Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2012, 12:06:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Inmultirea painilor in pustie

Duminica aceasta se va citi in biserica minunea inmultirii painilor in pustie.

Citind o predica la duminica inmultirii painilor, am gasit afirmatia ca cei care i-au urmat Mantuitorului in pustie erau lipsiti de paine nu pentru ca nu aveau, ci pentru ca nu au dorit sa ia cu ei paine ca sa-i hraneasca si pe ceilalti. Teama de saracie ii stapanea. Singurul care era lipsit de aceasta neliniste a gandului "ce vom manca maine?" era un copil, care avea cu el doi paini si doi pesti. Inca o dovada ca trebuie sa ne asemanam copilului ca sa intram in Imparatia Cerurilor.

E un punct de vedere, pentru ca se poate interpreta si invers. Dragostea pentru Hristos i-a facut pe oameni sa nu se mai gandeasca la nimic altceva, decat la intalnirea cu El, de aceea nu au mai luat cu ei hrana trupeasca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2012, 15:00:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Duminica aceasta se va citi in biserica minunea inmultirii painilor in pustie.

Citind o predica la duminica inmultirii painilor, am gasit afirmatia ca cei care i-au urmat Mantuitorului in pustie erau lipsiti de paine nu pentru ca nu aveau, ci pentru ca nu au dorit sa ia cu ei paine ca sa-i hraneasca si pe ceilalti. Teama de saracie ii stapanea. Singurul care era lipsit de aceasta neliniste a gandului "ce vom manca maine?" era un copil, care avea cu el doi paini si doi pesti. Inca o dovada ca trebuie sa ne asemanam copilului ca sa intram in Imparatia Cerurilor.
Tare mult ne asemanam noi cei de astazi acestei multimi. Ori suntem dominati de egoism, ori suntem prea imprastiati in gandurile noastre incat uitam a mai ne preocupa de cele ce ne sunt de trebuinta.

Asa se face ca intalnirea cu Hristos ne gaseste pe cei mai multi dintre noi cu totul nepregatiti. Ne mai gaseste insa intr-un fel, "infometati", pentru ca egoismul nostru nu ne poate "hrani" satisfacator pe termen lung. Ne "autoconsumam" destul de repede.

Intr-o astfel de stare, putem ajunge sa daznadajduim, spunand ca nu mai poate fi mantuire noua si intregului neam omenesc, pentru ca putinul bine care mai este in lume nu ajunge pentru toti.

Sentimentul de "foame", acutizat, ne mai poate aduce totusi putin in fire, cu atat mai mult cu cat Hristos nu lasa infometat pe niciun om pe care Il afla in cale si care flamanzeste dupa El.

Asa cum a inmultit cele doua paini si cei doi pesti saturand multimile, asa se milostiveste si fata de noi, inmultind putinul bine care ni se mai pare ca mai exista in lume. Conditia este sa primim curat, cu nefatarnicie si pocainta, darurile duhovnicesti pe care Le imparte in Biserica prin Sfanta Euharistie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2012, 16:04:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cand eram mica, imi placeau tare mult desenele animate Cartea Cartilor.
Nu erau ortodoxe, dar am invatat multe lucruri de acolo, copil fiind, si m-au facut sa imi placa lucrurile scrise in Biblie. Ei bine, desi majoritatea intamplarilor in care aterizau cei care doi copii si robotelul din casa zburatoare erau destul de fidel descrise, stiu ca aceasta istorioara a inmultirii painilor avea un adaos. Baiatul care avea la el painile si pestii avea, in acele desene, o biografie - era un baiat sarac, crescut doar de bunicul lui, intr-o regiune secetoasa. Singura lor avere ramasesera cateva paini si cativa pesti si baiatul se hotarase sa plece in lume, sa isi gaseasca norocul, sa nu mai stea langa bunicul sau. Era un tanar pe care lipsurile si povara vietii il facusera cam indaratnic, rebel si egoist, in ciuda povetelor bunicului. El ia cativa pesti si cateva paini in traista - aproape toata avutia - si fuge in lume, fara stirea bunicului. Nu ajunge prea departe, pe muntele Fericirilor. I se iau cu forta pestii si painicile, pe care incearca sa le apere cu strasnicie, ca fiind singura sa comoara. Apoi, sub ochii lui, acestea se dovedesc suficiente pentru a satura intreaga multime. Baiatul isi insuseste lectia si se intoarce spasit la bunicul sau.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2012, 22:48:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi am aflat un lucru pe care nu il stiam - cele cinci paini care s-au inmultit simbolizeaza cele cinci prescuri care sunt folosite la Proscomidie si din care se taie particelele care vor fi scoase pentru multimea de vii si adormiti trecuti pe pomelnice. Acestea se vor preface, in cadrul Sfintei Liturghii, alaturi de vin, in Trupul si Sangele Domnului, din care vor gusta credinciosii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2012, 23:56:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Astazi am aflat un lucru pe care nu il stiam - cele cinci paini care s-au inmultit simbolizeaza cele cinci prescuri care sunt folosite la Proscomidie si din care se taie particelele care vor fi scoase pentru multimea de vii si adormiti trecuti pe pomelnice. Acestea se vor preface, in cadrul Sfintei Liturghii, alaturi de vin, in Trupul si Sangele Domnului, din care vor gusta credinciosii.
Doar Agnetul se transforma in Trupul Domnului, nu si miridele (particelele) pentru cei vii si cei morti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2012, 02:29:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Dintr-un articol de pe site, am aflat ca exista o Biserica ce poarta numele acestei minuni.
Biserica Inmultirii Painilor si a Pestilor cunoscuta si sub denumirea de "Biserica Inmultirii" este o biserica crestina aflata in oraselul Tabgha - anticul Heptapegon - asezat pe tarmul nord-vestic al Marii Galileii. Biserica cinsteste locul in care Hristos, din iubire pentru poporul ce L-a urmat, a inmultit cele cinci paini si doi pesti.

Biserica are o structura relativ noua, moderna, insa aceasta este asezata peste vestigiile unor bisericute din secolele IV-V. Aceasta pastreaza inca parti de splendid mozaic crestin, alaturi de piatra pe care, conform traditiei, au fost asezate painile si pestii inmultiti de Hristos.
http://www.crestinortodox.ro/biseric...lor-67658.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2012, 06:12:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Tabgha - minunea înmulțirii celor 5 pâini și 2 pești

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
E un punct de vedere, pentru ca se poate interpreta si invers. Dragostea pentru Hristos i-a facut pe oameni sa nu se mai gandeasca la nimic altceva, decat la intalnirea cu El, de aceea nu au mai luat cu ei hrana trupeasca.
Mie personal îmi place mai mult acest punct de vedere. :)
Dragostea lor le-a fost întoarsă înmiit. Domnul are grijă de toate, atunci când avem ochii ațintiți la El.


Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Dintr-un articol de pe site, am aflat ca exista o Biserica ce poarta numele acestei minuni.
Biserica Inmultirii Painilor si a Pestilor cunoscuta si sub denumirea de "Biserica Inmultirii" este o biserica crestina aflata in oraselul Tabgha - anticul Heptapegon - asezat pe tarmul nord-vestic al Marii Galileii. Biserica cinsteste locul in care Hristos, din iubire pentru poporul ce L-a urmat, a inmultit cele cinci paini si doi pesti.
Church of Multiplication - este o biserică ce aparține Ordinului Catolic al Benedictinilor, și este un punct de reper important pentru orice pelerin în Țara Sfântă. Superbul mozaic cu cei doi pești și coșul cu pâini este emblematic și recunoscut ca "marca înregistrată" a acestor locuri cu reverberații istorice și mistice.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2012, 08:50:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Astazi am aflat un lucru pe care nu il stiam - cele cinci paini care s-au inmultit simbolizeaza cele cinci prescuri care sunt folosite la Proscomidie
Adică invers.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2012, 10:08:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică invers.
Așa este.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2012, 11:46:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Astazi am aflat un lucru pe care nu il stiam - cele cinci paini care s-au inmultit simbolizeaza cele cinci prescuri care sunt folosite la Proscomidie si din care se taie particelele care vor fi scoase pentru multimea de vii si adormiti trecuti pe pomelnice. Acestea se vor preface, in cadrul Sfintei Liturghii, alaturi de vin, in Trupul si Sangele Domnului, din care vor gusta credinciosii.
Si cei doi pesti trimit la cele doua firi ale Mantuitorului - dumnezeiasca si omeneasca- nu intamplator IHTHIS- in greaca -peste, era prescurtarea marturisirii de credinta a primilor crestini, Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Mantuitorul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inmultirea painilor

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viata in pustie Florin-Ionut Calugarul 41 05.03.2012 15:44:25
Rugaciune pentru pace si inmultirea dragostei ElisabetaM Generalitati 2 12.06.2011 20:12:49
Inmultirea talantilor Sabina Generalitati 16 04.01.2011 00:44:01
Cand se face sfintirea painilor? (cele 5 paini) sophia Biserica Ortodoxa Romana 3 30.06.2010 19:40:22
Inmultirea painilor si a pestilor idealist Din Noul Testament 4 13.02.2010 23:05:47