea. Am întrebat și mi s-a spus că este Sf. Nectarie din Eghina. Spre rușinea mea, nu știam mai nimic despre el și îl rog să mă ierte pentru ignoranța mea! Nu am stat pe gânduri și am cumpărat acea icoană, care mi-e tare dragă și cartea cu acatistul, pe care am început să-l citesc de câteva zile, cu nădejdea că Sfântul Nectarie mă va ajuta și pe mine păcătoasa și nevrednica în împlinirea unei dorințe personale, la unul din cele mai importante examene din viață, dar mai cu seamă pe tatăl meu care este bolnav, în urma unui accident vascular cerebral nu mai poate merge bine și îi este greu să iasă din casă, să se plimbe pe-afară, așa cum făcea înainte.

Sper ca într-o bună zi să pot ajunge să mă închin la sfintele sale moaște din Eghina sau măcar la Mânăstirea Radu Vodă. Din păcate, sunt cam departe de București nu pot ajunge.
Rog mult pe cine dorește (să-mi lase un MP) și are posibilitatea să mă ajute cu ulei de la Radu Vodă de la candela Sfântului, bineînțeles contracost! Să-mi fie cu iertare îndrăzneala...vă mulțumesc mult!

O seară binecuvântată, Bunul Dumnezeu și Sfântul Nectarie să vă aibe-n pază!
Reply With Quote
  #634  
Vechi 26.04.2013, 14:09:49
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

iti trimit eu, lasa-mi pe privat id de mess.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #635  
Vechi 26.04.2013, 22:58:57
LuizaT
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
iti trimit eu, lasa-mi pe privat id de mess.
Mulțumesc mult! :) Doamne Ajută!

Last edited by LuizaT; 26.04.2013 at 23:05:20.
Reply With Quote
  #636  
Vechi 27.04.2013, 13:38:45
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Adaug și eu câteva rânduri despre ajutorul Sf. Nectarie.
În Galați este foarte greu să găsești un loc de muncă, iar pentru a pleca în alt oraș îmi lipseau posibilitățile financiare.
Deși m-am mai rugat Sf. Nectarie atunci când am aflat despre el, în acel moment ajutorul a fost doar sufletesc (cel mai important). De la începutul acestui an, am început sa-i citesc din nou acatistul, împreună cu cel al Sf. Efrem cel Nou.
Și astfel, la doar o lună și jumătate de când am început să le citesc acatistul sfinții mi-au ajutat să găsesc un serviciu. În plus, la muncă este un colectiv unit și ne înțelegem bine (deși ne cunoaștem de puțin timp unii cu alții).
Acest ajutor a reprezentat pt mine o minune
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #637  
Vechi 12.05.2013, 12:01:17
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Părticele din moaștele Sfantului Nectarie se găsesc la:

-Mănăstirea Putna (racla cu Moastele este în Sfantul Altar);
-Biserica "Sfantul Ierarh Nectarie" din Iasi (racla este în Sfantul Altar);
-Schitul "Sfintii Ioan si Nectarie" (Brădetu, jud.Arges), racla fiind asezată în naosul paraclisului ;
-Manastirea "Sfintii Mucenici si Doctori fara arginti Epictet si Astion - Halmyris" din Dunavatul de Jos (Murighiol), jud. Tulcea;
-Biserica "Sfintii Voievozi", sat Ghimicesti, com Fitionesti, jud.Vrancea ;
-Biserica "Sfanta Treime", loc. Bucium, jud. Brasov ;
-Biserica Spitalului TBC din Sibiu;
-Biserica "Sfantul Ierarh Nicolae si Izvorul Tamaduirii", spitalul judetean Sfantul Ioan cel Nou, Suceava ;
-Schitul "Nasterea Maicii Domnului", com Sinca Veche, jud. Brasov (pe drumul Brasov-Fagaras, din Persani);
-Schitul Sinca Noua, com. Sinca Noua, jud. Brasov;
-Biserica "Nasterea Maicii Domnului si Sfantul Nectarie", cart. Alexandru cel Bun, Iasi ;
-Catedrala Episcopala din Galati ;
-Capela "Sf. Andrei" din cadrul Spitalului Judetean Galati;
-Biserica Memoriala Mihai Viteazul "Sf. Siluan Atonitul", Alba Iulia;
-Catedrala din Sibiu;
-Biserica "Sfintii Doctori Cosma si Damian" din cadrul Spitalului Fundeni, Bucuresti;
-Biserica "Sfantul Gheorghe" din Slobozia, judetul Ialomita;
-Manastirea Sfintei Cruci, Oradea, judetul Bihor;
-Biserica "Sfanta Parascheva", din Timisoara;
-Biserica "Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Visarion de Larisa" din Brasov, cartierul Craiter;
-Capela cu hramul "Imparatii Constantin si Elena", din cadrul Spitalului Parhon, Bucuresti;
-Manastirea "Negru Voda" din Campulung, jud. Arges;
-Manastirea Brancoveni, comuna Brancoveni, jud. Olt;
-Manastirea "Sf. Ioan Casian", com. Targusor, jud. Constanta - centura Sf. Nectarie de Eghina;
-Biserica "Sf. Treime", sat Bucium, com. Sinca, jud. Brasov;
-Manastirea "Sf. Treime", sat Parepa-Rusani, com. Colceag, jud. Prahova;
-Manastirea "Sf. Gheorghe" din Giurgiu (la intrarea dinspre Bucuresti), jud. Giurgiu;
-Manastirea Nicula, Jud.Cluj (satul Nicula, la 6-7 km de orasul Gherla);
-Biserica de lemn (sau Biserica studentilor), vis-a-vis de cantina din campusul Studentesc Hasdeu, Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu, nr. 45, Cluj-Napoca - moastele sunt scoase spre inchinare in fiecare luni seara dupa Maslu;
-Biserica "Sfantul Apostol Andrei si Sfantul Ierarh Nectarie", situata in curtea Spitalului de Pediatrie, Botosani, jud. Botosani.
-Manastirea Radu Voda din Bucuresti
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #638  
Vechi 21.05.2013, 00:00:17
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Părticele din moaștele Sfantului Nectarie se găsesc la:

-Mănăstirea Putna (racla cu Moastele este în Sfantul Altar);
-Biserica "Sfantul Ierarh Nectarie" din Iasi (racla este în Sfantul Altar);
-Schitul "Sfintii Ioan si Nectarie" (Brădetu, jud.Arges), racla fiind asezată în naosul paraclisului ;
-Manastirea "Sfintii Mucenici si Doctori fara arginti Epictet si Astion - Halmyris" din Dunavatul de Jos (Murighiol), jud. Tulcea;
-Biserica "Sfintii Voievozi", sat Ghimicesti, com Fitionesti, jud.Vrancea ;
-Biserica "Sfanta Treime", loc. Bucium, jud. Brasov ;
-Biserica Spitalului TBC din Sibiu;
-Biserica "Sfantul Ierarh Nicolae si Izvorul Tamaduirii", spitalul judetean Sfantul Ioan cel Nou, Suceava ;
-Schitul "Nasterea Maicii Domnului", com Sinca Veche, jud. Brasov (pe drumul Brasov-Fagaras, din Persani);
-Schitul Sinca Noua, com. Sinca Noua, jud. Brasov;
-Biserica "Nasterea Maicii Domnului si Sfantul Nectarie", cart. Alexandru cel Bun, Iasi ;
-Catedrala Episcopala din Galati ;
-Capela "Sf. Andrei" din cadrul Spitalului Judetean Galati;
-Biserica Memoriala Mihai Viteazul "Sf. Siluan Atonitul", Alba Iulia;
-Catedrala din Sibiu;
-Biserica "Sfintii Doctori Cosma si Damian" din cadrul Spitalului Fundeni, Bucuresti;
-Biserica "Sfantul Gheorghe" din Slobozia, judetul Ialomita;
-Manastirea Sfintei Cruci, Oradea, judetul Bihor;
-Biserica "Sfanta Parascheva", din Timisoara;
-Biserica "Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Visarion de Larisa" din Brasov, cartierul Craiter;
-Capela cu hramul "Imparatii Constantin si Elena", din cadrul Spitalului Parhon, Bucuresti;
-Manastirea "Negru Voda" din Campulung, jud. Arges;
-Manastirea Brancoveni, comuna Brancoveni, jud. Olt;
-Manastirea "Sf. Ioan Casian", com. Targusor, jud. Constanta - centura Sf. Nectarie de Eghina;
-Biserica "Sf. Treime", sat Bucium, com. Sinca, jud. Brasov;
-Manastirea "Sf. Treime", sat Parepa-Rusani, com. Colceag, jud. Prahova;
-Manastirea "Sf. Gheorghe" din Giurgiu (la intrarea dinspre Bucuresti), jud. Giurgiu;
-Manastirea Nicula, Jud.Cluj (satul Nicula, la 6-7 km de orasul Gherla);
-Biserica de lemn (sau Biserica studentilor), vis-a-vis de cantina din campusul Studentesc Hasdeu, Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu, nr. 45, Cluj-Napoca - moastele sunt scoase spre inchinare in fiecare luni seara dupa Maslu;
-Biserica "Sfantul Apostol Andrei si Sfantul Ierarh Nectarie", situata in curtea Spitalului de Pediatrie, Botosani, jud. Botosani.
-Manastirea Radu Voda din Bucuresti
Va multumesc, stimata doamna. Este bine de stiut ca sunt si alte locuri in Bucuresti si nu numai, unde se gasesc moastele acestui Sfint preaiubit de Domnul si de oameni...
Reply With Quote
  #639  
Vechi 22.05.2013, 17:32:05
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #640  
Vechi 15.07.2013, 13:58:12
dana78 dana78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2013
Mesaje: 1
Implicit Ajutor de la Sf. Nectarie

Am 35 de ani iar acum 6 ani am fost diagnosticata cu tumora la glanda parotida. Am fost operata la Bucurescti in ciuda faptului ca existau multe riscuri fiind foarte aproape de nervii fetei. M-am rugat Sf Nectarie citindu-i acatistul si operatia a decurs foarte bine .
Acum, dupa 6 ani ma rog Sfantului sa raman insarcinata. Sunt casatorita de 12 ani, am avut un avort (din motive medicale) si acum incerc sa am un bebe. Ma rog in fiecare zi Sf Nectarie si Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si sper din inima sa-mi asculte cererea mea!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33