Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2012, 10:57:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Iadul este vesnic?

Este posibil ca acest topic sau unul asemanator sa existe. Am observat ca majoritatea cultelor neoprotesatante vorbesc despre milenarism si despre o suferinta vesnica, insa foarte putine culte neoprotestante sustin ca in urma imparatiei de o mie de ani vor fi judecati si pacatosii si ca acestia vor fi nimiciti. Trecerea in nefiinta a unei persoane mai inseamna suferinta vesnica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2012, 11:29:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cîteva din caracteristicile chipului divin sădit în oameni, respectiv în îngeri:

EXISTENȚA și VEȘNICIA

Faptul-de-a-exista este un dar al Creatorului, Care nu Se răzgîndește o dată ce creatura alege despărțirea de El. Cînd o parte dintre îngeri au păcătuit, Dumnezeu nu i-a anihilat anulîndu-le condiția de a fi, ci i-a coborît din cele înalte într-o existență inferioară (în văzduh, pe Pămînt și în Iad), mai departe de El decît erau inițial.

LIBERTATEA

Iadul a apărut ca soluție la alegerea ființelor de a se îndepărta de Dumnezeu. Oricine ajunge acolo o face în mod liber și oricine rămîne acolo o face pentru că așa vrea. Dumnezeu nu duce pe nimeni în Rai cu forța.


Deci trecerea în neființă sau anularea sau anihilarea sau distrugerea ar presupune o nedreptate din partea Creatorului, Care este iubire și rămîne iubitor al creaturilor Sale indiferent de alegerea lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2012, 11:38:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cîteva din caracteristicile chipului divin sădit în oameni, respectiv în îngeri:

EXISTENȚA și VEȘNICIA

Faptul-de-a-exista este un dar al Creatorului, Care nu Se răzgîndește o dată ce creatura alege despărțirea de El. Cînd o parte dintre îngeri au păcătuit, Dumnezeu nu i-a anihilat anulîndu-le condiția de a fi, ci i-a coborît din cele înalte într-o existență inferioară (în văzduh, pe Pămînt și în Iad), mai departe de El decît erau inițial.

LIBERTATEA

Iadul a apărut ca soluție la alegerea ființelor de a se îndepărta de Dumnezeu. Oricine ajunge acolo o face în mod liber și oricine rămîne acolo o face pentru că așa vrea. Dumnezeu nu duce pe nimeni în Rai cu forța.


Deci trecerea în neființă sau anularea sau anihilarea sau distrugerea ar presupune o nedreptate din partea Creatorului, Care este iubire și rămîne iubitor al creaturilor Sale indiferent de alegerea lor.
Asa este. Cunosc si raspunsul minunat al sfantului Ioan Damaschin: "Dumnezeu nu distruge iadul ptr ca nu poate, ci ptr ca rspecta ptr vesnicie libertatea celor care vor sa traiasca o vesnicie in afara comuniunii cu El, ......, ptr Dumnezeu a fi bun sau rau este mai de pret decat a nu fi deloc", dar ma intreb cum mai vorbesc aceste culte neoprotestante despre suferinta vesnica?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2012, 18:01:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
respecta ptr vesnicie libertatea celor care vor sa traiasca o vesnicie in afara comuniunii cu El
Da dar acolo nu mai exista cle de optiune,asa ca degeaba cei din iad vor sa se schimbe,ei nu o mai pot face!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2012, 18:34:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=433

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=434
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2012, 18:35:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da dar acolo nu mai exista cle de optiune,asa ca degeaba cei din iad vor sa se schimbe,ei nu o mai pot face!
Rugaciunile noastre si ale Bisericii pot face ca sufletul cuiva sa fie miscat si sa-si doreasca mantuirea. E o lucrare in chip minunat a lui Dumnezeu. Sunt multe cazurile cand un cuvant le-a adus unora dorinta unirii cu Hristos. Nu vad de ce acest lucru nu ar fi posibil si pentru cei trecuti la cele vesnice. Daca nu ar fi posibil, atunci nu mai vad sensul rugaciunilor noastre pentru ei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2012, 19:23:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stiu ca noi ii putem muta pe cei din iad in Rai,nu am contestat. Insa eu am combatut afirmatia respectiva,cum ca Dumnezeu respecta vointa lor. Mi s-a dat de inteles ca ei vor sa fie acolo pe vesnicie,caci daca s-ar pocai Dumnezeu i-ar primi,insa in iad nu mai exista pocainta. Probabil doar daca lucifer se va pocai vreodata atunci tot iadul se va muta in Rai. Ca si cu copiii avortati. Daca mama se mantuieste,atunci o va face si copilul...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2012, 20:35:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stiu ca noi ii putem muta pe cei din iad in Rai,nu am contestat. Insa eu am combatut afirmatia respectiva,cum ca Dumnezeu respecta vointa lor. Mi s-a dat de inteles ca ei vor sa fie acolo pe vesnicie,caci daca s-ar pocai Dumnezeu i-ar primi,insa in iad nu mai exista pocainta. Probabil doar daca lucifer se va pocai vreodata atunci tot iadul se va muta in Rai. Ca si cu copiii avortati. Daca mama se mantuieste,atunci o va face si copilul...
Obiectia ta vizeaza afirmatia Sfantului Ioan Damaschin mi se pare cam indrazneata sau poate ca nu ai inteles afirmatia.
Recomand a se citi cu atentie paginile 180-181, din Teologie Dogmatica Vol III a parintelui Staniloae, editia aII-a, 1997.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2012, 00:39:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Insa eu am combatut afirmatia respectiva,cum ca Dumnezeu respecta vointa lor. Mi s-a dat de inteles ca ei vor sa fie acolo pe vesnicie,caci daca s-ar pocai Dumnezeu i-ar primi,insa in iad nu mai exista pocainta.
Caută această credință prin Sfînta Tradiție și arată-ne cine ar fi scris sau spus așa ceva. Știu că oamenii în general cred asta, dar părerea majorității nu este neapărat și adevărată.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Probabil doar daca lucifer se va pocai vreodata atunci tot iadul se va muta in Rai.
Poți fi sigur că dacă demonii ar vrea, Dumnezeu i-ar primi înapoi aproape de El. Dar nu vor - asta e explicația! Nu le place ideea de iubire, de conviețuire în armonie, de smerenie șamd. Drept urmare au parte de o existență potrivită alegerii lor libere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2012, 00:52:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=433

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=434

<< Și iată, părinte sfinte, sunt 80 de ani de când mă muncesc în iad. Și când intri tu, părinte sfinte, în grădina asta și te rogi, îngerul Domnului vine și mă scoate din foc. Și toți care stau în baie, numai răutăți fac, și nu se gândesc la Dumnezeu. Iar dumneata și când stai în baie și când intri în grădină, intri cu rugăciunea. Asta dreptate mi-a făcut Dumnezeu, că trimite pe îngerul Domnului și mă ia din foc, „cât va sta preotul în baie și în grădină, pentru rugăciunile lui, fiindcă se folosește și preotul, tu să stai în grădina ta”. >>
Eu m-am mutat vara trecută în alt apartament și aici am primit o boxă la demisol. Boxa a fost făcută de cineva care a murit între timp. De multe ori cînd merg acolo mulțumesc Lui Dumnezeu pentru darul omului care a construit încăperea cu spațiu generos, rafturi și tot ce trebuie și sper ca acela să se folosească de gîndul meu acolo unde este. Omul a lăsat niște lucruri în boxă, printre care un bomfaier. Ori de cîte ori am nevoie de el, deși am și eu unul al meu, merg și-l folosesc pe al lui ca să facă și el o faptă bună.

Dumnezeu să-l ierte!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 20:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 26.01.2011 00:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 01:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 11:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 22:26:40