Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2010, 18:57:08
podariuv podariuv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 6
Implicit Facebook ?

Am vazut ca au aparut pe CrestinOrtodox.ro linkuri pt. Facebook etc. e ok? Parerea mea e ca aceste aplicatii nu au nimic cu crestinii ortodocsi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2010, 19:04:38
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Eu sunt contra facebook-ului,hi5-ului,etc.Sunt o prostie.Ce sens are sa-ti publici pozele pe internet?Cine stie cine sa mai uita la ele,iar prietenii te stiu din viata reala,daca vrei sa trimiti poze cuiva le poti trimite prin mail,nu sa lasi sa le vada toata lumea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2010, 19:19:29
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Pe Facebook nu se pun doar poze, acolo se posteaza si linkuri interesante cu acatiste, evenimente, conferinte, aparitii editoriale, articole, etc. Crestinii pot tine legatura usor unii cu altii, se leaga prietenii frumoase.
Va inteleg ingrijorarile privitoare la siguranta userilor, insa daca este utilizat cu masura si buna cuviinta, Facebook-ul poate fi un "instrument" util.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2010, 19:23:49
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt Pro Facebook atata timp cat e folosit cu discernamant....am mai "prins veste" de persoane despre care nu mai auzisem nimic de mult...in plus poti cunoaste persoane deosebite...si efectiv cand vad astfel de profile imi face placere sa vad ce au completat la citate favorite, ce articole au postat, poze cu ei...e o chestie care tine de "temperatura umana"..totul e sa nu intreci masura si sa ajungi sa consumi prea mult timp pe site...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2010, 19:40:32
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de podariuv Vezi mesajul
Am vazut ca au aparut pe CrestinOrtodox.ro linkuri pt. Facebook etc. e ok? Parerea mea e ca aceste aplicatii nu au nimic cu crestinii ortodocsi.
Da asa este daca nu au nimic in comun sa nu se mai afseze -Nu numai de la Facebook apar lincuri mai apar si din alta parte care chiar nu au nimic in comun cu ortodoxia . Multa sanatate -
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2010, 19:45:44
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Eu sunt contra facebook-ului,hi5-ului,etc.Sunt o prostie.Ce sens are sa-ti publici pozele pe internet?Cine stie cine sa mai uita la ele,iar prietenii te stiu din viata reala,daca vrei sa trimiti poze cuiva le poti trimite prin mail,nu sa lasi sa le vada toata lumea.
E si asta o patima, sa doresti sa fii vazut si admirat.Asta nu inseamna ca toti care au poeze pe astfel de site-uri sufera de patima asta. E periculos oricum.
Am ajuns ca doar dupa o cautare dupa adresa de e-mail sa putem gasi o sumedenie de informatii despre o anumita persoana. Aveti mare grija cei care vreti sa pastrati anonimatul pe internet.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2010, 21:05:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
E si asta o patima, sa doresti sa fii vazut si admirat.Asta nu inseamna ca toti care au poeze pe astfel de site-uri sufera de patima asta. E periculos oricum.
Am ajuns ca doar dupa o cautare dupa adresa de e-mail sa putem gasi o sumedenie de informatii despre o anumita persoana. Aveti mare grija cei care vreti sa pastrati anonimatul pe internet.
Chestia asta cu anonimatul , deriva tot din mandrie , din iubirea de sine , deci nici prea , prea , dar nici foarte tare ! Echilibru , discernamant si cumpatare . . . ! Smerenia e una , iar frica de cei din jur , e complet altceva !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 08.06.2010 at 21:07:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2010, 21:08:09
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chestia asta cu anonimatul , deriva tot din mandrie , din iubirea de sine , deci nici prea , prea , dar nici foarte tare ! Echilibru , discernamant si cumpatare . . . !
Depinde la ce fel de anonimat va referiti. Au existat cazuri de pedofili pe facebook si toate cele... Una e sa spun ce varsta am si eventual in ce oras locuiesc si alta e sa dau detalii amanuntite necunoscutilor despre mine.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2010, 21:12:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Depinde la ce fel de anonimat va referiti. Au existat cazuri de pedofili pe facebook si toate cele...
Pericolul asta e pretutindeni , eu m-am referit la persoanele normale , mature apoi cei sapte ani de acasa sunt extrem de importanti in discernamantul copilului ( adolescentului ) . Netul are acest imens dezavantaj , in care virtualul este extrem de inselator in mana celui " inselator " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2010, 21:16:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Depinde la ce fel de anonimat va referiti. Au existat cazuri de pedofili pe facebook si toate cele... Una e sa spun ce varsta am si eventual in ce oras locuiesc si alta e sa dau detalii amanuntite necunoscutilor despre mine.
Da , ai perfecta dreptate , fara detalii ( adresa exacta , numere de telefon , etc . )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Facebook: bun sau rau ? Cristina Maria Intrebari utilizatori 45 07.11.2012 22:47:59
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Peste 8000 de amenintari cu moartea de la crestini pe Facebook cocacoc Generalitati 65 11.08.2011 14:52:50