Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2012, 00:23:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Un exercitiu de imaginatie

Daca ati fi trait in vremea lui Hristos ce personaje biblice v-ar fi placut sa intalniti? :)


Dintre toate, cel mai mult si cel mai mult, mi-ar fi placut sa o vad putin, macar de la departare, pe Maica Domnului si sa il cunosc pe centurionul roman care L-a rugat sa ii vindece sluga.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2012, 00:53:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mie mi-ar fi plăcut să-i cunosc pe cei trei crai de la Răsărit (regi, magi, prinți sau ce-or fi fost). Azi, cu atâtea și atâtea informații, e ușor să fii credincios. Dar ei, ca să ajungă să străbată mii de kilometri numai fiindcă calculele le-au arătat o stea ce nu avea ce să caute pe firmament, în plus informându-se ce ar putea semnifica acest eveniment astronomic, asta arată o adevărată deschidere spre credință a unor obișnuiți ai riglei, compasului și observațiilor științifice.

Eu, dimpotrivă, aș semăna mai mult cu un personaj (al lui Marin Preda, parcă). Eu, dacă aș vedea o girafă, aș spune "așa ceva nu există". Cu atât mai mult, dacă aș vedea o stea minunată, aș spune că precis am greșit calculul.

Însă lucrul chiar mai tulburător despre cei trei crai nu e că au plecat în această lungă călătorie. Aș fi vrut să văd figurile lor când L-au văzut scâncind pe Împăratul Împăraților într-un staul amenajat într-o peșteră, încălzit de măgar și bou, păzit de un tâmplar din mediul rural care nu a reușit să găsească o cameră de hotel în Betleem pentru familia lui. Mă tem că, în locul oricăruia dintre cei trei crai, aș fi spus: "ce Arhiereu, dom'le, unde Profet și care Rege ? Ăsta micu ??? Am luat plasă ! Ne-au manipulat ! Hai, camarazi nobili, luați-vă darurile înapoi și să mergem la cășile noastre!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.08.2012 at 01:02:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2012, 01:18:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Interesanta optiune! Are V. Voiculescu o poezie "Pe drumul Sidonului" (nu o gasesc pe net), in care descrie planurile si inchipuirile celor trei magi calatori. Unul crede ca pruncul se gaseste intr-un palat de marmura, al doilea ca are o stea in frunte, al treilea ca deasupra cetatii imparatesti ard trei sori. Finalul?

"Asa tainuiau inteleptii, cu ifos tustrei...
Dar, paliti de-un haz fara pereche,
Pufnea calul, se cocosa camila de ras camila sub ei,
Si chicotea asinul, pleostind cate o ureche."

Un articol documentat despre cei trei magi - http://www.crestinortodox.ro/craciun...it-122131.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2012, 01:18:58
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca ati fi trait in vremea lui Hristos ce personaje biblice v-ar fi placut sa intalniti? :)
Pe Maica Domnului si pe apostoli.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2012, 01:35:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Alaturi de Iisus,tare mi-ar fi placut sa-L cunosc pe Sf.Ioan Botezatorul si sa-i aud vocea tunatoare cand a spus prima data la Capernaum"Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor!"
Sau sa fiu prezenta la botezul pe care-l oficia oamenilor in raul Iordanului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2012, 07:17:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Wink un exercitiu

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca ati fi trait in vremea lui Hristos ce personaje biblice v-ar fi placut sa intalniti? :)


Dintre toate, cel mai mult si cel mai mult, mi-ar fi placut sa o vad putin, macar de la departare, pe Maica Domnului si sa il cunosc pe centurionul roman care L-a rugat sa ii vindece sluga.
Oh, eu as fi vrut sa-i intalnesc pe toti!!!
Dar cel mai mult si mai mult as fi vrut sa-l intalnesc pe Hristos!
As fi vrut sa fiu acolo pe Muntele Fericirilor.. As fi vrut sa-l intalnesc pe Zaheu, as fi fost curioasa daca s-a mai urcat cineva in dud cu el atunci. :)
As fi vrut sa le intalnesc pe cele doua surori, Marta si Maria.. si pe femeile mironosite. Si pe ucenicul cel mai iubit al lui Hristos, Ioan Teologul.

As fi vrut sa-l intalnesc si pe Apostolul Pavel : inainte / si dupa :)
Ah, si pe Iosif din Arimateea, si pe Nicodim... am mai scris cate ceva despre asta pe Sfintii Zilei, cred ca in avanpremiera topicului de fata. :)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=14297&page=22

(Cred ca sunt cam nesatioasa cu toate dorintele astea :) de-asta nu e bine sa dam frau liber imaginatiei. Iertati!)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2012, 07:34:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Aș vrea să știu cum arăta primul om înainte de cădere. Era o ființă androgină Adam-Eva sau un Adam și o Eva separați?

Pe Hristos Îl întîlnim atît în rugăciune, cît mai ales în Sfînta Împărtășanie. De pe vremea Lui însă l-aș fi căutat pe tîlharul de-a dreapta înainte de a fi prins, să văd ce fel de om era și ce făcea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2012, 11:12:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumoasa ideea acestui topic si din cele scrise de cei ce au postat razbate o dorinta sincera,frumoasa, de a trai,fie si pe calea imaginatiei,in zilele Noului Testament.Insa vestea buna este ca nu va ramane doar un exercitiu al imaginatiei.Fiecare de aici,fara nici o exceptie,va sta intr-o zi,fata in fata cu Hristos,cu Maica Domnului si cu toti sfintii.Acesta este o realitate ce poate fi plina de bucurie sau te poate ingrijora profund,depinde de starea in care ne gasim.Cred ca daca privirea spre trecut ne va determina pe fiecare sa cautam si mai mult in noi insine,inspirati de acele momente,ceea ce este mai bun,mai curat,sa vrem sa fim ceea a dorit Hristos sa fim,atunci trecutul va fi o punte a sperantei spre viitor,chiar in ciuda unor aparente vitrege din prezent.Nu doar sa admiram ci sa traim pentru ca intalnirea imaginata pe acest topic chiar va avea loc.Sa pun si eu o intrebare,tot de imaginatie dar si cu potential de introspectie, de final: cum credeti ca va fi acel moment cand veti sta fata in fata cu Hristos,cand tot ce ati crezut,trait,sperat va sta fata in fata cu Adevarul? Este un raspuns ce nu putem sa-l dam decat prin viata noastra,privind la ce am fost,ce suntem si ce trebuie sa fim.Asa sa ne ajute Dumnezeu!+
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2012, 12:04:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As fi vrut sa-L intalnesc pe Hristos si sa-L aud spunandu-mi: ,,Iertate sunt pacatele tale." As fi vrut s-o intalnesc pe Maica Domnului la Cana Galileii, la nunta, atunci cand i-a indemnat pe ucenici: ,,Faceti orice va va spune.'' As fi vrut sa gust si eu putin vin dintr-unul din cele sase vase de piatra. Ii multumesc Preasfantei Maici ca ne-a lasat chipul ei in icoana Prodromita.

As fi vrut sa-L aud pe Hristos si sa-L vad vorbind multimii si savarsind minuni. As fi vrut sa o vad pe Sfinta Veronica, sa vad cum se vindecau bolnavii prin atingerea maramei pe care s-a imprimat Chipul Mantuitorului. As fi vrut sa gasesc un cuvant potrivit pentru a-i alina tristetea Maicii Domnului atunci cand si-a vazut Fiul pe Cruce. As fi vrut sa am pocainta si ravna Mariei Magdalena.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2012, 12:24:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Foarte frumoasa ideea acestui topic si din cele scrise de cei ce au postat razbate o dorinta sincera,frumoasa, de a trai,fie si pe calea imaginatiei,in zilele Noului Testament.Insa vestea buna este ca nu va ramane doar un exercitiu al imaginatiei.Fiecare de aici,fara nici o exceptie,va sta intr-o zi,fata in fata cu Hristos,cu Maica Domnului si cu toti sfintii.Acesta este o realitate ce poate fi plina de bucurie sau te poate ingrijora profund,depinde de starea in care ne gasim.Cred ca daca privirea spre trecut ne va determina pe fiecare sa cautam si mai mult in noi insine,inspirati de acele momente,ceea ce este mai bun,mai curat,sa vrem sa fim ceea a dorit Hristos sa fim,atunci trecutul va fi o punte a sperantei spre viitor,chiar in ciuda unor aparente vitrege din prezent.Nu doar sa admiram ci sa traim pentru ca intalnirea imaginata pe acest topic chiar va avea loc.Sa pun si eu o intrebare,tot de imaginatie dar si cu potential de introspectie, de final: cum credeti ca va fi acel moment cand veti sta fata in fata cu Hristos,cand tot ce ati crezut,trait,sperat va sta fata in fata cu Adevarul? Este un raspuns ce nu putem sa-l dam decat prin viata noastra,privind la ce am fost,ce suntem si ce trebuie sa fim.Asa sa ne ajute Dumnezeu!+
Subscriu asertiunii pertinente.
In acest sens doresc sa adaug: "Hristos Iisus si ieri si astazi si in veci este acelasi" (Evrei 13,8).

Cine vrea, poate sa intalneasca si ACUM (prezent continuu, atemporal) pe Hristos Iisus si pe Sfintii Sai precum la Schimbarea la Fata pe muntele Tabor.

Si nu este un exercitiu de imaginatie (fabulatie) este o realitate cognitiva intelectuala umana (rationala si contemplativa) inechivoca faptul ca sfinti precum: Sfantul Simeon Noul Teolog, Sfantul Nichita Stitathul, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Luca al Crimeei, Sfantul Serafim de Sarov l-au vazut (duhovniceste) pe Hristos Iisus si harul Dumnezeiesc (necreat)... si orice poate ajunge la acest nivel de viata duhovniceaca intru Hristos Iisus, in Sfanta Sa Biserica, prin Sfintele Tainte, dupa invatatura Sfintilor Parinti.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul - un exercitiu terapeutic mirelat Pocainta 13 10.01.2009 11:09:07
LUPTA CU CADEREA IN IMAGINATIE cozia Teologie si Stiinta 9 10.12.2007 13:07:37