Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2012, 05:21:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sigur ne va ajuta cineva sa gasim cartea si in format electronic si sa intri in posesia ei.
Nu pot sa citesc un tex mai lung de cateva randuri in format electronic decat cu greu. Ma dor ochii,nu stiu cum sa zic,am mai expus aceasta problema pe forum.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.06.2012, 12:38:40
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu pot sa citesc un tex mai lung de cateva randuri in format electronic decat cu greu. Ma dor ochii,nu stiu cum sa zic,am mai expus aceasta problema pe forum.
s-ar impune un control medical, mai ales ca esti tanar, ce vei face cand vei fi ca mine?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.06.2012, 13:59:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi pare rau, dar obiectia mea nu a fost cu rautate. Exista volumul III si in format electronic. Daca nu ma insel cred ca si pe forum am gasit cateva linkuri de unde am descarcat cartea. Sigur ne va ajuta cineva sa gasim cartea si in format electronic si sa intri in posesia ei.
Dumitru Staniloae- Teologia Dogmatica Ortodoxa (vol.III)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.06.2012, 03:41:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
s-ar impune un control medical, mai ales ca esti tanar, ce vei face cand vei fi ca mine?
Crezi ca e neaparat boala? Pur si simplu cartile nu au fost concepute sa se citeasca pe un monitor,literele nu s-au inventat ca sa fie alcatuite din niste pixeli etc. Prefer varianta clasica,care e problema? Ca sa nu mai zic ca imi place sa stau intr-o pozitie comoda cand citesc,nu cocosat si cu ochii holbati in monitorul laptopului,stand pe scaunul de la birou...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2012, 04:02:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu pot sa citesc un tex mai lung de cateva randuri in format electronic decat cu greu. Ma dor ochii,nu stiu cum sa zic,am mai expus aceasta problema pe forum.
Pai probabil ai fost la doctor sau ai citit ceva oftalmologie, asa-i?
Etiologia poate fi in fel si chip: de la o sensibilitate retiniana anume pentru radiatiile monitorului (ori vreo discromatopsie-ceva) pana la vreo forma sau alta de tulburari ale mediilor transparente (cornee, cristalin, umori sau impreuna).
Dar cand citesti din carte cum e?
Daca o patesti doar la monitor, e limpede ca de vina e lumina speciala a monitorului.

Si acum da si mie partea leului: daca doftoru nu gaseste nimic, stii si tu frate... e de la cap! ...:) Dar se trateaza la psihanalist, in 5-7 ani 3 sedinte pe saptamana (ei ash, nu ma crede ca habar n-am!).
Cum e, totusi, cu doctorul? Ai fost? Zau asa...

Last edited by ioan cezar; 18.06.2012 at 04:05:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2012, 04:20:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da-l incolo de doctor,nu prea ma atrag spitalele de niciun fel! Am altele pe cap,crezi ca numai de doctori nu-mi arde mie? Nu stiu,e alta senzatie pe monitor,ma enerveaza,mai ales cand vad un volum mare de litere,fara un inceput sau sfarsit fizic,asemenea paginilor cartii. La o carte pot numara paginile,vad cat am citit,cat mai am de parcurs etc.,e o alta senzatie. Pe monitor efectiv ma enerveaza sa o fac,desi mai am si momente cand citesc si texte mai lungi. Lasa-ti-ma cu doctorii,mie nu imi place formatul digital si punct. Poate doar sa imi iau o tableta,sa gasesc niste setari optime (luminozitate + dimensiune font) si sa stau in pat. Altfel nicio sansa sa ma apuc sa citesc carti intregi sau acatiste de pe net.

Intrebai cum e cand citesc dintr-o carte: cum sa fie,e ok,e normal,doar ca obosesc si asa,ma ia somnul parca. Asta se datoreaza si oboselii mele generale si mai ales depinde si cat de mult ma fascineaza ceea ce citesc. O carte care-mi place o termin imediat,am citit si 400 pagini in 3 zile,dintre care 200 in una singura. Deci depinde de multi factori.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.06.2012, 04:30:15
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da-l incolo de doctor,nu prea ma atrag spitalele de niciun fel! Am altele pe cap,crezi ca numai de doctori nu-mi arde mie? Nu stiu,e alta senzatie pe monitor,ma enerveaza,mai ales cand vad un volum mare de litere,fara un inceput sau sfarsit fizic,asemenea paginilor cartii. La o carte pot numara paginile,vad cat am citit,cat mai am de parcurs etc.,e o alta senzatie. Pe monitor efectiv ma enerveaza sa o fac,desi mai am si momente cand citesc si texte mai lungi. Lasa-ti-ma cu doctorii,mie nu imi place formatul digital si punct. Poate doar sa imi iau o tableta,sa gasesc niste setari optime (luminozitate + dimensiune font) si sa stau in pat. Altfel nicio sansa sa ma apuc sa citesc carti intregi sau acatiste de pe net.

Intrebai cum e cand citesc dintr-o carte: cum sa fie,e ok,e normal,doar ca obosesc si asa,ma ia somnul parca. Asta se datoreaza si oboselii mele generale si mai ales depinde si cat de mult ma fascineaza ceea ce citesc. O carte care-mi place o termin imediat,am citit si 400 pagini in 3 zile,dintre care 200 in una singura. Deci depinde de multi factori.
Ah, inteleg. Pai se pare ca nu e treaba oftalmologica, ci doar de psihologie a lecturii. Ai anumite asteptari si preferinte si te jeneaza artificialitatile astea. E de inteles. Eu unul, insa, m-am obisnuit. Ba, cu vremea, chiar si un roman ori niscaiva poezie, citesc tot la birou. In pat nu ma pot concentra, ma ia repede somnul.
In fine, bine ca nu ai vreo boala. Ma bagasesi la idei...:)
Domnul cu tine, frate! Bucurie, pace!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.06.2012, 04:47:01
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai banuiesc ca nu am,adica asa sper. Ca volum citesc mult in mediul digital,insa nu pot citi mult cumulat,nu am rabdarea necesara

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.06.2012, 09:22:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
imi aduc aminte de o povestire.
se spune un calugar, nu mai stiu de unde, se afla cu ascultare la munca, undeva pe un camp, singur.
nu le avea deloc cu cantatul, dar fiind singur si din dragoste tot timpul inalta imnuri religioase catre Dumnezeu.
probabil canta tare urat, caci la un moment dat a aparut un diavol care a inceput sa faca misto de el.
"ce faci ba tu aici?"
"ba tu iti bati joc de Dumnezeu cu cantarile tale"
si vrand sa-l umileasca i-a spus: "uite cum se canta"
si a inceput diavolul sa cante in graiuri ingeresti, de ramasese calugarul mut.
si canta diavolul, mai mult, mai frumos.
si tot cantand a inceput sa-si aduca aminte de vremurile cand strabatea Raiul si tot vazduhul se bucura de cantarile lui.
a inceput sa-i fie dor si sa-i para rau. si canta tot mai frumos.
si deodata, a vazut calugarul cum diavolul incepe sa-si piarda din intunecime si sa se lumineze.
iar la sfarsit l-a vazut transformat in inger de lumina si a vazut cum s-a inaltat la cer.
astea sunt povestiri influentate de doctrina apocatastazei lui Origen
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.06.2012, 12:18:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Multumim din suflet. Este un volum remarcabil, merita citit si de cei care sunt de alta confesiune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 20:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 26.01.2011 00:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 01:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 11:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 22:26:40