Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2012, 09:21:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi mai arunc o privire pe-aici in mare graba, desi e foarte tarziu. Din pacate nu mai am timp nici de citit (cu atat mai putin pe alte site-uri) si nici de comentat. Maine, cu ajutorul lui Dumnezeu, am un drum lung de facut. Cand ma voi intoarce si cu ce vesti, Dumnezeu stie.
Daca am suparat pe cineva (de fapt nu stiu de ce mai spun "daca", fiindca stiu ca am suparat pe multi), iertati-ma, fratilor si surorilor... Sunt lucruri in viata pe care trebuie sa le facem singuri, indiferent ce ne asteapta la primul "colt". Poate de aceea, omul ar trebui sa anticipeze si sa se pregateasca din timp pentru cazuri mai... "speciale"...
Dumnezeu sa va aiba in paza Lui pe toti.
Doamne-ajuta.

Speram sa va intoarceti cu vesti bune :)
Calatorie placuta si numai bine din partea noastra!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.07.2012, 11:55:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Trebuie sa-i avem pe ingeri ca pilde, ca unii ce implinesc pururea voia lui Dumnezeu, astfel incat sa ne rugam in fiecare clipa- Doamne taie voia mea cea pacatoasa si sadeste in inima mea voia Ta cea sfanta.

Last edited by georgeval; 24.07.2012 at 12:00:18.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2012, 14:22:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Speram sa va intoarceti cu vesti bune :)
Calatorie placuta si numai bine din partea noastra!
Va multumesc pentru gandurile bune pe care mi le-ati transmis (aici si prin PM).
Am revenit aseara. Cu vesti bune, slava lui Dumnezeu... Printre picaturi, ma "upgrad"-ez din mers... Bine v-am regasit!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.08.2012, 17:12:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu
Eu ii vad pe ingeri asa cum vom fi noi dupa invierea de obste: vesnic fericiti sau vesnic nefericiti. Ingerii buni au facut din voia lor voia Domnului. In cazul lor spunem ca au voie proprie, iar aceasta voie nu trebuie inteleasa ca fiind straina de a Domnului, ci unita cu ea. Ingerii rai, au o voie contrara Domnului si nu o mai pot schimba, dupa cum nici noi nu mai putem schimba nimic dupa invierea de obste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 18:54:32
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 14:25:48
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 23.03.2010 00:36:49
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 11:25:14
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 13:04:44