Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.05.2012, 23:09:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Asta eu nu pot s-o inteleg, de ce cauti un calugar vazator cu duhul... ai impresia ca-si fac carti de vizita pe care scrie asa ceva?
Sau crezi ca-si fac reclama prin ziare ca mama Omida si adevaratele ei fiice?

Oamenii acestia, nici unul din ei nu ar spune despre sine asa ceva.. sub nici o forma nu ar fi de acord sa li se faca o asemenea prezentare.

Daca tot esti in Bucuresti, ai acolo unde merge, roaga-te sa-ti scoata Dumnezeu in cale o fata bisericeasca cu care sa poti discuta problemele tale.
Fi-i sigura ca vei gasi.
Chiar si la biserica cea mai apropiata de tine.
Daca acolo nu iti vine sa vorbesti, mergi mai departe, sunt atatea biserici in Bucuresti, si chiar manastiri.


Citeste aici postarile Azzuurrei: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...light=azzuurra
Gheronul Cleopa are o poveste cu clarviziunea .
Spunea parintele Ioanichie Balan ca o femeie , deja matura bine, venita de departe, din Ardeal , a dorit neaparat sa il vada pe batrin tocmai pt. faptul ca era clarvazator, ca sa zic asa .
Parintele , avind inainte vedere , a prins de veste ca s-ar putea sa dea peste ceva neplacut si in toata ziua aceea a dorit sa nu stea de vorba cu nici un pelerin venit in minastire .
Femeia s-a dus de dimineata la liturghie, unde batrinul a slujit, si s-a gindit ca dupa ce se va termina il va aborda . Dar dupa liturghie , parintele a parasit biserica prin usa de la altar .
Femeia vazind ca parintele nu mai iese din altar s-a gindit ca ar putea pierde ocazia si a iesit din biserica inconjurind-o cu directia spre altar . A dat astfel peste parinte si vazuindu-l ia strigat : parinte , numai putin , vreau sa va vorbesc , stiu ca sunteti clarvazator si vreau sa vorbim .
Parintele vazind ca este f. posibil sa i se intimple ceva neplacut a raspuns cu ton aspru si hotarit : cind ti-o-i trage una cu batul asta un cap (era bastonul in care se sprijinea) am sa ti-l crap , si atunci o sa vezi tu ce clarvazator sunt . I-a intors spatele si a plecat , ea raminind pe loc, inerta si mult surprinsa .
Este adevarat ca acest raspuns a dat pe spate si a scirbit o intreaga Europa catolica si pseudoortodoxa (manifesta chiar aici pe forum : Fany, Sophia, Erethorn & comp.): vai draga, da' cum e posibil ca un batrin cu multa judecata si un duhovnic de talia lui sa dea un asemenea raspuns si sa se poarte astfel ? Pai ce incredere sa mai ai sa vi la el, sa il mai cauti , nu se vede ce barbar este ... si cine ? tocmai el care trebuie sa fie un munte de blindete si iubire !
Dar batrinul stia ca lupta adevarata , atunci cind este sa fie, nu este cu oamenii si cu mofturile sau prostiile lor, ci cu ispititorul care abia atit asteapta , sa vineze un batrin hitru si nu un novice .
El si-a ferit astfel sufletul de iad dar si pe al femeii care putea pleca cu convingerea inselata ca parintele este clarvazator si nu ca are darul inaintevederii .

Asadar , feriti-va sa cautati calugari pt. altceva decit pt. ce sunt lasati ei de Domnul : ca preoti duhovnici, sa spovedeasca si sa te invete sa te minuiesti fara a incerca sa deprinzi sau sa afli lucruri care nu iti sunt de folos sau care chiar iti pierd sufletul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.05.2012 at 23:15:49.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.05.2012, 14:23:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking fereste-te de ciumag.

Citat:
În prealabil postat de petruta12 Vezi mesajul
Unde pot gasi un calugar vazator cu duhul care sa-mi spuna mai multe?
nu ai nevoie mai mult decit de un duhovnic bun,si multa rabdare.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.05.2012, 23:37:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu ai nevoie mai mult decit de un duhovnic bun,si multa rabdare.
si sa citesti atent ce a scris Zaharia :
"
Gheronul Cleopa are o poveste cu clarviziunea .
Spunea parintele Ioanichie Balan ca o femeie , deja matura bine, venita de departe, din Ardeal , a dorit neaparat sa il vada pe batrin tocmai pt. faptul ca era clarvazator, ca sa zic asa .
Parintele , avind inainte vedere , a prins de veste ca s-ar putea sa dea peste ceva neplacut si in toata ziua aceea a dorit sa nu stea de vorba cu nici un pelerin venit in minastire .
Femeia s-a dus de dimineata la liturghie, unde batrinul a slujit, si s-a gindit ca dupa ce se va termina il va aborda . Dar dupa liturghie , parintele a parasit biserica prin usa de la altar .
Femeia vazind ca parintele nu mai iese din altar s-a gindit ca ar putea pierde ocazia si a iesit din biserica inconjurind-o cu directia spre altar . A dat astfel peste parinte si vazuindu-l ia strigat : parinte , numai putin , vreau sa va vorbesc , stiu ca sunteti clarvazator si vreau sa vorbim .
Parintele vazind ca este f. posibil sa i se intimple ceva neplacut a raspuns cu ton aspru si hotarit : cind ti-o-i trage una cu batul asta un cap (era bastonul in care se sprijinea) am sa ti-l crap , si atunci o sa vezi tu ce clarvazator sunt . I-a intors spatele si a plecat , ea raminind pe loc, inerta si mult surprinsa .
Este adevarat ca acest raspuns a dat pe spate si a scirbit o intreaga Europa catolica si pseudoortodoxa (manifesta chiar aici pe forum : Fany, Sophia, Erethorn & comp.): vai draga, da' cum e posibil ca un batrin cu multa judecata si un duhovnic de talia lui sa dea un asemenea raspuns si sa se poarte astfel ? Pai ce incredere sa mai ai sa vi la el, sa il mai cauti , nu se vede ce barbar este ... si cine ? tocmai el care trebuie sa fie un munte de blindete si iubire !
Dar batrinul stia ca lupta adevarata , atunci cind este sa fie, nu este cu oamenii si cu mofturile sau prostiile lor, ci cu ispititorul care abia atit asteapta , sa vineze un batrin hitru si nu un novice .
El si-a ferit astfel sufletul de iad dar si pe al femeii care putea pleca cu convingerea inselata ca parintele este clarvazator si nu ca are darul inaintevederii .

Asadar , feriti-va sa cautati calugari pt. altceva decit pt. ce sunt lasati ei de Domnul : ca preoti duhovnici, sa spovedeasca si sa te invete sa te minuiesti fara a incerca sa deprinzi sau sa afli lucruri care nu iti sunt de folos sau care chiar iti pierd sufletul ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.05.2012, 23:55:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Gheronul Cleopa are o poveste cu clarviziunea .
Spunea parintele Ioanichie Balan ca o femeie , deja matura bine, venita de departe, din Ardeal , a dorit neaparat sa il vada pe batrin tocmai pt. faptul ca era clarvazator, ca sa zic asa .
Parintele , avind inainte vedere , a prins de veste ca s-ar putea sa dea peste ceva neplacut si in toata ziua aceea a dorit sa nu stea de vorba cu nici un pelerin venit in minastire .
Femeia s-a dus de dimineata la liturghie, unde batrinul a slujit, si s-a gindit ca dupa ce se va termina il va aborda . Dar dupa liturghie , parintele a parasit biserica prin usa de la altar .
Femeia vazind ca parintele nu mai iese din altar s-a gindit ca ar putea pierde ocazia si a iesit din biserica inconjurind-o cu directia spre altar . A dat astfel peste parinte si vazuindu-l ia strigat : parinte , numai putin , vreau sa va vorbesc , stiu ca sunteti clarvazator si vreau sa vorbim .
Parintele vazind ca este f. posibil sa i se intimple ceva neplacut a raspuns cu ton aspru si hotarit : cind ti-o-i trage una cu batul asta un cap (era bastonul in care se sprijinea) am sa ti-l crap , si atunci o sa vezi tu ce clarvazator sunt . I-a intors spatele si a plecat , ea raminind pe loc, inerta si mult surprinsa .
Este adevarat ca acest raspuns a dat pe spate si a scirbit o intreaga Europa catolica si pseudoortodoxa (manifesta chiar aici pe forum : Fany, Sophia, Erethorn & comp.): vai draga, da' cum e posibil ca un batrin cu multa judecata si un duhovnic de talia lui sa dea un asemenea raspuns si sa se poarte astfel ? Pai ce incredere sa mai ai sa vi la el, sa il mai cauti , nu se vede ce barbar este ... si cine ? tocmai el care trebuie sa fie un munte de blindete si iubire !
Dar batrinul stia ca lupta adevarata , atunci cind este sa fie, nu este cu oamenii si cu mofturile sau prostiile lor, ci cu ispititorul care abia atit asteapta , sa vineze un batrin hitru si nu un novice .
El si-a ferit astfel sufletul de iad dar si pe al femeii care putea pleca cu convingerea inselata ca parintele este clarvazator si nu ca are darul inaintevederii .

Asadar , feriti-va sa cautati calugari pt. altceva decit pt. ce sunt lasati ei de Domnul : ca preoti duhovnici, sa spovedeasca si sa te invete sa te minuiesti fara a incerca sa deprinzi sau sa afli lucruri care nu iti sunt de folos sau care chiar iti pierd sufletul !
Intr-adevar ,este o poveste de mult folos dar si teribil de amuzanta prin comicul situatiei :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.05.2012, 04:14:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
si sa citesti atent ce a scris Zaharia :
"
Gheronul Cleopa are o poveste cu clarviziunea .
Spunea parintele Ioanichie Balan ca o femeie , deja matura bine, venita de departe, din Ardeal , a dorit neaparat sa il vada pe batrin tocmai pt. faptul ca era clarvazator, ca sa zic asa .
Parintele , avind inainte vedere , a prins de veste ca s-ar putea sa dea peste ceva neplacut si in toata ziua aceea a dorit sa nu stea de vorba cu nici un pelerin venit in minastire .
Femeia s-a dus de dimineata la liturghie, unde batrinul a slujit, si s-a gindit ca dupa ce se va termina il va aborda . Dar dupa liturghie , parintele a parasit biserica prin usa de la altar .
Femeia vazind ca parintele nu mai iese din altar s-a gindit ca ar putea pierde ocazia si a iesit din biserica inconjurind-o cu directia spre altar . A dat astfel peste parinte si vazuindu-l ia strigat : parinte , numai putin , vreau sa va vorbesc , stiu ca sunteti clarvazator si vreau sa vorbim .
Parintele vazind ca este f. posibil sa i se intimple ceva neplacut a raspuns cu ton aspru si hotarit : cind ti-o-i trage una cu batul asta un cap (era bastonul in care se sprijinea) am sa ti-l crap , si atunci o sa vezi tu ce clarvazator sunt . I-a intors spatele si a plecat , ea raminind pe loc, inerta si mult surprinsa .
Este adevarat ca acest raspuns a dat pe spate si a scirbit o intreaga Europa catolica si pseudoortodoxa (manifesta chiar aici pe forum : Fany, Sophia, Erethorn & comp.): vai draga, da' cum e posibil ca un batrin cu multa judecata si un duhovnic de talia lui sa dea un asemenea raspuns si sa se poarte astfel ? Pai ce incredere sa mai ai sa vi la el, sa il mai cauti , nu se vede ce barbar este ... si cine ? tocmai el care trebuie sa fie un munte de blindete si iubire !
Dar batrinul stia ca lupta adevarata , atunci cind este sa fie, nu este cu oamenii si cu mofturile sau prostiile lor, ci cu ispititorul care abia atit asteapta , sa vineze un batrin hitru si nu un novice .
El si-a ferit astfel sufletul de iad dar si pe al femeii care putea pleca cu convingerea inselata ca parintele este clarvazator si nu ca are darul inaintevederii .

Asadar , feriti-va sa cautati calugari pt. altceva decit pt. ce sunt lasati ei de Domnul : ca preoti duhovnici, sa spovedeasca si sa te invete sa te minuiesti fara a incerca sa deprinzi sau sa afli lucruri care nu iti sunt de folos sau care chiar iti pierd sufletul ! "
multumesc de sfat,am citit viata parintelui cleopa ilie cu mult timp in urma ma inpresionat foarte tare. si acum parca am multe amintiri inca vii din ce relata insusi parintele intr-un mod poular autentic ce te facea sa traiesti acele momente.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.05.2012, 18:58:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
multumesc de sfat,am citit viata parintelui cleopa ilie cu mult timp in urma ma inpresionat foarte tare. si acum parca am multe amintiri inca vii din ce relata insusi parintele intr-un mod poular autentic ce te facea sa traiesti acele momente.
Pentru putin ! Dovada ca cele 17 volume " Ne vorgeste parintele Cleopa " au avut si au un mare succes , iar editurile s-au "imbogatit" pe seama vanzarilor !
Atentie totusi la Slava Desarta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.05.2012, 19:23:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da este adevarat,grecii ortodoxi primesc impartasania fara spovedanie(mai au parte si ei de o spovedanie in posturile mari,cand preotul ii indeamna s-o faca).
Eu frecventez aceasta biserica greaca ortodoxa,deoarece nu am una romaneasca pe langa casa.

Ca veni vorba,ce inseamna pacate mari si pacate mici?
Am fost f dezamagita la spovedanie,care desi este un proces destul de jenant,a devenit si mai jenant prin neparticiparea preotului-adica am fost lasata sa vb ca la psiholog,dar fara sa primesc sfaturi sau indreptari;defapt preotul s-a comportat ca un martor la confesiunea mea...
Acum nu spun ca este bine sau nu,probabil ca nu sunt obisnuita cu genul acesta de abordare ci ma asteptam la stilul spovedaniei clasice din Romania.
Preocupata de aceste diferente,am uitat multe din cele ce aveam de spovedit,asa ca am nevoie de o alta spovedanie...
Si eu am avut probleme pana sa gasesc un preot,un duhovnic care sa imi placa, cu care sa ma simt ok, cu care sa pot comunica. Chiar daca nu sunt la Biserica, il pot intreba pe mail sau la telefon. Se vede ca nu e venit aici de mult timp. Am mers pe la vreo 4 biserici ortodoxe romanesti pana sa il gasesc pe duhovnicul meu. La greci ma gandeam sa merg, dar nu mi-a placut. Preotii de aici par asa grabiti, sa termine repede cu tine. Nu tin toate sarbatorile, grabesc slujbele etc. Desi Biserica care imi place si la care am ales sa merg este la 2 ore distanta fata de mine-cu autobuzul- nu regret. Merita atata drum.
Biserica ruseasca n-ai pe langa tine? Stiu ca rusii sunt mai conservatori si mai seriosi.
(Biserica la care merg eu: http://www.bisericaortodoxaaurora.com/)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.05.2012, 20:26:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Oare este cineva vrednic? Oare vine Hristos in noi ca recompensa sau merit pentru vrednicia noastra? Vine ca sa ne curateasca si sa ne daruiasca viata vesnica, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu indiferenta sau sa ma duc fara o pregatire duhovniceasca.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.05.2012, 22:10:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt mine este foarta importanta relatia in sine cu duhovnicul,insa la nivelul la care este acuma nu pot spune ca am una.Relatia cu propria constiinta este una relativa,omul se indreptateste sa faca tot felul de rele fara mari batai de cap.De unde stiu eu ca, constiinta mea este 100% dreapta?

Plus ca as avea atatea intrebari sa-i pun,dar aici este altfel,asa ca ma multumesc(momentan) cu experienta de pe forum fara insa a ma impaca cu redusa cultura ortodoxa pe care o detin...
Dumnezeu a randuit sa am timp de 8 ani un duhovnic minunat, caruia ii datorez mult. Imi amintesc ca spovedania dura si o ora iar dupa spovedanie puteam sa il intreb tot ce era pentru mine neclar in acel moment. Nu ma mai spovedesc la acest parinte de aproape 6 ani si la inceput mi-a fost extrem de greu. Desprinderea de acest duhovnic (motivul a fost distanta), a fost extrem de dureroasa si imi era greu sa ma spovedesc la alt parinte (pot spune ca oarecum in mintea mea, fara sa vreau, il subestimam sau ramaneam cu un sentiment de nemultumire cand il comparam cu parintele meu). In timp, am ajuns sa apreciez spovedania in sine, fara sa mai am pretentii (pentru ca la inceput aveam). Acum sunt extrem de multumita sa-mi pot marturisi pacatele si sa iau iertare de la Dumnezeu. Este important sa ai un duhovnic la care sa iti poti deschide sufletul si sfaturile lui sa te foloseasca in mod real, dar daca nu ai intalnit inca un asa duhovnic (personal cred ca acest lucru este un mare dar, pentru care trebuie sa fim recunoscatori), trebuie sa iei lucrurile asa cum sunt si sa fii constienta ca spovedania te ajuta oricum. Este bine ca in ziua de astazi putem sa gasim carti duhovnicesti care raspund la multe din intrebarile noastre.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.09.2012, 02:23:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Impartasania primita fara spovedanie duce la neputinta, la boala si la moarte

In cazul in care impartasania este primita fara spovedanie si pregatirea necesara, ea duce la neputinta, la boala si la moarte. O spune Sfantul Apostol Pavel: "Sa se cerceteze omul pe sine si asa sa manance din Paine si sa bea din Potir; caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie, isi mananca si bea osanda, nesocotind Trupul Domnului. Pentru aceea sunt intre voi multi neputinciosi si bolnavi si multi au murit."

Sfantul Ioan Iacob Hozevitul precizeaza: "Boala si neputinta precum si moartea celor ce se fac vinovati de Trupul si Sangele Domnului, nu sunt obisnuite, ca la toti oamenii. De obicei la acestia bolile si neputintele sunt mai mult sufletesti, dar se rasfrang si asupra trupului. La ei vine boala pe neasteptate si fara sa aiba vreo pricina fireasca. Ii ajunge de multe ori paralizia sau boala grea la creier. Mai toti au mereu fiori de frica, neastampar si sunt cu ideea ca-i urmareste cineva si-i persecuta. Intocmai cum spune in Sfanta Scriptura despre Cain".
http://www.crestinortodox.ro/diverse...chi-69655.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre cele 12 vineri? totalsistem Generalitati 11 06.06.2017 01:56:31
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 19:03:34
ce stiti despre o persoana materialista? ingeras78 Generalitati 22 18.12.2009 01:28:08
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 15:01:36
ce stiti despre Parintele Nicodim Bujor? cornelpr Generalitati 1 15.03.2007 22:57:22