Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2010, 23:55:07
SandraS SandraS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 3
Implicit Cum ne cerem iertare unui om mort

Sper sa gasesc aici putin de ajutor si putina intelegere...O ruda a murit, o ruda pe care am tratat-o ca mai rau decat am tratat orice strain. A avut o viata grea, pe care poate n-as fi putut sa o schimb, dar macar as fi putut sa ii o inseninez...Am intors capul si m-am prefacut a nu-l cunoaste de fiecare data cand il intalneam pe strada. Si poate o masa calda, o vorba buna i-ar fi facut o zi din toata viata aceea negra de pe strazi mai buna. Efortul meu ar fi fost asa de mic si ar fi contat atata. Si am ales sa il privesc ca pe un om rau, de care sa imi fie frica. Asa am fost crescuta, dar am ajuns la o varsta la care iau singura deciziile, am propriile mele convingeri, si totusi nu am facut nimic. Si acum, cand e prea tarziu, regret atata de mult ca nu am avut o vorba buna, un zambet trist macar, ca nu am incercat sa il cunosc...Nu avea pe nimeni! Decat pe noi, aceste rude care nu am facut nimic pentru el. Si-acum parerile de rau, gandurile care imi trec prin minte ma macina. cum am putut fi un om chiar atat de josnic? Si da, ma rog de atunci necontenit pentru sufletul lui, si intreb pe orice m-ar putea ajuta: cum pot sa ii cer iertare? si da, sper ca Dumnezeu ma va ierta, dar cum o sa ma pot ierta eu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2010, 00:01:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Roaga-te neincetat pentru el,zi de zi,pana la sfarsitul vietii! Trece-l si la pomelnice,aprinde cate o lumanare pentru sufletul lui... Si nu in ultimul rand spovedeste-te si spune ce ai pe suflet duhovnicului. O sa fie foarte bine si pentru tine dar si pentru el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2010, 00:02:50
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Mortului nu prea ai cum sa-i mai ceri iertare, dar ceea ce nu ai facut pentru el cat a trait poti face de acum incolo...adica, pentru el mai poti face parastase, pomeni, rugaciuni, sa mergi sa aprinzi o lumanare la mormant...in rest iertare poti cere lui Dumnezeu si pentru inceput mergi la o biserica si vorbeste cu un preot...eventual cauta unul care sa iti devina duhovnic si cere-i sfat.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2010, 00:14:15
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SandraS Vezi mesajul
Sper sa gasesc aici putin de ajutor si putina intelegere...O ruda a murit, o ruda pe care am tratat-o ca mai rau decat am tratat orice strain. A avut o viata grea, pe care poate n-as fi putut sa o schimb, dar macar as fi putut sa ii o inseninez...Am intors capul si m-am prefacut a nu-l cunoaste de fiecare data cand il intalneam pe strada. Si poate o masa calda, o vorba buna i-ar fi facut o zi din toata viata aceea negra de pe strazi mai buna. Efortul meu ar fi fost asa de mic si ar fi contat atata. Si am ales sa il privesc ca pe un om rau, de care sa imi fie frica. Asa am fost crescuta, dar am ajuns la o varsta la care iau singura deciziile, am propriile mele convingeri, si totusi nu am facut nimic. Si acum, cand e prea tarziu, regret atata de mult ca nu am avut o vorba buna, un zambet trist macar, ca nu am incercat sa il cunosc...Nu avea pe nimeni! Decat pe noi, aceste rude care nu am facut nimic pentru el. Si-acum parerile de rau, gandurile care imi trec prin minte ma macina. cum am putut fi un om chiar atat de josnic? Si da, ma rog de atunci necontenit pentru sufletul lui, si intreb pe orice m-ar putea ajuta: cum pot sa ii cer iertare? si da, sper ca Dumnezeu ma va ierta, dar cum o sa ma pot ierta eu?
Draga mea,cred ca-ti pare rau si ca doare cat de insensibila ai putut sa fii,dar cred ca ti-ar face bine sa te spovedesti si apoi sa dai pomelnice pentru el si sa te rogi mult si iertarea va veni.Iertare ii ceri si prin faptul ca te rogi pentru sufletul lui.Ai putea sa mergi la mormantul lui?Eventual sa-l ingrijesti.Ai putea sa dai pomana pentru el,dar cel mai important cred ca este sa-l pomenesti macar 40 de zile la o manastire la Sfanta Liturghie.
Eu am avut un unchi pe care l-am iubit foarte mult,dar cand a fost mai important sa mergem la el nu am mers si a murit si eu nu mi-am iertat asta.
Dupa 8 ani de zile l-am visat si m-a imbratisat si mi-a daruit atata dragoste incat a doua zi simteam ca plutesc de fericire toata ziua,atunci am stiut ca m-a iertat.Dar am invatat ceva:fa ceea ce trebuie atunci cand trebuie,pentru ca daca amani s-ar putea sa fie prea tarziu si sa nu mai poti face nimic si o sa-ti para rau.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2010, 00:34:53
SandraS SandraS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc frumos pentru incurajari si pentru sfaturi...O sa tin cont de ele si sper ca in final sa fie bine, sufletul lui sa fie primit in Rai si sa se bucure de fericirea eterna, care e pana la urma e mai importanta, iar eu sa imi gasesc linistea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2010, 01:58:46
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Sunt metode de a repara ceva,sa ii dai tot ce poti post-mortem.a persoanei,nu a ta,evident!am un caz ca al tau!bunica mea era pe pat de 5 ani!matusa-mea in ultimii 2 ani de suferinta ai buna-mii,a terorizat-o psihic!se purta cu ea ca si cu o carpa!iar buna-mea abia vorbea!de Anul Nou dinaintea mortii bunicii mele,m-am rugat lui Dumnezeu sa o opreasca pe matusa-mea!rezultatul:de sf Ion a cazut si si-a fracturat piciorul!astfel ca bunica mea,in ultimele luni de viata a avut parte doar de prezenta linistitoare a mamei mele...abia a putut veni matusa la inmormantare,bocind ca ce bataie pe ea,ca nu a fost cu mama ei in ultimele clipe!continuare:cand credea ca e ok cu piciorul,s-a trezit ca nu i s-au sudat bine oasele si i s-a provocat o alta fractura si au pus=o in ghips iar!continuare:si azi o doare piciorul,ca nu i s-a pus bine ghipsul!Dumnezeu a lucrat!continuare:anul acesta a facut un infarct de era sa plece dupa buna-mea sa isi ceara iertare!am salvat-o eu cu mama,desi si noi eram ptr ea persone non grata!Dumnezeu a umilit-o si mai rau,caci noi i-am platit spitalizarea,20 de milioane,in cluj,unde i-a pus un stent la inima.continuarea:e la fel fata de noi!asa cum si-a luat plata ptr comportam ei fata de mama ei,asa va plati ptr nerecunostinta celor ce i-au salvat viata!concluzia este ca daca nu te comporti cum se cuvine cu cei de langa tine,mai ales cand sunt in suferinta,ti-o iei!eu stiu ca daca si-ar cere iertare buna-mii,aprinzand o lumanare,problemele ei de sanatate ar inceta!deci persevereaza in demersul tau,caci are efect!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2010, 19:36:41
SandraS SandraS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 3
Implicit

Cazul nu este chiar ca al meu, caci matusa nu pare a fi plina de remuscari si dornica de a cere iertare...Dar da, din cate am trait, am vazut si eu ca in viata binele facut cuiva ti se intoarce intotdeauna, cand si cum nu te astepti, iar raul la fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stim ce sa cerem? costel Generalitati 7 03.04.2012 23:42:07
Un alt roman mort la Londra lacrimi Umanitare 4 24.10.2011 13:45:21
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
MORT DE DOUA ZILE cozia Pocainta 7 20.09.2008 19:42:03
Sa cerem sfat? Z.Lidia Generalitati 10 20.01.2008 21:37:48