Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.08.2011, 07:49:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sunt foarte bucuroasa caci cu ajutorul Domnului maine voi putea merge la biserica ortodoxa greceasca din oraselul meu(adica sunt bucuroasa ca se tine slujba,caci pana acum nu era deschis decat duminica)!
Sf.Ioan Botezatorul inseamna f mult pt mine,este Sfantul despre a carui istorie am aflat in copilarie simtind compasiune pentru moartea sa nevinovata;mai mult decat atat,dupa mai multi ani am scapat dintr-o mare primejdie care se intampla chiar in seara zilei Nasterii sale(24 iunie).
Il iubesc si il cinstesc mult pe acest drag smerit ocrotitor!

Condacul 1

Prin tine izbavindu-ne de tot necazul, dupa datorita multumire, pe tine aparatorul si fierbinte sprijinitorul nostru te rugam, cel ce ai indraznire catre Domnul, din toate nevoile ne slobozeste pe noi ca sa-ti cantam : Bucura-te, sfinte Ioane, preacinstite Inaintemergatorule !

Icosul 1

Inger inaintestatator, al cetelor dreptilor, tu esti Ioane proorocule, ca stralucind cu dumnezeiasca lumina, luminezi pe toti cei ce lauda dumnezeiasca pomenirea ta, si cu fierbinteala si dragoste te maresc si zic catre tine asa :

Bucura-te, stea de lumina purtatoare lumii;
Bucura-te, faclie stralucitoare a toata faptura;
Bucura-te, cadere de pierire demonilor;
Bucura-te, ridicarea pamantenilor celor cazuti;
Bucura-te, lumina necuprinsa de ochii omenesti;
Bucura-te, adanc mare vazut de gandurile credinciosilor;
Bucura-te, ca tu esti povatuitorul mantuirii;
Bucura-te, ca luminezi [COLOR=#0000ff]inimile credinciosilor[/COLOR];
Bucura-te, datatorule de [COLOR=#004276]bucurie al crestinilor[/COLOR];
Bucura-te, pierzatorul blestemului pamantenilor;
Bucura-te, prin care se lumineaza faptura;
Bucura-te, prin care se goneste necazul;
Bucura-te, Sfinte Ioane, preacinstite Inaintemergatorule !
.................................................. ..........................
Condacul 13
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.08.2011, 20:43:48
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Cand induram neplaceri de la cei ce nu-L cunosc pe Dumnezeu, ar trebui sa ne gandim la moartea Sfantului Ioan Botezatorul, la sfantul sau cap adus pe tipsie fetei nelegiuite, insetate de sange. In felul acesta, vom fi mai curajosi in a suporta scarbele venite din partea acelora.

"Dumnezeu a ingaduit - spune Sfantul Ioan Hrisostom - si nici n-a dezlantuit traznet din cer ca sa arda chipul acelei nerusinate, nici n-a poruncit sa se despice pamantul si sa inghita tot ospatul acela nelegiuit. N-a facut asta si ca sa incununeze cu si mai mari cununi pe drept, si ca sa lase mare mangaiere celor care vor suferi mai tarziu pe nedrept.

Sa auzim, asadar, acestea toti cati facem fapte de virtute, dar suferim necazuri de la oamenii rai. Dumnezeu a ingaduit sa fie injunghiat cel care a trait in pustie, cel incins cu cingatoare de piele, cel imbracat cu haina de par; profetul, cel mai mare dintre toti profetii, decat care altul mai mare n-a fost intre cei nascuti din femei, a ingaduit Dumnezeu sa fie injunghiat de o fata desfranata si stricata omul care apara legile dumnezeiesti. Gandindu-ne, dar la acestea, sa induram cu curaj oricat am suferi" (Omilia XLVIII la Matei).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.08.2011, 23:56:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Cuvânt la Tăierea Cinstitului cap al Sfântului Ioan Botezătorul

De pe site-ul www.ortodoxiatinerilor.ro:

"Precum un bărbat iubitor de pustie, ajuns într-un loc cu dumbravă, la umbra copacilor, la chemările păsărilor și la răcoarea apelor, își simte lină și netulburată cugetarea minții și se arăta cu fire blândă către toți oamenii, așa și noi, în zilele trecute, fiind mângâiați de suflarea Duhului, cea blândă, vă vorbeam vouă despre milostenie.
Iar când Evanghelia ne vorbește despre nebunia lui Irod, înverșunarea femeilor, ospățul bărbaților nebuni și masa cea pângărită, darul cel fără de lege, lucrul cel necuvios și îngroparea trupului preacinstit, simt că mă fac alt om, fiindcă încremenit mă simt, iubiților, când, înaintea mea, aduc faptele făcute de Irod, de este îngăduit a le numi fapte și nu ucideri, ale celui ce a făcut niște fapte ca acestea. Că, zice Evanghelistul Matei: „În vremea aceea, a auzit tetrarhul Irod despre faima lui Iisus. Și a zis slujitorilor săi: Acesta este Ioan Botezătorul, el s-a sculat din morți, și de aceea, se fac minuni prin el" (Matei 14, 1-2). Mărturisește uciderea Proorocului și nu poate minți, că a știut, pe cel ce l-a omorât, că este Prooroc și bărbat drept.
Că de nu ar fi cunoscut acest lucru, ar fi zis că el s-a ridicat din morți și pentru aceasta se fac minuni printr-însul. Și, pentru care pricină a ucis pe Prooroc? Pentru cã acesta a fost propovăduitorul adevărului. Și voia prin vădire și mustrare, sã curme fapta cea fără de lege și sã fie, precum i se cădea ca împărat, păzitor poruncilor lui Dumnezeu, el, care, prin sminteala cea desfrânata a dulceților, strica legile. Că acela este împărat, care dă legi cu dreptate, împlinindu-le, mai întâi, el însuși, iar nu schimbându-le.
Că în ce alt chip s-ar fi putut pune rânduiala, în lumea pe care o stăpânea, dacă nu prin legile cele după dreptate, înfrânând neamul oamenilor, cel greu de ținut în frâu. Dar Irod era împărat, nu al popoarelor, ci al desfătărilor și rob al patimilor. El nu numai legea lui Dumnezeu o strică, ci și ucidere pe nedrept făcea. Și pe cine a ucis? Pe un bărbat drept, decât care, mai mare între cei născuți de femei, nu s-a ridicat, precum și Domnul a mărturisit. Pe un bărbat care locuia în pustiu, nu fugind de neamul oamenilor, ci de faptele cele rele și scârnave ale lor.
Pe acesta prinzându-l, Irod îl ținea legat și l-a pus în temniță, pentru Irodiada. O, lucru străin, Ioan vroia prin mustrare, să dezlege sufletul lui Irod, cel legat cu lanțul păcatului, iar el lega pe cel ce-l dezlega. Era legat Ioan, și cu toate acestea, grăia, era închis și, în temniță fiind, mustra. Nu se temea Ioan de moarte, ci îi era frică să tacă și să nu spună adevărul.
Pe acesta l-a ucis Irod și nu numai o singură ucidere a făcut, ci mai multe. Că cel ce ucide un dascăl folositor sufletelor, acela nu ucide numai unul, ci pe atâția pe câți i-ar fi putut face vii, prin cuvântul său, de ar fi trăit.
O zi de prăznuire a unei nașteri, care mărturisește din sine ucidere de prooroc. Că, deși vasul de lut al acestuia se risipea în mormânt, făclia de lumina a duhului său purta în ea lumina credinței. Pe acesta l-a ucis Irod. Și cum l-a -ucis? În vremea când se prăznuia, ziua nașterii lui, când jucând fata Irodiadei, jocul ei de dezmierdare, a primit această plată. Că n-a cerut aur, nici argint, nici pietre scumpe, ci povățuită fiind de maică-să, a zis: „Dă-mi, aici, pe tipsie, capul lui Ioan".
Că, dacă l-ar fi cerut, pentru ca să cinstească capul lui Ioan, l-ar fi prețuit cu adevărat, mai mult decât tot aurul și argintul și pietrele scumpe. Dar ea nu l-a cerut pentru credință, din evlavie, ci că, după ce îl va ucide pe Mustrător, să dăruiască mamei sale libertate, fără oprire, pe calea păcatului.
Deci auzind, împăratul s-a întristat, nu pentru uciderea Proorocului, ci de frica poporului, cã toți cinsteau pe Ioan ca pe un prooroc. Și era sufletul lui Irod ca o corabie mare, care se clatină, când de o parte, când de alta; să facă ucidere, se temea de popor, să nu facã ucidere, nu-și putea ierta jurământul, față de cei ce erau împreună cu el. Deci, îngreuiat de dulceață cea cu multe văpăi, pe care o avea pentru femeie, trimițând, a tăiat capul lui Ioan în temniță.
O, rău lucru este jurământul, Ascultați pe Domnul, care zice: „Să nu va jurați, nicidecum" (Matei 5, 34). Că, ticălosul, de nu s-ar fi jurat, n-ar fi suferit să facă ucidere. Ce mână a îndrăznit a apropia sabia de sfântul grumaz al lui Ioan, de care fiarele, în pustie, s-au sfiit, leii s-au cutremurat, șerpii și balaurii s-au înfiorat, albinele cele sălbatice, pentru sfințenie hrăneau, lucrând mierea pe care i-o dăruiau? Pe acesta mâna de călău, l-a tăiat, neînspăimântându-se de fața lui de înger, nici cutremurându-se de obrazul lui, cel cu chip dumnezeiesc. Îmi vine să cred, întunecat de beția lui Irod, călăul avea sabie, dar ochi nu avea. Că dreptul, și după moarte trăia și capul lui, tăiat fiind, glasul îi era încă viu.
O, cruzime și asprime a omului! O, tiranule fără de lege! Nu era oare destul înjunghierea pruncilor, uciși în Betleem, de Irod, cel dinainte de tine? Când plângerile maicilor erau mai ascuțite decât sângele, când picăturile lacrimilor biruiau izvoarele, când pieptul maicilor, cu lapte, albea pământul? Care fiară n-a lăcrimat atunci? Nu a fost destulă neomenia acelui Irod, ci ai tăiat și tu pe Ioan, împlinind nemilostivirea aceluia, tu care nici de un fir de păr al lui nu ești vrednic?
Pentru care din lucrurile acestea, voi fi ție milostiv, zice Domnul? O, cetate a sângelui, în care Irod a împărțit, iar fiul a desăvârșit, cel deopotrivă cu numele și asemănarea cu năravurile! Vai nouă, că cei ce par sprijinitori bunei rânduieli, s-au făcut povățuitori neorânduielii. De unii ca aceștia, povățuiți fiind și învățați a ucide, toți, spre uciderea lui Hristos, au căzut la înțelegere. Pe Isaia l-au fierăstruit, pe leremia l-au omorât, pe Nabot împroșcat cu pietre, pe Zaharia l-au ucis, pe Hristos l-au răstignit. Cu toate acestea plânsul și tânguirea, pentru rele, lăsându-le lor, să alergăm la lumina învățăturii de taină, în Hristos Iisus, Domnul nostru, căruia slava se cuvine, în vecii vecilor! Amin."
(Sf. Ioan Gură de Aur)

Pentru rugăciunile Înainte Mergătorului Tău, Hristoase, Dumnezeul nostru, rămâi cu noi și umple inima noastră de lumină și de bucurie duhovnicească! Amin!

Tot pentru praznicul de ieri, cred că ar fi deosebit de interesant să postăm predica părintelui Nicolae Steinhardt dedicată Sfântului Ioan Botezătorul. Voi încerca s-o găsesc online pentru a o putea posta aici.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.08.2011, 00:33:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
frumusetea cerului cea impatrit luminata,
Adică ? Ce înseamnă "împătrit luminată" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.08.2011, 02:31:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

http://calindragan.wordpress.com/201...n-botezatorul/
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.08.2011, 02:52:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adică ? Ce înseamnă "împătrit luminată" ?
Trebuie sa va marturisesc ca m-am gandit si eu la metafora aceasta si nu am gasit nici un raspuns,dar am sa mai caut si voi scrie aici pe forum.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.08.2011, 04:04:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adică ? Ce înseamnă "împătrit luminată" ?




Pe mine ma duce cu gandul la o exprimare liturgica destul de frecventa in slujbele ortodoxe, luata de la Ap. Pavel pt. a incerca sa graiasca negraitul tainei de necuprins. Taina crucii in toata adancimea si inaltimea si largimea si lungimea ei.

„Hristos să Se sălășluiască, prin credință, în inimile voastre, înrădăcinați și întemeiați fiind în iubire, Ca să puteți înțelege împreună cu toți sfinții care este lărgimea și lungimea și înălțimea și adâncimea...plinatatii lui Dumnezeu ” ) Efeseni 3, 18

Simbolistica de taina a Crucii, o stiti - coloana verticala ne sugereaza cerul coborat pe pamant, inaltimea dumnezeirii coborata pana la cele din adancime. Coborare a Celui ce este Nematerie, care apoi se preface in urcus al materiei. Duhul S-a facut materie, pt. ca materia sa se faca duh.
Dumnezeu S-a facut om, pt. ca omul sa se faca dumnezeu prin har.

Latimea si lungimea - cu mainile pironite pe bratele laterale ale Crucii, Hristos ne invaluie intr-o imbratisare vesnica atot-iubitoare si atot-cuprinzatoare pe toti cei de pe rotundul pamantului.

Desi am auzit exprimarea asta, de multe ori in imnele liturgice, acum, pe loc, nu mi-o amintesc exact decat intr-un icos din Acatistul Sf. Apostoli Petru si Pavel. (cred ca in slujbele din Postul Pastelui se aude frecvent).

Bucura-te, necuprinsă lățime a dragostei;
Bucură-te, lungime a dumnezeieștii rânduieli celei mai înalte de veci;
Bucură-te, neapropiată înălțime a teologiei;
Bucură-te, nevăzuta adâncime a iconomiei;

Referitor la Sf. Ioan Botezatorul, cred ca imnograful care i-a alcatuit Acatistul, vrea sa ne sugereze prin expresia atribuita lui - „frumusetea cerului cea impatrit luminata”, ideea ca el infrumuseteaza cerul luminat de Cruce simultan, in toate cele 4 zari.
Sfantul inaintemergator a fost capabil de jertfa intrucat era inradacinat adanc in iubirea de Dumnezeu si s-a inaltat atat de mult pana la a renunta la toate ale lumii de dragul Lui.
El si-a asumat anticipat si tainic jertfa Crucii, a inteles ca Dumnezeu nu incape intr-un suflet stramt, ingust, inghesuit, lipit de cele pamantesti, a inteles anticipat ca numai jertfa din iubire largeste, inalta, lateste si adanceste launtrul omului pt. a-l face incapator pentru Dumnezeu.
Sau, dupa cuvantul lui Steinhardt din linkul pus de Laura, sfantul a depasit "stramtoarea fenomenalitatii."
A inteles anticipat taina Crucii ce lumineaza in "patru zari" si a devenit el insusi podoaba infrumusetata a acestui cer.

Last edited by delia31; 31.08.2011 at 04:34:35.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.08.2012, 22:09:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

“Mărita tăiere a Înaintemergătorului, rânduială dumnezeiască a fost, ca și celor din iad să propovăduiască venirea Mântuitorului. Să se tânguiască Irodiada, care a cerut uciderea fără de lege; că nu legea lui Dumnezeu, nici viața cea vie a iubit, ci pe cea amăgitoare și vremelnică.”
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.08.2012, 00:15:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Ioan Botezatorul este simbolul anticipat al patimirii martirilor si misionarilor crestini care au fost ucisi pentru vestirea Evangheliei lui Hristos. Asa cum Irod a refuzat sa-si indrepte viata prin predica lui Ioan si l-a omorat pentru ca a mustrat traiul sau nelegiuit, tot asa si necrestinii, neprimindu-L pe Hristos, i-au dat mortii pe cei ce L-au vestit.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.08.2012, 00:57:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Frumos este comentariul Parintelui Staniloae la talcuirea Sfantului Chiril al Alexandriei a textului Evangheliei dupa Ioan, in care Sfantul Ioan Botezatorul este numit si proroc si apostol. "Apostolul se bucura de o cintire mai mare de la Dumnezeu decat Proorocul. Ultimului i se comunica de catre Dumnezeu ca va veni. primului i Se arata venit..........., Ioan Botezatorul are fericirea sa implineasca amandoua slujirile. El stia ca Hristos va veni curand. Si are fericirea sa-L vada, sa-i fie si confirmata vestirea venirii Lui de catre El prin venire" (Pr Prof. Dr. Dumitru Stanilaoe)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Botezatorul in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 16.08.2013 15:09:37
Sfantul Ioan Botezatorul + cristiboss56 Rugaciuni 14 24.06.2011 19:22:22
Sfantul Ioan Botezatorul omosapiensi Despre Biserica Ortodoxa in general 11 07.01.2011 12:58:33